Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ολοι εγιναν DJ - Page: 1

Questa parte dell'argomento è obsoleta e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate

Ολοι εγιναν DJ

δε παει αλλο η κατασταση.
 

Inviato Tue 14 Feb 12 @ 9:04 am
Και θα γίνουν περισσότεροι!!! Μην αγχώνεσαι... Βλέπεις στην αναζήτηση του "εύκολου" μεροκάματου (ειδικά τώρα με την κρίση) είναι πιο "must" να είσαι dj παρά σερβιτόρος... Έτσι, κουτσοί - στραβοί όλοι στον Αγ. Παντελεήμονα... ;)
 

Inviato Tue 14 Feb 12 @ 10:21 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
kai tragoudistes eginan oloi.... alla oxi gia poly

ego leo oti oloi eginan proedroi!
pio polloi einai oi proedroi para ta meloi
 

Inviato Tue 14 Feb 12 @ 10:40 am
To thema einai sovaro pedia.

Pezw mousiki 24 xronia twra. Me vinilio meta me cd kai twra me pc.

Den mou leei kati pws oloi eginan Dj. Apo kapou tha ksekinisoun k oi neoi, osoi ta kataferoun, tha peksoun se kala magazia k tha proxorisoun. Alloi tha ta paratisoun apo monoi tous.

Afto pou me enoxlei kai arxisa apo fetos na to vreiskw mrosta mou einai ta merokamata h kalytera ta nyxtokamata pou dexonte na peksoun aftoi oi neoi. Kai distixos vlepw magazatores na tous protimoun epidi einai ftinoi xwris na einai se thesi na katalavoun pws kanoun kako sta magazia tous.

Otan omws doun to tziro na peftei kai to magazi na adeiazei poli pio noris, tote k mono tote arxizoun ta tilefwna gia na tous swseis. Afto mou etyxe prin ligo kairo otan exasa 2 merokamata apo enan Dj ton 20 euro.

Den lew, oi kairoi einai dyskoloi gia oloys. Exw riksei "nero sto krasi mou" kai doulevw me to idio merokamato pou eperna prin 7 xronia alla oxi kai etsi. Protimw na min doulevw. (to lew afto giati exw kai prwini douleia).

Se ligo oi servitoroi tha pernoun pio polla, kaai den to lew ipotimitika afto alla kouvalame mazi mas enan eksoplismo pou kostizei akriva kai den tha mas ton plirwsei kaneis an katastrafei apo ena sfinaki h ena poto pou tha pesei panw katalathos. Ase tis wres sto spiti gia download kai alla.

Ti na lew twra...den thelw thiksw kapoious kai an to ekana zitw signomi alla pistevw pleon pws to epagelma exei parei tin katw volta.
 

Inviato Tue 14 Feb 12 @ 11:45 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Aledjo, kapote auto me tous proedrous.... tote eimastan misoi misoi...
Tora den einai tis modas na eisai proedros h politikos kai na exeis euthynes... trws giaourtia !
Etsi loipon kai oi proedroi eginan dj...asxeta an den exei douleies.
Apla xreiazesai enan dj controller kai mia grammi internet na klebeis tragoudia kai programmata...
Bebaia auto to teleutaio thelei gnoseis kai mallon einai pio dyskolo apo to na eisai proedros telika...
 

Inviato Tue 14 Feb 12 @ 11:45 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
ama to analysoume de tha teliosoume pote.

ola ta pragmata ekselisontai...

kapote grafomixani eixe 1 stous 1000
meta ypologistes me ektypotes eixan 100 stous 1000
simera ektypotes exoun kai oi 1000 kai ektyponoun kai fotografies me tis psifiakes kameres pou exoun.
TI NA POYN oi fotografoi pou exoun magazia kai poulagane film kai ektyponane fotografies paliotera?
me auto to skeptiko einai "enoxos" opoios thelei oi dj na einai opos palia alla spiti tou ektyponei fotografies....

kapote gia na ftiakseis ena tragoudi itheles polla lefta.
simera enan aplo ypologisti se misi ora exeis bgalei ena tragoudi kai to poulas sto beatport.

oso gia djs, alloi akoma kai simera paizoun me radio edit. gia allous einai sosto kai allous lathos.
alloi paizoun mono remix pou exoun kanei oi idioi kai lene oti osoi paizoun me radio edit, den einai dj.

kapote ypirxe 1 autokinito ana 1 xiliometro.
simera ta autokinita einai pio polla apo tous anthropous.....
ti na poune kai oi taxitzides??????

etsi kai djs.
kapote itan ligoi kai tora pou einai pio eukola ta pragmata einai pio polloi.
ti na kanoume?

arnitiko DEN einai dioti etsi anoigoune kai kainourgia magazia kai pio polys kosmos bgainei. (leme tora ektos tis krisis)

sto mono pou diafono einai ta ftina merokamata.
 

Inviato Tue 14 Feb 12 @ 12:50 pm
Αλέξανδρε κάπου μπερδεύεσαι...
Τα παραδείγματα που έφερες είναι ατυχέστατα...
1) Μπορεί τα φωτογραφία (σαν μαγαζιά) να μην εκτυπώνουν πλέον πολλές φωτογραφίες και τα έσοδα απο αυτό το κομμάτι να έχουν συρρικνωθεί αρκετά, αλλά οι ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΙ (σαν επάγγελμα) ακόμα δουλεύουν... Δεν είδα κανένα με μια ψηφιακή μηχανή των 100-200 ευρώ να το "παίζει" φωτογράφος! Όπως είπες όλοι μας πλέον έχουμε ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές και εκτυπωτές υψηλής ανάλυσης. Αλλά δεν είδα κανένα μας να αναλαμβάνει να καλύψει γάμους ή άλλες εκδηλώσεις, και πολύ περισσότερο να χρεώνει 100 ευρώ για παράδειγμα για τις φωτογραφίες ενός γάμου.
2) Οι ταξιτζήδες μέχρι πρόσφατα ήταν κλειστό επάγγελμα. Δηλαδή υπήρχε συγκεκριμένος αριθμός ταξιτζήδων σε κάθε πόλη (συν μερικοί πειρατές). Αλλά ακόμα και τώρα που το επάγγελμα τους "άνοιξε" υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις και κάποια στάνταρ. Δεν μπορείς να γίνεις ταξιτζής με Hundai Atos ή με Fiat Ceicento... Και επιπρόσθετα πρέπει να βγάλεις άδεια η οποία πέρα απο το χρηματικό ποσό που θα καταβάλεις έχει και άλλες προϋποθέσεις...

Κανένας μας δεν νομίζω οτι είναι κατά των νέων dj's ούτε κατά του ανταγωνισμού. Αλλά πλέον μιλάμε για αθέμιτο ανταγωνισμό!
Δεν μιλάω ούτε για εξοπλισμό και μηχανήματα. Μιλάω για την ίδια την φύση της δουλειάς του dj.
Πρέπει εγώ για παράδειγμα ένας 33χρονος με 16 χρόνια εμπειρία στη νύχτα όπου το "Dj-ing" αποτελεί συμπλήρωμα του μισθού μου και καλύπτει βασικές μου βιοποριστικές ανάγκες να τα βάλω με ένα 19χρονο που το τρέφουν ακόμα οι γονείς του και ζητάει νυχτοκάματο 20 ευρώ...
Και το πιο δυσάρεστο δεν είναι ούτε αυτό! Το δυσάρεστο είναι οτι οι περισσότεροι επιχειρηματίες "στο βωμό του (ελάχιστου) κέρδους" τους θα προτιμήσουν το 19χρονο ακόμα κι όταν είναι προφανές οτι δεν πληρεί τις προϋποθέσεις για να καλύψει την δουλειά.

