Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Pioneer DDJ-RR vs DDJ-SR2 (new)

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Εφαρμόζεται η παροιμία: “Δουλειά δεν είχε ο διάολος, γ@μού$ε τα παιδιά του” ή στραβώθηκα τόσο που δεν βλέπω καμία διαφορά (πλην χρωμάτων)?

P.S. Η διαφορά for Recordbox και for Serato (και ιδίως για όποιον χρησιμοποιεί VDj) είναι για… (να μην πω).
 

Inviato Mon 02 Oct 17 @ 4:11 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Πρόκειται για ένα μπραντεφέρ μεταξύ Serato και Pioneer. Δύ πολύ ισχυρά brand names, το καθένα στο χώρο του.
Κατά τη γνώμη μου, θα το βλεπουμε αυτό για κανα-δυο χρόνια ακόμα (πανομοιότυπες κονσόλες που η μία θα τρέχει μονο Serato και η άλλη μόνο Rekordbox), μέχρις ώτου νικήσει ή χάσει κάποοιος από τους δυο.

Στο μυαλό της Pioneer που θέλει να κυριαρχήσει και στο χώρο του software, υπάρχει "δεν έχω ακόμα την δύναμη να επιβληθώ στην αγορά και να πουλήσω αποκλειστικά κονσόλες με Rekordbox, άρα το κάνω παράλληλα και δίνω χωρο στο Serato, ενώ παράλληλα λανσάρω τα δικά μου, βελτιώνω το δικό μου software και ελπίζω μια μέρα να πουλάω περισσότερες DDJ-R από οτι DDJ-S και να ξεφορτοθώ το Serato"

Στο μυαλό του Serato υπάρχει.. "Δεν μπορώ να αγνοήσω την Pioneer" (παρόλο που κάνει φιλότιμες προσπάθειες να βάλει στο παιχνίδι τον κολοσσό που λέγεται Roland "άρα πρέπει να συνεχίσω να λανσάρω την σειρά DDJ-S, παρόλο που ξέρω ότι η Pioneer μου πριονίζει την καρέκλα, και ευχομαι να βγω εγώ νικητής και να καταλάβει η Pioneer οτι είμαι και ο πρώτος !"

Για τους χρήστες του VirtualDJ, πράγματι δεν λέει και πολλά, αλλά για την ίδια την αγορά (τους καταναλωτές) πρόκειται για ένα γρίφο. Ο γρίφος είναι ... "πρώτα επιλέγω το software και μετά διαλέγω κονσόλα ή πρώτα διαλέγω την κονσόλα που γουστάρω και μετά θα κάτσω να μάθω το πιθανώς καινούργιο software που την υποστιρίζει ? Και κάθε φορά που θέλω να αλλάξω κονσόλα θα περιορίζομαι σε αυτές που υποστηρίζονται από το software της προηγούμενης επιλογής μου, ή θα κάθομαι να μαθαίνω εκ νέου το software της καινούργιας μου επιλογής ?" ... οεο !? !!??

Για μένα το moto ενός VirtualDJ χρήστη - και όσο ακόμα μπορεί και υποστηρίζει όλες τις κονσόλες με τα απαρραίτητα hacks - είναι "χέστηκα" :D :P :P



 

Inviato Mon 02 Oct 17 @ 10:34 pm
Μπάμπη, το (απαντητικό) post σου τα σπάει, δεν έχω λόγια!!!

Από κει και πέρα και κατά την προσωπική μου άποψη, θεωρώ πως δεν θα έπρεπε να υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ (μα κανένας) ερασιτέχνης ή επαγγελματίας, ο οποίος πρώτα θα επέλεγε controller και μετά ανάλογο Dj software. Θα ήταν σαν κάποιος πρώτα να επέλεγε π.χ. DELL ή MAC και μετά (κατ’ επέκταση) Windows ή OS…

Και με την ευκαιρία, μία off-topic ερώτηση:

Θεωρητικά, ένας οποιοσδήποτε controller είναι μία midi συσκευή, όπου θεωρητικά (πάλι) μπορούμε να αντιστοιχίσουμε (mapping) μία οποιαδήποτε εντολή ενός software σε ένα (σχεδόν οποιοδήποτε) κουμπί του controller.

