Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ DJ

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Μερικά βήματα και TIPS για να βρείτε δουλειά ως dj...!
Η εμπειρία μου είναι μικρή, όμως δουλεύω αρκετά χρόνια στον χώρο της καλλιτεχνικής παραγωγής και μπορώ να πω:

1) Μάθε το προϊόν σου...
Πρόκειται να συνεργαστείς με κάποιον. Τι του δίνεις; Πρέπει να μπορείς να αναφέρεις τις υπηρεσίες σου.
Τι είδος μουσικής παίζεις; Τι αναζητάς; Πόσο καιρό θα διαρκέσει η συνεργασία;

ΤΙP: Εγώ αναφέρω αυτά που μπορώ να κάνω αλλά για να δείξω ότι είμαι αντικειμενικός αναφέρω και αυτά που δεν μπορώ (όπως πχ metal & trance)
Έτσι δείχνεις -και είσαι- πιο επαγγελματίας

2) Πλάσαρέ το:
Οπωσδήποτε πρέπει να 'χεις φτιάξει βιογραφικό (με προηγούμενες δουλειές κλπ)
Να 'χεις μαζέψει φωτογραφίες από event ή μαγαζιά
και να 'χεις μια τυπική τουλάχιστον καρτούλα.
Η δικιά μου είναι λευκή και γράφει το όνομά μου και τα στοιχεία επικοινωνίας.
Ζήτα ραντεβού ακόμη κι αν είναι να πείτε δυο κουβέντες.

3) Ετοιμάσου για έλεγχο:
Δεν ξέρω αν είναι σωστό και ίσως μου συμβαίνει επειδή είμαι μικρός σε ηλικία αλλά σε κάποια ραντεβού για δουλειά μου ζητάνε να τους παίξω λίγο...
5-10 λεπτά ή και 1 ώρα...
Έχω πάντα έτοιμα λοιπόν, δύο φακελάκια για επίδειξη. Αυτό για μένα σημαίνει γρήγορες αλλαγές και πολλά περάσματα, ώστε ο ενδιαφερόμενος να πάρει μια γεύση απ'όλα.
Μετά ελέγχεις κι εσύ... Είναι εντάξει ο χώρος; Χρειάζεσαι κάτι; Έχεις χώρο να στήσεις τον εξοπλισμό σου; Ρεύμα υπάρχει;;;;!!!!

4) Βάλε τους κανόνες:
Δεν είσαι υπάλληλος, όπως ο σερβιτόρος. Είσαι συνεργάτης!
Ξέρεις περίπου πού βρίσκεται η αγορά, όμως λες τη δική σου τιμή και ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ στο κεφάλι σου πιο είναι το χαμηλότερο που δέχεσαι, ώστε εκείνη την ώρα να μην πιέζεσαι. . .
Ξέρεις ήδη αν θα δεχθείς ή όχι μια προσφορά. Αυτό εξαρτάται βέβαια και από τις ημέρες δουλειάς αλλά και τις ώρες.

ΤΙP: Ειδικά σε μαγαζιά, οι άνθρωποι δεν ξέρουν τι θέλουν... Προτιμώ να κρατάω χαλαρά τα πράγματα και να κάνω τον χαζό, όσο δεν με ενοχλούν!

Όμως απαιτείς να πληρώνεσαι στην ώρα σου! Όπως εσύ προσφέρεις επι τόπου, έτσι ανταβοίβεσαι επι τόπου.

ΤΕΛΟΣ: Οι καλοί λογαριασμοί...
Είτε πας για γάμο, βάπτιση, πάρτυ... είτε για μουσικούλα σε μαγαζί...
ξεκαθάρισε χωρίς παραπάνω λόγια: Πόσα, Πότε, Για Πόσο, Τι ακριβώς!

Α, επίσης! προσωπικά γράφω Dj set ή μουσική επιμέλεια... και όχι, dj! Γιατί δεν θεωρώ ακόμα, ότι είμαι dj.
Σεβαστείτε τους επαγγελματίες γενικά.

