Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Poll: Windows Vs Mac OS...!!!

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Windows (xp,Vista,7) Vs Mac Os (Leopard,Snow Leopard,Lion)

Poio prwtimate kai giati???
 

Inviato Wed 04 May 11 @ 1:57 pm
Τα windows 7 για μενα ειναι πολυ καλα.Πολυ ελαφρια και δεν κολλανε τον υπολογιστη.Το ιδιο μπορω να πω και για τα xp.Διαφορες μεγαλες αναμεσα στα 2 λογισμικα δεν εχω να παρατηρησω,βεβαια αυτο μπορει να συμβαινει και επειδη τον υπολογιστη μου δεν τον τρεχω στα ορια του,αλλα εχω απλα 1-3 προγραμματα το πολυ να παιζουν ταυτοχρονα.Τα windows vista ειναι πολυ βαρια για τον υπολογιστη με αποτελεσμα αν δεν εχει και κανενα γρηγορο επεξεργαστη και μεγαλη ram να τν κανουν να κολλαει και να τον κα8ιστουν μη α3ιοπιστο,ειδικα για μας που δεν θελουμε σε καμια περιπτωση να μας κρεμασει 'on air'.

Mac,δεν εχω χρησιμοποιεισει ποτε μου.Ενταξει μια δυο φορες σερφαρα λιγο με ενα macbook αλλα δεν καταλαβα διαφορα καθως ειχα το ιντερνετ και ενα κομματι να παιζει.Καποιοι φιλοι μου που εχουν αγορασει mac μου εχουν πει πως δεν κολλανε που8ενα.Οσα προγραμματα και αν εχουν ταυτοχρονα,ο υπολογιστης ειναι σπαθι.!Εχουν μεινει ολοι τους υπερευχαριστημενοι απο αυτο το λογισμικο και δικαια χαρακτηριζεται ο υπολογιστης του επαγγελματια.Δεν ξερω αν ειναι οντως τοσο καλοι Η/Υ η αν ειναι θεμα προω8ησης (Pioneer),αλλα οσους και αν βλεπω να κανουν remix,και γενικα να ασχολουνται με τν μουσικη παραγωγη,τν ηχοληψια,τν φωτισμο,τν φωτογραφια κλπ. εχουν στα χερια τους ενα mac.
Κατι που πιο παλια ειχε κυκλοφορησει και το ακουγα πολλες φορες ειναι οτι τα mac ειναι ενα πολυ ιδιορυ8μο λογισμικο,δεν βρισκεις ολα τα προγραμματα,δεν ειναι συμβατα με αρχεια των windows κλπ.Αυτο που εχω να πω ειναι οτι οταν αγοραζεις κατι καινουριο ειναι λογικο να σου φαινεται ιδιορυ8μο,αλλα στην 2η βδομαδα πανω το χεις συνη8ησει και μαλιστα προτιμας το καινουριο απο το παλιο (με εξαιρεσεις παντα), ΟΛΑ τα προγραμματα εχουν βγει σε mac και windows οποτε δεν παιζει να μην μπορεσεις να βρεις το προγραμμα που 8ες και επισης με το iTunes και αλλα τετοιου ειδους προγραμματα τα mac γινονται συμβατα με τα παντα.
Κατι ακομη που εχω να πω ειναι οτι,ως τωρα μπορει να μν κολλουσαν ιους και γι αυτον που σερφαρει,κατεβαζει και μπαινει σε sites με "πονηρο" περιεχομενο,να του φαινονται best of the best,αλλα αργα η γρηγορα θα φτιαχτουν και για εκει ιοι.Μαλιστα εχω ακουσει (χωρις να ειναι απολυτα εγκυρο) οτι ηδη εχουν φτιαχτει ορισμενοι ιοι για mac.
Εχω χρησιμοποιησει πραγματα της apple (iPod,iPhone) και μπορω να πω οτι εμεινα εκπληκτος απο την ταχυτητα τους,χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι και τα Mac ειναι απαραιτητα ετσι,αλλα ειναι ενα θετικο στοιχειο για την εταιρια και κατα τν γνωμη μου γενικοτερα τα προιοντα μιας εταιριας ειναι ολα παρομοια οσων αφορα τις επιδοσεις,αξιοπιστια κλπ.

