Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Αναζήτηση sample

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Dee PPRO InfinityMember since 2006
Σήμερα είχα λίγο χρόνο παραπάνω, και έκανα ένα μικρό ταξίδι στις μουσικές μου αναμνήσεις. Η μουσική που παίζω είναι soulful και deep house, μ' αρέσει παρόλαυτα -η μάλλον ακριβώς γι'αυτό το λόγο- στα σετ μου να περιλαμβάνω κλάσσικά disco αλλά και rock κομμάτια. Δεν αισθάνομαι ότι αυτά βρίσκονται σε αντίθεση/αντιμαχία. Ίσα-ίσα, θεωρώ ότι, ό,τι ήταν η disco τα 70s είναι- ή θα έπρεπε να είναι- η house σήμερα. Ξαναθυμήθηκα λοιπόν το εξής κομμάτι:

http://www.youtube.com/watch?v=eBC3-69fQug

Το ερώτημα λοιπόν είναι: σε ποιόν ανήκει το συγκεκριμένο sample/ ποιό είναι το original; Φαντάζομαι/ Ελπίζω, κάποιος από τους πρεσβύτερους να το αναγνωρίσει...
 

Inviato Thu 20 Sep 12 @ 2:31 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Kati apo Kool and the Gang mou kanei.
 

Inviato Thu 20 Sep 12 @ 2:47 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
akoygontas to dyo moy erxonte sto noy

Sugarhill Gang - Rapper's Delight
Chic - Good Times
edit: mporei na kano kai la8os
 

Inviato Thu 20 Sep 12 @ 2:59 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
 

Inviato Thu 20 Sep 12 @ 3:04 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
 

Inviato Thu 20 Sep 12 @ 3:08 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Ναι Rapper's Delight ήταν το προφανές (ως εκεί φτάνει η δισκομνήμη μου), τουλάχιστον τα πρώτα 3 δευτερόλεπτα... Το Chic - Good Times είναι σίγουρα πιο κοντά σ΄αυτό που έψαχνα- και αυτό στο οποίο βασίζεται το πρώτο. Διαφέρουν οριακά, αλλά ίσως και να έψαχνα ένα χαμένο διαμάντι, εκεί που δεν υπάρχει... Αν όντως είναι 're-arrange', νομίζω ότι η αναζήτηση έληξε -κάπως άδοξα- εδώ. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και είμαι υπόχρεος για οποιοδήποτε input!
 

Inviato Thu 20 Sep 12 @ 4:02 pm
Καλησπερα παιδια και απο εμένα, o ρυθμος μου θυμιζει και εμενα Rapper's Delight - The Sugarhill Gang αλλα σαν μουσική μου θυμιζει περισσοτερο αυτο αλλα ειναι σε πιο γρηγορο ρυθμό (Stacy Lattisaw - Jump To The Beat), http://www.youtube.com/watch?v=JAGbIBiqt1Q
οι παλιοι πρεπει να το θυμαστε, καποιας ηλικιας εννοω μην παρεξηγηθω, ηταν μεγαλο hitaki.
 

Inviato Thu 20 Sep 12 @ 6:36 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Patrikiosf συνοπτικά "ΈΓΡΑΨΕΣ", ήμουν σίγουρος ότι δεν ήταν απλά στο μυαλό μου... Λίγο pitched down, αλλά αυτό είναι!
 

Inviato Thu 20 Sep 12 @ 6:46 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)