Όταν ξεκίνησα να παίζω μουσική την δεκαετία του 90 υπήρχαν dj's "δύο" ταχυτήτων. Οι dj's των "μεγάλων" μαγαζιών που έπαιρναν τότε 30.000 δρχ την βραδιά (ας πούμε 100 ευρώ) και οι dj's των "μικρών" μαγαζιών που έπαιρναν 10.000 δρχ την βραδιά (ας πούμε 30 ευρώ)
Τότε με βάση τους "κανόνες" του ανταγωνισμού ξεκινούσες απ' τα "μικρά" μαγαζιά και προσπαθούσες να αποδείξεις οτι είσαι αρκετά καλός ώστε να πάρεις "μεταγραφή" σε κάποιο μεγαλύτερο μαγαζί με καλύτερο νυχτοκάματο. Όσο καλύτερος γινόσουνα, τόσο πιο πολύ ανέβαινες σε μισθό και σε "αναγνώριση". Ο ανταγωνισμός τότε αφορούσε μόνο το πόσο καλός είσαι.
Σήμερα δυστυχώς ο ανταγωνισμός δεν αφορά το πόσο καλός είσαι, αλλά ΜΟΝΟ το πόσα παίρνεις... Έτσι έχουμε φτάσει οι dj "της σειράς" να παίρνουν 30 ευρώ και οι καλοί dj's 50 ευρώ, πλην ελάχιστων εξαιρέσεων!!!
Για ξανακοίτα λίγο τα νούμερα: 30 & 100 το 1997, 30 & 50 το 2012. Δηλαδή 15 χρόνια αργότερα όχι μόνο εκμηδενίστηκε η διαφορά στην αμοιβή μεταξύ καλών και "άσχετων" (άπειρων) dj αλλά συγκριτικά με την αγοραστική δύναμη του χρήματος, εξανεμίστηκε και καταποντίστηκε...
Βέβαια δεν φταίνε για αυτό μόνο όσοι "την είδαν" dj αλλά έχουν σίγουρα την μεγαλύτερη ευθύνη!

Τέλος για να κλείσω, δεν έχω τίποτα εναντίων όλων όσων τους αρέσει η μουσική και θέλουν να κάνουν τους φίλους τους και τους συνανθρώπους τους να περνάνε καλά μ' αυτή (δηλαδή σε όσους κατέχουν την ουσία του τι εστί dj). Τα έχω όμως με όλους όσους το βλέπουν σαν μια "ευκαιρία" για εύκολο χρήμα. Μέχρι πριν από 3-4 χρόνια αυτοί δεν ήταν πολλοί. Τώρα όμως ξαφνικά γεμίσαμε άσχετους που δεν έχουν καμία μα καμία πραγματική επαφή με την ουσία αυτής της δουλειάς/τέχνης... Άσχετους που προκειμένου να βγάλουνε 20 και 30 ευρώ σαρώνουν τα πάντα...

Υ.Γ.:
Όπως ανέφερα και πριν, θα γίνουν ακόμα περισσότεροι στο επόμενο χρονικό διάστημα. Ίσως και να χρειάζεται προκειμένου να γίνει (εν μέσω κρίσης) μια αυτοκάθαρση ώστε να ξεχωρίσουν τα ξερά απο τα χλωρά τόσο σε επίπεδο "dj's" όσο και σε επίπεδο επιχειρηματιών νυχτερινών κέντρων.

Over and out!!!
 

Inviato Tue 14 Feb 12 @ 8:21 pm
Να σας καταθέσω και γω την άποψη μου. Στην κωμόπολη από την οποία κατάγομαι, βγήκαν πολλοί καινούργιοι Dj, όχι μόνο της ηλικίας των 17-19 αλλά και κάποιοι άνω των 24-25 που πριν δεν έπαιζαν τουλάχιστον σε μαγαζιά. Ο λόγος που έχουν βγει κάποιοι καινούργιοι Djs είναι κατά τη γνώμη μου καθαρά λόγο της εξέλιξης της τεχνολογίας. Όλοι παίζουν χωρίς controller, έχουν μια κάρτα ήχου, το software και τον μίκτη του μαγαζιού. Πριν κανένας δεν είχε την ευκαιρία ούτε ήταν εύκολο ο μαγαζάτορας να αφήνει τον καθένα να εξασκείτε πάνω στα cd players που εκεί θυμάμαι όταν ξεκίνησα εγώ ήταν η εποχή που κυριαρχούσαν τα Pioneer Cdj 500 και λίγο μετά βγήκαν τα Cdj 100. Αν ήσουν τυχερός και είχες κάποιο φίλο ή συγγενή που ήταν Dj μπορούσες ίσως να έχεις κάποια επαφή. Με της εξέλιξη της τεχνολογίας ο καθένας μπορούσε να μάθει πώς λειτουργούν τα μηχανήματα σε υπολογιστή. Παρόλο που υπάρχουν παιδιά που παίρνουν μεροκάματο σταθερά σε μαγαζιά, κανένας τους δεν έχει μάθει να μιξάρει σωστά. Εγώ ήμουν από τους τυχερούς διότι οι δικοί μου είχαν μαγαζιά από τη δεκαετία του 80 και οι δυο γονείς μου είχαν ασχοληθεί με τη μουσική και ο Πατέρας μου ήταν Dj εποχής Mk2! Έτσι είχα την τύχη να έχω Mk2 και στη συνέχεια μηχανήματα της pioneer και είχα την ευκαιρία να κάτσω δίπλα σε πιο έμπειρους Djs και έμαθα πολλά δίπλα τους.

 

Inviato Wed 15 Feb 12 @ 2:54 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
@PhantomDeejay symfono mazi soy alla de katalabes to noima ton paradeigmaton pou eipa.

ego pisteuo oti akoma ksexorizei o kalos apo to kako dj.

2 paradeigmata

1) douleua se mia kafeteria me 40 euro, kai de tou aresa tou boss. mou to eipe kai leei oti o proigoumenos epaize kalytera kai mou leei na stamatisoume kai irthe o proigoumenos me ta idia lefta.
blepeis kamia adikia EKTOS apo ta lefta? ego oxi...

2) douleua se ena allo cafe-bar pali me 40 euro. euxaristimeno to boss kai meta apo 1 mina eprepe na stamatiso gia prosopikous logous.
stamatao kai matheno meta oti pige kai epeze enas 18xronos me 20 euro tin imera. me pernei tilefono to boss kai mou leei
"se parakalo ela na paikseis esto sk an de thes tis alles meres giati autos edo olo malakies bazei"
proteimise diladi na dosei 40 para 20.
blepeis kamia adikia? ego oxi.


se auto pou symfono kai to fonazo se ooolous tous filous/gnostous, einai na mi dexontai me liga lefta!
afiste tous mikrous na paizoun me 20 euro.
tha katalaboun ta boss ti malakia kanane kai anagkastika tha ta dosoun.

episis einai kai ligo marketing i ypothesi.
oso kalos kai na eisai, an dexesai na paikseis me liga lefta, de xtypaei kala sto mati...
an zitas perissotera, se koitaei me allo mati giati sou leei "gia kapoio logo zitaei autos pio polla"
de ksero an me pianeis ti thelo na po.

tora gia to poso kalos einai kapoios.... pos na to eksigisoume?

tha kano to dikogoro tou diaboolou.
kai go katagomai apo tous pitsirikades pou de ikseran tipota giati den eixan kamia epafi.
arxisa me atomixmp3 kai synexisa tis dokimes. meta apo tosa xronia eftasa edo pou eftasa.
AN den ypirxe to atomixmp3/vdj kai genika tzampa mp3, o "aledjo" de tha ypirxe!
giati oute katadianoia de tha agoraza cdj... oute tha pigena se kamia kafeteria na dokimaso.
EDO stirizetai auto pou leo oti ola ekselisontai me ti texnologia kai ta kanoun pio eukola....
argotera omos ematha kai exosa kai lefta.

se ti mporei na me "katigorisei" emena kapoios?

oti xari sta tzampa mp3 kai to vdj "egina" dj?

thelo na po me auto oti an paliotera ypirxan 2 djs, simera MPOROUN na ginoun 10 sto idio epipedo ton 2 djs
epidi einai pio eukoli i texnologia.
de mporoume na katigorisoume kanenan gi'auto, paramono otan den anebemoun level kai paizoun me youtube kai trone ta lefta
ton "megalon" dj.
 