Τελος,να πω τν αποψη μου.Οπως δεν μπορουμε να πουμε οτι μια Mercedes ειναι καλυτερη απο το το Datsun του παππου μου,κα8ως αν βαλουμε τν Mercedes να ανεβει σε ενα βουνο το πιο πι8ανο ειναι οτι 8α κολωσει ενω το τα Datsunaki θα ανεβει και 8α κατεβει μια χαρα,ετσι και στους υπολογιστες δεν μπορουμε να πουμε οτι ο ενας ειναι πιο καλος απο τον αλλο.Εξαρταται παντα απο το τι 8ες να κανεις,ας πουμε αν τον θες για απλη χρηση,σερφαρισμα,καμια ταινιουλα,αντε και καμια φορα αν κατσει καλη παρεα ανοιγουμε τo virtual dj και παιζουμε λιγο,δεν βρισκω το λογο να δωσεις 2000ευρω για να παρεις mac τν στιγμη που μπορεις να δωσεις 400 και να παρεις ενα καλο (για τις αναγκες σου) υπολογιστη (windows).Αν ομως εισαι επαγγελματιας και θελεις ο υπολογιστης σου να ειναι φουλ αξιοπιστος,να κολλαει πολυ σπανια και να σε βγαλει ασπροπροσωπο,τοτε νομιζω πως αξιζει να δωσεις 2 και 3k ευρω και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.! ;)
 

Inviato Wed 04 May 11 @ 2:48 pm
epsaxna efkeria pragmatika wste na kataferw na ekfrasw tin apopsi m sxetika me tin apple epeidi ginete poli fasaria sxetika me ta mac.

Anamfivola ine pio stathera kai pio 'empisteusima' gia opoiadipote ergasia. O logos omws p ginete auto ine epeidi o kodikas tous kathws kai kathe efarmogi tous dn ine 'anoikti'. Gia osous dn gnwrizoun open source ston programatismo simainei pws ena programma i kathe ti pou afora logismiko na ine eleuthero ston kathena gia kathe idous metatropei. Sinepws na mac ta opoia ine klista logismika dn exoun efarmoges apo ton opoiodipote programatistei (akoma kai gia kakovoula programmata) sinepws trexoun akrivos etsi opws exoun sxediastei apo tous programatistes tis apple. To idio simvainei kai me t vdj, serato, traktor. To vdj one ena anoikto programma s sxesei me ta alla softaware kai kata sinepeia ligotero stathera...

Klinontas gia na mn ksefevgo apo to thema pisteuw pws dn aksizei akoma kai ena apagkelmatias na agorasei mac.. pou dn kolane kai dn kanoun oti kanoun ta windows omws se ena pc boris na kaneis oti thes esi kai na to leitourgiseis kata tn dikia s krisi afou tha ta settareis kalitera apo kathe mac ta opoia dn settarontai ston vathmo twn windows
 

Inviato Wed 04 May 11 @ 2:48 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
osa xronia xrisimopoio ypologistes, gia mena ta windows 7 einai ta kalytera pou exoun bgei os tora!
einai ta vista i meglayteri apotyxia.

oso afora ta mac, diafono me osous to xrisimopoioun san oikiako ypologisti giati ta mac einai gia EPAGGELMATIES pou kanoun
sygkekimenes ergasies!
den exoun ton ypologisti gia na kanoun 1002 pragmata alla px gia na kanoun montaz eikona ixo.
i grafistes i programatistes.
autoi oi anthropoi xreiazontai ena ergaleio to opoio na mi bgazei problimata giati den exoun xrono na kathontai
kai na asxolountai me ta 100 errors pou bgazoun synexeia ta windows me tous drivers kai ta programata.
theloun ena pragma to opoio na douleuei kai simera kai aurio!

me ta windows mporei na kaneis update tous drivers kartas grafikon kai meta na sou kolaei to programa epeksergasias eikonas pou douleueis toso kairo!
eno me ta mac de ginetai auto....

oso gia tous ious pou lene oti linux kai mac den yparxoun ioi, einai psema.
yparxoun apla den einai polloi giati den yparxei logos na ftiaksoun epeidi den yparxoun polloi xristes.
idi omos kykloforoun antivirus..

