Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Λιστες μουσικης με συνδρομή

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Γειά σας..
Ξέρει καποιος να μου πει που θα βρω ετοιμες λιστες-κατηγορίες τραγουδιών για dj τις οποιες να αγορασω μεν αλλα νσ πληρώνω συνδρομη για τα update τους?
 

Inviato Sat 16 Feb 19 @ 8:27 pm
Κανείς..???
 

Inviato Tue 19 Feb 19 @ 11:24 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
λιστες? η κομματια? δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ψαχνεις
 

Inviato Wed 20 Feb 19 @ 7:06 pm
Και τα δυο μαζί! Δηλ να πληρωνω μια συνδρομή αλλα να μην κανω... Σχεδον... Τιποτα απο αυτη τη δουλειά που κάνουμε στο σπίτι (κατέβασμα επεξεργασία ταξινόμηση σε φακέλους-κατηγορίες κλπ).
Να τα κάνουν άλλοι αντι για εμένα!
Δεν το έχει σκεφτεί κανείς αυτό να το κάνει?
 

Inviato Wed 27 Mar 19 @ 7:00 am
Κι αν δεν υπάρχει ολο αυτο... Τουλαχιστον να υπάρχουν σκέτες λιστες ανά κατηγορία - είδος... Τα λεγόμενα πακέτα... Ώστε να τα εχω έτοιμα και να μην αργω να τα ταξινομω. Κατεβαζω μονο τα τραγουδια και κατευθείαν τα βαζω συμφωνσ με τις λίστες!
Φυσικά αυτο ειναι ημίμετρο... Και φυσικά προτιμώ την πρωτη περίπτωση
 

Inviato Wed 27 Mar 19 @ 7:03 am
Θεωρητικά, αυτό που ψάχνεις είναι παράνομο, διότι η όλη διαδικασία συμπεριλαμβάνει αντιγραφή και διάθεση (μεταπώληση) ακουστικού υλικού, του οποίου κανείς δεν κατέχει εξολοκλήρου και επί του συνόλου τα όποια δικαιώματα. Άλλο εάν στο φατσοβιβλίο υπάρχουν τέτοια φαινόμενα...

Πρακτικά, ακόμη και εάν κάποιος κάνει αυτή τη "βρωμοδουλειά", είτε δεν έχει καμία διάθεση να την "πουλήσει", είτε θα την πουλήσει "ακριβά". Οπότε και να το έκανε κάποιος/κάποιοι, μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι θα σε "συνέφερε"...

Πέραν αυτού, για να μπορούσε να αξιοποιηθεί στο έπακρον από σένα κάτι τέτοιο, θα έπρεπε ο "πωλητής" να χρησιμοποιούσε μόνο VDJ και να είχε την ίδια φιλοσοφία διαχωρισμού - ταξινόμησης - taging - μίξης, με εσένα. Κοινώς, τρέχα - γύρευε...
 

Inviato Wed 27 Mar 19 @ 7:36 am
Έχεις σε ολα δικιο αλλά τα βλέπεις επιφανειακά!
Για φαντάσου λοιπον να πλήρωναν οσοι επαγγελματίες dj μπορουσαντο ποσό αυτό οσο ακριβο κι αν ήταν! Κι όχι μονο αυτό αλλα σιγουρα και τα πνευματικά δικαιώματα ωστε αυτο που τωρα είναι παράνομο να γινόταν νόμιμο!
Φαντάσου λοιπον ότι αυτό το σενάριο γινοταν πράξη απο σεβαστό αριθμό κόσμου... Τοσο απο DJ οσο Κι απο διάφορες επιχειρήσεις που ετσι θα πλήρωναν και τη συνδρομή της ip που τωρα ναι μεν πληρώνουν αλλα δεν έχουν αυτες τις λιστες που λεω!
Αν λοιπον υπηρχρε ολο αυτο.... Τοτε τι θα γινοταν με τους υπόλοιπους που απλα δεν πληρώνουν και είναι παράνομοι?
Δε θα επαναστατούσαν εις βάρος τους και αυτοι που πληρώνουν? (περαν απο την ip και τη νομιμότητα γενικοτερα)
Όταν αυτο γινόταν... Τοτε απλά... Θα λιγοστευε ο αριθμός των dj οποτε θα ανέβαιναν και οι τιμές γι αυτούς που πραγματικά αξίζουν να μείνουν κι οχι στο καθε παιδάκι που επειδή είναι ανεργο κσι και βρηκε σπασμένο το virtual dj η οποιοδήποτε αλλο πρόγραμμα...αυτη τη στιγμη σου παίρνει εσένα τη δουλειά ρίχνοντας τιμές!
Αλλωστε φιλε μου...που μου μιλας για νομιμότητα.... Ποσοι είναι αυτοί που δουλεύουν με σπασμένα προγράμματα? Μηπως δυστυχως είναι περισσότεροι από τους νόμιμους? Εγω γιατι το πλήρωσα?
Αρα μη τα ρίχνουμε στη νομιμότητα! Όποιος θέλει μπορεί να είναι νόμιμος!
Αυτο που ζητησα λοιπον ειναι να πληρώσω για μια υπηρεσία νόμιμη κι οχι παράνομη!
 

