Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Music Technology - Page: 1

Questa parte dell'argomento è obsoleta e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate

Loipon, apofasisa na ksekinisw ma8hmata mousikhs texnologias se wdeio k genika na asxolh8w ligo perissotero me tin olh fash. M'apasxolei h audio egrafh kai mixh, to production (exo ksekinisei na ftiaxno kapoies loopes kai instrumentals) klp. Afto pou h8ela na kserw einai an exei asxolh8ei kapoios allos me kati sxetiko, an exei dokimasei kati antistixo mesw wdeiou klp.

Epishs, exei doulepsei kanenas me to Ableton? Skeftomoun tin agora tou Ableton Live Intro. Gia production exo to Reason, ostoso fainetai deleastiko na dimiourgeis k na paizeis live me to Ableton...
 

Inviato Wed 10 Nov 10 @ 9:39 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
DjTribal A wrote :


Epishs, exei doulepsei kanenas me to Ableton? Skeftomoun tin agora tou Ableton Live Intro. Gia production exo to Reason, ostoso fainetai deleastiko na dimiourgeis k na paizeis live me to Ableton...


Auta eginan me Ableton Live, omos ...oxi live..gia live exo to virtualdj.
http://www.youtube.com/watch?v=thF7k-qIYdE
http://www.youtube.com/watch?v=z87OY9Z-FpE
http://www.youtube.com/watch?v=lH8RzuuHI7E

Molis exo parei kai to Apc-20 alla einai akoma sto kouti tou.
http://www.akaipro.com/apc20
 

Inviato Wed 10 Nov 10 @ 9:28 pm
Erasitexnika mono exw asxolhthei. Tote ftiaxname loopes sto rebirth sto fruit loops kai sto reason kai tis pernousame sto cubase gia na ta Sequenceraroume

Tsekare ta . To rebirth sou bgazei ton acid hxo opou theleis na baleis ligo acid sto track Apo to fruit loops goustara trela to drum machine tou kai me to reason kaneis oti goustareis.

Enalaktika gia sequenscer mporeis na koita3eis kai to acid pro apo th sony.

Tha xreiasteis oposdhpote kai enan wave editor opws to Sound forge .

Me auta toulaxiston douleuame. Twra an exoun bgei kapoia kalutera den 3erw.

kalh arxh
 

Inviato Thu 11 Nov 10 @ 3:28 am
Edw kai peripou enamisi xrono (erasitexnika kai opote exw xrono) asxoloume me to Ableton se sindiasmo me tin Akai APC 40 kai exw na pw oti to programa einai ateleiwto arkei na ma8eis ti kanei to ka8e koumpaki :) kai exei pola gmto.
To sigouro einai oti an apofasiseis gia Ableton na ypologiseis kai to ekswteriko hardware konsola,midi keyboard ktlp giati me to pontiki einai taleporia.
An kai iparxoun liseis p.x keyboard me diafora pontisiometra panw, pou ta mapareis kai ta xrisimopoieis san kontroler gia to programa opws i seira Oxygen tis m-audio http://www.m-audio.com/products/en_us/Oxygen49.html
opws auto edw:
http://www.youtube.com/user/OpenLabsInc#p/u/24/yZHyh-dUjlo diakais po8os
Kai pola pola alla.
Sou euxome kali arxi.

A kai na apofevgeis videakia tetoiou tipou: http://www.youtube.com/watch?v=BjpSMcirZIk&feature=related :)
 

Inviato Thu 11 Nov 10 @ 4:59 am
Exei 2 meres dokimasa liga me to Trial kai to katalaba oti exei paaara polla. Kai polu endiaferon o sundiasmos producing + live performance. Phra to Ableton Live telika kai molis mappara tin RMX gia na ta dokimaso mazi! (nomizo kateliksa se 2 sumperasmata. 1 h RMX einai ftiagmenh gia VDJ, 2 gia na xeiristeis to ableton me controller 8es terastia konsola).