Πρακτικά, που υφίσταται η όποια “δυσκολία” ή η όποια αδυναμία mapping. Με άλλα λόγια, πως μπορεί ένας κατασκευαστής να μελετήσει – σχεδιάσει – κατασκευάσει έναν controller, ο οποίος να μην δέχεται mapping άλλου software, παρά μόνον αυτού που υποστηρίζει?
 

Inviato Tue 03 Oct 17 @ 6:13 am
Μέσω firmware. Αν το πρόγραμμα δεν στείλει κάποια "κλειδιά" τότε η κονσόλα δεν ακούει σε όλες τις εντολές ή ακόμα ακούει σε διαφορετικές εντολές.
Για παράδειγμα στην σειρά DDJ-S (και για όσες κονσόλες διαθέτουν jog leds) το mapping του προγράμματος δεν έχει απευθείας πρόσβαση σε αυτά. Δηλαδή δεν μπορεί να ορίσει την "θέση" που δείχνουν τα led στο jog.
Για να αποκτήσει πρόσβαση ένα software σε αυτά τα led (ή για να το θέσω ορθά, για να υπακούει η κονσόλα στις εντολές που αφορούν αυτά τα leds) θα πρέπει πρώτα να στείλει τα σωστά κλειδιά ώστε να ξεκλειδώσει το firmware της κονσόλας (Η οποία πλέον θεωρεί ότι το συνδεδεμένο πρόγραμμα είναι το Serato)
 

Inviato Tue 03 Oct 17 @ 11:16 am
Απόλυτα κατανοητός!

Οπότε το εύλογο ερώτημα που προκύπτει είναι: Υπάρχει περίπτωση με την αναβάθμιση του firmware ενός οποιουδήποτε controller να προκύψει πρόβλημα στην συμβατότητά του με το VDj? Ή το όποιο update αφορά καθαρά τα όποια bugs έχουν προκύψει και όχι τον “κορμό” του, ο οποίος πλέον είναι “ξεκλειδωμένος”?
 

Inviato Tue 03 Oct 17 @ 4:20 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Θεωρητικά ναι. Ανα πάσα στιγμή μπορεί να προσθέσει ένα ειπλέον κελιδωμα, ή να αλλάξει τον τρόπο κλειδώματος. Αυτό βεβαια είναι σπάνιο φαινόμενο, γιατί έτσι θα δημιουργούσε πρόβλημα συμβατότητας με το ίδιο τους το πρόγραμμα. Είναι άλλωστε και ο λόγος που προχωρούν σε ΜΚΙΙ μοντέλα χωρίς ιδιαίτερες διαφορές, μόνο και μόνο για να αλλάξουν τον τρόπο κλειδώματος
 

Inviato Tue 03 Oct 17 @ 6:08 pm
Η περίπτωση μου θυμίζει την κλασσική ατάκα μεταξύ φίλων, όπου ασχολούμασταν με Cisco Routers, χωρίς να έχουμε ολοκληρωμένες - πιστοποιημένες γνώσεις προγραμματισμού: “Εάν δουλεύει, μην το πειράζεις”! :-)))
 

Inviato Wed 04 Oct 17 @ 5:03 am
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Τελικά pioneer SR2 και VirtualDj παίζουν μαζί;
 

Inviato Thu 05 Oct 17 @ 10:03 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Οχι προς το παρόν.
 

Inviato Thu 05 Oct 17 @ 10:47 am
djnet71PRO InfinityMember since 2007
djdad wrote :
Οχι προς το παρόν.


Thanx djdad
 

Inviato Sun 08 Oct 17 @ 5:37 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Μέσω firmware. Αν το πρόγραμμα δεν στείλει κάποια "κλειδιά" τότε η κονσόλα δεν ακούει σε όλες τις εντολές ή ακόμα ακούει σε διαφορετικές εντολές.
Για παράδειγμα στην σειρά DDJ-S (και για όσες κονσόλες διαθέτουν jog leds) το mapping του προγράμματος δεν έχει απευθείας πρόσβαση σε αυτά. Δηλαδή δεν μπορεί να ορίσει την "θέση" που δείχνουν τα led στο jog.
Για να αποκτήσει πρόσβαση ένα software σε αυτά τα led (ή για να το θέσω ορθά, για να υπακούει η κονσόλα στις εντολές που αφορούν αυτά τα leds) θα πρέπει πρώτα να στείλει τα σωστά κλειδιά ώστε να ξεκλειδώσει το firmware της κονσόλας (Η οποία πλέον θεωρεί ότι το συνδεδεμένο πρόγραμμα είναι το Serato)


Ίσως για αυτό εμένα η SR2 χθες στα μεσαία led του master μου έκανε το εξής: έφθασε η ένταση στα 2 κόκκινα αλλά μερικές φορές η προηγούμενη δυάδα led δεν άναβε ενώ τα από πάνω κόκκινα ανάβανε;;;
 

Inviato Mon 27 Nov 17 @ 7:41 am
Όχι, καμία σχέση.