Αυτά απο μένα...
Αν θέλει κάποιος άλλος, προσθέτει.
 

Inviato Tue 28 May 13 @ 3:26 am
Καλά και σωστά σε γενικές γραμμές όλα αυτά.
Είναι και πολλά άλλα όμως!

Ενδεικτικά:
1) Για να σε πάρουν για επαγγελματία και να σου φερθούν σαν επαγγελματία, πρέπει να είσαι επαγγελματίας!
Όσο κι αν υπάρχουν μαγαζιά, χώροι και εργοδότες που δεν ξέρουν τι θέλουν, η αντιμετώπιση που έχει κάποιος είναι πολλές φορές κι αυτή που "αξίζει". Ο ίδιος ο DJ πρέπει να ΕΙΝΑΙ επαγγελματίας για να μπορεί να απαιτεί να του φέρονται σαν επαγγελματία. Σίγουρα μερικές φορές και στον επαγγελματία κάποιοι δεν θα φερθούν σωστά. Αλλά στον "μη" επαγγελματία, πάντα θα του συμπεριφέρονται λάθος. Αυτό είναι νόμος!

2) Ο DJ πουλάει διασκέδαση σε ένα χώρο.
Τίποτα παραπάνω και πολύ περισσότερο τίποτα παρακάτω. Ο DJ δεν πουλάει μόνο την μουσική που "γουστάρει" αυτός. Αν σε κάποιο DJ π.χ δεν του αρέσει να παίζει Ελληνικά και ο χώρος που θέλει να εργαστεί απαιτεί και Ελληνική μουσική, τότε καλύτερα να μην πάει για δουλειά εκεί και ας ψάξει να βρει χώρο που παίζει αποκλειστικά ξένα. Δεν υπάρχει πιο "άκυρο" πράγμα σε ένα χώρο/μαγαζί από ένα DJ που παίζει για την πάρτυ του (και τα 4 φιλαράκια του που την βγάζουν με μια μπύρα και περιμένουν απ' τον φίλο τους να τους κεράσει μισό μπουκάλι τεκίλα σε σφηνάκια). Ο DJ βρίσκεται εκεί (παρέχει υπηρεσία) για να διασκεδάσει τον ΚΟΣΜΟ - ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ/ΘΑΜΩΝΕΣ του χώρου. Η δουλειά του κρίνεται πρώτα απ' όλα απ' αυτό... Και live mashup 12 τραγουδιών να μπορεί να κάνει, εαν ο κόσμος δεν διασκεδάζει (ή πολύ χειρότερα αν δυσφορεί) τότε ο DJ αυτός είναι ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ. Επομένως, ο σωστός DJ πρέπει να ξέρει τι μπορεί να κάνει και τι πρέπει να κάνει σε κάποιο χώρο ΠΡΙΝ καν πάει για δουλειά εκεί.
Το να πουλάς διασκέδαση σε ένα χώρο είναι μια μεγάλη ΕΥΘΥΝΗ και επομένως χρειάζεται υπεύθυνη αντιμετώπιση!

3) Σωστή προετοιμασία
Η σωστή προετοιμασία είναι κάτι που μπορεί να αναλυθεί σε μερικές δεκάδες posts ακόμα. Εν τάχη όμως, η σωστή προετοιμασία απαιτεί από τον DJ να είναι έτοιμος από όλες τις απόψεις να φέρει εις πέρας οτι μπορεί να αντιμετωπίσει στον χώρο που θα πάει να εργαστεί. Μουσική βιβλιοθήκη, εξοπλισμός, εμφάνιση, ψυχολογία. Όλα παίζουν τεράστιο ρόλο. Αν κάποιος δεν νοιώθει έτοιμος καλύτερα να ΜΗΝ αναλάβει την ευθύνη που αναφέραμε παραπάνω. Και εαν σε μαγαζιά-μπαράκια το κακό είναι μικρό, σε εκδηλώσεις όπως γάμοι, βαφτίσια κτλ το κακό είναι καταστροφικό και εγκληματικό!

