Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: MAYA 44 (ESI για windows 7 x64bit) Αφορά όποιον έχει το συνδυασμό.

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Γειά χαρά.
Εδώ και μια εβδομάδα αποφάσισα να αναβαθμίσω το αρχείο PC μου που είχε XP με ένα άλλο που έχει Windows 7 και μάλιστα 64bita με 4 γίγα μνήμη.
Αφού τρόμαξα να το σετάρω (Asus είναι η motherboard) διαπίστωσα πως η MAYA44 (η παλιά της Audiotrack - και όχι η άσπρη της ESI) ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ.
'Εστειλα ξεχεστήριο e-mail στην τεχνική υποστήριξη... αλλά τζίφος.
Η απάντηση της Audiotrack είναι πως "δεν βγάζουμε drivers γιατί είναι κάρτα που βγήκε το 2002).

Δείτε τι έκανα.
Στο μαγαζί που παίζω στο χωριό, έχουμε 2 PC. 'Ενα για το καλοκαιρινό και ένα για το χειμερινό. Για καλή μου τύχη, στο καλοκαιρινό έχουν XP και κάρτα Maya 44 αλλά την άσπρη της ESI.

Την έβαλα λοιπόν στο κομπιούτερ μου.
Η εγκατάσταση πέτυχε... αλλά... ο ήχος είναι παραμορφωμένος.

Και δεν εννοώ από ένταση, αλλά ακούγεται συνέχεια σαν ρομπότ. Για την ακρίβεια, όταν βάλω κάτι από το winamp ή άλλη πηγή (π.χ. Sound Forge) παίζει για 10 sec καλά, μετά χαλάει και περιοδικά ξαναφτιάχνει και ξαναχαλάει.

ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ να δοκιμάζω Drivers.
Επίσης, άλλαξα και slot αλλά το πρόβλημα παραμένει ίδιο.

Η ερώτηση που έχω να κάνει είναι η εξής...
Μήπως κάποιος έχει Windows 7 (64bit) και έχει καταφέρει να την κάνει να παίξει σωστά;

Στο club στο Γκάζι που παίζω, έχουμε την ίδια κάρτα αλλά εκεί έχουμε Windows 7 (32bit). Και παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα.

'Οποια πρόταση μου κάνετε, είναι δεκτή!

ΥΓ1= Δείτε και ένα κουφό. Αν βάλω το Sound forge να ηχογραφήσει, όση ώρα δεσμεύει την κάρτα με ηχογράφηση, ο ήχος είναι τέλειος. Αν σταματήσω να ηχογραφώ, και πάλι αρχίζει και ρομποτίζει περιοδικά.
 

Inviato Thu 13 May 10 @ 4:33 pm
snik3Home userMember since 2009
peta tin maya kai pare mia karta tis NI

mono afto exw na symvoulepsw...
 

Inviato Thu 13 May 10 @ 8:42 pm
Να πετάξω 140 ευρώ;
Φίλε μου το θέμα είναι να λύσω το πρόβλημα που έχω, χωρίς να μπω στη διαδικασία να αγοράσω κάποια άλλη.
Δεν με παίρνει οικονομικά να πάρω άλλη κάρτα, τώρα.

Βέβαια μου έδωσε ιδέα το ποστ σου.
Για το λαπτοπ μου, έχω μια ESI U46XL (αυτή με τις 3 στέρεο εξόδους) η οποία κάθεται αυτή τη στιγμή.
Προσωρινά, είναι μια ικανοποιητική λύση για να κάνω δουλειά.

Οστόσο στην ESI έφτασα να πάρω τηλέφωνο τον υπεύθυνο τεχν. υποστήριξης, αλλά το πουλάκι μου είχε ρεπό σήμερα.
Τη Δευτέρα βλέπω να τον βρίζω ελληνικά αν δεν βγάλουμε άκρη με τους Drivers.

Πάντως η USB κάρτα ήχου, παίζει αξιοπρεπέστατα.
 