Inviato Wed 27 Mar 19 @ 12:38 pm
Οσο για την ταξινόμηση... Μην ξεχνάς οτι αυτός που θα εκανε αυτη τη δουλειά θα ηταν επαγγελματίας dj οποτε σίγουρα θα εκανε το 90 % του δικου μου κοπου! Απο κει και περα ο καθένας αγοραστής θα διόρθωνε ενα 10% οποτε σιγά το δύσκολο! Για σκεψου όμως οτι θα ειχες τέλεια ποιότητα (αφου θα ηταν νομιμη κι οχι youtube κλπ) και μάλιστα θα τα ειχες έτοιμα να φύγεις για δουλειά χωρίς να σκέφτεσαι οτι βγηκε ενα τραγούδι που εσυ ειτε δεν το έχεις είτε δεν το ταξινομησες γιατί απλα δεν πρόλαβες..
 

Inviato Wed 27 Mar 19 @ 12:43 pm
Κι οσο για το αν θα συμφέρει η τιμη η οχι...
1. Εχουν πολυ μεγαλύτερη αξία τα μάτια και η όραση μου που τωρα βασανιζω μπροστά σε μια οθονη!
2. Οταν ο αριθμός των αγοραστών θα ηταν 3ψηφιος και πανω τοτε η αξια αυτής της υπηρεσίας θα ηταν φτηνη... Πίστεψέ με!
3. Οσο ομως φτηνη κι αν γινόταν δε θα την πληρωνε κάνεις απο αυτους που δεν αγαπούν τη δουλειά τους και την βλεπουν σαν... Αρπακτικά... Εύκαιριακα....αντί επαγγελματικά κλπ κλπ!
 

Inviato Wed 27 Mar 19 @ 12:51 pm
Σεβαστή καθόλα η άποψή σου, αν και τα γραφόμενά σου είχαν "επιθετικό" χαρακτήρα, χωρίς να υπάρχει λόγος! Από κει και πέρα, εγώ προσωπικά (και όχι μόνον) έχω διαφορετική άποψη περί της ανάλυσης που έκανες. Και εξηγώ, ενώ τεκμηριώνω παράλληλα...

Ασχολούμαι με το DJing, είτε επί πληρωμή (επαγγελματικά), είτε άνευ πληρωμής (ερασιτεχνικά) από το 1991, όντας 15 χρονών. Έχοντας την εμπειρία 28 χρόνων και έχοντας παίξει σε διάφορα μέρη της Ελλάδας (και όχι μόνο στην πόλη που ζω), μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι το DJing (τουλάχιστον στην Ελλάδα, δεν έχω εμπειρία εξωτερικού) έχει "παρεξηγηθεί".

Το DJing, από την στιγμή που βγάζεις χρήματα (πολλά ή λίγα, δεν έχει σημασία), είναι επάγγελμα. Και ως επάγγελμα, έχει τις "απαιτήσεις" του, αλλά και τις "υποχρεώσεις" του...

Δεν είναι επαγγελματίας Dj, αυτός ο οποίος μου αγοράζει τον controller των 200€ και το laptop των 300€ και δεν μεριμνά ποτέ για την αναβάθμιση του εξοπλισμού του, παρά μόνον όταν παρουσιαστεί μη αναστρέψιμο πρόβλημα!
Ο μηχανολόγος δηλαδή, που έχει στο γραφείο του εξοπλισμό (Η/Υ) τουλάχιστον 5.000€, είναι το "κορόιδο επαγγελματίας" και εκείνος το "έξυπνος επαγγελματίας"...