Πρώτων τα LED αυτά είναι "Hardware", δηλαδή τα ελέγχει το firmware της κονσόλας και ΔΕΝ ακούνε σε εντολές MIDI.
Δεύτερον, είσαι σίγουρος οτι δεν ανάβανε; Εννοώ, οτι είσαι σίγουρος οτι η κονσόλα δεν κάνει "Peak hold" (όπου τα leds των κορυφών μένουν για μερικές στιγμές αναμμένα)
Αν είσαι σίγουρος οτι δεν ανάβανε και οτι η κονσόλα δεν έκανε peak hold τότε λυπάμαι, αλλά τα νέα είναι δυσάρεστα: Πρέπει να την στείλεις στο service!
 

Inviato Mon 27 Nov 17 @ 12:10 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Όχι, καμία σχέση.

Πρώτων τα LED αυτά είναι "Hardware", δηλαδή τα ελέγχει το firmware της κονσόλας και ΔΕΝ ακούνε σε εντολές MIDI.
Δεύτερον, είσαι σίγουρος οτι δεν ανάβανε; Εννοώ, οτι είσαι σίγουρος οτι η κονσόλα δεν κάνει "Peak hold" (όπου τα leds των κορυφών μένουν για μερικές στιγμές αναμμένα)
Αν είσαι σίγουρος οτι δεν ανάβανε και οτι η κονσόλα δεν έκανε peak hold τότ, αλλά τα νέα είναι δυσάρεστα: Πρέπει να την στείλεις στο service!


Όχι ανάβουν,μάλλον εγώ δεν το περιέγραψα σωστά.
Παραμένουν μονίμως αναμμένα τα κόκκινα κσι αναβοσβήνουν τα αμέσως προηγούμενα κίτρινα.
Πως μπορώ να ανεβάσω ένα βίντεο εδώ να δεις τι εννοώ;
 

Inviato Mon 27 Nov 17 @ 12:54 pm
Αυτό που περιγράφεις λέγεται Peak Hold. Δηλαδή το τελευταίο Led ("PEAK") μένει λίγο χρόνο παραπάνω από τα άλλα Leds αναμμένο σαν προειδοποίηση. Αν χτυπάς το Peak της κονσόλας μόνιμα (hammering) τότε θα φαίνεται σαν να μένει μόνιμα αναμμένο ενώ τα από κάτω αναβοσβήνουν.

Επίσης (άσχετο μεν αλλά σχετικό) αν φτάνεις να ανάψεις το Peak της κονσόλας μάλλον χρειάζεσαι καλύτερο ηχοσύστημα.
ΔΕΝ είναι καλό να φτάνεις σε σημείο να ανάβεις το Peak. Αυτό σημαίνει παραμόρφωση στην έξοδο της κονσόλας και είναι πολύ πιθανό να κάψεις ηχεία ακόμα κι αν οι ενισχυτές είναι χαμηλωμένοι και δεν κλιπάρουν.
 

Inviato Mon 27 Nov 17 @ 1:41 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Αυτό που περιγράφεις λέγεται Peak Hold. Δηλαδή το τελευταίο Led ("PEAK") μένει λίγο χρόνο παραπάνω από τα άλλα Leds αναμμένο σαν προειδοποίηση. Αν χτυπάς το Peak της κονσόλας μόνιμα (hammering) τότε θα φαίνεται σαν να μένει μόνιμα αναμμένο ενώ τα από κάτω αναβοσβήνουν.

Επίσης (άσχετο μεν αλλά σχετικό) αν φτάνεις να ανάψεις το Peak της κονσόλας μάλλον χρειάζεσαι καλύτερο ηχοσύστημα.
ΔΕΝ είναι καλό να φτάνεις σε σημείο να ανάβεις το Peak. Αυτό σημαίνει παραμόρφωση στην έξοδο της κονσόλας και είναι πολύ πιθανό να κάψεις ηχεία ακόμα κι αν οι ενισχυτές είναι χαμηλωμένοι και δεν κλιπάρουν.