http://www.avast.com/mac-edition
http://www.avast.com/linux-home-edition
http://www.eset.com/us/business/medium/nod32-antivirus-mac
http://www.eset.eu/products/nod32-for-linux

apla ego psifizo windows 7 giati mporeis na doulepseis ta panta pano se auta.
an omos imoun epaggelmatias se kati pou de tha ithela na eimai me ti psyxi sto stoma an bgalei kanena error kai kolisei, tote tha ebaza mac MONO sti douleia mou...

oso gia to vdj, proteimo windows 7 giati einai poly pio ftino to laptop kai to vdj einai to fysiko tou peribalon ta widnows
eno sto mac mporei na bgalei asymbatotites.
 

Inviato Wed 04 May 11 @ 5:10 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
xa xa xa... tha to pioun kai autoi to pikro potiri...oso ginontai poloi oi mac users ginontai poloi kai oi ioi...

Simera milousa me enan filo pou mou elege pos to mac tou ebgaze kapnous... (diladi pire fotia) ..motherboard.
(Gia osous pisteuoun oti ta mac den xalane).

Kai ola ta alla peri eppagelmatismou me ta mac ta akouo beresai. Ta rasa den kanoun ton papa...
 

Inviato Wed 04 May 11 @ 6:36 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
apopsis wrote :

Kai ola ta alla peri eppagelmatismou me ta mac ta akouo beresai. Ta rasa den kanoun ton papa...


ntaksi den eipa oti opoios xrisimopoiei mac einai epaggelmatias...

alla oi epaggelmaties synithizoyn na xrisimopoioun mac

 

Inviato Wed 04 May 11 @ 6:44 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Egw tha thesw mia alli parametro stin sygkrisi. To VirtualDJ.

Windows 7 dagkwto, gia pollous logous. Katarxin ta perissotera provlimata kai ta pio dyskola kai alyta aforoun MAcs. Deuteron, H Mac version tou VirtualDJ einai sxetika nearis ilikias kai epomenws exei akoma paidikes astheneies. Triton, ta plugins (effects, video effects klp) einai poly ligotera apo auta pou einai diathesima gia tous Win users.

Ososn afora episis tin genikoteri statherotita tou programmatos, tha elega oti ta Win7 kerdizoun tin maxi.
 

Inviato Wed 04 May 11 @ 9:56 pm
Προσπάθησα να αντισταθώ, αλλά δεν τα κατάφερα...

Λοιπόν, θα ξεκινήσω με την "τρέλα" που επικρατεί τώρα τελευταία για τα MAC και γενικά οτιδήποτε Apple...
Τα MAC είναι καλά μηχανήματα, δεν χωρά αμφιβολία, αλλά δεν είναι ΤΟΣΟ καλά όσο θέλουν πολλοί να νομίζουν, ή οι διαφημιστές να προμοτάρουν.
Τα μεγάλα πλεονεκτήματα των MAC ήταν 2:
1) Λειτουργικό κομμένο και ραμμένο να δουλεύει με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ hardware χωρίς την ανάγκη ύπαρξης πολλαπλών configurations.
2) User Base με σχετική εμπειρία στους Η/Υ.

Για να τα εξηγήσω λίγο καλύτερα:
1) Το MAC ας πούμε οτι πάει πακέτο υλικό-λογισμικό. Στα MAC δεν υπάρχει η επιλογή να αλλάξεις κάρτα γραφικών πχ ή USB Host Controller και έτσι να αλλάξει η διαμόρφωση του hardware. Με λίγα λόγια το hardware είναι προκαθορισμένο, και έτσι το λειτουργικό ξέρει ΑΚΡΙΒΩΣ με τι υλικό πρέπει να δουλέψει. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την τρομερή (αλλά όχι ανίκητη) σταθερότητα του λειτουργικού.
2) Για πολλά χρόνια τα MAC τα χρησιμοποιούσε ΚΥΡΙΩΣ μία "ελίτ" χρηστών. Οι περισσότεροι χρήστες MAC είχαν κάποιες σχετικά καλές γνώσεις γύρω απο τους υπολογιστές και την αρχιτεκτονική των MAC. Το αποτέλεσμα ήταν να μην χρειάζεται τα MAC να γίνουν fool-proof και επομένως να επιβαρύνουν τον κώδικά τους και την λειτουργία τους με διαδικασίες "προστασίας" του συστήματος απο τον "χαζό" χρήστη που θα προσπαθήσει να κάνει "format" τον δίσκο του λειτουργικού, κτλπ (όχι οτι τα MAC δεν διαθέτουν προστασίες απο χαζομάρες χρηστών).

