Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Έξυπνα φίλτρα και αρμονική μίξη

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Γεια χαρα παιδιά, πέρα απ' το κλασικό φιλτράκι με την εντολή "Key Difference = 0" που μας βγάζει σύμφωνα με το Camelot Wheel με παράδειγμα ας πούμε το "1Α" τα "12A, 1A, 2A, 1B" πως μπορούμε να κάνουμε το ίδιο πράγμα και για το λεγόμενο Energy Boost δηλαδή διαφορά στο ημιτόνιο +1 και +2 (+7 & +2 στο wheel αντίστοιχα). Έχω φτιάξει φιλτράκια όπως "Key Difference = 1", "Key Difference = 2" αλλά δεν λειτουργεί σωστά. Βγάζει και άλλα που δεν είναι συμβατά. Επίσης αν υπάρχει εντολή που να περιλαμβάνει και την αλλαγή από μινόρε σε ματζόρε 1A > 4B. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνουν αυτά τα 3 πράγματα με φίλτρα; Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...
 

Inviato Tue 11 Jul 17 @ 6:05 am
Όχι. Δεν υπάρχει τρόπος να πάρεις σε φίλτρο αυτό που θες.
Και για να ξέρεις αυτές οι αλλαγές που κοιτάς δεν δουλεύουν πάντα (μόνο ανά περίσταση) και γι' αυτό και δεν έχουν συμπεριληφθεί στο key difference = 0
 

Inviato Tue 11 Jul 17 @ 6:11 am
Ναι το γνωρίζω ότι δεν δουλεύουν πάντα απλά θέλω να τα έχω σαν εναλλακτική.. Να σε ρωτήσω κάτι αν φτιάξω φίλτρα του τύπου πχ για το 1A και γράψω "Harmonic = 8A or Harmonic = 3A or Harmonic = 4B" θα μπορεί αυτή η εντολή να δουλέψει (δεν το έχω δοκιμάσει); Υπάρχει κάποιος περιορισμός στις εντολές/κριτήρια που μπορείς να ζητάς; Σε ρωτάω γιατί προσπαθώ να κάνω μετάβαση απ' το Serato σε Virtual και μετά να προβώ σε αγορά του καθώς μου αρέσουν πολύ αυτές οι λειτουργείες που διαθέτει.
 

Inviato Tue 11 Jul 17 @ 6:23 am
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Εχω φτιαξει ένα αντιστοιχο φιλτρο με αυτό που ζητας αλλα μονο με +7….Δηλαδη αν παιζεις 1Α να σου φερνει όλα τα 8Α …..και για να περιορισω τα αποτελεσματα εχω βαλει στο φιλτρο και το γενος του τραγουδιου…
 

Inviato Tue 11 Jul 17 @ 8:36 am
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Και επειδη ειμαι κατοχος και χρηστης και Serato και Traktor μπορω να σου πω με σιγουρια οτι σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πραγματα και τα δυο ειναι χιλιομετρα πισω απο τις δυνατοτητες που σου δινει το VDJ.
Κανε την αγορα χωρις δευτερη σκεψη.
Δεν θα εχεις θεμα και με τα Hotcue απο την μεταβαση.
 

Inviato Tue 11 Jul 17 @ 8:39 am
michael_1985 wrote :
Ναι το γνωρίζω ότι δεν δουλεύουν πάντα απλά θέλω να τα έχω σαν εναλλακτική.. Να σε ρωτήσω κάτι αν φτιάξω φίλτρα του τύπου πχ για το 1A και γράψω "Harmonic = 8A or Harmonic = 3A or Harmonic = 4B" θα μπορεί αυτή η εντολή να δουλέψει (δεν το έχω δοκιμάσει); Υπάρχει κάποιος περιορισμός στις εντολές/κριτήρια που μπορείς να ζητάς; Σε ρωτάω γιατί προσπαθώ να κάνω μετάβαση απ' το Serato σε Virtual και μετά να προβώ σε αγορά του καθώς μου αρέσουν πολύ αυτές οι λειτουργείες που διαθέτει.

Αν θες να φτιάξεις 24 φίλτρα (ένα για κάθε κλειδί) που το καθένα θα σου δίνει όλα τα συμβατά κλειδιά για το εν λόγω κλειδί τότε γίνεται.

Γενικά δεν υπάρχει περιορισμός στο πόσες συνθήκες ορίζεις σε ένα φίλτρο.

