Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Διαμορφωση εντολης - Page: 1

Questa parte dell'argomento è obsoleta e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate

Μπορει καποιος να με βοηθησει πως μπορω σε αυτη την εντολη
var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 0 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 1 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 : set '@$SilSl_DecksLayout' 0 & set '@$SilSl_RVWPos' 2

να προσθεσω μια ακομα επιλογη για decksLayout' 2 γιατι παλευω δυο μερες... Εαν ειναι ευκολο να μου εξηγησετε την δομη της εντολης
 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 2:03 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
ανκαι δεν ξέρω τι κάνουν οι var.. για δοκιμασε αυτήν την εντολή :
var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 0 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 1 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 :var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 1 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 2 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 :set '@$SilSl_DecksLayout' 0 & set '@$SilSl_RVWPos' 2
 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 2:35 pm
dimitris_g wrote :
Μπορει καποιος να με βοηθησει πως μπορω σε αυτη την εντολη
var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 0 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 1 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 : set '@$SilSl_DecksLayout' 0 & set '@$SilSl_RVWPos' 2

να προσθεσω μια ακομα επιλογη για decksLayout' 2 γιατι παλευω δυο μερες... Εαν ειναι ευκολο να μου εξηγησετε την δομη της εντολης

Την βρηκα τη ρουφιανα!!!!!

var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 2 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 0 : var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 0 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 1 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 : set '@$SilSl_DecksLayout' 2 & set '@$SilSl_RVWPos' 0
 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 3:03 pm
djsadim wrote :
ανκαι δεν ξέρω τι κάνουν οι var.. για δοκιμασε αυτήν την εντολή :
var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 0 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 1 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 :var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 1 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 2 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 :set '@$SilSl_DecksLayout' 0 & set '@$SilSl_RVWPos' 2


Ευχαριστω πολυ! μηπως μπορεις να μου εξηγησεις τι λεει αυτη η εντολη με λογια, γιατι εγω πατησα πανω σε αλλη για να την βρω κανοντας αντικατασταση
(Οχι τι κανει, αυτο το ξερω)

 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 3:12 pm
πες και σε μας τι κανει...
 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 4:33 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
πες και σε μας τι κανει...

Στο skin που χρησιμοποιω (silver sleek 3) κανει εναλλαγη στα deck layout (δηλ 2 ή 4 skin ή 4 οριζόντια) με κυματομορφες κατ επιλογη χωρις να χρειαζεται να μπαινω στα settings του skin. Κανει toggle με λιγα λογια μεταξυ 3 επιλογων συγκεκριμενων
 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 4:51 pm
dimitris_g wrote :
djsadim wrote :
ανκαι δεν ξέρω τι κάνουν οι var.. για δοκιμασε αυτήν την εντολή :
var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 0 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 1 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 :var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 1 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 2 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 :set '@$SilSl_DecksLayout' 0 & set '@$SilSl_RVWPos' 2


Ευχαριστω πολυ! μηπως μπορεις να μου εξηγησεις τι λεει αυτη η εντολη με λογια, γιατι εγω πατησα πανω σε αλλη για να την βρω κανοντας αντικατασταση
(Οχι τι κανει, αυτο το ξερω)

Εάν η μεταβλητή (var) είναι ίση (equal) με την τιμή @$SilSl_DecksLayout' 0 (?), τότε θέσε (set) την τιμή @$SilSl_DecksLayout' 1 και (&) την τιμή @$SilSl_RVWPos' 2, κ.ο.κ

Και μην κάνεις editing σε skin του Phantom, είναι ιεροσυλία!!! (και το εννοώ)...
 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 5:59 pm
Theios Giorgos wrote :
dimitris_g wrote :
djsadim wrote :
ανκαι δεν ξέρω τι κάνουν οι var.. για δοκιμασε αυτήν την εντολή :
var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 0 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 1 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 :var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 1 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 2 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 :set '@$SilSl_DecksLayout' 0 & set '@$SilSl_RVWPos' 2


Ευχαριστω πολυ! μηπως μπορεις να μου εξηγησεις τι λεει αυτη η εντολη με λογια, γιατι εγω πατησα πανω σε αλλη για να την βρω κανοντας αντικατασταση
(Οχι τι κανει, αυτο το ξερω)

Εάν η μεταβλητή (var) είναι ίση (equal) με την τιμή @$SilSl_DecksLayout' 0 (?), τότε θέσε (set) την τιμή @$SilSl_DecksLayout' 1 και (&) την τιμή @$SilSl_RVWPos' 2, κ.ο.κ

Και μην κάνεις editing σε skin του Phantom, είναι ιεροσυλία!!! (και το εννοώ)...