Giorgo to "ola afta pou fobamai" exei figei sto ipod :P Polu oraio man. Polu oraio. (btw, se exoun se kanena video tou DMC?)
Den exeis paiksei me to Ableton live ka8olou... live?
Anarotiomoun poso kala 8a douleban 2 laptop se enan mixth, 1 kanali me tin RMX kai to VDJ kai 1 kanali me to Ableton Live kai isos mia karta hxou.
Epishs, ama doulepseis to apc20 an de sou einai megalos kopos kan'tou mia kritikh kai pes tin mas...

Dimitri kai simera etsi to kanoume! Samplaro me to Recycle, ftiaxno tin loopa sto Reason kai tin pigaino kanali kanali sto cubase. Exo gia sound editor ena open source, to Audacity. Paliotera eixa to mixcraft tis Acoustica. (Htan kai to proto mou DJ software, ka8ws eixa ftiaksei ena upotipodes mixtape me ta prota mp3 pou eixa, 2a gumnasiou:) )

dimzoulou thnx gia tis plhrofories! Ta plhktra ta h8ela apo kairo kai gia to reason. Paizo k piano, opote ais8anomai xalia pou anagazomai na gtafw me to pontiki! Oraio afto to Oxygen 49. Kai to Oxygen 61 epishs...
 

Inviato Thu 11 Nov 10 @ 4:58 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
DjTribal A wrote :


Giorgo to "ola afta pou fobamai" exei figei sto ipod :P Polu oraio man. Polu oraio. (btw, se exoun se kanena video tou DMC?)
Den exeis paiksei me to Ableton live ka8olou... live?
Anarotiomoun poso kala 8a douleban 2 laptop se enan mixth, 1 kanali me tin RMX kai to VDJ kai 1 kanali me to Ableton Live kai isos mia karta hxou.
Epishs, ama doulepseis to apc20 an de sou einai megalos kopos kan'tou mia kritikh kai pes tin mas...


-Thanks gia to sxolio gia to remix.
-Ta video ... den eixan anakalyfthei...to 1992 pou eftasa mexri paneyropaiko tou Dmc (Amsterdam)...
-Ableton Live gia dj live... to skeftika alla thelei poly proetoimasia kai auto den plironete.., proypothetei oti mallon paizeis mono house /trance klp
kai den exei plaka ,,na patas mono koumpakia, proteimo ton paradosiako tropo gia dj'ing
-Giati na exeis 2 laptop ?, rewire me to vdj7. ok den tha doulepsei teleia kai den ksero kata poso mporeis na exeis controllers kserxorista gia ta 2 xoris conflict.. alla toulaxiston mporeis na lkaneis ana basiko sync.
-Apc20 review .. des ta video sto site ths akai kai sto youtube pros to paron mexri na to doulepso.
Stoxos einai na to kano na doulepsei kai me to vdj alla den exei mapper pros to paron, perimeno mpas kai kanei kanenas.
 

Inviato Fri 12 Nov 10 @ 9:16 am
Dokimasa na paikso ligo kai kapoia mainstream dance (Inna, Guetta, klp) kai to apotelesma htan en8arintiko- kai polu prototupo! (Apla gia na bgei kati sosta, 8elei polu liosimo me ka8e instrument tou ableton).
Den asxoleisai me beatmatching klp, alla to oti luneis to kommati kai to ksanadeneis ap tin arxh, exei th xarh tou. Einai opos to les, gia house, trance klp. (kai isos gia paragogous-djs pou paizoun ta dika tous? Me ekseresh to hip hop giati den kaneis scratch.) Epishshs, nomizo oti boh8aei poly an kaneis mixtape sto Ableton anti sto VDj..
Btw, to kalokairi eida ton DJ Shadow, kai anarotiomoun ti software na xrisimopoiouse. Sigoura eixe kati se VDJ, Serato klp giati eixe timecoded vinyls, alla fantazomai 8a eixe kai 1 laptop gemato me synthesizers, klp (isos kati se Ableton Suite..?) Den ksero....
Rewire e..? Den to eixa akousta. 8a to koitaksw!
Oraio fainetai to Apc20, pio polu me apasxolei an aksizei ta lefta tou.
 

Inviato Fri 12 Nov 10 @ 11:27 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To kalokairi den ypirxe rewire oute sto Serato oute sto VDJ, kati allo tha eixe ftiaksei.
 