Έτσι για παράδειγμα μπορείς να έχεις φίλτρο "1Α" και μέσα ο φάκελος να σου δίνει όλα τα κομμάτια με κλειδί 12Α, 1Α, 2Α, 3Α, 1B και 8Α

Έτσι για παράδειγμα το φίλτρο μπορεί να είναι:
(Harmonic =12a or harmonic=1a or harmonic=2a or harmonic=3a or harmonic=1b or harmonic=8a) and bpm difference <8

Μάλιστα στο παράδειγμα εδώ περιορίσαμε και το εύρος του BPM σε +/- 8 από το τρέχων κομμάτι.

Επιπρόσθετα μπορείς να ορίσεις αν το φίλτρο θα σου δίνει κομμάτια από όλη τη βάση δεδομένων, ή μόνο από τον τρέχων φάκελο ή φάκελο + υποφακέλους.
Αυτό σημαίνει οτι αν βάλεις τα φίλτρα μέσα σε ένα φάκελο (είτε κανονικό είτε εικονικό -κάτι σαν playlist) τότε το φίλτρο μπορεί αν θέλεις να σου παρουσιάζει κομμάτια μόνο από αυτό τον φάκελο.
Με λίγα λόγια αν βάλεις τα φίλτρα μέσα σε ένα φάκελο "house" και επιλέξεις να εμφανίζουν αποτελέσματα μόνο από τον φάκελο και όχι όλη τη βάση, τότε κάθε φορά που θα επιλέγεις το φίλτρο θα βλέπεις μόνο "house" με τα εν λόγω κλειδιά, και τίποτα άλλο.
 

Inviato Tue 11 Jul 17 @ 8:46 am
@ Michael 1985...

Εάν κατάλαβα σωστά, προσπαθείς να εφαρμόσεις φίλτρα εμφάνισης τραγουδιών, ώστε να επιτύχεις την καλύτερη δυνατή αρμονική μίξη μεταξύ των. Πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση (εάν όντως κατάλαβα σωστά), αλλά (ανεξαρτήτως του εάν τελικά επιτυγχάνεται ή όχι “φίλτρανση”) θα πρέπει να έχεις προκαταβολικά υπόψη σου ότι:

- Η “ορθή” Αρμονική Μίξη κομματιών, των οποίων η τονικότητα δεν έχει μεταβληθεί από το χρήστη, επιτυγχάνεται (με σειρά προτεραιότητας):

1. Όταν είναι ίδιας τονικότητας (π.χ. C & C).
2. Όταν η τονικότητα έχει διαφορά “καθαρής” 5ης (π.χ. C & G)
3. Όταν η τονικότητα έχει διαφορά “καθαρής”: 3ης (π.χ. C & Ε) ή 4ης (π.χ. C & F) ή 6ης (π.χ. C & Α).

Σε κάθε άλλη περίπτωση, όπως: Διαφορά ημιτονίου (π.χ. Cm & C) ή 2ας (C & D) ή 7ης (π.χ. C & B) δεν υφίσταται “ορθή” Αρμονική Μίξη.

- Στις περιπτώσεις κατά τις οποίες ο χρήστης αλλάζει την original τονικότητα ενός κομματιού, θα πρέπει η όποια αλλαγή να είναι όσο το δυνατόν πιο “κοντινή” στον original τόνο (και ιδίως όπου υφίστανται φωνητικά). Με άλλα λόγια, εάν η original τονικότητα ενός κομματιού είναι F και αλλαχθεί σε C (4 τόνους κάτω), η ακουστική αλλοίωση είναι μεγάλη.

Τέλος, σχετίζοντας τα προηγούμενα με το αρχικό σου ερώτημα, εάν θεωρήσουμε ότι δεν επιθυμούμε την μεταβολή της original τονικότητας, τότε η πλέον εύχρηστη λύση (για αρμονικές μίξεις) θα ήταν μία εντολή + φίλτρο, η οποία θα “διάβαζε” την τονικότητα του κομματιού που θα έπαιζε (on air) και θα παρουσίαζε μία λίστα από κομμάτια, είτε ίδιας τονικότητας, είτε με διαφορά “καθαρής” 5ης.
 