Δεν είναι επαγγελματίας Dj, αυτός ο οποίος μαθαίνει επιφανειακά τον χειρισμό ενός controller ή ενός Dj Software, αδιαφορώντας για το "κάτι παραπάνω", το "κάτι περισσότερο"!
Ο μηχανολόγος δηλαδή, ο οποίος δεν διαθέτει σχεδιαστή και ξημεροβραδιάζεται μπροστά σε ένα βιβλίο και έναν υπολογιστή για να μάθει το γ@μημ€ν() το AutoCad, είναι το "κορόιδο επαγγελματίας" και εκείνος ο "έξυπνος επαγγελματίας"...

Δεν είναι επαγγελματίας Dj, αυτός ο οποίος μου κατεβάζει μουσική από το YouTube (και ποτέ από συνδρομητικό site), αδιαφορώντας παντελώς για την πιστότητα της μουσικής του!
Ο μηχανολόγος δηλαδή, που έχει στο γραφείο του plotter αξίας 10.000€ και το αντικαθιστά (μέσω δανείου) με plotter αξίας 15.000€ για ακόμη καλύτερη απόδοση σχεδίου, είναι το "κορόιδο επαγγελματίας" και εκείνος ο "έξυπνος επαγγελματίας"...

Δεν είναι επαγγελματίας Dj, αυτός ο οποίος μου θέλει μηδενική προεργασία στο σπίτι, γιατί δεν θέλει ή δεν έχει χρόνο ή "κουράζονται" τα μάτια του μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή!
Ο μηχανολόγος δηλαδή, όταν δεν έχει επιπλέον πόρους για να προσλάβει σχετικό υπάλληλο και κάθεται μέρες (όχι ώρες) μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή, είναι το "κορόιδο επαγγελματίας" και εκείνος ο "έξυπνος επαγγελματίας"...

Δεν είναι επαγγελματίας Dj, αυτός ο οποίος μου θέλει έτοιμα playlists (έστω και αγορασμένα) και εκείνος απλά να προσθέσει το κερασάκι στην τούρτα, πριν πάει να παίξει μουσική!
Ο μηχανολόγος δηλαδή, ο οποίος δεν μπορεί να αντιγράψει σχέδιο και το δημιουργεί πάντα εξαρχής, είναι το "κορόιδο επαγγελματίας" και εκείνος ο "έξυπνος επαγγελματίας"...


Το DJing ξεκίνησε από το 1930, όπου κάποιος (άσχετος) έριχνε το κέρμα και πατούσε το κουμπί (Juke Box). Άλλος είχε κάνει την προεργασία - επιλογή - καθαρισμό - δισκοθέτηση - προσθήκη ετικετών, κ.τ.λ...
Το DJing έπιασε κορυφή την δεκαετία 1985 - 1995, όπου κάποιος (πραγματικός επαγγελματίας) έπρεπε να ενημερώνεται από περιοδικά - ραδιόφωνο, να δαπανά ένα σεβαστό ποσό για την αγορά δίσκων (ακόμη και από εξωτερικό), να δαπανά ατελείωτες ώρες για εξάσκηση, να κουβαλά σαν χαμάλης, να δισκοθετεί, να παίζει...
Το DJing τείνει πλέον να ξαναγυρίσει στην εποχή του Juke Box, όπου κάποιος (άσχετος) θα πατά και πάλι ένα κουμπί (Controller). Άλλος (γιατί είμαι σίγουρος ότι η ιδέα σου κάποια μέρα θα υλοποιηθεί) θα έχει κάνει την προεργασία...

BillDion, δεν σε γνωρίζω και δεν έχω να χωρίσω κάτι μαζί σου, ούτε τα γραφόμενά μου απευθύνονται προσωπικά σε εσένα. Απλά στεναχωριέμαι και ταυτόχρονα "νευριάζω" (τρόπος του λέγειν) όταν παρατηρώ ότι το DJing "εκφυλίζεται" συνεχώς. Μακάρι να βρεις κάποια στιγμή αυτή την "υπηρεσία" που ψάχνεις, αλλά να ξέρεις ότι όταν πλέον θα υφίσταται - την βρεις, το DJing θα έχει πάει ακόμη ένα βήμα προς τον πάτο...