Inviato Fri 14 May 10 @ 10:02 am
Δοκίμασες τους 64-bit drivers της ESI (έκδοση 2.8.40 - 2009/10/30) ;;;

http://www.esi-audiotechnik.com/download/ESI/MAYA44_USB/MAYA44_USB-x64-v2_840.zip

από εδώ:

http://download.esi-audio.com/?w=esi&p=40&g=2&l=en

και από audiotrack:
http://www.esi-audiotechnik.com/download/ESI/MAYA44_USB/MAYA44_USB-x64-v2_840.zip

από εδώ:
http://download.audiotrak.net/?w=at&p=13&g=2&l=en

Βασικά η κάρτα είναι ίδια (διαφορετικό branding μόνο) και οι δύο εταιρείες δίνουν drivers για Win 7 64-bit
 

Inviato Fri 14 May 10 @ 11:51 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Gia osous den katalaban o Radiodj milaei gia tin pci version Maya44 kai oxi gia tin usb.
http://www.esi-audio.com/products/maya44/

Ego tha elega...
Dokimase me alli karta grafikon mipos einai kanena conflict..
kane update drivers: chipset, vga, klp
An i asus exei wireless i alla kaloudia apenergopoiise ta..
paikse me rythmiseis tou bios
Allakse tin pci slot
Perimene na bgoyn updated drivers gia 7... / psakse sta forum tis esi gia analoga problimata...
Dokimase se allo pc
Me ola ayta tha deis an einai problima diko sou i genikotero.
Bale 32bit win prosorina an den ginetai tipota...
 

Inviato Sat 15 May 10 @ 5:08 am
 

Inviato Sat 15 May 10 @ 5:29 am
Αρχικά ευχαριστώ και τους 2 που ασχοληθήκατε.
Παιδιά έχω δοκιμάσει ότι drivers κυκλοφορούν στην αγορά.
Την audiotrack την ξεχνάμε. Βάσει του γερμανού που μίλησα στο τηλέφωνο, ΔΕΝ βγάζουν drivers αφού η κάρτα είναι του 2008.
Ο ίδιος μου πρότεινα να αγοράσω την ESI.

Που να φανταστεί, πως μπορούσα να βρω την ESI Maya 44 και να την δοκιμάσω αν παίζει σωστά.
Το παλικάρι (ο γερμανός) έλειπε από το γραφείο του την Πέμπτη και την Παρασκευή... αλλά αύριο επιστρέφει.
ΣΩΣΤΑ ΜΑΝΤΕΨΑΤΕ.
Αφού του θυμήσω πως η 'Ανγκελα Μέρκελ είναι γερμανίδα, θα απαιτήσω να μπει με το teamviewer μπας και βγάλει άκρη.
Κι αν βγάλει... θα ανάψω λαμπάδα ίσα με το μπόι του (εύχομαι να έχει το ύψος του Νίκου Ρίζου)!

Επιπλέον, έχω ήδη μπει στο φόρουμ της ESI αλλά εκεί από ότι κατάλαβα το μαγαζί τους υπολειτουργεί.

'Ηδη δοκιμάζω τους drivers που μου στείλατε με λινκ, αλλά είμαι πεπεισμένος πως ΔΕΝ θα παίξουν. Θα σας πω σε λίγο!
Λογικό να μην παίζουν. Οι Drivers είναι για την παλιά (μαύρη) Maya 44 της audiotrack η οποία δεν κατάφερε να μου παίξει.

Δεν κάνουν δηλαδή για την άσπρη ESI Maya 44.
Δηλαδή, αυτή.
http://www.esi-audio.com/products/maya44/

Παρεμπιπτόντως, θα ανοίξω πάλι το tower, θα ξηλώσω την ESI (λευκή) και θα βάλω πάλι την παλιά κάρτα μπας και παίξει.
 

Inviato Sun 16 May 10 @ 11:23 am
To έκανα.
'Εβαλα την παλιά (μαύρη Audiotrack) με τους drivers της MAYA 44-MKII.
Ενώ όλα φάνηκαν πως τα κάνω σωστά... για άλλη μια φορά είδα μπλε οθόνη.

Την ξήλωσα και έβαλα πάλι την λευκή κάρτα της ESI περιμένοντας τα παλικάρια της ESI να βοηθήσουν.
 

Inviato Sun 16 May 10 @ 12:40 pm
Εδώ ανέβασα μερικά printscreens από πειράματα που έκανα σε 3 διαφορετικά μηχανήματα με 3 διαφορετικές κάρτες ήχου.

http://users.otenet.gr/~trendy98/esi.html
 

Inviato Sun 06 Jun 10 @ 6:45 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
To symperasma pou grafeis einai thema wdm drivers (alloi oi asio drivers kai allo oi wdm) kai to idio isxyei kai gia tin usb version tis maya.
Pantos i U46 pou tin exo kai ego einai apisteyta boliki karta se ayto to thema, eidika me to matrix pou exei kai mporeis virtual na syndeseis opoia exodo me eisodo theleis. Den exo ksanadei toso eyeliktous drivers oute se pio epaggelmatikes kartes.
 

Inviato Sun 06 Jun 10 @ 11:44 pm
Δεκτόν.
'Ομως φοβάμαι πως δεν μπορώ να κατεβάσω από κάπου WDM Drivers για την ESI Maya44, παρά μόνο ASIO.
 