Αυτο το κ.ο.κ. θελουμε...για συνεχισε το
 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 6:07 pm
var_equal A ? set B : set D = Εάν η μεταβλητή είναι ίση με Α, τότε Β, ειδάλλως D...

var_equal A ? set B & C : set D = Εάν η μεταβλητή είναι ίση με Α, τότε Β και C, ειδάλλως D...

var_equal A ? set B & C : set D & set Ε = Εάν η μεταβλητή είναι ίση με Α, τότε Β και C, ειδάλλως D και Ε...

Οπότε κάνε την αντίστοιχη μετάφραση...

Υ.Γ. Το SliverSleek 3 αποτελεί ένα από τα πλέον πολύπλοκα skins που έχω δει - μελετήσει... Μην κάνεις editing και ιδιαίτερα σε τέτοιου είδους θέματα (variations), γιατί πιθανότατα κάποιος άλλος συνδυασμός δεν θα λειτουργεί, θα "μπλοκάρει" το skin και μετά θα σου φταίει το Dell :P ...
 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 6:19 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
Theios Giorgos wrote :
dimitris_g wrote :
djsadim wrote :
ανκαι δεν ξέρω τι κάνουν οι var.. για δοκιμασε αυτήν την εντολή :
var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 0 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 1 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 :var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 1 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 2 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 :set '@$SilSl_DecksLayout' 0 & set '@$SilSl_RVWPos' 2


Ευχαριστω πολυ! μηπως μπορεις να μου εξηγησεις τι λεει αυτη η εντολη με λογια, γιατι εγω πατησα πανω σε αλλη για να την βρω κανοντας αντικατασταση
(Οχι τι κανει, αυτο το ξερω)

Εάν η μεταβλητή (var) είναι ίση (equal) με την τιμή @$SilSl_DecksLayout' 0 (?), τότε θέσε (set) την τιμή @$SilSl_DecksLayout' 1 και (&) την τιμή @$SilSl_RVWPos' 2, κ.ο.κ

αν δεν ισχύει η πρώτη συνθήκη πάει στο επόμενο κομμάτι
var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 1 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 2 & set '@$SilSl_RVWPos' 2
και αν δεν ισχύει και αυτή τότε εφαρμόζεται τρίτο κομμάτι :
set '@$SilSl_DecksLayout' 0 & set '@$SilSl_RVWPos' 2
κάτι ακόμα που παρατήρησα είναι ότι αυτό που σου έδωσα έχει συντακτικά λάθη και το σωστό είναι έτσι
var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 0 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 1 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 : var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 1 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 2 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 : set '@$SilSl_DecksLayout' 0 & set '@$SilSl_RVWPos' 2


 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 6:28 pm
Theios Giorgos wrote :
var_equal A ? set B : set D = Εάν η μεταβλητή είναι ίση με Α, τότε Β, ειδάλλως D...

var_equal A ? set B & C : set D = Εάν η μεταβλητή είναι ίση με Α, τότε Β και C, ειδάλλως D...

var_equal A ? set B & C : set D & set Ε = Εάν η μεταβλητή είναι ίση με Α, τότε Β και C, ειδάλλως D και Ε...

Οπότε κάνε την αντίστοιχη μετάφραση...

Υ.Γ. Το SliverSleek 3 αποτελεί ένα από τα πλέον πολύπλοκα skins που έχω δει - μελετήσει... Μην κάνεις editing και ιδιαίτερα σε τέτοιου είδους θέματα (variations), γιατί πιθανότατα κάποιος άλλος συνδυασμός δεν θα λειτουργεί, θα "μπλοκάρει" το skin και μετά θα σου φταίει το Dell :P ...