=================================

Εαν λοιπόν κάποιος DJ πληρεί τα 1,2,3 τότε μπορεί να αναζητήσει εργασία. Υπάρχουν πολλά TIPS για να βρει κάποιος εργασία ως DJ πράγμα που στις μέρες μας είναι ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ.
Το ΔΥΣΚΟΛΟ όμως είναι να κρατήσει αυτή την δουλειά, και γενικότερα η ενασχόληση του με αυτό το hobby/επάγγελμα/οτιδήποτε να έχει διάρκεια.
Επιφυλάσσομαι να γράψω όλα αυτά που έχω συγκεντρώσει εγώ ως "κανόνες/tips" όταν έχω λίγο παραπάνω ελεύθερο χρόνο...
 

Inviato Tue 28 May 13 @ 4:03 am
Phantom πειρμένω πως και πως τα υπόλοιπα!

Σίγουρα πέρασα εν τάχει (εως και δεν ανέλυσα καθόλου) το πιο σημαντικό:
Να ξέρεις να παίζεις...

Πρόβα στο σπίτι!

Επίσης το ζήτημα της εικόνας που έθεσες είναι πολύ σημαντικό.
Ειδικά για ένα άτομο που εκ των πραγμάτων δεν είναι λίγες οι φορές που αποτελεί κομμάτι της βιτρίνας ενός μαγαζιού.

Δεν μπορώ να φανταστώ dj να αναλαμβάνει γάμο, βάπτιση κλπ αν δεν έχει τεράστια εμπειρία και σιγουριά για τον εαυτό του.


Όσον αφορά το πόσο επαγγελματίας είναι ο καθένας... Δεν ξέρω να σου πω και πάντα με προβληματίζει αυτό!
Είμαι 19... πόσο επαγγελματίας μπορώ να λέγομαι; Κι όμως είμαι σοβαρός και αξιόλογος!
Ούτε με cd παίζω, ούτε μιξάρω live 5 hitακια... Όμως κάνω πρόγραμμα...

Αν δεν είχα πάει με τη μάσκα του "επαγγελματία dj" να ζητήσω δουλειά δειλά δειλά σε μαγαζάκια δεν ξέρω πώς θα είχα αυτή, την έστω μικρή εμπειρία.
Θέλω να πω ότι δυστυχώς πρέπει να παραβιάσεις λίγο το κάθε επάγγελμα για να γίνεις κομμάτι του.

 

Inviato Tue 28 May 13 @ 1:55 pm
μια ερωτηση πανω σε αυτο...πως προτεινεται να αρχισει καποιος (που δεν εχει παιξει πουθενα αλλου εκτος απτο σπιτι του) να ψαχνει δουλεια?
και δεδομενου οτι νιωθει αρκετα ετοιμος να κανει κατι τετοιο
πως να πλησιασει τους μαγαζατορες η οπιονδηποτε αλλον που χρειαζεται dj?
και γενικα απο που και πως να αρχισει να ψαχνει δουλεια
 

Inviato Fri 31 May 13 @ 6:00 pm
φιλε εγω προσωπικα που ειμαι 15 ξεκιναω τωρα και πηγαινω σε παρτυ παιδιων κυριως σε σπιτια...[ως mobile dj]Σιγουρο θα εχεις καποιον φιλο γνωστο ή καποιον που κανει ενα παρτυ [οχι απαραιτητα με πολλα ατομα] το θεμα ειναι να παρεις την ευθυνη ...[απο την στιγμη που δεν εισαι επαγγελματιας δεν μπορεις να απαιτεις πολλα λεφτα[ή και στην τελικη οσα σου δωσουν ]Αν αρεσεις τοτε διαφημιζεσε και σε καλουνε και αλλοι που ηταν πχ σε αυτο το παρτυ καλεσμενοι... ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΣΕ CLUB .νομιζω οτι αν ξεκινησεις απο τα απλα μπορεις μετα να πας σε ενα μαγαζατορα που ψαχνει dj και να απαιτησεις και λεφτα .... Ολα αυτα δεν ισχυουν αν καποιος φιλος σου εχει καποιο κλαμπ και σε εμπιστευτει για την μουσικη και πας κατευθειαν στα βαθεια ;)


