Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΣΠΑΣΙΜΟ ΣΤΟΝ ΗΧΟ
Καλησπερα σας θελω να αναφερω το εξης προβλημα. Καθως παιζω μουσικη στην εκδοση 2021 μετα απο λιγη ωρα το προγραμμα σαν να κρασαρει για λιγα δευτερολεπτα μου δειχνει full load στην CPU και ακουω ενα σοβαρο σπασιμο στον ηχο σαν crash. Μπορειτε να βοηθεισετε; Εχω δοκιμασει τα παντα απο latency το λαπτοπ διαθετει Intel Core i7 και ειναι του 2018
 

Inviato Wed 07 Apr 21 @ 8:30 am
Τι μάρκα είναι το laptop ?
Ποιον επεξεργαστή έχει; Πόση RAM? Τι GPU ?
Ποια κονσόλα χρησιμοποιείς;
Το MathEngine το έχεις ενεργοποιημένο;
Στο κάνει μόνο μία φορά ή ανά τακτά (ή άτακτα) διαστήματα;
 

Inviato Wed 07 Apr 21 @ 10:08 am
Το λαπτοπ ειναι HP το ειχα αγορασει 850 ευρω. Ο επεξεργαστης ειναι Intel core i7 7500u 2.90GHz RAM 8GB και GPU intel hd graphics 620. To math engine ειναι ενεργοποιημενο σε CPU και το Math engine priority στο Auto. Χρησιμοποιω την pioneer ddj400. Οταν ξεκινησε μου το εκανε 1-2 φορες στα 45 λεπτα. Μετα απο καποιες ρυθμισεις που ανεβασα το latency μου το κανει μια φορα στην αρχη και μετα δεν το κανει τοσο συχνα ισως σπανια. Δηλαδη εχω παιξει και 2 ωρες συνεχομενα και το εχει κανει 1 φορα τα πρωτα 20 λεπτα.
 

Inviato Fri 09 Apr 21 @ 9:13 am
Έχουμε μήπως κάποια λύση στο πρόβλημα;
 

Inviato Mon 12 Apr 21 @ 9:27 pm
Για αρχή θα πρέπει να κοιτάξεις με ένα ειδικό πρόγραμμα το DPC Latency του υπολογιστή σου να δεις τι γίνεται σε αυτό τον τομέα

https://softfamous.com/dpc-latency-checker/
 

Inviato Tue 13 Apr 21 @ 6:47 am
test interval 997 ms
current latency 1200 ms
absolute maximum 1384 ms
 

Inviato Tue 13 Apr 21 @ 11:46 am
Και τι προκαλεί το υψηλό latency είδες;
 

Inviato Tue 13 Apr 21 @ 12:09 pm
πως μπορω να το δω αυτο;
 

Inviato Tue 13 Apr 21 @ 6:32 pm
Με το πρόγραμμα που κατέβασες.
Σου αναφέρει τα processes με το μεγαλύτερο latency
 

Inviato Wed 14 Apr 21 @ 9:33 am
Από ότι βλέπω δεν αναφέρει κάτι τέτοιο απλά μου λέει τις τιμές και ένα γράφημα τίποτα περισσοτερο
 

Inviato Wed 14 Apr 21 @ 2:32 pm
 

Inviato Wed 14 Apr 21 @ 3:25 pm
Μου δείχνει μια λίστα από processes τα περισσότερα από τα οποία αφορούν το λειτουργικό των windows. Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς πως λειτουργεί. Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση στο πρόγραμμα η γενικά στον υπολογιστή ώστε να αποφύγω το πρόβλημα. Έχω στα πλάνα μου να βάλω έναν έξτρα SSD στο λαπτοπ ώστε να ελάφρυνει και να με καλύψει. Θα βοηθήσει αυτό πιστεύεις;
 

Inviato Thu 15 Apr 21 @ 2:16 pm
Τα περισσότερα από τα processes που σου δείχνει μπορούν να βελτιωθούν.
Συνήθως με drivers updates, αλλά και με άλλα κόλπα ανάλογα την περίσταση.
Από εκεί και πέρα σίγουρα ένας SSD θα βοηθήσει αρκετά το σύστημα σου, αλλά δεν είναι πανάκεια.
 

Inviato Fri 16 Apr 21 @ 6:57 am
Eνταξει σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια. Παρεπιπτοντως οταν με ρωτησες για το mathengine στην συνεχεια το απενεργοποιησα και απο τοτε δεν μου εχει παρουσιασει ξανα το σπασιμο στον ηχο.
 

Inviato Fri 16 Apr 21 @ 9:06 am
Αντιμετωπιζω και εγω παρομοιο προβλημα (freeze-αρισμα ηχου ανα 2-3 ωρες) σε καινουριο laptop Hp ideapad 3 ( i3-1005G1 στα 1,2 GHz /8GB/256GB SSD).

Τρεχοντας το Latencymon μου εμφανισε το εξης μηνυμα : 'Conclusion: Your system appears to be having trouble handling real-time audio and other tasks. You are likely to experience buffer underruns appearing as drop outs, clicks or pops. One or more DPC routines that belong to a driver running in your system appear to be executing for too long. One problem may be related to power management, disable CPU throttling settings in Control Panel and BIOS setup. Check for BIOS updates''

Υπαρχει καποια συμβουλη? Ψαχνοντας στο διαδικτυο απενεργοποιησα το CPU throttling (ελπιζω σωστα) αλλα δεν αλλαξε κατι.
 

Inviato Sat 02 Oct 21 @ 4:46 pm