Inviato Fri 12 Nov 10 @ 11:32 am
pi8anotata na eixe to bridge mazi me serato, ka8ws kykloforhse epishma ton avgousto, ara isws na t eixe ligo nwritera gia testing...

nomizw pws exei ontws ableton, k an xrhsimopoiei programma gia djing, 8a einai kata 99% serato (sxedon sigoura dn einai traktor kai dn einai me tpt VDJ).

tsekare to st internet, isws n exei kapoia synenteyxh twra pou kanei ayto to fovero show me th sfaira sth skhnh!!!
 

Inviato Fri 12 Nov 10 @ 11:54 am
Nai re file htan pragmatika fobero show. Allo epipedo...! Eixame meinei xanoi, kai apla xazebame. Mexri na katalaboume ti sumbainei kai na arxisei o panikos!
Pi8ano na kanei enan sundiasmo Serato+Ableton Suite.
Se ka8e periptosh 8a htan oraios enas tetoios sundiasmos. Ena DOW + DJ software. Ante, ksekinaw na to psaxnw afto to Rewire!
 

Inviato Sat 13 Nov 10 @ 6:17 am
DjTribal A wrote :
Ena DOW + DJ software. Ante, ksekinaw na to psaxnw afto to Rewire!

Είναι DAW=Digital Audio Workstation και γίνεται να τα παντρέψεις με πολλούς τρόπους... Προσωπικά έχω κάνεις πολλές φορες "ReWire" αλλά με κάρτες ήχου που κάνουν εσωτερικό audio routing (virtual audio rewiring) Δυστυχώς δεν έχω μουσικές γνώσεις, αλλά με φίλους που έχουν στο studio είχαμε φτάσει να "φτιάχνουμε" παραγωγή με Audition (DAW), Reason (Sampler/Synth), και Dj Software...
 

Inviato Sat 13 Nov 10 @ 6:43 am
exeis dikio PhantomDeejay, diko mou to or8ografiko la8os! DAW h8ela na grapsw.
Ego mexri proxtes ti leksh "rewire" den tin eixa ksanakousei :P Opote... exo ligh doulitsa na kanw... An mporouse na doulepsei ena susthma me VDJ (+timecoded vinylis) + Ableton Live (h enallaktika +Cubase me VST kai plugins+keyboard), nomizo oti gia tous epomenous mhnes de 8a bgw ap to spiti... Bebaia den exo idea pos na to kanw afto alla siga siga 8a to strwsw!
Ekana sta grigora mia dokimh anoigontas to Live kai to VDJ alla emfanistike ena mhnuma ap to Live oti ena allo programma xrisimopoieitai san master kai oti ta VST kai ta instruments de 8a mporoun na xrisimopoih8oun san slave, h kati tetoio... Ap to Advanced Config ri8misa sto line in1 input to live alla den doulepse sosta. 8a anoikso to guide tou VDJ, exo diabasma mou fainetai...
 

Inviato Sat 13 Nov 10 @ 8:43 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
DjTribal A wrote :

Ekana sta grigora mia dokimh anoigontas to Live kai to VDJ alla emfanistike ena mhnuma ap to Live oti ena allo programma xrisimopoieitai san master kai oti ta VST kai ta instruments de 8a mporoun na xrisimopoih8oun san slave, h kati tetoio... Ap to Advanced Config ri8misa sto line in1 input to live alla den doulepse sosta. 8a anoikso to guide tou VDJ, exo diabasma mou fainetai...


Exei periorismous to rewire, px san ayton. Mono to rewire master programma mporei na trexei vst plugins.
Eytyxos omos to live exei kali sylogi apo dika tou effects kai instruments.

Sto line in prepei na diloseis tin eisodo san rewire...

Allos periorismos edo einai oti to vdj douleyei mono san master.
Panta aneigeis to master proto kai to kleineis teleytaio.
Otan to katafereis na doulepsei, dokimase na to kleiseis me ton lathos tropo diladi prota to vdj. Tha sou bgalei ena minima kai parolo pou tha akolouthiseis tis odigies tha kolisei -toulaxiston etsi kanei se mena-. To anefera sto beta test ayto alla den ftiaxtike, endexonenos na einai mono sto pc mou, dokimase kai pes mou.
 

