Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Virtual dj in Mac - Page: 6

Questa parte dell'argomento è obsoleta e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate

Οκ. Αφού δεν άλλαξε κάτι, σβήσε το settings.xml και μετονόμασε το settings_backup.xml σε settings.xml
Έτσι θα επανέλθει το πρόγραμμα σε όποιες ρυθμίσεις του είχες κάνει πριν.

Ποια έκδοση MAC OS X χρησιμοποιείς;
 

Inviato Wed 17 Sep 14 @ 6:44 am
10.9.4
 

Inviato Thu 18 Sep 14 @ 3:59 am
σημερα εγινε ενα update στο προγραμμα . Η εκδοση πλεον ειναι η 1960.804 .Υπαρχει κατι νεοτερο σχετικα με το drag and drop και το θεμα που αντιμετωπιζω? συνεχιζει να φορτωνει μονο το ενα deck. H εκδοση των maverics ειναι 10.9.5. επισης στα σημεια που εμγφανιζεται ο υπολοιπομενος χρονος του τραγουδιου οι αριθμοι ειναι κομμενοι...
ευχαριστω
 

Inviato Tue 23 Sep 14 @ 4:16 pm
Δεν έχω κάποια απάντηση να σου δώσω. Όσοι από το Team έχουν MAC τους δουλεύει κανονικά...
Θα ξανακάνω μια ερώτηση να δούμε και ποια έκδοση MAC OS X έχουν αν και οι περισσότεροι τρέχουν Mavericks.
 

Inviato Tue 23 Sep 14 @ 5:32 pm
μηπως κανω κατι λαθος ? μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση που μου εχει ξεφυγει? το γεγονος πως ολοι στο team δεν εχουν καποιο θεμα , με κανει να πιστευω πως οφειλεται αποκλειστικα σε κατι απο την δικη μου μερια , ωστοσο θα ηθελα, να το διορθωσω η΄εστω να γινει καποιοα προσπαθεια λιγο συγκεκριμενη. ΤΙ εννοω ....Εχω απεγκαταστησει και εγκαταστησει 2 φορες το λογισμικο , εχω δοκιμασει την τροποποιηση του αρχειου settings αλλες 2 , το feature darg and drop ειναι κατι που πραγματικα θα μου λυσει τα χερια ....Το μηχανημα ειναι καινουργιο (macbook pro retina 13.3 2,6 ghz , 8 gb ram, maverics 10.9.5 , καθαρα μονο για djing) . Το vdj το δουλευω και μεσω του mac στο σταθμο , αλλα και σε βραδυνα setups συνοδεια ενος denon mc3000 (εντελως plug and play χωρις να πειραζω καθολου τις ρυθμισεις) παει σφαιρα χωρις κολληματα (φτου , φτου) διχως ιδιαιτεροτητες. Παιζω μερα παρα μερα στο σταθμο και τα ΠΣ συνεχομενα , οι πειραματισμοι γενικοτερα με αγχωνουν αλλα το feature αυτο το θεωρω must αφου εχω να διαχειριστω μεγαλο ογκο σε μικρη οθονη , με λιιιιιγο μυωπια( χρειαζομαι οπωσδηποτε την λυση του finder).
ευχαριστω για αλλη μια φορα και αναμενω
 

Inviato Wed 24 Sep 14 @ 10:31 am
Αν το MAC σου έχει retina display τότε κάνε δεξί κλικ στο αρχείο της εφαρμογής (μέσα στο φάκελο προγράμματα, CMD+Click ή tap με τα δύο δάχτυλα) και επέλεξε ιδιότητες.
Στο παράθυρο που θα εμφανιστεί αριστερά αν υπάρχει η επιλογή "Άνοιγμα σε χαμηλή ανάλυση" (Open in low resolution) άλλαξε την και δοκίμασε ξανά.
 

Inviato Wed 24 Sep 14 @ 12:10 pm
Αρχηγε μου , τι κολπο ηταν αυτο!!!!!!!!!Τι κολπο ηταν αυτο???????? εκανα ακριβως οτι μου ειπες και ναι δουλεψε!!!!!!!
ολα δηλαδη ηταν θεμα της retina? το ανοιγμα σε χαμηλη αναλυση επηρεαζει μονο το οπτικο ετσι? Εννοειται πως εγινε δουλεια !!! βεβαια χαλασε παααααρα πολυ η εμφανιση του vdj αλλα πιστευω πως με καποιο τετοιο κολπο παλι θα εχω το συστημα κομπλε οπως του αρμοζει...υπαρχει κατι που μπορω να ρυθμισω ωστε να γλυκανει λιγο??
ευχαριστω
 

Inviato Thu 25 Sep 14 @ 8:57 am
Ωραία. Έχει ενημερωθεί το development για το συγκεκριμένο θέμα και κάποια στιγμή (πιστεύω σύντομα) θα διορθωθεί.
Η λύση αυτή είναι προσωρινή μέχρι να διορθωθεί το bug και ναι επηρεάζει μόνο τα γραφικά.
 