P.S. Δεν ξέρω εάν το κατάλαβες, αλλά είμαι μηχανολόγος και τα παραδείγματα αντιπαράθεσης είναι ρεαλιστικά - πραγματικά... ;-)
 

Inviato Wed 27 Mar 19 @ 7:12 pm
Theios Giorgos wrote :
Μακάρι να βρεις κάποια στιγμή αυτή την "υπηρεσία" που ψάχνεις, αλλά να ξέρεις ότι όταν πλέον θα υφίσταται - την βρεις, το DJing θα έχει πάει ακόμη ένα βήμα προς τον πάτο...


+1
 

Inviato Wed 27 Mar 19 @ 8:37 pm
Ουδέποτε είχα επιθετικό χαρακτήρα κι αν έτσι... Φάνηκε...ηταν γιατί εκνευρίζομαι κι εγω οταν ολα αυτα τα πολύ σωστά που γράφεις δεν τηρούνται! Στα δύο τελευταία υποτίθεται οτι διαφώνησα με την προϋπόθεση όμως οτι... Δεν ισχύουν τα προηγούμενα! Αν δηλαδή ολοι οι επαγγελματίες Dj επρατταν τα πρωτα που ειπες (ανανεωση εξοπλισμού... Ακριβο Laptop... Ακριβο controller γνησιο virtual dj pro κλπ κλπ) τότε πίστεψε με...δεν θα δούλευαν για 50-100 ευρω...νυχτοκαματο! Θα σεβονταν τα λεφτα που έδωσαν!
Επειδή λοιπον αυτο δεν ισχύει με αποτέλεσμα να ψαχνουν πλαγιες μεθόδους να... Χτυπήσουν εσενα...του 1976 κι εμένα του 1978 (23 χρονια εμπειρίας) χωρις ομως να δώσουν και κανα...ψιλό... Για τη δουλειά τους (κι όποιος δεν έχει απλα να μην ασχοληθεί με πολύ έξοδα χόμπι) και φυσικά χωρίς να γνωρίζουν τι είναι το bpm.. Γι αυτούς αλλά και πολλους αλλους λόγους (ευνόητους)...ειπα αυτα που ειπα! Οτι δηλαδή θα πρέπει να αντιδράσουμε με κάποιο τρόπο σε αυτό!
Με λιγα λογια... Συμφωνω σε ολα οσα είπες... Εφόσον ομως ισχύουν... Όλα!!!!
Αλλιώς τόσο εγω οσο κι εσύ σε λιγο καιρο θα δουλεύουμε μονο χωρίς...λεφτά... Απο καθαρή αγάπη γι αυτο που μετά απο τοσα χρόνια συνεχίζουμε και κάνουμε!
Αν είναι έτσι λοιπον.... Ναι μηχανολογε μου..!...τα θέλω έτοιμα γιατί λυπάμαι τα μάτια μου μετά απο 23 χρόνια!!!
Υγ.... Και Δασκαλοι οδήγησης... Ασφαλιστικοί Σύμβουλοι... Αγρότες... τρέχουν ολοι μέρα (οταν δεν έχουν την δυνατότητα να έχουν υπάλληλο)... Εγω ομως φρόντισα και έχω! Αυτο δε νομιζω να με κάνει λιγότερο επαγγελματία απο τους υπόλοιπους! Όπως κατάλαβες... Μολις σου είπα τα υπόλοιπα επαγγέλματα μου
 

Inviato Fri 29 Mar 19 @ 12:01 am
Εφόσον υπάρχουν (και δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν) DJs των 30€ και 40€ νυχτοκάματο, μην προσπαθείς να "ανταγωνιστείς" αυτούς, δεν θα τα καταφέρεις ποτέ! Διότι ακόμη και όλα "έτοιμα" να στα έχουν και να πατάς μόνο κουμπιά (τρόπος του λέγειν), η ορθοστασία και το ξενύχτι στα 40+ δεν "ξεπληρώνονται"...

