Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: pioneer DDJ-SB2 θεμα στην ροη κατα το παιξιμο τραγουδιου

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Καλησπερα σε ολη τη παρεα

Εχω το συγκεκριμενο controller που μετα απο καποια αναβαθμιση στο VDJ οταν το τραγουδι παιζει σε ενα deck και θελω να βρω πχ το ρεφρεν (γυρνώντας μπρος-πισω το jog wheel) δεν το γυριζει ομοιομορφα αλλα ᾽᾽πηδαει᾽᾽το τραγουδι ανα 2-4 beats με αποτελεσμα να υπαρχει δυσκολια στο να βρεις ακριβως το σημειο που χρειαζεσαι για να κανεις cue.

Υ.Γ.: οταν το τραγουδι ειναι σε pause μπορω και κινω ομαλα το jog wheel (η κυματομορφη κινειται ομαλα)

Μηπως ξερει καποιος πως μπορει αυτο να φτιαχτει και οταν ακουμπαω το jogwheel να σταματαει το τραγουδι και να το προχωραω ομοιομορφα χωρις να χρειαζεται να πατησω pause??
φταιει καποια ρυθμιση??

Ευχαριστω πολυ!
 

Inviato Wed 24 May 17 @ 2:27 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Dld, xwris to SHIFT patimeno kai to tragoudi na paizei, den exeis stamatima otan akoumpas to JOG (scratching) ?
Xrisimooieis to factory default mapping i kapoio custom ?

Dokimase na mappareis ta parakatw keys (apo Settings-->Controllers tab)

- SHIFT --> shift (svise to otidipote allo meta to shift)
- SHIFT_JOG_TOUCH --> touchwheel_touch 'search'
- SHIFT_JOG_OUT--> touchwheel 'search'
- SHIFT_JOG--> touchwheel 'search'
 

Inviato Wed 24 May 17 @ 2:59 pm
εχω βγαλει εκτος λειτουργιας το deck σε scratch (vinyl off)
επισης εχω factory default mapping..

επειδη δεν το εχω τωρα το δοκιμαζω και σου λεω

Ευχαριστω για την απαντηση
 

Inviato Wed 24 May 17 @ 3:56 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Otan exeis to Scratch (Vinyl mode) apenergopoiimeno, einai logiko to tragoudi na min stamata. Gia tin akriveia to Jog se auti tin katastasi, kanei to legomeno Pitch Bend

An zitas na proxwraei grigora kai na psaxneis sta grigora ena meros tou tragoudiou, tote prepei na gyrizeis to Jog exwntas patimeno to SHIFT.

 

Inviato Wed 24 May 17 @ 4:15 pm
εκανα αυτα που μου ειπες αλλα δεν αλλαξε κατι

παντα πατουσα το SHIFT για να προχωρησω πιο γρηγορα το τραγουδι, το προβλημα ειναι τωρα οτι οταν ειναι σε play το τραγουδι και θελω να το προχωρησω μπροστα-πισω μου προχωραει με ᾽πηδηματα᾽και οχι ομοιομορφα οπως κανει αν ειναι σε pause..
 

Inviato Wed 24 May 17 @ 5:36 pm
Αυτό είναι αναμενόμενο και "λογικό"

Υπάρχουν δύο τρόποι να κάνεις seek μέσα στο κομμάτι:

1) Coarse: Με το SHIFT πατημένο κουνάς το jog και το τραγούδι πηδάει μπρος - πίσω σε μεγάλα κομμάτια ώστε να μπορείς γρήγορα να μεταπηδήσεις π.χ. από το 0% στο 60%
2) Fine: Χωρίς το SHIFT πατημένο είτε με το Vinyl ενεργοποιημένο είτε με το κομμάτι σε παύση κουνάς το jog και κομμάτι προχωράει αργά ώστε να βρεις ακριβώς την θέση που θέλεις για να κάνεις CUE.

Αυτοί οι 2 τρόποι δεν είναι καινούργια εφεύρεση.
Το μοναδικό πράγμα που άλλαξε πρόσφατα είναι οτι πλέον το Coarse Seek είναι beat-synced. Δηλαδή ενώ πριν με κάθε "κλικ" έκανε seek 1 δευτερόλεπτο, τώρα κάνει 2 beats ώστε το κομμάτι να μένει συγχρονισμένο σε περίπτωση που το είχες συγχρονίσει ήδη με το άλλο deck και για κάποιον λόγο ήθελες να κάνεις seek.

