Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Pioneer WeGO - Page: 4

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Dokimase na apenergopoiiseis oti exei sxesi me Internet. (Livefedback, ContentUnlimited, autoUpdate apo VirtualDJ), kai Wilreless OPWSDIPOTE off, kai Bluetooth (an yparxei) kai des an to kollima synexizetai .
Kalo tha itan na rikseis mia matia se merika programmata pou prospathoun na kanoun update apo mona tous (akoma kai ta Windows).
Exeis paratirisei, an auto gnetai kapoioa sygkekrimeni wra ?

Tha sou proteina kai to PC Optimizer, alla einai mono gia Pro Full users, opote prepei na to psakseis monos sou. .. http://www.virtualdj.com/addons/16006/VirtualDJ_PC_Optimizer.html
 

Inviato Fri 26 Jul 13 @ 11:46 pm
Getis wrote :
aha... δηλαδη αμα τα αφησω ολα οπως ειναι μπορω να βαλω με shift και rotate το loop να αλλαζει το gain? και πως το κανω αυτο;

επισης...εχω ενα προβλημα που συμβαινει μια φορα την βδομαδα περιπου, με 4 νυχτοκαματα την βδομαδα. καμια φοραει κολαει το προγραμμα ή η κονσολα, δεν ξερω πιο ειναι το προβλημα... ο υπολογιστης ειναι σωστα ρυθμισμενος και το cpu κατω απο το 1/4. επισης εχω καλωδιο επιχρυσομενο απο κοτσοβολο 1,5μ και οχι το μαμα που ηταν ελαττωματικο.

σημερα ας πουμε εκει που παιζω, κολαει το VDJ και δεν αποκρινεται και ο ηχος παιζει κανονικα. δεν το αφησα πολυ ωρα περιπου 15-20 δευτερολεπτα μεχρι να κανω αλλαγη και να βαλω το μιξαριστο cd που εχω ετοιμο για τετοιες περιπτωσεις.
δεν ξερω τι φταιει... εχω μια υπονια αλλα δεν ειμαι σιγουρος. πιστευω πως απο βδομαδα που θα εχω αναβαθμισει σε pro full version θα ληθει το θεμα.


Για το πρωτο εφοσον σε βολευει ετσι θα σου προτεινα να το κανεις αντιστροφα, δηλαδη να το κανεις gain και με shift να μεγαλωνει-μικραινει το
loop.

Για το δευτερο γενικα η WeGo εχει καποια θεματακια. Εγω νομιζω το δικο σου το απο τοτε που ανεβασα το latency στα 512(11ms) δεν μου ξανακολλησε (Μπορει βεβαια να ειναι και τυχαιο).. Το προβλημα τωρα που αντιμετωπιζω ειναι στο ξεκινημα που πρεπει να την ανοιγοκλεισω καποιες φορες για να δει asio drivers και να δουλεψει κανονικα... Ελπιζω στα επομενα firmware updates να λυθουν αυτα.. Αληθεια ποια εκδοση firmware εχεις?

 

Inviato Sat 27 Jul 13 @ 3:15 am
GetisLE userMember since 2013
καλημερα, λοιπον.
djdad wrote :
Dokimase na apenergopoiiseis oti exei sxesi me Internet. (Livefedback, ContentUnlimited, autoUpdate apo VirtualDJ), kai Wilreless OPWSDIPOTE off, kai Bluetooth (an yparxei) kai des an to kollima synexizetai .
Kalo tha itan na rikseis mia matia se merika programmata pou prospathoun na kanoun update apo mona tous (akoma kai ta Windows).
Exeis paratirisei, an auto gnetai kapoioa sygkekrimeni wra ?

Tha sou proteina kai to PC Optimizer, alla einai mono gia Pro Full users, opote prepei na to psakseis monos sou. .. http://www.virtualdj.com/addons/16006/VirtualDJ_PC_Optimizer.html


τα εχω κανει ολα αυτα... το συστημα ειναι στο peak που μπορει να γινει ρυθμιση. εχω βγαλει ολα τα update κλεινω εντελως το antivirus και εχω παντα κλειστο το wireless bluetooth κτλ.