Συνεπώς, εάν αγαπάς πραγματικά αυτό που κάνεις και εάν έχεις εμπειρία 23 χρόνων, συνέχισε με αυτά. Και εάν δεν αναγνωρίζονται ανάλογα, τότε άλλαξε τους ανθρώπους με τους οποίους συνεργάζεσαι, όχι τον τρόπο με τον οποίο βλέπεις και υλοποιείς το DJing...

Εξάλλου, με 23 χρόνια εμπειρίας, δεν χρειάζεσαι playlists και trends! Αυτά είναι για τους άσχετους (Djs και ακροατές), που όταν τους βάλεις να ακούσουν ABBA και Καζαντζίδη, σε κοιτάνε σαν ηλίθιοι...

;-)
 

Inviato Fri 29 Mar 19 @ 7:14 am
Theios Giorgos wrote :
Εφόσον υπάρχουν (και δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν) DJs των 30€ και 40€ νυχτοκάματο, μην προσπαθείς να "ανταγωνιστείς" αυτούς, δεν θα τα καταφέρεις ποτέ! Διότι ακόμη και όλα "έτοιμα" να στα έχουν και να πατάς μόνο κουμπιά (τρόπος του λέγειν), η ορθοστασία και το ξενύχτι στα 40+ δεν "ξεπληρώνονται"...

Συνεπώς, εάν αγαπάς πραγματικά αυτό που κάνεις και εάν έχεις εμπειρία 23 χρόνων, συνέχισε με αυτά. Και εάν δεν αναγνωρίζονται ανάλογα, τότε άλλαξε τους ανθρώπους με τους οποίους συνεργάζεσαι, όχι τον τρόπο με τον οποίο βλέπεις και υλοποιείς το DJing...

Εξάλλου, με 23 χρόνια εμπειρίας, δεν χρειάζεσαι playlists και trends! Αυτά είναι για τους άσχετους (Djs και ακροατές), που όταν τους βάλεις να ακούσουν ABBA και Καζαντζίδη, σε κοιτάνε σαν ηλίθιοι...

;-)



+1

 

Inviato Fri 29 Mar 19 @ 9:30 am
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Theios Giorgos wrote :
... δεν χρειάζεσαι playlists και trends! Αυτά είναι για τους άσχετους (Djs και ακροατές), που όταν τους βάλεις να ακούσουν ABBA και Καζαντζίδη, σε κοιτάνε σαν ηλίθιοι...
;-)


Κάτι τέτοιο εννοείς ? χα χα χα

https://ufile.io/lqxm0

Υ.Γ.
και μην μου πείτε για τόνους μέτρα κτλ ... μια ιδέα του δεκάλεπτου στο VDJ είναι ...

 

Inviato Fri 29 Mar 19 @ 3:48 pm
Ακριβώς αυτο κάνω Γιώργο.... Προσπαθώ να τα βαλω με... Την ηλικία μου! Δυστυχώς... Μεγαλώσαμε κι εμείς...!
 

Inviato Fri 29 Mar 19 @ 8:09 pm
ilias7Home userMember since 2005
Καλησπέρα.
Επαγγελματίας dj είναι αυτός που έχει κονσόλα άνω των 600 ευρώ άσχετα αν κάνει άριστα την δουλειά του με πληκτρολόγιο,
Επαγγελματίας dj είναι αυτός που έχει λάπτοπ που τα σπάει,άσχετα αν το δικό του κάνει τη δουλειά και δεν τον έχει προδώσει ποτέ,παρόλο που έχει πάντα backup,
Επαγγελματίας dj είναι αυτός που γνωρίζει πράγματα στο πρόγραμμα που δεν θα τα αξιοποιήσει-χρησιμοποιήσει ποτέ,
Επαγγελματίας dj είναι αυτός που έχει όλη τη μουσική του αγορασμένη, παρόλο που αν κατεβάζει έχει πολύ καλή ποιότητα,
Επαγγελματίας dj είναι αυτός που έχει όλα τα soft αγορασμένα.
Λυπάμαι,αγοράστε μήλα να φέγγουν και αφήστε την ουσία σε μας.
 

