Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Πρόβλημα στο gain με DDJ 1000
neo1983PRO InfinityMember since 2008
Καλημερα σας , εχω ένα πρόβλημα παίζοντας με την ddj 1000. Έχοντας το gain στο auto βλέποντας την ένταση στην κονσόλα στο κομμάτι που δεν παίζει στον αέρα ενώ φαίνεται ότι είναι ίδιο με αυτό που παίζει (αφού πειράζω το gain ) όταν το σηκώνω δεν βγαίνει σωστό . Πρέπει σχεδόν σε κάθε κομμάτι να πειράζω το gain για να καταφέρω κάπως να ακουστεί σωστό . Παίζοντας με djm400 και δυο 400αρια δεν εχω κανένα πρόβλημα στα 100 κομμάτια που θα παίξω άντε να πειράξω 1-2 . Θα ήθελα σας παρακαλώ αν μπορείτε να με βοηθήσετε . Ευχαριστώ .
 

Inviato Wed 29 Jun 22 @ 9:01 am
Μην τα μπερδεύεις... Το Virtual DJ δεν κάνει normalizing (π.χ. @ 0db), αλλά equalization σε ένα επίπεδο αναφοράς. Συνεπώς, το πρόγραμμα υπολογίζει την "μέση ένταση" του κομματιού (RMS) και αντίστοιχα προσθέτει ή αφαιρεί gain, ώστε όλα τα κομμάτια να έχουν την ίδια "μέση ένταση".

Από κει και πέρα, τι εννοείς "δεν ακούγεται σωστό"? Ότι, π.χ., ακούγεται "χαμηλότερα"?
 

Inviato Wed 29 Jun 22 @ 3:55 pm
neo1983PRO InfinityMember since 2008
Εάν μπορείς στείλε μου ένα τηλέφωνο επικοινωνίας να σου εξηγήσω , το μειλ μου είναι vlamakismichael@gmail.com
 

Inviato Wed 29 Jun 22 @ 7:43 pm
Εάν θες να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα, μπορείς και μέσω του forum, δεν χρειάζεται e-mail... Πέραν αυτού, ίσως το "πρόβλημά" σου αφορά και άλλον, οπότε κάνε την προσπάθεια και γράψε αυτά που θες να πεις...
 

Inviato Thu 30 Jun 22 @ 6:11 am
Το μεγαλύτερο σου πρόβλημα δεν είναι το autogain αλλά οτι στηρίζεσαι υπερβολικά στα VU Meters.
Για αρχή σιγουρέψου οτι η ρύθμιση vuMeter είναι στο Power και όχι στο Peak.
Αν αυτό δεν σε βοηθήσει τότε έχω να σου προτείνω μια άλλη προσωρινή λύση
 

Inviato Thu 30 Jun 22 @ 1:10 pm
neo1983PRO InfinityMember since 2008
Καλησπέρα ήταν πράγματι στο peak , αν σε περίπτωση δεν είναι αυτό , τι άλλο μπορώ να κάνω ;
 

Inviato Thu 30 Jun 22 @ 9:04 pm