Inviato Wed 15 Feb 12 @ 5:58 am
Να σας πω και εγώ τη δική μου γνώμη....

Εγώ ξεκίνησα να παίζω μουσική σε σχετικά μεγάλη ηλικία (22 χρονών, τώρα είμαι 29). Πάντα είχα κόλλημα....όλα μου τα λεφτά πηγαίνανε σε cd...τα οποία καθόμουν με τις ώρες και τα ξεχώριζα και όταν είχα κόσμο σπίτι και έβαζα μουσική προσπαθούσα να τα βάζω/βγάζω όσο πιο γρήγορα μπορούσα από το hifi για να μην έχω μεγάλο κενό....και στο πρώτο μου μεγάλο πάρτυ, στα 12 έφερα στο σπίτι καπνό και μαύρισα όλες τις κουρτίνες στο σαλόνι....κάνοντας τη μάνα μου έξαλλη...χαχαχα....Οπότε όπως πολύ σωστα ανέφερε ο Djdimis7 είχα τη διάθεση αλλά δεν είχα τα μέσα....κ για να είμαι ειλικρινής δεν ήξερα πως να ξεκινήσω....

Κ το πως ξεκίνησα ήταν εντελώς τυχαίο....έτυχε να φοιτώ σε μεγάλο αγγλικό παν/μιο, να υπάρχει μια βραδιά ελεύθερη, δούλευα ήδη 2 χρόνια στο μπαρ του παν/μιου κ για πλάκα, αλλά κ για να μου φύγει το απωθημένο....είπα άντε δε βαριέσαι....κ με 8 δευτερόλεπτα κενό μεταξύ των τραγουδιών ξεκίνησα να παίζω.....από εκεί μέσα σε σε 4 χρόνια που έμεινα είχα την τύχη να ανοίξω ή και να παίξω με μεγάλα ονόματα όπως oakenfoald, judge jules, pendulum, jamelia, coolio, bbc radio 1xtra κ πολλούς άλλους....και η βραδιά που είχα να γίνει από τις μεγαλύτερες student nights (στο είδος της) σε ολόκληρη την Αγγλία....Μέσα σε 4 χρόνια δεν έγινα ούτε Tiesto, ούτε οι μίξεις μου ήταν τέλειες....απλά έπαιζα ευχάριστη μουσική, με συνοχή, που έκανε τον κόσμο να διασκεδάζει, μιξάροντας οκ κάτι που βελτίωνα σταδιακά και αυτό ήταν αρκετό να μου δώσει το βήμα να παίξω μαζί με τέτοια ονόματα....

Κ ο λόγος που τα λέω αυτα? Όσο ήμουν εδώ με τις κλίκες κ το κόμπλεξ που έχουν πολλοί, δε μου έδινε κανένας μία ευκαιρία να μάθω (κ ας ήξερα κόσμο γιατί έβγαινα από τα 15 μου κ ας είχα κτίσει με το χαρτζηλίκι μου τα μισά μεγάλα μαγαζιά της εποχής)....κ έτσι έπρεπε λόγω έλλειψης μέσων (για οικονομικούς κυρίως λόγους - γιατί δε θα πήγαινα να δώσω λεφτά για κάτι που δεν ξέρω πως είναι κ αν όντως μου αρέσει κ αν όντως μπορώ να το κάνω) να περιμένω μέχρι τα 22 να πάω στην Αγγλία για σπουδές , να βρω τυχαία 2 κατοστάρια και κάποιος να μου δώσει λίγο χρόνο....

...Ενώ αν ήμουν τώρα 15 χρονών και ξεκινούσα με τις δυνατότητες της τεχνολογίας και τα μέσα δε θα είχα χάσει 7 χρόνια μέχρι να καταφέρω να ακουμπήσω ένα deck, γιατί θα έκανα δοκίμές σπίτι και θα πήγαινα μετά στον εκάστοτε ιδιοκτήτη με άλλον αέρα να ζητήσω λίγο χρόνο!

Οπότε εγώ προσωπικά είμαι υπερ της τεχνολογίας κ για αυτόν κ για πολλούς άλλους λόγους (κάποια άλλη φορά θα τους αναλύσω) γιατί πιστεύω ακράδαντα πως σημασία δεν έχει τι παίζεις αλλά πως το παίζεις κ με τη διάθεση παίζεις! Μπρούμε να παίζουμε 2 dj στον ίδιο κόσμο τα ίδια τραγούδια με την ίδα σειρά και με έσένα να τα σπάνε κ με εμένα να βαριούνται! Αυτή η δουλεία έχει να κάνει με τι ψυχολογία και με τι ενέργεια/ένταση εκπέμπεις όταν παίζεις (όπως σε όλα τα επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με τη διασκέδαση)....

Όσον αφορά τους ιδιοκτήτες γνώμη μου είναι πως καλά κάνουν κ επιλέγουν αυτό που είναι οικονομικότερο για το μαγαζί τους, γιατί είναι επιχειρηματίες και όχι καλλιτεχνικοί διευθυντές! Το πρόβλημα δεν είναι αυτοί αλλά ο κόσμος ο οποίος πλεον δεν έχει ούτε αισθητική αλλά ούτε και αίσθηση του τι ακούει! Ακούνε μισά ρεφρεν γιατί ο άλλος που δεν ξέρει να μιξάρει τα κόβει λάθος κ συνεχίζουν να χορεύουν....ακούν κρητικά, μετα silence, μετα ιτια ιτια, μετα pitbul και μετά σφύριξα κ έληξες και συνεχίζουν ακάθεκτοι!!! Κ μετά μας φταίνε ο ιδιοκτήτης κ ο dj των 20ε!

Σημείωση: το πρόβλημα μου αυτό δεν το λέω ως dj γιατί δε θεωρώ τον εαυτό μου dj (με βινύλιο δεν ξέρω να παίζω οπότε dj δεν είμαι, διασκεδαστή θα με έλεγα με καλή επικοινωνία με τον κόσμο)...αλλά ως πελάτης σε μαγαζιά σχεδόν 15 χρόνια τώρα....ενοχλούμαι πολύ με αυτό το κακής αισθητικής μπέρδεμα της μουσικής και αφού τα μαγαζιά αυτά είναι ακομα γεμάτα, τα λόγια είναι περιττά!
 