Τι άλλαξε τα τελευταία 2-3 χρόνια;
Με την έλευση του iPhone ξαφνικά η Apple έγινε trendy και fashion choice. Πολλοί χρήστες αγόρασαν το iPhone μόνο και μόνο επειδή ήταν το super gadget (με την ίδια λογική που αγοράζουν και σήμερα το iPad) χωρίς να το χρειάζονται πραγματικά. Για την ακρίβεια το πρώτο iPhone ήταν πολύ πίσω απο τον ανταγωνισμό της εποχής του, αλλά παρόλα αυτά έγινε εμπορική επιτυχία χάρις στο καλό marketing.
Μόνο που το fashion choice δεν σταμάτησε στο iPhone... Συνεχίστηκε σε οτιδήποτε έχει το εμπορικό σήμα της Apple.
Ξαφνικά όλα τα προϊόντα της Apple έγιναν trendy και "must" και πολλοί χρήστες έτρεξαν να αγοράσουν Macbooks κτλ χωρίς να ξέρουν αν τα χρειάζονται πραγματικά, και χωρίς να ξέρουν τι κάνουν και τι δεν κάνουν τα συγκεκριμένα μηχανάκια.
Η κίνηση αυτή των χρηστών αν και απέφερε πολλά $$$ στην Apple ανέδειξε και τις αδυναμίες των MAC.
Χάνοντας τα MAC το περιορισμένο User Base με τις σχετικά καλές γνώσεις πάνω στο λειτουργικό και αποκτώντας ένα αρκετά ευρύτερο κοινό με αρκετούς πλέον "χαζούς" χρήστες, άρχισαν και τα MAC να εμφανίζουν προβλήματα. Ακόμα και η εξάπλωση ιών σε MAC δεν είναι τόσο θέμα δημοτικότητας του συστήματος, αλλά σωστής του χρήσης. Οι περισσότεροι χρήστες των MAC παλιότερα ή ήταν άνθρωποι που τα χρησιμοποιούσαν για να δουλεύουν μια συγκεκριμένη εφαρμογή (οπότε δεν υπήρχε κίνδυνος εξάπλωσης ιών) ή ήταν χρήστες με καλές γνώσεις, οπότε πάλι δεν θα "εγκαθιστούσαν" οποιαδήποτε βλακεία στον υπολογιστή τους. Αυτό πλέον έχει αλλάξει ριζικά! Και δεν θα αργήσει πολύ και η εξάπλωση ιών στα MAC, οχι γιατί έγιναν πιο δημοφιλή αλλά γιατί απέκτησαν περισσότερους "χαζούς" χρήστες.

Τώρα, το αιώνιο ερώτημα:
Είναι τα MAC καλύτερα και πιο επαγγελματικά απο τα PC?
ΟΧΙ και πάλι ΟΧΙ.
Και οι δύο πλατφόρμες είναι ώριμες αρκετά και είναι εξίσου καλές και "επαγγελματικές" υπό κάποιες απλές προϋποθέσεις:
1) Το σύστημα ρυθμίζεται ώστε να αποδίδει τα μέγιστα στον τομέα που μας ενδιαφέρει.
2) Το σύστημα τρέχει συγκεκριμένες εφαρμογές που είναι σχετικές με αυτό που θέλουμε να κάνουμε.
3) Ο χρήστης διαθέτει κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις γύρω απο τους Η/Υ και τις εφαρμογές που χρησιμοποιεί

Αν ισχύουν τα παραπάνω, τότε και οι δύο πλατφόρμες είναι εξίσου σταθερές και εξίσου καλές, σταθερές και αποδοτικές!!!