το προβλημα αυτο δεν εμφανιζεται παντα, οπως ειπα εμφανιζεται μια φορα την βδομαδα. με 4 νυχτοκαματα απο 6ωρες τουλαχιστον συνεχους χρησης.

αρχιζω να πιστευω πως φταιει το latency οπως ειπε το παιδι απο κατω.
επισης δεν μου εχει βγαλει κανενα αλλο προβλημα, χρησημοποιω το τελευταιο update που εχει δωσει η pioneer το 9 νομιζω ειναι. εχει 2 βδομαδες που το κατεβασα δεν νομιζω να εβγαλε αλλο.

στο προβλημα που αντιμετωπιζω σταματαει να αποκρινεται το VDJ crasharei, κλεισιμο προγραμματος απο pop-up window του λειτουργικου. χθες οταν μου το εκανε εκανα επανεκκινηση το vdj και την κονσολα και ολα καλα. οταν ειχε κολλησει το ενα jog wheel ειχε κολλησει και δεν εβγαζε χρωμα. την προηγουμενη βδομαδα χρειαστηκε restart το pc για να ξεκολλησει. τωρα μονο ξανανοιξα το vdj και την κονσολα και τελος.

γενικα ειμαι σιγουρος οτι δεν φταιει ουτε το καλωδιο usb ουτε οι ρυθμισεις στο laptop εκτος απο το latency που δεν παιρνω και ορκο. μπορει να φταιει και η εκδοση του vdj? δεν θυμαμαι πια εχω αλλα νομιζω δεν ειναι η τελευταια.


επισης πως θα το κανω το mapping στην κονσολα? αυτο δεν καταλαβα...
 

Inviato Sat 27 Jul 13 @ 5:18 am
GetisLE userMember since 2013
λοιπον χθες το βραδυ, εκανα το buffer 128 απο 256. μου κολλησε 2 φορες για 1-2 δευτερολεπτα οπως κολαει συνηθως και επανηλθε μονο του χωρις κανενα προβλημα. (ο ηχος παιζει παντα κανονικα).

σημερα την ψηλιαστηκα και εκανα dpc latency checker και latency monarch. κατι μου ειπε για network. εβγαλα φωτο τα αποτελεσματα για να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας. στο dpc ειχε 1-2 κοκκινα καθε λεπτο περιπου, οταν αλλαξα θυρα usb αυτο λυθηκε.

στο latency monarch εβγαζε τα ιδια. το wireless network + bluetooth τα κλεινω απο τον διακοπτη που εχει το laptop, χρειαζεται να τα κλεισω και καπως αλλιως; γιατι μου χτυπαει το wireless.

επισης αυτο για το cpu throttling power δεν λυνεται, εψαξα για bios update και δεν υπαρχει κανενα, επισης εχω ολες της ρυθμισεις ενεργειας στο μαξιμουμ και εχω βγαλει ολες τις αδρανοποιησεις.

για δειτε και εσεις μπας και βγαλουμε καμια ακρη....

εχω βαλει και φωτο to desktop για να δειτε οτι τρεχουν μονο 2-3 προγραμματα στην μπαρα που ειναι τα βασικα.


 

Inviato Sun 28 Jul 13 @ 6:00 am
GetisLE userMember since 2013
χθες βραδυ εκανα παλι αλλαγες... εβαλα το latency default 256. και εκλεισα την ασυρματη καρτα δικτυου απο διαχειρηση συσκευων.εκανα ξανα ελεγχω latecy και ηταν ολα πρασινα στο DPC και στο LatMonarch εβγαζε το κλασσικο προβλημα με το bios update (που δεν υπαρχει), και την παροχη ενεργειας που ειναι ηδη στο μαξιμουμ, οποτε σαν να μην υπαρχουν.