Inviato Mon 07 Jun 10 @ 3:04 am
Τα πολλά λόγια είναι φτώχια.
Αφού πήρα μέχρι και τηλέφωνο στη Γερμανία, τον Αλμπάνη που έχει το Technical Support της ESI... μου είπε το εξής...

Από λάθος των Windows, όταν γράφει "S/PDIF" εννοεί το 2ο stereo κανάλι της Maya.

ΝΤΟΙΓΚ.

'Οντως αυτό που μου είπε ο τύπος... ισχύει. Το δοκίμασα και είχε δίκιο.

Το κακό είναι ότι έχει πεθάνει η Βλαχοπούλου για να μου προτείνει κάποιο μέντιουμ για να μου ρίξει τα χαρτιά και να μου το πει που παιδεύομαι 1 μήνα!
 

Inviato Thu 10 Jun 10 @ 1:22 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
xaxa...
 

Inviato Thu 10 Jun 10 @ 3:51 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
To eida pou to egrapses sto general...
Kala kai sy den mas les toso kairo oti ayti i karta den exei spdif na min psaxnoume.... kai den sou ekane kai entyposi apo pou proekypse mia spdif eksodos ...doro...ksafnika eno den ypirxe sta vista, alla oute kai san hardware out... i kano lathos ?
 

Inviato Thu 10 Jun 10 @ 7:17 pm
Μα η κάρτα έχει S/PDIF!
Και μάλιστα έχει 2 εξόδους!

Και έξοδο οπτικής ίνας αλλά και Digital Coaxial (με RCA).
Και βγαίνει έτσι, από το 2001 (επί εποχής maya - Audioitrack).


 

Inviato Fri 11 Jun 10 @ 4:06 am
Τελικά, μετά από αρκετό καιρό βρήκα άκρη.
Βασικά, όση ώρα τα windows 7 έκανα αξιολόγηση του μηχανήματος (δηλαδή για περίπου 5 λεπτά), ο ήχος ήταν τέλειος.
Αφού τελείωνε η αξιολόγηση του υπολογιστή μου, το πρόβλημα ξανα-άρχιζε.

ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ!

Είχα ενεργοποιήσει από το bios το "Cool 'n' Quiet".
Αυτό, πίστευα ότι έχει να κάνει με τους ανεμιστήρες του μηχανήματος.
ΛΑΘΟΣ. 'Εχει να κάνει με τον πόσο ο επεξεργαστής λειτουργεί στο ρελαντί ή ζορίζεται.

Επέλεξα να δουλεύει σταθερά (απενεργοποιώντας το Cool 'n' Quiet) και πλέον η κάρτα ήχου παίζει τέλεια!
 

Inviato Wed 13 Oct 10 @ 3:43 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Auto Vassili endexomenws na voithisei poly sto tweaking kapoiwn mixanimatwn pou exoun problima ....

Ekanes poly kala kai to moirastikes mazi mas !
 

Inviato Wed 13 Oct 10 @ 3:46 pm
Φίλε δεν υπήρχε περίπτωση να το κρατήσω για την πάρτη μου.
Ακόμα και σε άλλα φόρουμ (στο εξωτερικό) που συμμετέχω, έγραψα τον τρόπο που διόρθωσα το πρόβλημα.
Σημασία έχει να μοιραζόμαστε τη γνώση. 'Οχι να την κρατάμε για εμάς.
 

Inviato Thu 14 Oct 10 @ 6:52 am
paidia exo tin maya 44 usb kai dio pioneer cdj 400.eno ta 400 ariA DOULEVOUN KANONIKA MOLIS PAO NA EGGATASTISO ASIO DRIVERS GIA THN MAYA ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΑΓΝΟΡΙΖΕΙ TO VIRTUAL DJ KAI XALAEI O HXOS.MPOREI KAPIOS NA VOITHISEI TI FTAEI.TIN MAYA TIN THELO NA TIN XRISIMOPOIISO SAN APLI KARTA KAI OXI NA SINDESO TA 400 PANO.AMA TIN EGGATASTISO XORIS TOUS ASIO MOLIS KANO EPANAKINISI PSAXNEI NA TIN XANAVREI/
 

Inviato Tue 23 Nov 10 @ 8:01 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To topic auto ksekinise kai oloklirwthike aisiws kai aforouse ena poly sygkekrimeno provlima pou kamia sxesi den exei me auto pou postareis.

To topic kleinei. To thema sou tha syzitithei sto allo topic (beginers) pou exeis postarei.
 

Inviato Tue 23 Nov 10 @ 10:29 am


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)