αυτη ειναι η αποψη μ ισως να ειναι λαθος και γω μολις τωρα ξεκιναω να παιζω και μεχρι τωρα οτι ανεφερα παραπανω πηγαινει οπως το περιμενα
φιλικα Βαγγελης
 

Inviato Sat 01 Jun 13 @ 4:38 am
ναι αλλα δεν γνωριζω κανεναν που να κανει παρτυ θελοντας να παιζει η μουσικη που παιζω εγω! (progressive και electro house)
οποτε ειναι δυσκολο να αρχισω απο τετοια παρτυ
και σιγουρα αν καποιος μου προσφερει την ευκαιρια να παιξω καπου σιγουρα δεν θα ειναι τα λεφτα το προβλημα! στην τελικη προτιμω να παιξω και δωρεαν παρα να μην παιξω καθολου!
 

Inviato Sat 01 Jun 13 @ 6:48 am
οταν δεν βρισκεις δουλεια πρπει να συμβιβαζεσε πχ μην παιζεις την μουσικη που σου αρεσει αλλα ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ....το αλλο που μπορω να σκεφτω ειναι να πας στις αγγελειες
 

Inviato Mon 03 Jun 13 @ 12:59 pm
το να παιζεις αυτο που θελουν ειναι δυσκολο γιατι αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να εισαι ενημερος για περισσοτερα ειδη μουσικης + το οτι μπορει να απαιτει διαφορετικο mixing το αλλο ειδος...
στις αγγελιες ομολογω πως δεν εψαξα
 

Inviato Mon 03 Jun 13 @ 2:44 pm
Όντως είχε μερικά πράγματα στις αγγελίες...

Πάντως παιδιά, τελείωσα δεύτερη φορά πανελλήνιες και λέω θα βρω μαγαζιΑ να δουλεύω 3-4 μέρες τη βδομάδα.

ΤΙΠΟΤΑ!!! Συνεργαζόμουν με 3 μαγαζιά πιο παλιά και τώρα δεν έχουν dj. Μεγάλα μαγαζιά που είχαν κάθε μέρα άνθρωπο, πλέον δεν έχουν κανέναν ή έχουν κρατήσει τον παλαιότερο για τα σκ.

Από τους πιο έμπειρους: Κάτι ομάδες όπως οι Nigh stories που στέλνουν φωτογράφους, στέλνους και djs. Ξέρετε κάτι;
Γνώμες;
 

Inviato Mon 03 Jun 13 @ 7:56 pm
Θέλω κυρίως και τη γνώμη των παλιών που ίσως είχαν μάθει σε άλλα standars... ;)
Δεν γουστάρω να 'χω αφεντικό από κει που ήμουν χαλαρός, αλλά δεν βρίσκω τίποτα...!
 

Inviato Mon 03 Jun 13 @ 7:57 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Marios Kypridemos wrote :
ναι αλλα δεν γνωριζω κανεναν που να κανει παρτυ θελοντας να παιζει η μουσικη που παιζω εγω! (progressive και electro house) οποτε ειναι δυσκολο να αρχισω απο τετοια παρτυ και σιγουρα αν καποιος μου προσφερει την ευκαιρια να παιξω καπου σιγουρα δεν θα ειναι τα λεφτα το προβλημα! στην τελικη προτιμω να παιξω και δωρεαν παρα να μην παιξω καθολου!


Είναι σχετικά απλό. Στο μέρος που βρίσκεσαι υπάρχουν bar/ club που να παίζουν τη συγκεκριμένη μουσική;

Εαν ναι, πήγαινε εκεί ως θαμώνας, δες πως λειτουργεί η βραδιά, γίνε μέρος του κοινού (της κουλτούρας) και όταν βρεις την ευκαιρία και αυτούς που κινούν τα νήματα, κάνε τη κίνησή σου.