Inviato Tue 09 Apr 19 @ 5:05 pm
Δεν ξέρω κανένα επαγγελματία σε κανένα επάγγελμα που να χρησιμοποιεί ερασιτεχνικά εργαλεία και υλικά.
Μπορεί ένας επαγγελματίας να χρησιμοποιεί Bosch και ένας άλλος Makita, αλλά κανένας δεν χρησιμοποιεί Hobby
Μπορεί η Bosch να βγάζει και ερασιτεχνική σειρά (πράσινη) και επαγγελματική (μπλε), αλλά κανένας επαγγελματίας δεν χρησιμοποιεί την πράσινη.

Όχι γιατί τον νοιάζει τι λένε οι άλλοι, ούτε γιατί νοιάζει τους πελάτες αν ο βιδολόγος είναι Bosch πράσινος, Bosch μπλε, Hobby ή Southpark.
Το κάνει γιατί το επαγγελματικό εργαλείο τον διευκολύνει περισσότερο να κάνει τη δουλειά του (π.χ. ένας επαγγελματικός βιδολόγος έχει μεγαλύτερη ροπή από ένα ερασιτεχνικό και φορτίζει στο μισό χρόνο) και έχει μεγαλύτερη αξιοπιστία (είναι σχεδιασμένος να αντέχει πιο αντίξοες συνθήκες / πιο σκληρή εργασία)

Μια δουλειά μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους. Και αυτοί οι διαφορετικοί τρόποι μπορούν να παράξουν το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα. Αλλά το θέμα είναι πόσο εύκολα ή δύσκολα παράγεται αυτό το αποτέλεσμα. Ο επαγγελματίας δεν νοιάζεται για το τι λένε οι συνάδελφοι του ή οι πελάτες του. Νοιάζεται όμως να παράξει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με τον ελάχιστο δυνατό κόπο. Επομένως διαλέγει τα εργαλεία του ώστε να ελαχιστοποιήσει τον δικό του κόπο.

Τον καλό μάστορα δεν τον κάνουν τα εργαλεία. Αλλά καλός μάστορας χωρίς καλά εργαλεία δεν υπάρχει.

Στον δικό μας χώρο τώρα, δεν έχει σημασία αν έχεις Apple ή Asus/Dell κτλ. Σημασία έχει το μηχάνημα σου να είναι "επαγγελματικών" προδιαγραφών για να αντέχει, να μην κολλάει με το παραμικρό, να μην ζεσταίνεται όταν η θερμοκρασία του χώρου είναι πάνω από 25 βαθμούς C κτλ.
Δεν έχει σημασία αν παίζεις με Pioneer, Numark, Denon ή Hercules αρκεί η κονσόλα να σε διευκολύνει να κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα.
Αν εσένα προσωπικά δεν σε διευκολύνει να εργάζεσαι με κονσόλα, αλλά με πληκτρολόγιο, κανένα πρόβλημα! Βάζω στοίχημα όμως οτι το πληκτρολόγιο ενός laptop δεν βολεύει και τόσο πολύ σε σχέση με ένα εξωτερικό πληκτρολόγιο, σωστά; Και αν έχει και μηχανικά πλήκτρα ακόμα καλύτερα, σωστά;

Όλα αυτά καταλήγουν σε ένα απλό συμπέρασμα: Χρειάζεσαι τα κατάλληλα εργαλεία με βάση το τι σε διευκολύνει να κάνεις τη δουλειά σου όσο το δυνατόν πιο εύκολα και ακούραστα, παράγοντας το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα (εφόσον εργάζεσαι επαγγελματικά). Τέτοια εργαλεία, είναι μόνο τα "επαγγελματικά". Είτε σου αρέσει αυτό είτε όχι.
Σίγουρα μπορείς να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα και με "ερασιτεχνικά" εργαλεία.
Αλλά θα κουραστείς περισσότερο.
 

Inviato Tue 09 Apr 19 @ 6:35 pm
ilias7 wrote :
...Λυπάμαι, αγοράστε μήλα να φέγγουν και αφήστε την ουσία σε μας.
Την επόμενη φορά που θα πας οδοντίατρο, πες του να κάνει την δουλειά του με σφυρί και καλέμι και άσε τα μήλα για τους άλλους... Την επόμενη φορά που θα πας το αυτοκίνητό σου σε συνεργείο, πες του να κάνει διάγνωση εγκεφάλου με το αυτί και άσε τα αχλάδια για τους άλλους...

 

Inviato Thu 11 Apr 19 @ 5:54 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)