Inviato Wed 15 Feb 12 @ 6:06 am
Δύο παρατηρήσεις:

1) Κανείς δεν τα έβαλε με την τεχνολογία. Η τεχνολογία υπάρχει και εξελίσσεται είτε μας αρέσει είτε όχι. Και όσοι επιλέξουν να μην την ακολουθούν, σύντομα θα ξεπεραστούν! Και αυτό ισχύει ΓΙΑ ΟΛΑ τα επαγγέλματα.
Κανένας όμως δεν με πείθει οτι η ραγδαία αύξηση των "dj" που βλέπω στην πόλη μου το τελευταίο εξάμηνο οφείλεται στην τεχνολογία και την ευκολία που παρέχει. Δεν άλλαξε και τίποτα δραματικά (όσων αφορά την τεχνολογία) το τελευταίο εξάμηνο ή το τελευταίο έτος. Οπότε τα αίτια της πρόσφατης (γιατί εγώ τουλάχιστον για αυτή μιλάω) κατακόρυφης αύξησης των "dj" είναι άλλα. Η τεχνολογία απλά τους διευκολύνει.
Και θα το επαναλάβω: ΔΕΝ με ενοχλούν οι νέοι dj που έχουν όρεξη, μεράκι και σαράκι για την δουλειά. Δεν με ενοχλεί ο πιτσιρικάς που του αρέσει παίζοντας τραγούδια να κάνει τους φίλους τους να περνάνε καλά. Όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε, ή κάπως έτσι ανακαλύψαμε την "αρρώστια" μας. Και συνεπώς όχι μόνο δεν με ενοχλεί που έχει εύκολη πρόσβαση σε 2 "decks" αλλά το θεωρώ και "ευλογία".
Με ενοχλούν οι άσχετοι. Όχι οι άσχετοι λόγω έλλειψης πείρας (καθώς με τον καιρό θα μάθουν και θα πάψουν να είναι άσχετοι), αλλά οι άσχετοι λόγω έλλειψης λόγου και αιτίας ενασχόλησης τους με το αντικείμενο. Οι άσχετοι που θεωρούν οτι το να παίζεις μουσική είναι το ίδιο "εύκολο" με το να σερβίρεις ποτά. Οι άσχετοι που θεωρούν οτι επειδή ανεβάζουν 10 τραγούδια στο facebook απο το youtube και μαζεύουν 15 και 20 Likes στο κάθε τραγούδι, μπορούν να αναλάβουν και ολόκληρα μαγαζιά, και μάλιστα με αμοιβή 20 ευρώ. Οι άσχετοι δηλαδή που δεν τρέχει στο αίμα τους η όρεξη για να ψυχαγωγήσουν τον κόσμο, αλλά η ματαιοδοξία τους. Αυτοί άσχετοι θα παραμείνουν και μετά απο καιρό.

2) Δεν μπορώ να κατηγορήσω τον κόσμο για το πως διασκεδάζει. Δεν μπορώ να τον κατακρίνω! (ποιος είμαι άλλωστε για να κατακρίνω πως και γιατί διασκεδάζει/χορεύει κάποιος). Ο κόσμος δεν φταίει σε τίποτα.
Για την κατάσταση που επικρατεί στα περισσότερα μαγαζιά της ελλάδας την ευθύνη την έχουν οι ίδιοι οι επιχειρηματίες της νύχτας, οι dj παλαιότερων γενιών (οι dj που παίζανε στα μαγαζιά αυτά απο το 2000 περίπου και μετά) και τα ραδιόφωνα / εταιρείες μουσικών παραγωγών.
Αυτοί φταίνε που φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Όχι ο κόσμος. Του κάνανε όλοι μαζί πλύση εγκεφάλου και τον έφτασαν στο σημείο να μην μπορεί να ξεχωρίσει το "καλό" απ' το "κακό". Θέλανε η μουσική να γίνει καταναλωτικό προϊόν και τα καταφέρανε. Τώρα πλέον είναι αργά. Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Ας κάνουμε πρώτα όλοι μαζί την αυτοκριτική μας σαν dj (έπαιζα κι εγώ σε μαγαζιά αυτή την περίοδο) και μετά βλέπουμε αν θα τα βάλουμε με τον κόσμο. Στο κάτω κάτω ο λόγος ύπαρξης μας σαν dj είναι να τους ψυχαγωγούμε...
 

Inviato Wed 15 Feb 12 @ 6:47 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
a ok PhantomDeejay
etsi nai symfono alla ego de fobamai tous asxetous.
tha ta paratisoun eukola an pragmatika den exoun to mikrobio tou dj

ektos an enoeis tis gkomenes pou bgazoun ta byzia tou ekso..... ekei de mporoume emeis na kanoume tipota :)
 

Inviato Wed 15 Feb 12 @ 7:49 am
Άρα με βάση τα όσα λες εγω συμπεραίνω (υγ μπορεί να κάνω λάθος) πως μπορούμε να κρίνουμε κάποιον ο οποίος είναι άσχετος, απαιδευτός και μερικές φορές και ανεγκέφαλος αν είναι "dj", όχι όμως αν είναι πελάτης, γιατί ο πελάτης είναι πρόβατο και έχει γίνει έτσι λόγω του καθεστώτος που έχουν επιβάλλει ιδιοκτήτες, djs, ραδιόφωνο κτλ...κ εγώ θα ρωτήσω το εξής: κ οι dj από που προέρχονται? Ήρθαν ουρανοκατέβατοι στη γη?

Εσύ κ εγώ κ όλοι όσοι παίζουν μουσική πέραν των ακουσμάτων σπίτι τους και των προσωπικών τους προτιμήσεων που ανακάλυψαν είτε μόνοι τους είτε από φίλους, ήταν κάπου πρώτα πελάτες, είχαν κάποια ερεθίσματα και μετά συνδυάζοντας όλα αυτά έγιναν dj....

Αυτός ο άσχετος που λες εσύ με τα τραγούδια στο fb αν έχει πίσω του κόσμο 20-30 άτομα, σημαίνει πως κάποιους εκφράζει μουσικά κ έστω χωρίς να μιξάρει, αφήνοντας τα τραγούδια μέχρι το τέλος σου λέω εγώ, αυτά τα άτομα μπορεί να τα απογειώσει....ναι βέβαια δεν είναι dj με την έννοια που έχουμε στο μυαλό μας....ψυχαγωγεί όμως....άρα γιατί τον κρίνεις? κ 20-30 άτομα σημαίνει με φίλους κτλ 200 άτομα τουλάχιστον....πράγμα καθόλου άσχημο για ένα μαγαζί μικρό που χωράει 80-100 άτομα!

Η διαφωνία μου λοιπόν σε αυτό που λες είναι πως δε μπορείς να μου κρίνεις τον dj και να μη μου κρίνεις τον πελάτη για τους εξής λόγους:

1) Οι άνθρωποι (ο άντρας, η γυναίκα, ο dj, ο σεφ κτλ κτλ) ως μονάδες, πάντα θα είναι υποκειμενικοί όσον αφορά την αντίληψη που έχουν για τον εαυτό τους κ τις δυνατότητες τους πχ η κοπέλα που δε βλέπεται κ νομίζει πως είναι μοντέλο κ απορεί πως δεν την έχουν ανακαλύψει ακόμα ενώ παράλληλα δε χωράει ο νους της πως κ δε σφάζονται οι άντρες στην ποδιά της, ο καραφλούλης παχουλούλης μεσήλικας που πιστεύει πως μπορεί να έχει όποια κοπέλα θέλει κ πως τον γουστάρουν όλες κ μόλις πλησιαζει μια τρέχει γιατί ξέρει τι πέφτουλας είναι, ο εμφανίσιμος νεαρός ο οποίος λέει πόσο καλός είναι στο κρεββάτι και μιλάει συνέχεια για τα προσόντα του κ μετά ρωτάς φίλη κ σου λέει 5 εκ, ο dj που ανεβάζει σε ένα φορουμ το rmx που έκανε κ λέει πόσο καλό είναι κ το ακούς κ τραβάς τα μαλλιά σου - κ δε μιλάω για τονικότητες κτλ ένα σωστό beat, να είναι σωστα το χτύπημα κτλ κτλ....και αυτό γιατί οι αντίληψη διαμορφώνεται μέσω των οργάνων (μάτια, αυτιά κτλ) οπότε αν αυτά δεν είναι κουρδισμένα σωστα μπορούν εύκολα να μας ξεγελάσουν πως κάνουμε κάτι σωστά όταν δεν το κάνουμε (εγώ που είμαι tοne deaf στο κεφάλι μου μια χαρά τραγουδούσα, μέχρι που ήρθε κάποιος που δεν έχει αυτό το πρόβλημα κ μου είπε δε φταις εσύ, απλά λανθάνουν τα όργανα σου!). Βέβαια κ σωστά να δουλεύουν πάλι μπορεί να υπάρχουν διαφορές στην αντίληψη ίδιων ερεθισμάτων λόγω ανατομίας του οργάνου, λόγω threshold κτλ. Επίσης ρόλο στην αντίληψη παίζει κ το μέτρο σύγκρισης (όσο ζεις μαθαίνεις) καθώς και πολλοί άλλοι λόγοι....

