Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: GRID SLIDE...

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Στην Pioneer DDJ-RX το button: GRID SLIDE (no 22 απο το manual του VDJ) υποτιθεται οτι οταν το κραταω πατημενο, μπορω γυρνωντας το jogweel να μετακινησω στην κυμματοειδη γραμμη και να τοποθετησω τις "κορυφες-τελιτσες" στο σωστο beat επανω αφου πολλες φορες βρισκεται σε αλλα σημεια
Ετσι ειναι η' τα εχω μπερδεψει ???

Γιατι εγω οταν παταω το κουμπι "Grid Slide" ΔΕΝ κανει τιποτα.
Κρατωντας το δηλαδη πατημενο, αν γυρισω το jogweel, απλα μετακινειται ολη η κυμματοειδη μορφη και οχι οι τελιτσες απο κατω.
Δηλαδη συμπεριφερεται σαν να ΜΗΝ παταω το "Grid Slide" και απλα γυρναω το jogweel .
Και το κανει ΚΑΙ στα 2 deck οποτε ΔΕΝ ειναι οτι το συγκεκριμενο κουμπι εχει προβλημα
Και στο καπακι μετα δεν υπακουει και το κουμπι "cue" ! Πρεπει να γαργαλισω λιγο το jogweel την ωρα που παιζει το κομματι και μετα δουλευει παλι το cue.


Αυτο σε:
Λαπτοπ i7 τελευταιας γεννιας, με windows 10, και το τελευταιο update του vdj (το ιδιο ομως εκανε και με προηγουμενες version του vdj)
Την RX το VDJ την "βλεπει" κανονικα, και κατα τα αλλα δουλευει μια χαρα
Επισης να πω οτι δεν εχω πειραξει το firmware της RX. Ουτε καν εχω τσεκαρει αν θελει update που ειμαι σιγουρος οτι θα θελει, αλλα διαβασα εδω οτι το VDJ δεν το εχει αναγκη, οποτε και δεν το πειραξα.

Υ.γ επισης παρατηρησα (οχι οτι το χρειαζομαι...) οτι οταν ενα τραγουδι ειναι σταματημενο, αν ακουμπησω με το δαχτυλο επανω στο STRIP SEARCH, σε οποιοδηποτε σημειο δεν πηγαινει στο συγκεκριμενο σημειο, αλλα απλα κανει "Play" απο το σημειο που βρισκομουν πριν και φυσικα δεν "τρεχει" πιο μπροστα που θελω.
Δηλαδη κανει σαν να παταω απλα "Play"
 

Inviato Fri 03 Nov 17 @ 4:53 am
Είσαι σίγουρος οτι χρησιμοποιείς τον εργοστασιακό mapper ?
Επίσης στο STRIP δοκίμασες να κουνήσεις λίγο το δάχτυλο σου (ενώ ακουμπάς στο strip) ?
 

Inviato Fri 03 Nov 17 @ 7:20 am
1) Εγκατεστησα τους aisio drivers της RX και το vdj.
Με το που το ανοιξα την αναγνωρισε αμεσως.
Δεν εχω κανει copy-paste κανενα αρχειο .map

2) Ναι εννοειτε οτι μετακινησα το δαχτυλο αλλα τιποτα. Απλα παιρνει εντολη "play"
 

Inviato Fri 03 Nov 17 @ 3:30 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
1) To ίδιο συμβάνει και αν χρησιμοποίησεις το εξωτερικό μέρος του jog ?
Έχει επίσης διαφορά αν είναι στο VINYL mode ή όχι ?

2) Δοκίμασε με το Volume Fader στο 0. Και για να εξηγήσω, το NEEDLE SEARCH δεν λειτουργεί αν το deck είναι στον "αέρα". Αρα αν το Volume στον μίκτη για το συγκεκριμένο deck δεν είναι στο 0, με το που πατάς το NEEDLE και ξεκινάει να παίζει "στον αέρα" σταματάει και το Search.

Αν δεν είναι έτσι, τότε μαζί με όλα τα παραπάνω που προανέφερες, ίσως έχεις κάποια ελλατωματική κονσόλα. Δοκίμασε και με το Rekordbox, και άν εχεις την ίιδια συμπεριφορά, πρέπει να προβείς σε διαδικασίες service/αντικατάστασης
 

Inviato Sat 04 Nov 17 @ 12:57 am
Γιατι εγω οταν παταω το κουμπι "Grid Slide" ΔΕΝ κανει τιποτα.

με ζορισε και εμενα στην αρχη αλλα μετα καταλαβα οτι πρεπει να γυρισεις το jog απο την "εξω " πλευρα (σαν να κανεις pitch nudge σε vinyl mode)

δεν γνωριζω εαν ειναι επιτηδες ετσι αλλα λειτουργει
 

Inviato Sun 05 Nov 17 @ 5:04 pm
Εχετε απολυτο δικιο και για το GRID SLIDE αλλα και για το STRIP SEARCH !!!
Λογω video-clips συνηθισα και δουλευω με το crossfader οποτε τα volume των καναλιων ειναι ολα στο τερμα.
Επισης,
Δεν δουλευω σε vinyl mode ποτε, εχω συνηθισει να γυρναω απο πανω τα jogweels.

Ετσι λοιπον
1) κατεβασα τα volume στο 0 και
2) γυρναω τα jogweels απο το πλάι
και δουλευουν ολα αψογα!!!

Ευχαριστω πολυ!!!
 

Inviato Tue 07 Nov 17 @ 12:29 am


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)