Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Kolima me to Virtual dj 8 pro kata tin sinedsi dj controler..

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Χαίρεται.. Έχω ένα μικρό θεματάκι...Όταν συνδεω την Hercules Air Plus ανοίγω το virtual όλα οκ...Πετάω ένα κομμάτι σε ένα deck και πριν φορτώσει η γραμμή στο deck πατήσω Hot Cue στο τέλος πχ του κομματιού που έχω ένα Hot cue ο ήχος ακούγεται για μια στιγμή σαν μπιιιιιιπ λες και πέθαινε το virtual.. Σαν να κολλάει για μια στιγμή... Όταν φορτώσει τέρμα η γραμμή όλα οκ όμως.. Αν όμως πετάξω άλλο κομμάτι και περιμένω να φορτώσει όλη η γραμμή όλα μια χαρά...Έχω αλλάξει και το Latency και όλα..Αυτό το έκανε το είχε το virtual ? Όμως σπάνιες φορές ανοίγω το virtual το ξανακάνω αυτό όλο το σκηνικό ώστε να το ζορίσω και όλα δουλεύουν τέλεια.. Είναι αστείο.. :D Πείτε μου κάποια λύση...Ευχαριστώ..
 

Inviato Mon 03 Dec 18 @ 12:44 am
Το πρόβλημα δεν είναι στο VirtualDJ αλλά στο κακό DPC latency την ώρα που φορτώνεις κομμάτια και ο σκληρός δίσκος ζορίζει τον υπολογιστή σου.

Οπότε:
Τι υπολογιστή έχεις (χαρακτηριστικά, λειτουργικό κτλ) και από που φορτώνεις τα αρχεία σου (εσωτερικό/εξωτερικό δίσκο κτλ) ;;;
 

Inviato Mon 03 Dec 18 @ 11:48 am
HP i3 1.7 ghz
8 Giga Ram
ssd 120 και hdd 500 gb.. windows 10 pro x64
Όλα είναι εσωτερικά μέσα...

Παρατήρησα επίσης ότι στο ( Serato dj, Traktor , Djuced και σε όλα εκτός το virtual dj ) με το που πετάς ένα κομμάτι στο deck φορτώνει αμέσως όλο..
 

Inviato Mon 03 Dec 18 @ 1:43 pm
Επίσης το CPU δουλεύει ούτε στο 20% με το virtual dj.... Όταν κάνω scratch με το ζόρι πάει στο 50% το CPU
 

Inviato Mon 03 Dec 18 @ 3:32 pm
Μήπως παίζει να φταίει ο dj controller?
 

Inviato Mon 03 Dec 18 @ 4:49 pm
Όταν δεν έχω συνδεμένο τον controller και κάνω όλη την διαδικασία που έκανα με τα hot cue δεν κολλάει σε τίποτα !!!!
 

Inviato Mon 03 Dec 18 @ 9:26 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Με τον controller συνδεδεμένο, αλλά με την κάρτα ήχου του υπολογιστή σου (αντί της Hercules) στο Sound Setup. έχεις το ίδιο πρόβλημα ?
 

Inviato Mon 03 Dec 18 @ 11:17 pm
Αυτό δεν το δοκίμασα...Όμως πριν ένα μήνα περίπου έπαιζα με του controller την ASIO όλα οκ.. Αυτήν την βδομάδα μου το έκανε..
 

Inviato Mon 03 Dec 18 @ 11:24 pm
Δοκίμασα αυτό που είπες μόλις αλλά τίποτα.. τα ίδια!!
 

Inviato Mon 03 Dec 18 @ 11:47 pm
Όταν δεν έχω συνδεμένο τον controller και κάνω όλη την διαδικασία με τα hot cue δεν κολλάει τίποτα... Έχω κάνει σχεδόν τα πάντα...Format - Update όλους τους οδηγούς κ.τ.λ
 

Inviato Tue 04 Dec 18 @ 11:34 pm
user18902613 wrote :


Παρατήρησα επίσης ότι στο ( Serato dj, Traktor , Djuced και σε όλα εκτός το virtual dj ) με το που πετάς ένα κομμάτι στο deck φορτώνει αμέσως όλο..


Απλά για να ξέρεις, τα προγράμματα που αναφέρεις ΔΕΝ φορτώνουν όλο το κομμάτι. Φορτώνουν τα γραφικά για τις κυματομορφές στην οθόνη, αλλά το κομμάτι το διαβάζουν real-time από το δίσκο.
Αντίθετα το VirtualDJ φορτώνει ολόκληρο το κομμάτι στη RAM και μάλιστα σου δείχνει και την πρόοδο φόρτωσης. Όταν το κομμάτι φορτώσει ολόκληρο στη RAM μπορείς αν θες μέχρι και να αποσυνδέσεις το δίσκο που έχει το κομμάτι. Το κομμάτι θα παίξει κανονικά. Αυτό ΔΕΝ ισχύει για τα άλλα προγράμματα (μπορείς να το δοκιμάσεις)
Οπότε μην μπερδεύεσαι με το πόσο γρήγορα βλέπεις τις κυματομορφές να φορτώνουν
 

Inviato Wed 05 Dec 18 @ 11:37 am
Επειδή δεν θυμάμαι, ο controller έχει δικό του τροφοδοτικό; Ή παίρνει ρεύμα από την USB ?
 

Inviato Wed 05 Dec 18 @ 11:39 am
Από USB..Επίσης βλέπω το DPC latency σταθερά 1000-1600.. Τι μπορώ να κάνω?
 

Inviato Wed 05 Dec 18 @ 1:35 pm
DPC latencymon κατέβασα και μου λέει ότι το Wdf01000.sys καθυστερεί το σύστημα.. αλήθεια αγανάκτησα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!!
 

Inviato Wed 05 Dec 18 @ 6:17 pm
 

Inviato Wed 05 Dec 18 @ 10:24 pm
Χωρίς να συνδέσω κονσόλα είναι 1000-1200.. αν βάλω κονσόλα πάει στα 500 αλλά και πάλι αρκετό είναι..
 

Inviato Wed 05 Dec 18 @ 10:37 pm
Θέλω μόνο να μου πείτε πως να κατεβάσω το DPC Latency.. Το αρχείο Wdf01000.sys μου το προκαλεί...
 

Inviato Thu 06 Dec 18 @ 5:38 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)