Οπότε ο άσχετος dj/άνθρωπος/υδραυλικός που είναι άσχετος (λόγω έλλειψης λόγου και αιτίας ενασχόλησης τους με το αντικείμενο) είναι ένας ____________ μόνος του (το κενό συμπληρώνεται ανάλογα με το λόγο που είναι άσχετος, πχ αν όντως νομίζει πως παίζει καλά ενω δεν παίζει κ δεν του το λέει κανένας γιατι ο κόσμος τον κάνει χάζι, βάζουμε βλάκας, αν ο κόσμος του το λέει κ αυτός δε μασάει τότε μαλάκας κοκ). Το θέμα λοιπόν δεν είναι τι κάνει ο βλάκας μόνος του, αλλά το τι κάνουν οι υπόλοιποι. Ο κόσμος κάνει τον έναν και όχι ο ένας τον κόσμο. Αν τον μαλάκα δεν πάει να τον ακούσει κανείς κάποια στιγμή θα σταματήσει. Αν εγώ βγω μια μέρα κ πω πως είμαι γιατρός κ έρχεται κόσμος να τον χειρουργήσω χωρίς να με τσεκάρει, χωρίς να ρωτήσει για μένα, ποιός είναι ο μαλάκας και ο άσχετος....εγώ ή αυτοί??? Εγώ το κομμάτι μου θα το κάνω πάντως!
 

Inviato Wed 15 Feb 12 @ 8:23 am
κ έρχομαι στο δεύτερο λόγο/διαφωνία

2) Η λέξη αισθητική προέρχεται από τη λέξη αίσθηση. Τι μας αρέσει να γευόμαστε, να βλέπουμε, να ακούμε, να μυρίζουμε και να πιάνουμε - τις 5 αισθήσεις μας δλδ - το ανακαλύπτουμε μεγαλώνοντας μέσω ερεθισμάτων (γονείς/φίλοι/περιβάλλον γενικά) και εμπειριών και το συμπέρασμα αυτών (έστω κ διαστρεβλωμένο λόγω των παραπάνω λόγων) αποτελούν την αισθητική μας. Το περιεχόμενο της μπορεί να είναι υποκειμενικό λόγω αισθήσεων, αλλά οι βάσεις για την διαμόρφωση της (όπως και του ήθους, των αξιών, των αρχών, του τι είναι καλό και τι κακό) μπαίνουν σε μικρή ηλικία....

Οπότε δε μπορώ να δεχτώ ως διακιολογία πως κάποιος με βάσεις - όποιες κ να είναι αυτές, το περιεχόμενο τους δε μας αφορά - άγεται και φέρεται από το ραδιόφωνο και τους επιχειρηματίες και πως δε φταίει αυτός για τη σημερινή κατάσταση που επικρατεί!

Εγώ μπορώ να ακούσω έξω, αν βρεθώ κάπου είτε λόγω παρέας είτε λόγω περιέργειας, τα πάντα πραγματικά από κλασσική μέχρι κλαρίνα, σίγουρα έχω τις προτιμήσεις μου κ διασκεδάζω διαφορετικά με αυτά που μου αρέσουν, αλλά γενικά είμαι open σε όλα τα είδη.....ε κάποια είδη δε μου άρεσουν κ δε με εκφράζουν....κ η μουσική είναι τρόπος έκφρασης....κ όταν κάτι δε σε εκφράζει όσο και πλύση εγκεφάλου να σου κάνουν δε πρόκειται να το απαστείς....άλλο να κάνεις το χατίρι σε κάποιον ή να θέλεις κ εσύ να το γνωρίσεις καλύτερα κ να πεις οκ τώρα σιγουρα δε μου αρέσει ή οκ έκανα λάθος....κ άλλο να πηγαίνω σε μέρη που παίζει αυτή η μουσική....

Έχω τις προτιμήσεις μου και τις αξίες μου, δεν πάει ο άλλος να χτυπιέται λέγοντάς το μόδα κτλ δε πρόκειται να βάλω κάτι που δε μου αρέσει, δεν πρόκειται να υποστηρίξω είτε με την παρουσία μου είτε ακούγοντάς το μέσω ραδιοφώνου ένα είδος μουσικής που δε μου αρέσει, δε θα ανεβάσω έναν dj που δεν ξέρει να παίζει, δε θα ανεβάσω και ένα μαγαζί μόνο και μόνο γιατί έχει ωραίο προσωπικό κ είναι της μόδας, δε θα "φτιάξω" και ένα άφωνο τραγουδιστή κτλ κτλ κτλ, δε θα κλέψω κ ας κλέβουν όλοι κ δε θα πετάξω σκουπίδια στο δρόμο γιατί δε με βλέπει κανείς....

Ο ένας φτιάχνεται από τους πολλούς και οι πολλοί από τον έναν/καθέναν ξεχωριστά....τον ένα μόνο του που δεν τον ακολουθεί κανένας τον λέμε τρελό και όχι αρχηγό......

Οπότε για μένα πρόβλημα δεν είναι ο απαίδευτος dj που παίζει για να κάνει το κομμάτι (κ καλά κάνει αφού βρίσκει κ τα κάνει) του καρρά και μετά pitbul, αλλά αυτούς που πάνε κ ακούνε τον ψωνισμένο dj να κάνει τέτοιες αλλαγές κ όχι μόνο κάθονται στο μαγαζί αλλά χορεύουν κ τα σπάνε κιόλας.....κ αυτό όχι γιατι ο καρράς κ o pitbul ξεχωριστά είναι χαμηλού επιπέδου (γιατί αυτό δε μπορείς να το πεις για κανένα είδος μουσικής), αλλά γιατί η αλλαγή αυτή είναι πολύ αμόρφωτη!


 

Inviato Wed 15 Feb 12 @ 9:14 am
Gia na min kano parathesi stin parathesi prin ANAGKASTO na grapso ki ego tis apopseis mou , epigrammatika tha po oti oi topothetiseis tou Giorgou (Phantom) , me kalyptoun pliros , kai fysika epafksano +1000000000000000
eyxaristo.
 

Inviato Wed 15 Feb 12 @ 7:02 pm
yiannis64 wrote :
Gia na min kano parathesi stin parathesi prin ANAGKASTO na grapso ki ego tis apopseis mou , epigrammatika tha po oti oi topothetiseis tou Giorgou (Phantom) , me kalyptoun pliros , kai fysika epafksano +1000000000000000
eyxaristo.


