Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Πρωτόγνωρο πρόβλημα

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

djstaifPRO InfinityMember since 2010
Καλησπέρα! Σήμερα μου συνέβει ένα περιστατικό εντελώς πρωτόγνωρο που είναι δύσκολο ακόμα και να το εξηγήσω. Έχω ετοιμάσει ένα mix, το έχω κάνει export και το βάζω στο Virtual να το διαβάσει. Όλα καλά όλα ωραία μέχρι εδώ. Ετοιμάζω ένα cover και ξανανοίγω το Virtual. Πάω στα tags για να βάλω το εξώφυλλο για το mix, το περνάω πατάω οκ και μετά ξαναβάζω στο deck το mix και μου βγάζει σφάλμα. Κλείνω το πρόγραμα και στην επιφάνεια εργασίας που ήταν εξαφανίζεται το mix εκείνη την ώρα. Ανοίγω κάδο ανακύκλωσης, πουθενά. Πατάω αναζήτηση σε όλους τους δίσκους βρίσκει μόνο μια συντόμευση. Κατεβάζω πρόγραμμα για recovery αρχείων, άφαντο. Δεν ξέρω τι έχει γίνει. Πολύ παράξενο περιστατικό.
 

Inviato Thu 29 Mar 18 @ 6:02 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
djstaif wrote :
Καλησπέρα! .... Έχω ετοιμάσει ένα mix, το έχω κάνει export και το βάζω στο Virtual να το διαβάσει..

Δηλαδή χρησιμοποίησες την εγγραφή (REC) από το MASTER panel (δίπλα στα κουμπιά BCAST και FILE ?
http://www.virtualdj.com/manuals/virtualdj8/interface/mixer/masterpanel.html
Φαντάζομαι έχεις ξανακάνει εγγραφή με το VirtualDJ, σωστά ?

Με μπερδεύει λίγο το export που λες. Όταν τελειώσει η εγγραφή και ξαναπατήσεις REC δεν χρειάζεται να κάνεις κάποιο export ή κατι άλλο

 

Inviato Thu 29 Mar 18 @ 11:22 pm
djstaifPRO InfinityMember since 2010
Όχι καμία σχέση. Το μιξ το έφτιαξα σε άλλο πρόγραμμα. To virtual το χρησιμοποίησα μόνο για να περάσω τα tags και το cover photo. Με το που πέρασα την photo, έβαλα το μιξ στο αριστερό deck και τότε έβγαλε σφάλμα και μόλις έκλεισα το πρόγραμμα εξαφανίστηκε από παντού το μιξ. Το είδα την στιγμή που βγήκα από το πρόγραμμα να εξαφανίζεται από την επιφάνεια εργασίας. Δεν έχω ξαναδει τέτοιο πράγμα.
 

Inviato Fri 30 Mar 18 @ 2:41 am
Αυτό που έγινε είναι οτι δεν έδωσες αρκετό χρόνο στο πρόγραμμα να τελειώσει την αποθήκευση του αρχείου.
Προφανώς σαν mix μιλάμε για ένα μεγάλο αρχείο κάποιων δεκάδων ή και εκατοντάδων MB
Η προσθήκη cover σε ένα τέτοιο αρχείο είναι μια επίπονη διαδικασία καθώς το id3tag βρίσκεται στην αρχή του αρχείου και όχι στο τέλος. Με λίγα λόγια πρέπει να "μετακινηθούν" εκατοντάδες MB μέσα στο αρχείο ώστε να δημιουργηθεί ο απαραίτητος χώρος για να αποθηκευθεί το cover.
Την ώρα λοιπόν που το πρόγραμμα ακόμα "μετακινούσε" τα MB εσύ έκλεισες το πρόγραμμα και έτσι "χάθηκε" το αρχείο.

Σαφώς και πρόκειται για bug (το αρχείο δεν έπρεπε να εξαφανιστεί) και θα γίνει αναφορά ώστε να διορθωθεί σε επόμενη έκδοση.
Απλά την επόμενη φορά να ξέρεις οτι οι εργασίες σε tags μεγάλων αρχείων απαιτούν κάποιο χρόνο να ολοκληρωθούν
 

Inviato Fri 30 Mar 18 @ 8:00 am


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)