Inviato Thu 25 Sep 14 @ 11:31 am
νεο θεματακι με το κουμπι sync...σταματησε να δουλευει και να συγχρονιζει τα κομματια...αυτο επειτα απο το τελευταιο update..καμια ιδεα γιατι παιζουμε το βραδυ????
 

Inviato Fri 26 Sep 14 @ 10:09 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Den nomizw oti allakse kati sxetika me to Sync. Poion controller xrisimopoieis ? To SYNC sto skin douleuei ? Mipws exei sxesi me to MAsterDeck ?
 

Inviato Fri 26 Sep 14 @ 8:11 pm
Καλησπέρα , χρησιμοποιώ τον mc 3000 της denon . Φαίνεται πως εχω κανει μια πατάτα σχετικά με τα settings ... Προσπαθώ να βρω την σωστή ρύθμιση ώστε να μου συγχρονιζει τα κομμάτια και στα 2 decks αρχικά και έπειτα χωρις να μου πειράζει τα pitch αν τα δυο κομμάτια εχουν μεγαλη διαφορα ...μεχρι στιγμής αυτο που εχω καταφέρει ειναι το πρωτο για το δεύτερο επαναφέρω το pitch χειροκίνητα παρόλο που στα options εχω επιλέξει να μηδενίζει το pitch στην αρχη αλλα και μην το πειράζει καθόλου ..
 

Inviato Tue 30 Sep 14 @ 2:18 pm
Το skin ειναι το default ...δεν εχω βάλει τίποτα επιπλέον ...
 

Inviato Tue 30 Sep 14 @ 2:19 pm
Δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις για να σε βοηθήσω.
Sync χωρίς να πειραχτεί το pitch δεν γίνεται.
Αν εννοείς το pitch_range (δηλαδή το +/-10% π.χ.) τότε γίνεται.

Εξήγησε μας λίγο ΑΚΡΙΒΩΣ την συμπεριφορά που θέλεις για να σου πούμε τις σωστές ρυθμίσεις.
 

Inviato Tue 30 Sep 14 @ 4:22 pm
Σας εχω κουράσει και για αυτο ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων ... Λοιπόν εχω ενα κομμάτι το φορτώνω στο deck1 εχει κανει ανάλυση κτλ και ξεκινά ...κατόπιν φορτώνω ενα δεύτερο στο αλλο deck ...ενώ παίζει το 1 θελω να το συγχρονισω με το 2 χωρις όμως να πειραχτεί καθόλου το pitch ( key lock is on ) η διαφορα ειναι στο 1 , 114bpm στο 2 , 90bpm . Μόλις να βάλω το τραγούδι στο 2 αυτόματα παει το Bpm στα 114 χωρις να εχω πατήσει το κουμπί sync...το ίδιο συμβαίνει και στο automix ...παρόλο που τα κομμάτια εχουν μπει με βαση την αρμονία και μονο , μου ανεβοκατεβάζει τα bpms και τα αφήνει εκεί ...εδώ πρεπει να αναφέρω πως ετσι το δούλευα ( δηλαδή δεν μου πειράζε καθόλου τα bpms και το mix έβγαινε )πριν αρχίζω να πειράζω το αρχείο settings.xml, προσπάθησα να επαναφέρω το settings.xml ( ειχα το θεμα με την retina ) αλλα ειχα ήδη απ εγκαταστήσει το προγραμμα 2 φορες . Δεν ξέρω κατα ποσο ειμαι σαφής....η ουσία ειναι πως το sync mου δουλεύει οταν bpms ειναι κοντα .οταν όμως ειναι τα κομμάτια απέχουν παραπάνω μου αλλάζει το pitch και επανέρχεται μονο χειροκίνητα με εμφανή , ακουστικά , την διαφορα ( δεν μου το έκανε ) . Οι ρυθμισεις του προγράμματος ειναι απεριόριστες και γι αυτο υπάρχει σύγχυση ...κατι να σου εχει ξεφύγει και το mix παιρνει άλλη συμπεριφορά ..Δυστυχώς δεν θυμάμαι την ακριβή ρύθμιση που ειχα και πλέον πειραματιζομαι καθημερινά ώστε να το προσαρμοσω στο σημείο που ηταν ...
 