Επίσης γενικά ορίζουμε CUE με το κομμάτι σταματημένο. Δεν είναι αδύνατο (ούτε λάθος) να ορίσεις cue ενώ το κομμάτι παίζει, αλλά αν θες να ορίσεις cue με καλή ακρίβεια τότε σταματάς το κομμάτι κοντά στο σημείο που θες να ορίσεις το cue και προχωράς τη ρόδα (jog) μπρος - πίσω μέχρι να βρεις ακριβώς το σημείο που θέλεις, και στη συνέχεια πατάς το κουμπί cue (ή κάποιο hot cue) για να ορίσεις το CUE.

Τέλος αν δεν το ξέρεις το Coarse Seek (SHIFT+JOG) δουλεύει είτε με το κομμάτι σταματημένο είτε με το κομμάτι να παίζει. Οπότε και με το κομμάτι σταματημένο είναι εύκολο να μεταπηδήσεις σε οποιοδήποτε σημείο του κομματιού με την ρόδα και λίγα "κλικ"

Σημείωση:
Τα JOGS κάνουν πάντα "scratch" όταν το κομμάτι είναι σταματημένο. Βασικά δεν είναι ακριβώς scratch. Είναι vinyl sound fine seek, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Σημείωση 2:
Όταν το vinyl mode είναι ενεργοποιημένο εξακολουθείς και μπορείς να κάνεις pitch bend κουνώντας τη ρόδα από το πλαϊνό στεφάνι (trim).
Έτσι, με το vinyl mode ανοιχτό αν κουνήσεις τη ρόδα από το πλάι θα πάρεις pitch bend ενώ αν κουνήσεις τη ρόδα από πάνω θα πάρεις scratch.
 

Inviato Thu 25 May 17 @ 7:17 am
Ήσουν πολύ σαφής και ευχαριστώ πολύ

Αυτό με το συγχρονισμό ανα 2 beats ήταν ο λογος που έκανα αυτό το post και η αλήθεια είναι ότι κουράζει πολύ καθώς τώρα δυσκολεύει να βρεις πχ το ρεφρέν σε ένα ελληνικό τραγούδι (εκτός και αν το σταματάς και το ξανά ξεκινάς για να σιγουρευτεις ότι πέτυχες το σημείο για να πατήσεις cue)
Στα ξένα τραγούδια επίσης ένα συγκεκριμένο σημείο που έχεις βρει για να κανείς την αλλαγή από το άλλο deck τώρα είναι δύσκολο να το πετύχεις λόγω ύπαρξης του συγχρονισμού αυτού ανα 2 beats..

Δεν ξέρω ίσως μου φαίνεται εμένα δύσκολο αλλά στη τελική ο συγχρονισμός δεν χρειάζεται πάντα (πχ στα ελληνικά)
Επόμενη ερώτηση: γίνεται στη καινούργια αναβάθμιση να απενεργοποιηθεί;;
 

Inviato Thu 25 May 17 @ 12:32 pm
Από τον τρόπο που περιγράφεις μου φαίνεται οτι χρησιμοποιείς το coarse τελείως λάθος.
Δουλειά του SHIFT+JOG δεν είναι να βρεις "ακριβώς" την θέση μέσα στο τραγούδι, αλλά προσεγγιστικά.

Από εκεί και πέρα μπορείς αν θες να αλλάξεις τον mapper ώστε το JOG να μην έχει αυτή τη συμπεριφορά.
Αλλά το να αλλάξει η προεπιλεγμένη λειτουργία στο πρόγραμμα το κόβω λίγο χλωμό.
 

Inviato Thu 25 May 17 @ 12:37 pm
Ένα θέμα που έχω αναφέρει και παλιότερα αλλά δεν έχει δοθεί λύσει είναι στην ddj sb όταν κάνεις seek / Coarse πατώντας SHIFT + JOG καθώς το κομμάτι τρέχει αν αφήσεις πρώτα το χέρι από το shift τότε το κομμάτι σταματάει να παίζει και θα πρέπει να ξαναπατήσεις SHIFT + JOG και να αφήσεις πρώτα το jog για να συνεχίσει.Αυτό έγινε μετά από κάποια αναβάθμιση και μιλάμε ότι το κάνει και με το factory default mapping.
 

Inviato Fri 26 May 17 @ 6:04 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Dokimase na mappareis to SHIFT kai ola ta JOG_ keys opws sto post pio panw kai pes mou an i leitourgia veltiwthike etsi
 

Inviato Fri 26 May 17 @ 1:43 pm
Όλα άψογα ευχαριστώ.
 

Inviato Fri 26 May 17 @ 5:28 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
BTW, sto epomeno update, i DDJ-SB ektos apo tis nees entoles gia to "search" mode sto SHIFT_JOG tha exei kai pads support. Tha enimerwsw sxetika.
 

Inviato Fri 26 May 17 @ 6:48 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)