Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: απορια περι στησιματος του laptop

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

καλησπέρα
αφου καταφερα και μαζεψα λεφτα και τωρα μπορω να προχωρήσω στην αγορα εξοπλισμου εχω καποιες αποριες...
αρχικα θελω να αγορασω λαπτοπ αλλα θελω να βαλω και έναν δευτερο δισκο στην θεση του dvd ο λογος είναι ώστε στον δευτερο να εχω τα τραγουδια
και στον αλλον να εχω dual boot ένα με windows 10 που να είναι ρυθμισμένα και να είναι μονο για μουσικη και τιποτα άλλο και το άλλο με windws 10 αλλα να μπρω να το χρησιμοποιώ για γενικη χρηση
εσεις τι λετε θα εχω καποιο πρόβλημα;
προτείνεται καπια άλλη λυση όπως να εχω έναν μεγαλο δισκο απλα και να είναι όλα σε αυτόν;
βεβαια θελω να κανω κυριως το πρωτο εάν δεν υπαρει καποιο θεμα γιατι εχω ηδη δισκο οπου μορω να βαλω
επισης τωρα θα διαλέξω και controller θα πρεπει να περασω asio driver και το virtual dj που την συνοδευει η χρειαζεται κατι άλλο(φυσικα περα από το optimization);
 

Inviato Mon 15 May 17 @ 5:25 pm
Κατ' αρχήν πολλά laptop μεσαίας και άνω κατηγορίας έρχονται ήδη με 2 δίσκους. Οπότε μπορείς να πάρεις ένα τέτοιο και να γλυτώσεις την φασαρία (και το κόστος) του να βάλεις σκληρό δίσκο στη θέση του DVD.
Από εκεί και πέρα φυσικά και γίνεται να κάνεις dual boot αλλά δεν είναι και η πιο εύκολη διαδικασία στον κόσμο... Θα χρειαστεί είτε να κάνεις format το laptop και κόψεις τον δίσκο σε 2 μέρη, ή να κάνεις shrink το partition που είναι ήδη εγκατεστημένα τα Windows για να δημιουργήσεις χώρο για το δεύτερο λειτουργικό. Το shrink είναι κάτι που γίνεται μόνο υπό προϋποθέσεις. Τέλος συνήθως στον κύριο δίσκο υπάρχει και ένα κρυφό partition που περιέχει τα αρχεία του System Restore (αυτά που επαναφέρουν το laptop όπως ήρθε από το εργοστάσιο) και πρέπει να το λάβεις κι αυτό υπόψην σου σε ότι κι αν αποφασίσεις να κάνεις.

Τέλος για την κονσόλα, όλα εξαρτώνται από την κονσόλα που θες να πάρεις. Σε γενικές γραμμές ναι εγκαθηστάς τους drivers της κονσόλας και το VirtualDj και είσαι έτοιμος.
 

Inviato Tue 16 May 17 @ 11:21 am


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)