Οκ!Άλλη μια φορά κατατοπιστικότατος!

Σε ευχαριστώ

 

Inviato Mon 27 Nov 17 @ 3:08 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Αυτό που περιγράφεις λέγεται Peak Hold. Δηλαδή το τελευταίο Led ("PEAK") μένει λίγο χρόνο παραπάνω από τα άλλα Leds αναμμένο σαν προειδοποίηση. Αν χτυπάς το Peak της κονσόλας μόνιμα (hammering) τότε θα φαίνεται σαν να μένει μόνιμα αναμμένο ενώ τα από κάτω αναβοσβήνουν.

Επίσης (άσχετο μεν αλλά σχετικό) αν φτάνεις να ανάψεις το Peak της κονσόλας μάλλον χρειάζεσαι καλύτερο ηχοσύστημα.
ΔΕΝ είναι καλό να φτάνεις σε σημείο να ανάβεις το Peak. Αυτό σημαίνει παραμόρφωση στην έξοδο της κονσόλας και είναι πολύ πιθανό να κάψεις ηχεία ακόμα κι αν οι ενισχυτές είναι χαμηλωμένοι και δεν κλιπάρουν.


Το Peak Hold το κάνει σε οποιαδήποτε ένταση-επίπεδο του master,όχι μόνο στο κόκκινο.
Κάτι βρήκα από το manual στις λειτουργίες της Pioneer.
Το Peak Hold έχει να κάνει με το επίπεδο εξασθένησης της κύριας εισόδου?
Έχει 3 επιλογές-τιμές 0db(καμία εξασθένηση),-3db,-6db .
Default τιμή είναι το 0...
 

Inviato Tue 28 Nov 17 @ 9:41 pm
Όχι δεν έχει σχέση με το Attenuation.
Οι κονσόλες της Pioneer και ειδικά οι μίκτες της έχουν εδώ και χρόνια την λειτουργία peak hold σαν standard.
Αυτό που κάνει το peak hold είναι οτι κρατάει την "κορυφή" της μέτρησης αναμμένη για μερικά ms ώστε να μπορείς να δεις πιο εύκολα που είναι η μέγιστη ένταση που βγάζεις.
Αυτό σε παλιότερες εποχές που τα κομμάτια δεν ήταν υπερσυμπιεσμένα και εκμεταλευόντουσαν όσο περισσότερο dynamic range μπορούσαν ήταν ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο. Στις μέρες μας το Peak Hold δεν έχει και τόση αξία σε εφαρμογές dj (αν και προσωπικά το βρίσκο πολύ χρήσιμο) όσο σε μικροφωνικές κονσόλες.

Όπως και να έχει δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί.

Υ.Γ.: Μάλλον δεν έχεις παίξει ποτέ με μίκτη Pioneer :P
 

Inviato Wed 29 Nov 17 @ 4:16 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Όχι δεν έχει σχέση με το Attenuation.
Οι κονσόλες της Pioneer και ειδικά οι μίκτες της έχουν εδώ και χρόνια την λειτουργία peak hold σαν standard.
Αυτό που κάνει το peak hold είναι οτι κρατάει την "κορυφή" της μέτρησης αναμμένη για μερικά ms ώστε να μπορείς να δεις πιο εύκολα που είναι η μέγιστη ένταση που βγάζεις.
Αυτό σε παλιότερες εποχές που τα κομμάτια δεν ήταν υπερσυμπιεσμένα και εκμεταλευόντουσαν όσο περισσότερο dynamic range μπορούσαν ήταν ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο. Στις μέρες μας το Peak Hold δεν έχει και τόση αξία σε εφαρμογές dj (αν και προσωπικά το βρίσκο πολύ χρήσιμο) όσο σε μικροφωνικές κονσόλες.

Όπως και να έχει δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί.

Υ.Γ.: Μάλλον δεν έχεις παίξει ποτέ με μίκτη Pioneer :P


Οκ!!!
Το Υ.Γ. όντως ισχύει!!!

 

Inviato Wed 29 Nov 17 @ 5:04 pm
Σου έστειλα ένα video με PM. Κοίτα το και θα καταλάβεις
 

Inviato Thu 30 Nov 17 @ 11:21 am
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Σου έστειλα ένα video με PM. Κοίτα το και θα καταλάβεις


Οκ!!! Σε ευχαριστώ

 

Inviato Thu 30 Nov 17 @ 7:55 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)