Inviato Tue 11 Jul 17 @ 9:06 am
Theios Giorgos wrote :

Τέλος, σχετίζοντας τα προηγούμενα με το αρχικό σου ερώτημα, εάν θεωρήσουμε ότι δεν επιθυμούμε την μεταβολή της original τονικότητας, τότε η πλέον εύχρηστη λύση (για αρμονικές μίξεις) θα ήταν μία εντολή + φίλτρο, η οποία θα “διάβαζε” την τονικότητα του κομματιού που θα έπαιζε (on air) και θα παρουσίαζε μία λίστα από κομμάτια, είτε ίδιας τονικότητας, είτε με διαφορά “καθαρής” 5ης.

Δηλαδή +/-1 στον κύκλο του Camelot, + Major/Minor (Up/Down) -> Το περιβόητο "Τ" ή αλλιώς 'key difference = 0' :P
 

Inviato Tue 11 Jul 17 @ 9:23 am
Προφανώς, αφού δεν έτυχε να ασχοληθώ μέχρι τώρα με το "Key Difference"... :P

Όπως και να έχει, αρμονικά ισχύουν στο έπακρον αυτά που έγραψα, οπότε η αναζήτηση λοιπών τονικοτήτων είτε "μπερδεύει", είτε δεν έχει το "απόλυτο" ακουστικό αποτέλεσμα... ;-)
 

Inviato Tue 11 Jul 17 @ 9:36 am

Ο κύκλος του Camelot που δείχνει ακριβώς ότι λέμε (δεν ανέφερες τις διαφορές μεταξύ major/minor για όσους δεν τις ξέρουν (ή μάλλον τις ομοιότητες... :P)
Όλα τα άρθρα για το harmonic mixing λένε ακριβώς τα ίδια.
Αρμονικά κλειδιά είναι μόνο το "T" στον κύκλο του κάμελοτ. Δηλαδή το ίδιο κλειδί και +/-1 και μετάβαση από major σε minor
Οι υπόλοιπες αποστάσεις δουλεύουν υπό προϋποθέσεις όχι για αρμονικό αποτέλεσμα (αφού τα κλειδιά θα συγκρουστούν έτσι κι αλλιώς) αλλά για μια "ευχάριστη" αλλαγή στην τονικότητα του mix (αυτό που κάποιοι λένε energy boost δηλαδή τρέχων κλειδί +2 στον κύκλο του κάμελοτ: από C σε D) κτλ
 

Inviato Tue 11 Jul 17 @ 9:51 am
Ξεφεύγουμε από το θέμα, αλλά μιας και δόθηκε η αφορμή:

- Energy Boost, υπό την μορφή μίξης και όχι κοφτής αλλαγής, δεν υφίσταται αρμονικά “ορθά”! Πρέπει να είσαι πολύ “σύγχρονος” (π.χ. Σκαλκώτας), για σου αρέσει ακουστικά το αποτέλεσμα 2 ήχων διαφοράς ημιτονίου ή τόνου ταυτόχρονα (και δεν αναφέρομαι σε συγχορδίες που δύναται να εμπεριέχουν αυτές τις διαφορές μεταξύ των φθόγγων τους)…

Αλλά και κοφτή αλλαγή να κάνεις, κανονικά θα πρέπει να εφαρμόσεις μία πραγματική (χρωματική) μετατροπία. Συνεπώς, εάν από C θελήσεις να μεταβείς σε D, θα πρέπει (κοφτά) να μεταβείς πρώτα σε C+ (7η της επομένης τονικότητας ή 3η της δεσπόζουσάς της) και ακολούθως σε D.

- Όσον αφορά στο θέμα μείζονος – ελάσσονος αλλαγής, θεωρητικά δεν μπαίνουμε σε αυτή την διαδικασία, διότι αλλάζουμε το ύφος του κομματιού. Ένα κομμάτι (και αναφέρομαι γενικά) το οποίο είναι σε μείζονα κλίμακα γραμμένο, έχει διαφορετικό ύφος (πιο "θετικό"), από αυτό που είναι σε ελάσσονα (πιο "λυπηρό")…

;-)


P.S. Energy Boost, υπό την μορφή μίξης υφίσταται αντιστικτικά “ορθά”! Αλλά δεν νομίζω ότι ξεπεράσαμε το επίπεδο αρμονικού Djing και φτάσαμε στο αντιστικτικό… :-)
 

Inviato Tue 11 Jul 17 @ 10:58 am
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Να είστε καλά παιδιά
 

Inviato Tue 11 Jul 17 @ 3:24 pm
DJ-ILIOPRO InfinityMember since 2013
 

Inviato Tue 11 Jul 17 @ 4:53 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)