το προγραμμα δουλεψε μια χαρα για 8 ωρες συνεχους χρησης και δεν ειχα το παραμικρο κολλημα. θα το αφησω ετσι για 1-2 βδομαδες χωρις να πειραξω τιποτα αλλο για να δω αν οντως λυθηκε το προβλημα. επισης αλλαξα και θυρα usb αν και νομιζω οτι σε οποια και να το βαλω ειναι το ιδιο. ολες usb 2.0 και απο διαχειρηση συσκευων που ειδα ειναι σαν hub, δηλαδη οπου και να το βαλεις το βλεπει το ιδιο.

οποτε νομιζω πως το προβλημα μου ηταν η ασυρματη καρτα δικτυου η οποια με ξεγελασε νομιζοντας πως μονο με τον διακοπτη απενεργοποιειται.

οταν εχω πιο ασφαλει αποτελεσματα θα ενημερωσω.



 

Inviato Mon 29 Jul 13 @ 9:50 am
GetisLE userMember since 2013
θα τρελαθω... αυτο δεν μπορει να συμβαινει. παλι κολλησε μετα απο 5 μερες που ολα δουλευαν ρολοϊ.

το virtual βγαζει μηνυμα των windows για κλεισιμο και το controller κολαει και δεν αποκρινεται πουθενα. εαν πατησω alt tab το laptop δουλευει αψογα. κλεινω ξαναανοιγω controller kai vdj και δουλευουν ολα τελεια ξανα. τι στο καλο αλλο μπορει να φταιει; δεν γινεται αλλο αυτο...


ειμαι σιγουρος οτι δεν φταιει καμια ρυθμιση, γιατι δεν υπαρχει διακοπη στον ηχο. ο ηχος παιζει κανονικα και κολαει η κονσολα και το vdj. τι αλλο μπορει να φταιει;

εχω WIN7 ΗΟΜΕ PREMIUM.

επισης, το dpc latency βγαζει μεχρι το μεγαλυτερο κιτρινες γραμμες, ποτε κοκκινη. και δεν εχω ποτε διακοπη στον ηχο, απλα κολαει το vdj και το controller. Τι παιζει; εχω την 7.3 εκδοση vdj και την τελευταια firware του wego.
 

Inviato Wed 07 Aug 13 @ 6:17 pm
Φιλε το προβλημα σου φαινεται να ειναι στο controller. Δοκιμασε να ξαναπερασεις το firmware και κανα usb καλωδιο αλλο.
 

Inviato Thu 08 Aug 13 @ 3:35 am
GetisLE userMember since 2013
σημερα μιλησα με ενα φιλο μου που εχει το ergo. μου ειπε οτι ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα, και ειχε win xp. μου ειπε οτι καπου διαβασε οτι φταινε τα windows. και απο τοτε που εβαλε τα 7 τα ultimate δεν ξαναειχε θεμα.

υπαρχει περιπτωση να φταιει το οτι τα 7 μου ειναι home edition?

τα καλωδια usb που εχω ειναι καινουργια και δεν νομιζω να φταιει αυτα.δεν ειναι αυτο της wego που απο την ωρα που το ανοιξα ηταν χαλασμενο.
 

Inviato Thu 08 Aug 13 @ 4:21 am
Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις άλλο καλώδιο USB παρά το γεγονός οτι αυτό που έχεις ήδη είναι καινούργιο.
Γενικά η WeGo μοιάζει να έχει θέματα με την τροφοδοσία της από το ρεύμα που παίρνει από την θύρα USB.
Θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα πολύ καλής ποιότητας καλώδιο USB το οποίο δεν θα πρέπει να είναι και μακρύ. Προτίμησε ένα χοντρό καλώδιο με επίχρυσα βύσματα και φερίτες. Δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο από 1-1.5 μέτρο. Επίσης θα πρέπει να είναι USB2.0 certified.
Αν το laptop σου έχει μόνο USB3.0 θύρες τότε μάλλον θα πρέπει να αγοράσεις και ένα USB2.0 hub με δική του ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ τροφοδοσία και να το παρεμβάλεις ανάμεσα στην USB3 θύρα και τον controller σου.
Τέλος εάν έχεις ή μπορείς να δανειστείς από πουθενά ένα USB2 hub με δική του τροφοδοσία, δοκίμασε να το παρεμβάλεις ανάμεσα στην θύρα USB του laptop σου και τον controller ακόμα κι αν η θύρα δεν είναι USB3. Υπάρχει περίπτωση το ρεύμα της θύρας να μην φτάνει και η εξωτερική τροφοδοσία του hub να μπορεί να καλύψει την αδυναμία του laptop.
 