Εαν όχι, δες ποιοί χώροι θα μπορούσαν ενδεχομένως να παρέχουν το κατάλληλο σκηνικό (τόσο από διαρρύθμιση, όσο και από κόσμο) γι αυτό που θες να προσφέρεις. Όταν βρεις το χώρο αυτό, βρες αυτούς που κινούν τα νήματα και κάνε τη κίνησή σου.

Και στις δύο περιπτώσεις μην κάνεις οτιδήποτε, πριν κανεις κτήμα σου αυτά που είπε ο Savasavram και ο PhantomDeejay.

Και όταν κάνεις τα παραπάνω επιτυχώς, θα συνειδητοποιήσεις ότι αυτό που κάνεις αξίζει πολλά παραπάνω από το "δωρεάν γιατί γουστάρω"!


 

Inviato Tue 04 Jun 13 @ 5:36 pm
abdulx7Home userMember since 2009
Exete oloi dikio,k egw sthn fash tou psaksimatos eimai (ws erasitexnhs) k apo sxolh panw sthn mousikh.Marie?ma8e na paizeis mousikh k oxi na se paizei h mousikh (aneksarthtos eidos mousikhs)etsi 8a exeis pio polu zhthsei.afou prwta ksekinhseis apo ta xamhla,gia na ftaseis se ena club.
 

Inviato Mon 02 Sep 13 @ 3:46 am
Εγώ πάλι σταμάτησα να πιστεύω ότι ο Dj πρέπει να τα παίζει όλα...

Έχω κάποια συγκεκριμένα στυλ και αυτά παίζω... Τα παίζω καλά!!
Μπορώ να τελειώσω μια βραδιά με κάνα ελληνικό λαικό... αλλά δεν πάω ξανά σε σκυλέ κλαμπ...!
 

Inviato Wed 04 Sep 13 @ 4:02 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Κοίτα, DJ υπάρχουν πολλών ειδών και κανένα είδος δεν είναι κατώτερο κάποιου άλλου. Για παράδειγμα DJ είναι αυτός που:

1) Παίζει σε mainstream club (λίγο απ΄όλα και μια χωριάτικη στη μέση)
2) Παίζει σε mainstream μπαρ/ καφέ (λίγο απ΄όλα και μια χωριάτικη στη μέση, χωρίς όμως απαραίτητα χορό)
3) Παίζει σε club με συγκεκριμένη μουσική
4) Παίζει σε μπαρ/ καφέ με συγκεκριμένη μουσική (χωρίς όμως απαραίτητα χορό)
5) Παίζει σε γάμους, γενέθλια, ιδιωτικά πάρτυ, δεξιώσεις, βαφτήσια, κηδείες κλπ.
6) Παίζει στο ράδιο και κάνει σχολιασμό
7) Παίζει σε στριπτιτζάδικο και ανακοινώνει την επόμενη χορεύτρια
8) Παίζει στο γήπεδο και πετάει αποσπάσματα τραγουδιών για 10 δευτερόλεπτα
9) Παίζει πχ. στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων ή στην αλλαγή της χρονιάς στο Times Square για 30 λεπτά

Τώρα το ποιό δρόμο ή συνδιασμό δρόμων αποφασίζει να ακολουθήσει ο καθένας έχει να κάνει με τις μουσικές/προσωπικές/ οικονομικές προτεραιότητες ή/και φιλοδοξίες του καθενός...

Χαίρομαι που κατασταλάζεις σε κάτι, εφόσον αυτό είναι αυτό που σ΄αντιιπροσωπεύει. Έτσι άλλωστε καταλήγεις να βάζεις την υπογραφή σου σε ότι κάνεις, αποφεύγοντας να γίνεις ασπόνδυλος παροχέας υπηρεσιών. Και αύριο έχει ο θεός, όλοι αλλάζουμε/ εξελισσόμαστε...

Υ.Γ. Μεταξύ σοβαρού και αστείου παραθέτω ένα διάγραμμα που είδα τις προάλλες και έχει πολλούς παραλληλισμούς με το συγκεκριμένο χώρο...


 

Inviato Wed 04 Sep 13 @ 5:24 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)