Inviato Wed 01 Oct 14 @ 1:24 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
MPoreis na afiseis to setting autoBPM sto always i sto smart (afou den se peirazei na kanei SYNC mono tou), kai dokimase to AutoPitchRange setting sto No, an den theleis na sou allazei to pitch range.
 

Inviato Wed 01 Oct 14 @ 9:10 pm
Επανηλθα με μια καινουργια διαπιστωση , ακολουθωντας το τελευταιο update (2003.855) , ειπα να δοκιμασω να τρεξω το προγραμμα κανονικα και οχι σε χαμηλη αναλυση για να δω αν μπορω να φορτωσω τα τραγουδια μεσω finder. Τα τραγουδια φορτωσαν κανονικα ομως ο ηχος που εβγαινε απο το αριστερο deck ηταν απλα απαραδεκτος ! το ξαναγυρισα σε χαμηλη αναλυση και ο ηχος επανηλθε ...στα φυσιολογικα ! με τον χαρακτηρισμο απαραδεκτος εννοω πολυ χρουτσ χρουτσ και βουιτο...υπαρχει κατι που μπορω να κανω ωστε να μπορεσω να χρησιμοποιησω το προγραμμα σε κανονικη ποιοτητα και οχι σε χαμηλη?
ευχαριστω
 

Inviato Fri 31 Oct 14 @ 4:48 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
ti ennoeis akrivws me to "xamili analysi" kai me poion tropo to allazeis ? Milas gia to latency kapoias karta ixou i gia analysi grafikwn ?
 

Inviato Fri 31 Oct 14 @ 5:22 pm
Καλημέρα μιλάω για την ανάλυση των γραφικών , κάνω ακριβώς ότι μου έχει προτείνει ο djphantom παραπάνω . Μου είχε υποδείξει ένα τροπο ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ το drag and drop . Στο αμέσως επόμενο διαθέσιμο update επανέφερα το προγραμμα στην αρχική του επιλογή , το drag and drop δούλεψε και στα 2 decks αλλά ο ήχος στο ένα ( δεξί) έβγαινε γρατζουνισμενος έως απαράδεκτος ( σαν γραμμόφωνο ένα πράγμα ) .
Το laptop είναι MacBook pro retina late 2013
 

Inviato Sat 01 Nov 14 @ 3:59 am
tcsoundPRO InfinityMember since 2007
Καλησπερα σε ολους.
εχω και εγω mac με lions και εκδοση 10.7.5
τα προβληματα που αντιμετοπιζω ειναι διαφορα και περιεργα.
οταν πας να σβησεις καποιο φακελο η οποιοδηποτε αρχειο, το προγραμμα κρασαρει και δεν ανοιγει παλι παρα μονο χειροκινητα.
μετα απο επικοινωνια με admin της εταιριας, ελαβα καποιες οδηγιες τις οποιες τις εκανα κατα γραμμα αλλα αντι να βλετιωθει το προγραμμα, αυτο χειροτερεψε.

τωρα μετα απο ολες τις αλλαγες που εκανα οι οποιες ειναι οι εξης:
αλλαγη συστηματος σκληρου απο ntfs to fat32
καταργηση app που επετρεπε αλλαγες σε συστημα ntfs μεσα στον σκληρο
σβησιμο ολων των database απο παντου (ολοι καταλαβατε ποση δουλεια εχω να κανω τωρα) και σκαναρισμα παλι στην εκδοση vdj8
αφαιρεση του vdj8 και επαναγκατασταση

μετα απο ολα αυτα το προβλημα εξακολου8ει να υπαρχει και εκτος αυτου μετα απο ολα αυτα σταματησε να δουλευει και σωστα ο controller.
εχω τον pioneer-sx και οταν παω στο slicer και δουλευω τα pad κανει διακοπεσ ο ηχος ενω πρωτα δουλευε μια χαρα.
μολις φορτωνω ενα κομματι και παταω play ξεκιναει να παιζει απο την μεση το κομματι και οχι απο την αρχη. αν πατησω cue και play παλι, τοτες ξεκιναει κανονικα απο την αρχη.
δεν ξερω τι να πω και τι να κανω. εχω απογοητευτει τελειως.
να επισημανω οτι με το vdj7 δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα.

 

Inviato Sun 02 Nov 14 @ 1:05 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Gia to thema me to Slicer, pigaine Documents/VirtualDJ/Plugins64 , svise to native_Loop Roll.ini kai kane epenekinisi tou VirtualDJ

Gia to "se poio simeio fortwnei to kommati", des ti rythmisi exeis kai poia se voleuei apo to setting autoCue sta OPTIONS.
 

Inviato Mon 03 Nov 14 @ 5:34 pm
91%