Inviato Thu 08 Aug 13 @ 4:51 am
GetisLE userMember since 2013
το καλωδιο μου ειναι αυτο, εχω παρει 2 τετοια. http://www.kotsovolos.gr/site/computing/peripherals/usb-hubs-and-cables/103978-crystal%20audio-usb-1.5m

τα windows αποκλειεται να φταινε; επειδη ειναι home premium.

οι θυρες στο laptop ειναι ολες usb 2.0

επισης βλεπω στην διαχειρηση συσκευων οτι εχουν 20% δεσμευμενο απο το συστημα.

και δεν νομιζω να μπορω να το αλλαξω αυτο. επισης το γεγονος οτι δεν το κανει καθε μερα αλλα μια φορα την βδομαδα με παραξενευει.

με ενα αλλο γνωστο που μιλησα και δουλευει το wego με traktor και macbook μου ειπε οτι δεν ειχε ουτε ενα κολλημα.

δεν νομιζω πως φταιει το vdj αλλα τα windows και η wego... τι στο καλο...;
 

Inviato Thu 08 Aug 13 @ 5:03 am
Όχι. Δεν φταίει η έκδοση των Windows.
Επίσης είναι καθαρά θέμα τροφοδοσίας. Δεν στο κάνει συχνά γιατί συνήθως το ρεύμα της θύρας USB επαρκεί. Για κάποιο λόγο όμως μία στο τόσο κάτι γίνεται και το ρεύμα στιγμιαία έστω δεν αρκεί να τροφοδοτήσει σωστά την κονσόλα με αποτέλεσμα να σταματάει η κάρτα ήχου και να κολλάει το πρόγραμμα.
Το τι μπορεί να γίνεται είναι κάτι που μπορεί να χρειαστεί πολύ ψάξιμο μέχρι να το βρεις...

Εαν είχες το PRO Full θα μπορούσες να πειράξεις τον mapper της κονσόλας, να σβήσεις όλα τα LED και να δοκιμάσεις να δεις εαν εξακολουθείς να έχεις προβλήματα. Εάν το πρόβλημα εξαφανιζόταν τότε αυτή θα ήταν η απόδειξη οτι το πρόβλημα σου είναι θέμα τροφοδοσίας.
 

Inviato Thu 08 Aug 13 @ 5:14 am
GetisLE userMember since 2013
και τι μπορω να κανω για να λυθει; με ενα νεο καλωδιο usb θα λυθει; επισης, μπορω να αλλαξω καπως το 20% ρευμα που παιρνει το συστημα;

η μονη λυση ειναι ενα hub με τροφοδοσια;
 

Inviato Thu 08 Aug 13 @ 5:30 am
Δεν ξέρω αν είναι η μόνη λύση. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις... Βρες (έστω δανεικό) ένα hub και δοκίμασε... Και είναι άλλο πράγμα το USB Bandwidth (έχει να κάνει με το data rate) και άλλο πράγμα το ρεύμα που τραβάνε οι συσκευές από τη θύρα USB.
 

Inviato Thu 08 Aug 13 @ 5:57 am
GetisLE userMember since 2013
απορω τοτε γιατι να μην φτανει το ρευμα... δεν εχω τιποτα αλλο συνδεδεμενο. μονο το wego. ουτε ποντικι ουτε σκληρο εξωτερικο.



υπαρχει περιπτωση να φταιει η θυρα usb? εχω 3 θυρες αλλα νομιζω οτι ειναι το ιδιο οπου και να το βαλω. ισχυει;
 

Inviato Thu 08 Aug 13 @ 6:21 am
GetisLE userMember since 2013
καλησπερα, μετα απο ερευνα ειδα οτι ειχα ενα μεγαλο προβλημα συχνοτητας με το ACPI.sys το απενεργοποιησα και τα επιπεδα latency επεσαν δραματικα! ισα που κουνιουνται η μπαρες στο DPC και στο latency mon το απολυτο ειναι 0,2 για το usb port.

