Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Επιλογή controller με laptop βοήθεια

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Καλησπέρα παιδιά. Θελω μια βοήθεια. Έχω ενα Laptop MSI core i7 2,2GHz, ssd 128gb, 8Gb ram 15,6 οθόνη. Δουλεύω αρκετά χρόνια με την Hercules 4mx και το virtual dj pro. Εχω την 7 έκδοση και σκέφτομαι να αναβαθμίσω το controller μου με την Pioneer XDj-RR. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει αν θα ήταν καλή αγορά χωρίς προβλήματα; Ευχαριστώ!
 

Inviato Sun 03 Mar 19 @ 5:53 pm
Απ’ την στιγμή που ένας οποιοσδήποτε controller υποστηρίζεται επίσημα από το VDj, δεν θα έχεις πρόβλημα (συνλειτουργίας).

Όσον αφορά στην Pioneer, είναι γνωστή η τεχνολογική και ποιοτική ανωτερότητά της, στον συγκεκριμένο τομέα.

Τώρα, για τον συγκεκριμένο controller, δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά δεν θα τον αγόραζα! Και αυτό, διότι δεν βρίσκω το λόγο να δώσω 450€ παραπάνω (έναντι π.χ. του DDJ-SR2) ή τα ίδια χρήματα (έναντι του DDJ-SX3), απλά και μόνον για να έχω (αχρείαστη) οθόνη επί του controller…

Εκτός και εάν σκέφτεσαι να παρατήσεις το VDj και να ασχοληθείς με το RekordBox, σε συνδυασμό με τον συγκεκριμένο (XDJ-RR) controller και USB Sticks…
 

Inviato Sun 03 Mar 19 @ 6:34 pm
Ευχαριστώ πολύ για τα φώτα σου. Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν και για την DDJ-SR2 αλλά θα ήθελα να εχω και την δυνατότητα να παίζω χωρίς Laptop με στικάκια. Σίγουρα η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη. Θα το σκεφτω. Μια τελευταία ερώτηση. Αν την πάρω θα πρέπει να ξαναεγκαταστησω το virual dj χάνοντας και όλα τα cue και τα loop που έχω;
 

Inviato Sun 03 Mar 19 @ 7:13 pm
Κατ' αρχήν να διευκρινίσω ότι η υποστήριξη του συγκεκριμένου controller, είναι "Coming Soon"... Άρα, επίσημα, δεν υποστηρίζεται ακόμη...

Πέραν αυτού (το οποίο είναι παροντικό "πρόβλημα"), σου διαφεύγει ένα βασικό "πρόβλημα" (σύμφωνα με αυτά που έγραψες): Για να παίξεις με USB Sticks, θα πρέπει όλη η "προετοιμασία" (analyzing, tags, cues, loops, κ.α.) των κομματιών επί των sticks να γίνει μέσω RekordBox (και μόνον)! Που σημαίνει, πολύ απλά, ότι (λόγω ασυμβατότητας βάσεων δεδομένων) όλη η προετοιμασία - εργασία σου επί του VDJ πάει "χαμένη"... Συνεπώς και εφόσον χρησιμοποιείς το VDj, "ξέχνα" μία τέτοια ("αυτοματοποιημένη") επιλογή...

Όσον αφορά στην εργασία σου (database), τίποτε δεν "χάνεται", αρκεί να ζητήσεις λεπτομερή καθοδήγηση, πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση...
 

Inviato Sun 03 Mar 19 @ 7:37 pm
Όντως έχεις δίκιο σ αυτό. Οπότε κλείνω προς την Pioneer DDJ-SR2. Ελπίζω να συμβαδισει καλά με το virtual, το Laptop και τα windows 10. Αν αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα θα επικοινωνήσω πάλι. Σε ευχαριστώ και πάλι για την συμβουλή!
 

Inviato Sun 03 Mar 19 @ 7:51 pm
Καλησπέρα και πάλι. Τελικά αποφάσισα να παρω την Pioneer DDJ-SR2. Εχω κάποιες τελευταίες ερωτήσεις πριν την αγορά.

1. Επειδή παιζω με το Virtual dj θα πρέπει να έχω την τελευταία έκδοση για να παίξει; (δηλαδή απο 8.0 και πανω)

2. Χρειάζεται εγκατασταση κονσόλας, drivers κλπ ή παίζει κατ ευθείαν;

3. Μαζι με την αγορά του controller έχω και την άδεια για το serato pro;

4. Αν θελω μπορώ να έχω και το Virtual και το Serato και να επιλέγω όποιο software θέλω να χρησιμοποιήσω;

5. Θα χαθούν τα cue και τα loop που έχω με την αναβάθμιση του vdj ή την αλλαγή controller;

Ευχαριστώ
 

Inviato Wed 06 Mar 19 @ 6:37 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
1 ναι
2 ναι Χρειάζεται εγκατασταση
3 ναι αλλα μονο το Pn time
4 ναι
5 οχι
6 εγώ με τα ίδια λεφτά περίπου πήρα την mc7000 και τετρακαναλη και καλύτερο xeratooo

ps το xerato το πουλάω για όποιον το θέλει :-) κοψοχρονιά ... χα χα
 

Inviato Wed 06 Mar 19 @ 8:09 pm
Ευχαριστώ πολύ!
 

Inviato Wed 06 Mar 19 @ 8:27 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)