Την εντολη αυτη μου την ειχε δωσει ο phantom πριν πολυ πολυ καιρο και δουλευε αψογα μαπαρισμενη και στην κονσολα και στο πληκτρολογιο. Τωρα που ηθελα να προσθεσω αλλη μια επιλογη (δηλαδη αλλο ενα decklayout με τα 4 deck σε dual παραταξη) προσπαθησα να την "διαβάσω" για να προσθεσω την επιπλεον επιλογη. Ομως δεν τα καταφερα. Πηρα μια αλλη εντολη που μου ειχε δωσει για να κανω κατι αντιστοιχο με τα center layout το οποιο περιελαμβανε 3 επιλογες και εκανα αντικαταστασεις και δουλεψε..ομως ουτε καταλαβα την δομη της εντολης πριν αλλα ουτε και τωρα παρα την προσπαθεια σας. Προφανως εχω μεγαλα κενα σε αυτον τον τομεα και αυτο ειναι αρκετα προχωρημένο για εμενα...
 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 6:57 pm
Theios Giorgos wrote :

Υ.Γ. Το SliverSleek 3 αποτελεί ένα από τα πλέον πολύπλοκα skins που έχω δει - μελετήσει... Μην κάνεις editing και ιδιαίτερα σε τέτοιου είδους θέματα (variations), γιατί πιθανότατα κάποιος άλλος συνδυασμός δεν θα λειτουργεί, θα "μπλοκάρει" το skin και μετά θα σου φταίει το Dell :P ...

Δεν κανω editing στο skin. Εντολη για custom button προσπαθω να φτιαξω
 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 7:00 pm


 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 7:02 pm


 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 7:02 pm

[/quote]
αν δεν ισχύει η πρώτη συνθήκη πάει στο επόμενο κομμάτι


[/quote]
Ο διαχωρισμος γινεται με το "?" ;
 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 7:08 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
το ? κάνει ερώτηση
το : είναι το διαχωριστικό
 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 7:13 pm
djsadim wrote :

κάτι ακόμα που παρατήρησα είναι ότι αυτό που σου έδωσα έχει συντακτικά λάθη και το σωστό είναι έτσι
var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 0 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 1 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 : var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 1 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 2 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 : set '@$SilSl_DecksLayout' 0 & set '@$SilSl_RVWPos' 2

Αυτη η εντολη δουλευει μια χαρα.....ευχαριστω πολυ!

 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 7:19 pm
djsadim wrote :
το ? κάνει ερώτηση, το : είναι το διαχωριστικό
Διόρθωσε με εάν κάνω λάθος, αλλά το : δεν είναι διαχωριστικό, εάν δεν ακολουθεί άλλη παράμετρος. Στο παράδειγμα που ανέφερα (var_equal A ? set B : set D) η "μετάφραση" είναι Εάν η μεταβλητή είναι ίση με Α, τότε Β, εάν όχι, τότε D. Συμφωνείς?

 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 7:20 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
Theios Giorgos wrote :
djsadim wrote :
το ? κάνει ερώτηση, το : είναι το διαχωριστικό
Διόρθωσε με εάν κάνω λάθος, αλλά το : δεν είναι διαχωριστικό, εάν δεν ακολουθεί άλλη παράμετρος. Στο παράδειγμα που ανέφερα (var_equal A ? set B : set D) η "μετάφραση" είναι Εάν η μεταβλητή είναι ίση με Α, τότε Β, εάν όχι, τότε D. Συμφωνείς?


σωστά το λες

 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 7:52 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dimitris_g wrote :
djsadim wrote :

κάτι ακόμα που παρατήρησα είναι ότι αυτό που σου έδωσα έχει συντακτικά λάθη και το σωστό είναι έτσι
var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 0 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 1 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 : var_equal '@$SilSl_DecksLayout' 1 ? set '@$SilSl_DecksLayout' 2 & set '@$SilSl_RVWPos' 2 : set '@$SilSl_DecksLayout' 0 & set '@$SilSl_RVWPos' 2

Αυτη η εντολη δουλευει μια χαρα.....ευχαριστω πολυ!


η παράμετρος '@$SilSl_RVWPos' ελέγχει την θέση των κυματομορφων και αν εμφανίζονται ή οχι η τιμη 2 ειναι για να μην εμφανιζονται
 

Inviato Sat 16 Mar 19 @ 8:02 pm
77%