Στο άλλο ερώτημα, PC VS MAC για Dj-ing:
Όσοι είναι πιο παλιοί στο χώρο του Digital Media Jockey - ing θα σας που οτι μέχρι πριν απο 3-4 χρόνια αυτή η ερώτηση ήταν ανέκδοτο!
Παρόλο που τα MAC θεωρούνταν παραδοσιακά "καλύτερα" για multi-media εφαρμογές, μέχρι πριν απο 3-4 χρόνια δεν υπήρχε καμία σοβαρή εφαρμογή dj-ing (που να διαθέτει και μια άλφα ωριμότητα) για MAC. Τα Windows ήταν μονόδρομος!!! Σήμερα υπάρχουν σοβαρές λύσεις και στις δύο πλατφόρμες οπότε η "σύγκριση" μπορεί να γίνει και το ερώτημα μπορεί να έχει υπόσταση.

Προσωπική επιλογή:
Δεν είμαι οπαδός της Microsoft. Ποτέ δεν ήμουν! Εντούτοις, για DJ-ing (και για κάποια άλλα πράγματα) ψηφίζω Windows 7 δαγκωτό!
Γιατί:
1) Μπορώ να παραμετροποιήσω το σύστημα μου απο λειτουργικό μέχρι hardware σε υπερβολικό βαθμό.
2) Μπορώ να στήσω το σύστημα μου έτσι ώστε να δίνει έμφαση στις δικές μου ανάγκες.
3) Μπορώ να επιλέξω μέσα απο μεγαλύτερη γκάμα hardware
4) Μπορώ να επιλέξω μέσα απο μεγαλύτερη γκάμα software
5) Θα μου στοιχίσει λιγότερο

Παρεμπιπτόντως, αν κάποιος στήσει Windows PC με ίδιο κοστολόγιο (πχ 2000 ευρώ) όσο ένα MAC ας έρθει να κάνουμε ένα benchmark test... Θα έχει ενδιαφέρον νομίζω!

Υ.Γ.:
Δεν είμαι κατά των MAC. Καθόλου... Είμαι κατά της μόδας που έχουν γίνει!
Έχω δοκιμάσει όλα τα λειτουργικά σε διαφορετικές συνθήκες και για διαφορετικές ανάγκες (λόγω του κυρίως επαγγέλματός μου) και έχω άποψη για όλα...
Για μένα προσωπικά με βάση και τις γνώσεις που διαθέτω πλέον πάνω στους υπολογιστές, τον προγραμματισμό κτλ, το καλύτερο λειτουργικό θα ήταν το Linux αν υπήρχαν σοβαρές και ώριμες προτάσεις πάνω σε προγράμματα για dj-ing.
Ένας έμπειρος χρήστης θα μπορούσε να στήσει ένα slip-lined σύστημα με ΜΟΝΟ τις απαραίτητες "διεργασίες" και "drivers" compiled απευθείας στον πυρήνα και να έχει έτσι το πιο light, σταθερό και δυνατό σύστημα που θα μπορούσε... Αλλά αυτό πάλι είναι κάτι που θα μπορούσε να το κάνει μόνο κάποιος με τις απαραίτητες γνώσεις...

Με λίγα λόγια... Το καλύτερο σύστημα/λειτουργικό είναι αυτό που μπορεί να "βολέψει" καλύτερα τον κάθε χρήστη χωριστά με βάση τις δικές του ανάγκες και γνώσεις. Αν κάποιος ψάξει και συγκρίνει τα υπέρ και τα κατά κάθε συστήματος και αποφασίσει οτι πχ το καλύτερο σύστημα για αυτόν είναι τα MAC τότε και εγώ θα του πω να πάρει MAC. Αν όμως θέλει να πάρει MAC επειδή "άκουσε ότι..." τότε θα του έλεγα να ανοίξει το μυαλό του, και όχι τα αυτιά του!

Φιλικά,
Γιώργος!
 

Inviato Thu 05 May 11 @ 1:50 am
Συμφωνώ με τον "από - πάνω".
 

Inviato Thu 05 May 11 @ 6:56 am
snik3Home userMember since 2009
i oli fasi einai kapws etsi...

http://www.youtube.com/watch?v=HoePGRDnnpY

proswpika xrisimopoiw win xp kai prospathw na ksilwsw ta vista apo to 2o laptop na valw kai ekei xp.
pistevw pws oson afora to djing dn yparxoun ousiastikes diafores anamesa sta 2 software
 

Inviato Thu 05 May 11 @ 7:13 am


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)