Inviato Sat 13 Nov 10 @ 9:23 pm

Ola ok to Vdj vlepei to ableton to exw orisei san linein 1 kai
sto simeio pou leei na dimiourgisoume ena keyboard shortcut kai exw sindemeni tin Bcd 2000 ws controller pws pmorw na paiksw mpala parakatw????
Ekei kolaw.
If anyone knows...
 

Inviato Sun 14 Nov 10 @ 1:08 pm
ki ego kapou edo eimai! :P bazo line in to Live kai meta psaxnomai na do pos to energopoio se kapoio deck. Keep looking... Sto mappers den blepw kati :-| (mhpos 8elei sto "learn key" kati..?)

Apopsis to VDJ krasare otan eixa anoixto to Live kai enw afto leitourgouse se Slave mode, xoris omos na to exo energopoihsei me kapoio tropo (akoma psaxnw pws). O logos pou krasare htan epeidh mphka sto advanced config, den allaksa tipota, k apla pathsa apply.
 

Inviato Sun 14 Nov 10 @ 5:55 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Anoigeis vdj
pas advanced...
analogos posa decks exeis (px 4 decks kai theleis to reason sto 3 kai to live sto 4) : prostheteis linein3 kai linein4 kai ta anatheteis sta Reason(rewire) kai Abl.live(rewire) antistoixa. Kaneis ta antoistixa shortcuts gia 'linein' (gia to active deck) h dyo ksxorista (linein 3 kai linein 4, den eimai sigouros an thelei ta kena)

-Trexeis ta rewire slave, anoigeis ena project ekei gia na exei kati na paiksei.
-Me ta shortcuts sto vdj gyrnas to player 3 (h 4) se linein. Patas play sto vdj kai o hxos pernaei mesa apo ton mikti tou vdj, opos kai h kymatomorfi, pitch klp.
Ok einai trabigmeno to paradeigma me 2 rewire slave, dokimaste me ena.
Thelei prosoxi min skalizeis poly to config, mporei na crasarei. To rewire sto vdj den einai kai oti kalytero ayti ti stigmi alla kapoia apotelesmata yparxoun.
 

Inviato Sun 14 Nov 10 @ 7:55 pm
ethesa shortcut to "L" os "linein" sketo. meta pathsa to "L" alla den doulepse... 8a to ksanadokimasw os "linein 1". Ekana afto pou mou eipes, ekleisa prota to VDJ, kai mou ebgale mhnuma na kleisw prota ta slave applications. Patisa Ok, kai telika krasare kai to VDJ kai to Live. :P
 

Inviato Sun 14 Nov 10 @ 8:16 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Dokimase na kanei shortcut
deck x linein, opou x einai to deck pou theleis na kanei rewire.
 

Inviato Sun 14 Nov 10 @ 8:45 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
sketo linein exo (gia to selected) kai douleuei.
 

Inviato Sun 14 Nov 10 @ 8:48 pm
doulebei! :D
Me kapoia psiloproblhmatakia.
Ta bpm sto deck 1 (pou exo linein1) exoun san bash ta bpm pou einai ri8mismeno na paizei to Live. Opote otan elegxw ta bpm ap tin Hercules, h mesea 8esh sto pitch den antistixei sta "fisiologika" bpm tou kommatiou. An kai afto einai nomizo fisiologiko na sumbainei. Epishs einai duskolo na allakso to preset, apo 120bpm tou Live se kati allo. To pigaino 140, peirazo to pitch ap tin konsola kai meta sti mesea 8esh ksanapigainei 120.
Epishs, exo mia amidrh ais8hsh oti h poiothta tou hxou den einai idia otan einai sugxronismena se sxesh me otan ta doulebo xoria.
Telos, to VDJ (kai to Live) krasarei o,ti kai an paw na kanw sto config--> advanced config. Epishs, einai krima pou den mporo na elegxw kai ta duo programmata me tin RMX. Mporo dhladh, alla 8a h8ele 25 koumpia parapanw toulaxiston. Kai kanena Fader akoma.
Pantos fainetai na doulebei sosta kata t'alla! Oraia efevresh afto to rewire!
 

Inviato Mon 15 Nov 10 @ 11:18 am
59%