Den katalavainw to logo tou "anagkastw" alla apo ekei k pera auto pou les dekto o ka8enas dikaoutai na exei thn apopsh tou
 

Inviato Wed 15 Feb 12 @ 10:44 pm
PRAGMATIKH apanthsh....17xronou "DJ"pou phre laptop kai controler...kai pou mexri perisy den eixe akoumphsei kan cd player(douleve perisy to kalokairi se diplano magazi me 25 EURO tis kathimerines paraskeuh savato epaize o palios pou exase 5 merokamata kai efage meiwsh 25 euro)...re file tade pws emathes na paizeis? pws kaneis allages sta xena komatia??..H apanthsh me krhtikh profora...Mou leei to afentiko hnta tragoudia na vanw onta paizw ellhnika ellhnika...vanwkana dyo tou tsiamou tse tou karra tse kana dyo Krhtika tse ola einai otsei...hnta nai to metrhma den katew,,,ta metra to virtsoual exei tse to sync...e ama tairiazei tse to ntoukou ntoukou tou enos me to dtoukou ntoukou tou allonou...exei kalws rwtw tse tsi touristes hnta malatsies thene tse ama ta brw sto youtsube ta vanw...aliws tous vanw...autous ts araphdes me ton tzeta tse ton tieesto...An thelete metafrash na sas kanw...auto einai to epipedo 9 stous 10 pitsirikades pou kanoun tous DJs sto omorfo nhsi tsh kritis...TELOS
 

Inviato Thu 16 Feb 12 @ 12:48 am
xrimakom wrote :

Εσύ κ εγώ κ όλοι όσοι παίζουν μουσική πέραν των ακουσμάτων σπίτι τους και των προσωπικών τους προτιμήσεων που ανακάλυψαν είτε μόνοι τους είτε από φίλους, ήταν κάπου πρώτα πελάτες, είχαν κάποια ερεθίσματα και μετά συνδυάζοντας όλα αυτά έγιναν dj....

Για βοήθησε με λίγο... Που ακριβώς ήταν πελάτης και τι ακούσματα και βιώματα (νυχτερινά ή μη) έχει ένας 17χρονος και ένας 19χρονος;;;

xrimakom wrote :

Αυτός ο άσχετος που λες εσύ με τα τραγούδια στο fb αν έχει πίσω του κόσμο 20-30 άτομα, σημαίνει πως κάποιους εκφράζει μουσικά κ έστω χωρίς να μιξάρει, αφήνοντας τα τραγούδια μέχρι το τέλος σου λέω εγώ, αυτά τα άτομα μπορεί να τα απογειώσει....ναι βέβαια δεν είναι dj με την έννοια που έχουμε στο μυαλό μας....ψυχαγωγεί όμως....άρα γιατί τον κρίνεις? κ 20-30 άτομα σημαίνει με φίλους κτλ 200 άτομα τουλάχιστον....πράγμα καθόλου άσχημο για ένα μαγαζί μικρό που χωράει 80-100 άτομα!

Απο πότε τα 20 Likes στο facebook σημαίνουν 20 άτομα να σε "ακολουθούν" στο μαγαζί που παίζεις; Και απο πότε αυτά τα 20 άτομα γίνονται 200; Αν ήταν έτσι προσωπικά θα μπορούσα άνετα να γεμίσω το Εθνικό Στάδιο Τρικάλων!!! :P

xrimakom wrote :

Οπότε ο άσχετος dj/άνθρωπος/υδραυλικός που είναι άσχετος (λόγω έλλειψης λόγου και αιτίας ενασχόλησης τους με το αντικείμενο) είναι ένας ____________ μόνος του (το κενό συμπληρώνεται ανάλογα με το λόγο που είναι άσχετος, πχ αν όντως νομίζει πως παίζει καλά ενω δεν παίζει κ δεν του το λέει κανένας γιατι ο κόσμος τον κάνει χάζι, βάζουμε βλάκας, αν ο κόσμος του το λέει κ αυτός δε μασάει τότε μαλάκας κοκ). Το θέμα λοιπόν δεν είναι τι κάνει ο βλάκας μόνος του, αλλά το τι κάνουν οι υπόλοιποι. Ο κόσμος κάνει τον έναν και όχι ο ένας τον κόσμο. Αν τον μαλάκα δεν πάει να τον ακούσει κανείς κάποια στιγμή θα σταματήσει. Αν εγώ βγω μια μέρα κ πω πως είμαι γιατρός κ έρχεται κόσμος να τον χειρουργήσω χωρίς να με τσεκάρει, χωρίς να ρωτήσει για μένα, ποιός είναι ο μαλάκας και ο άσχετος....εγώ ή αυτοί??? Εγώ το κομμάτι μου θα το κάνω πάντως!

Δεν διαφωνούμε κάπου. Αλλά υπάρχουν μερικές λεπτομέρειες: Ο άσχετος ________ που θα παίξει μερικές μέρες σε ένα μαγαζί πριν τον απορρίψει ο κόσμος θα κάνει μεγάλη ζημιά και στο ίδιο το μαγαζί (ελάχιστοι θα προσέξουν αν ήταν ο Α Dj ή ο B) και στη "θέση" του dj μέσα στα μαγαζιά, η οποία θα δυσχεραίνει όλο και περισσότερο.
Να το θέσω απλά: Καλοί και κακοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού. Αλλά όσο περισσότεροι γίνονται οι "κακοί" επαγγελματίες σε ένα επάγγελμα, τόσο περισσότερο ο κόσμος απαξιώνει το ίδιο το επάγγελμα.
Επίσης δεν λειτουργούν όλα τα μαγαζιά με τους κανόνες που θέτεις εδώ, και πολύ περισσότερο στην επαρχία. Ο κόσμος βγαίνει έξω και πηγαίνει σε διάφορα μαγαζιά για διάφορους λόγους.
Έτσι μπορείς να δεις πολύ εύκολα το φαινόμενο το Α μαγαζί να παίζει "άσχετη" μουσική και να είναι πίτα, και το Β ακριβώς απέναντι που παίζει "μουσικάρες" να έχει μόλις και μετά βίας 10 πελάτες στο μπαρ. Ο κόσμος πάει στον κόσμο π.χ. Έτσι επειδή το πρώτο μαγαζί έχει κόσμο (είχε φτιάξει όνομα π.χ. ή έχει καλές δημόσιες σχέσεις, ή ... ) είναι γεμάτο γιατί η αισθητική του κόσμου του λέει να πάει εκεί που έχει κόσμο και επομένως και πιθανότητες να γνωρίσει κόσμο και να γίνει κοινωνικός, παρά να πάει απέναντι που απλά θα ευχαριστήσει το αυτί του...
 

Inviato Thu 16 Feb 12 @ 1:29 am
xrimakom wrote :
κ έρχομαι στο δεύτερο λόγο/διαφωνία

2) Η λέξη αισθητική προέρχεται από τη λέξη αίσθηση. Τι μας αρέσει να γευόμαστε, να βλέπουμε, να ακούμε, να μυρίζουμε και να πιάνουμε - τις 5 αισθήσεις μας δλδ - το ανακαλύπτουμε μεγαλώνοντας μέσω ερεθισμάτων (γονείς/φίλοι/περιβάλλον γενικά) και εμπειριών και το συμπέρασμα αυτών (έστω κ διαστρεβλωμένο λόγω των παραπάνω λόγων) αποτελούν την αισθητική μας. Το περιεχόμενο της μπορεί να είναι υποκειμενικό λόγω αισθήσεων, αλλά οι βάσεις για την διαμόρφωση της (όπως και του ήθους, των αξιών, των αρχών, του τι είναι καλό και τι κακό) μπαίνουν σε μικρή ηλικία....