ελπιζω αυτο να λυσει το προβλημα μου μιας και το ACPI αφορα την μπαταρια.

μεχρι την αλλη κυριακη θα ξερω σιγουρα αμα οντως εφταιξε αυτο οποτε και θα σας ενημερωσω για νεοτερα!

ελπιζω αυτο να ηταν το τελος...
 

Inviato Fri 09 Aug 13 @ 10:44 am
Τελικα υπαρχει κανεις που να δουλευει την wego συστηματικα και να εχει λυσει τα προβληματα αποσυνδεσης με καποιο τροπο;
Αν υπαρχει ας μας πει κι εμας τον τροπο. Χθες επαιζα σε ενα beach party με παρα πολυ κοσμο και στα καλα του καθουμενου σταματησε ο ηχος και ενω σαν controller ακουγε δεν εδινε σημα. Κανοντας υποχρεωτικα restart στο προγραμμα (αφου κολησαν ολα μετα) μου εβαλε μηνυμα οτι δεν εβλεπε asio drivers και αναγκαστηκα να κανω restart το controller. Ειναι ξεκαθαρα θεμα κονσολας δηλαδη. Και το χειροτερο ειναι οτι αλλες φορες που μου το ειχε ξανακανειο ηχος συνεχιζε και ειχα χρονο να βαλω αλλη πηγη εναλλακτικα ενω χθες εφαγα ολη τη γιουχα.
 

Inviato Thu 22 Aug 13 @ 4:05 am
Kernel Buffer... What is it? Οσο το ανεβαζουμε τι ακριβως κανουμε?
 

Inviato Mon 26 Aug 13 @ 2:16 pm
Καλησπερα σε ολους,ειχα και εγω μεγαλο προβλημα με την wego,κολλουσε κατα την ωρα του προγραμματος δεν ακουγε κανενα απο τα κουμπια και επρεπε να κανω restart,αλλαξα καλωδιο usb αλλα ετρωγε παλι φλασιες στα καλα καθουμενα,τελικα ειναι θεμα τροφοδοσιας κ μονο κατα την προσωπικη μου αποψη γιατι μιλαω με γεγονοτα,βρηκα ενα φιλαρακι αριστο ηλεκτρονικο και ανοιξε την κονσολα εβαλε εξωτερικο τροφοδοτικο με κοστος μαζι με την εργασια 40ευρω και απο τοτε παιζει το κονσολακι απροβληματιστα,σας προτεινω να κανετε το ιδιο οσοι αντιμετωπισατε τα προβληματα που προανεφερα,ελπιζω να βοηθησα.Νικος
 

Inviato Sat 23 Aug 14 @ 8:25 pm
jtlcorfuPRO SubscriberMember since 2014
exw to wego 3 kai mou edwsan tin ekdosi 8 gia 30 meres . kano kati lathos ?
exw tis numark mia karta ixou kai exw to virtual vinyl . mporw na pekso me autin tin ekdosi ?
 

Inviato Mon 01 Dec 14 @ 2:10 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Egkatastasi tis LE8 version apo edw... http://www.virtualdj.com/le/
(tha prepei na valeis to serial. Logika tha prepei na irthe se kapoio kartellaki i na einai kollimeno apo kate.. moiazei me AAAA-AAAA-AAAAA/WEGO3)
Odigies xrisis edw.. http://www.virtualdj.com/documents/Pioneer%20DDJ-WeGO3%20VirtualDJ%208%20Operation%20Guide.pdf
Apo ti stigmi pou tha peraseis to serial sto VirtualDJ (otan tha to anoikseis gia prwti fora), gia na energopoiiseis tin Trial Pro 30 imerwn prepei na kanei login kai na eisai online.
Meta tis 30 meres to programma tha gyrisei se LE mode (periorismenes dynatotites oson afora rythmiseis kai customize)
 

Inviato Tue 02 Dec 14 @ 7:02 am


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)