Οπότε δε μπορώ να δεχτώ ως διακιολογία πως κάποιος με βάσεις - όποιες κ να είναι αυτές, το περιεχόμενο τους δε μας αφορά - άγεται και φέρεται από το ραδιόφωνο και τους επιχειρηματίες και πως δε φταίει αυτός για τη σημερινή κατάσταση που επικρατεί!

Στράτος Διονυσίου wrote :

Και λέγε λέγε, λέγε λέγε, ο χριστιανός μπερδεύτηκα, κι απ' τα πολλά σου λέγε λέγε χωρίς να θέλω μπλέχτηκα...

Ανέφερα πριν ξεκάθαρα οτι ο κόσμος υπέστη πλύση εγκεφάλου. Και θα σου φέρω κι ένα παράδειγμα που ελπίζω να θυμάσαι:
Όταν η Καίτη Γαρμπή συνεργάστηκε με το Φοίβο για πρώτη φορά έβγαλε το τραγούδι "Το κάτι". Όλοι μας σχεδόν όταν το πρωτοακούσαμε είπαμε τη βλακεία είναι αυτή... Όμως τα ραδιόφωνα (σε συνεργασία με την δισκογραφική) το προωθούσαν τρελά. Έπαιζε "power play" για ένα μήνα σχεδόν σε όλα τα ραδιόφωνα με ελληνικό ήχο. Το αποτέλεσα ήταν ο κόσμος να το ακούσει μία, να το ακούσει δύο, να το ακούσει 50 και να το συνηθίσει... Βλέπεις τότε δεν υπήρχε και το Youtube και το internet radio και η μόνη σου επιλογή για μουσική εκτός των CD που είχες ήταν το ραδιόφωνο. Έτσι λοιπόν, αφού ο κόσμος το συνήθισε και αφού τα ραδιόφωνα το έπαιζαν "power play" το έβαλαν και αρκετοί dj's στο πρόγραμμα τους. Η συνέχεια απο εκεί και μετά είναι αυτονόητη...

xrimakom wrote :
Εγώ μπορώ να ακούσω έξω, αν βρεθώ κάπου είτε λόγω παρέας είτε λόγω περιέργειας, τα πάντα πραγματικά από κλασσική μέχρι κλαρίνα, σίγουρα έχω τις προτιμήσεις μου κ διασκεδάζω διαφορετικά με αυτά που μου αρέσουν, αλλά γενικά είμαι open σε όλα τα είδη.....ε κάποια είδη δε μου άρεσουν κ δε με εκφράζουν....κ η μουσική είναι τρόπος έκφρασης....κ όταν κάτι δε σε εκφράζει όσο και πλύση εγκεφάλου να σου κάνουν δε πρόκειται να το απαστείς....άλλο να κάνεις το χατίρι σε κάποιον ή να θέλεις κ εσύ να το γνωρίσεις καλύτερα κ να πεις οκ τώρα σιγουρα δε μου αρέσει ή οκ έκανα λάθος....κ άλλο να πηγαίνω σε μέρη που παίζει αυτή η μουσική....

Συμφωνούμε, αλλά νομίζω οτι αυτοαναιρείσαι λίγο... Όπως είπες "για την παρέα" γιατί η παρέα μετράει πάρα πολύ στην διασκέδαση θα πάω και σε μαγαζιά που παίζουν μουσική εκτός των μουσικών μου προτιμήσεων. Αυτό δεν είναι κακό. Και συμβαίνει όλη την ώρα στα μαγαζιά. Θα δεις και αρκετό κόσμο που είναι εκεί χωρίς να του αρέσει το ύφος του μαγαζιού γιατί ακολούθησαν την παρέα τους.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ήταν η αιτία που κάποια μαγαζιά στις αρχές της δεκαετίας του 90 σκέφτηκαν να μπερδέψουν 2 και 3 είδη μουσικής στο πρόγραμμα τους και στο ύφος τους ώστε "να πιάσουν" πελάτες απο περισσότερες κατηγορίες και να κάνουν "περισσότερο κόσμο" να "περάσει καλά".
ΕΔΩ ΗΤΑΝ το μεγάλο λάθος που έγινε τότε απο επιχειρηματίες και απο dj's της εποχής εκείνης. ΤΟΤΕ ήταν που σε ένα μαγαζί πρωτοακούστηκαν μαζί disco, rock και τσιφτετέλι (όπως λέει και ένα σουξέ εκείνης της εποχής). Τότε ήταν που άρχισε να "περπατάει" ο "αχταρμάς", το "απ' όλα" και το "εμπορικά". Μέχρι τότε όλα τα μαγαζιά ήταν χωρισμένα σε κατηγορίες. Υπήρχαν οι disco, υπήρχαν οι pub, υπήρχαν τα "ελληνάδικα" (όχι με την μορφή που πήραν στα τέλη του 90) και πάει λέγοντας. Δεν θα άκουγες Καρρά και ABBA στο ίδιο μαγαζί, στο ίδιο πρόγραμμα. Δεν θα άκουγες ούτε ACDC και ABBA μαζί...

Εδώ είναι που λέω οτι φταίνε οι επιχειρηματίες, οι dj και αργότερα και τα ραδιόφωνα...

xrimakom wrote :
Έχω τις προτιμήσεις μου και τις αξίες μου, δεν πάει ο άλλος να χτυπιέται λέγοντάς το μόδα κτλ δε πρόκειται να βάλω κάτι που δε μου αρέσει, δεν πρόκειται να υποστηρίξω είτε με την παρουσία μου είτε ακούγοντάς το μέσω ραδιοφώνου ένα είδος μουσικής που δε μου αρέσει, δε θα ανεβάσω έναν dj που δεν ξέρει να παίζει, δε θα ανεβάσω και ένα μαγαζί μόνο και μόνο γιατί έχει ωραίο προσωπικό κ είναι της μόδας, δε θα "φτιάξω" και ένα άφωνο τραγουδιστή κτλ κτλ κτλ, δε θα κλέψω κ ας κλέβουν όλοι κ δε θα πετάξω σκουπίδια στο δρόμο γιατί δε με βλέπει κανείς....

Και καλά κάνεις. Κι εγώ μαζί σου. Αλλά δεν συμπεριφέρονται όλοι έτσι γιατί δεν λειτουργούν όλοι σαν εσένα.

xrimakom wrote :
Ο ένας φτιάχνεται από τους πολλούς και οι πολλοί από τον έναν/καθέναν ξεχωριστά....τον ένα μόνο του που δεν τον ακολουθεί κανένας τον λέμε τρελό και όχι αρχηγό......

Την ψυχολογία της μάζας την έχεις διαβάσει καθόλου (επιγραμματικά, όχι σε βάθος). Ο "ένας" χάνεται μέσα στη μάζα. Και για την περίπτωση μας θα φέρω ένα "καλό" παράδειγμα:
Δεν έχεις διάθεση και βγαίνεις έξω με τα χίλια ζόρια για να πας σ' ένα μαγαζί που η μουσική του δεν σ' αρέσει μόνο και μόνο επειδή ΠΡΕΠΕΙ να πας (έχει π.χ γενέθλια η γκόμενα που γουστάρεις). Μπαίνεις μέσα στο μαγαζί και όλο το μαγαζί είναι στον "αέρα". Παντού κέφι, χωρός, χαρούμενες φάτσες κι έτσι...
Τι κάνεις;;; Είναι σχεδόν βέβαιο οτι στο τέλος κι εσύ και καλά θα περάσεις, και θα χορέψεις, και θα ψυχαγωγηθείς κτλ παρόλο που η μουσική που ακούς είναι εκτός των προτιμήσεων σου. Είναι η ψυχολογία της μάζας! (περίπου). Σαν dj αυτό πολλές φορές το εκμεταλλευόμαστε...
Λέμε οτι αν ξεκινήσουν 2-3 παρέες να χορεύουν και να περνάνε καλά, μετά η διάθεση αυτή μεταδίδεται σ' όλο το μαγαζί.

xrimakom wrote :
Οπότε για μένα πρόβλημα δεν είναι ο απαίδευτος dj που παίζει για να κάνει το κομμάτι (κ καλά κάνει αφού βρίσκει κ τα κάνει) του καρρά και μετά pitbul, αλλά αυτούς που πάνε κ ακούνε τον ψωνισμένο dj να κάνει τέτοιες αλλαγές κ όχι μόνο κάθονται στο μαγαζί αλλά χορεύουν κ τα σπάνε κιόλας.....κ αυτό όχι γιατι ο καρράς κ o pitbul ξεχωριστά είναι χαμηλού επιπέδου (γιατί αυτό δε μπορείς να το πεις για κανένα είδος μουσικής), αλλά γιατί η αλλαγή αυτή είναι πολύ αμόρφωτη!

Εδώ και μόνο εδώ είναι η ουσία όλης της "διαφωνίας" μας...
Ο κόσμος βγαίνει για να διασκεδάσει. Και θα το κάνει με κάθε ευκαιρία. Όπως είπα δεν βγαίνει με μοναδικό κριτήριο την μουσική που ακούει, και ειδικά στην επαρχία που ο κόσμος είναι λίγος. Οπότε απο την στιγμή που για τον Α ή Β λόγο βρέθηκε σε ένα μαγαζί είναι πλέον στην αρμοδιότητα του μαγαζιού να κάνει την δουλειά του (δηλαδή να ψυχαγωγήσει τον κόσμο) με τον σωστό τρόπο χωρίς αλλαγές απο Καρρά σε Pitbull.
Αν με ρωτάς γιατί ο κόσμος ανέχεται αλλαγές απο Καρρά σε Pitbull τότε αυτό είναι άλλη μια μεγάλη συζήτηση που ξεφεύγει. Επιγραματικά δέχεται τέτοιες αλλαγές γιατί και τα δύο ακούσματα του είναι οικεία, και έχει συνηθίσει πλέον να ακούει κακοφτιαγμένη μουσική στραπατσάδα, οπότε δεν του κάνει και ιδιαίτερη εντύπωση...

 

Inviato Thu 16 Feb 12 @ 2:12 am
PhantomDeejay wrote :
Για βοήθησε με λίγο... Που ακριβώς ήταν πελάτης και τι ακούσματα και βιώματα (νυχτερινά ή μη) έχει ένας 17χρονος και ένας 19χρονος;;;


Κοίτα εγώ ξέρω αρκετά 20χρονα με μουσική παιδεία, αλλά επειδή έτυχε να ξέρω εγώ 10 δε σημαίνει πως είναι ο κανόνας, οπότε δεν προκειται να υποστηρίξω κάτι τέτοιο...απλά πιστεύω πως είναι περισσότερα από όσα νομίζουμε....τώρα όσον αφορά αν έχουν βιώματα όχι ο 17χρονος δεν έχει, αλλά ο 22-24 κάτι έχει προλάβει...


PhantomDeejay wrote :
Απο πότε τα 20 Likes στο facebook σημαίνουν 20 άτομα να σε "ακολουθούν" στο μαγαζί που παίζεις; Και απο πότε αυτά τα 20 άτομα γίνονται 200; Αν ήταν έτσι προσωπικά θα μπορούσα άνετα να γεμίσω το Εθνικό Στάδιο Τρικάλων!!! :P


Επειδή το έχω δει κ συμβαίνει σε ένα από τα μαγαζιά που δουλεύω μην το γελάς καθόλου! Κ με αλλαγές που θα σου πέσουν τα μαλλιά (οι άντρες δεν κλαίνε-pumpin-καρρα γύρισε-silence-βίσση έμπνευση)....Αυτός έχει ένα μαγαζί 120-150 άτομα στον αέρα....το έβλεπα κ κυρίως; το άκουγα κ δεν το πίστευα.....Κ όλο αυτό συμβαίνει λόγω pr - κάποιοι τον συμπαθούν κ κάποιες τον γουστάρουν - αλλά κ επειδή αρκετοί γουστάρουν τα τραγούδια του....κ το μαγαζί 4 χρόνια πίτα για τη χωρητικότητά του, περνάνε σαβ/κο 250 άτομα την ημέρα....ε αυτός έχει 250 άτομα κοινό σε όλη την ελλάδα!


PhantomDeejay wrote :
Επίσης δεν λειτουργούν όλα τα μαγαζιά με τους κανόνες που θέτεις εδώ, και πολύ περισσότερο στην επαρχία.


Το πως λειτουργεί η επαρχία δεν το γνωρίζω καθόλου οπότε δε θα πω κάτι πάνω σε αυτό....εγώ μπορώ να μιλήσω μόνο για την Αθήνα την οποία γνωρίζω κ ως πελάτης....

PhantomDeejay wrote :
Ο κόσμος βγαίνει έξω και πηγαίνει σε διάφορα μαγαζιά για διάφορους λόγους. Έτσι μπορείς να δεις πολύ εύκολα το φαινόμενο το Α μαγαζί να παίζει "άσχετη" μουσική και να είναι πίτα, και το Β ακριβώς απέναντι που παίζει "μουσικάρες" να έχει μόλις και μετά βίας 10 πελάτες στο μπαρ. Ο κόσμος πάει στον κόσμο π.χ. Έτσι επειδή το πρώτο μαγαζί έχει κόσμο (είχε φτιάξει όνομα π.χ. ή έχει καλές δημόσιες σχέσεις, ή ... ) είναι γεμάτο γιατί η αισθητική του κόσμου του λέει να πάει εκεί που έχει κόσμο και επομένως και πιθανότητες να γνωρίσει κόσμο και να γίνει κοινωνικός, παρά να πάει απέναντι που απλά θα ευχαριστήσει το αυτί του...


Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο κ αυτό είναι που έλεγα.....δεν "κατηγορώ" για αυτό αυτούς που έχουν θέσει τα δεδομένα (πχ το αν έχεις καλό pr κ χάλια να είναι το μαγαζί θα είναι πίτα), "κατηγορώ" αυτούς που συμβιβάζονται με αυτήν την κατάσταση κ για να δούνε μια ωραιά χορεύτρια ή έναν ωραίο μπάρμπαν, ρίχνουν τα θέλω κ τις "ανάγκες" τους (τη διασκέδαση όπως αυτοί τη θέλουν)!

Το κλαμπ προσφέρει διασκέδαση μέσω μουσικής κ ποτού....αυτό "πουλάει"....οπότε δε μπορεί - με βάση τα δικά μου δεδομένα - να παίζει βαρύνοντα ρόλο στο που θα πας το pr κ η ανάγκη κοινωνικότητας (την οποία μπορείς να βρεις κ αλλού - κάπου που θα μπορείς να μιλήσεις κ να είσαι όντωςε κοινωνικός όπως στην καφετέρεια) κ όχι η μουσική που είναι η ουσία του κλαμπ....γιατί κλαμπ/μπαρ χωρίς κόσμο (με 5-10 άτομα) θα ανοίξει,....δε θα κάνει τζίρο, αλλά θα ανοίξει....με ένα σερβιτόρο και ένα μπάρμαν θα ανοίξει (έστω κ να δουλέψουν οι ιδιοκτήτες)....αλλά είναι 1000% σίγουρο είναι πως χωρίς μουσική ή ποτό δεν πρόκειται να ανοίξει.....


 

Inviato Thu 16 Feb 12 @ 4:38 am
87%