Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: DDJ SX και VDJ 7.4 -> Πρόβλημα με το "Headphone Level" ! - Page: 1

Questa parte dell'argomento è obsoleta e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate

0rafa0PRO InfinityMember since 2012
Καλησπέρα παιδιά , αγόρασα πριν από λίγο την κονσόλα Pioneer DDJ SX !

Κατέβασα και έκανα install και τα δύο maps από τον PhantomDeejay και τον jpboggis
αλλά και τα δύο παρουσιάζουν δύο προβλήματα (το ένα σοβαρό, το άλλο όχι τόσο σοβαρό!)

Το σοβαρό το πρόβλημα είναι ότι τα ακουστικά δεν παίζουν, εκτός αν δεν σηκώσεις τη φέτα !
Βέβαια αυτό δε γίνεται, γιατί αν σηκώσεις τη φέτα θα ακουστεί το τραγούδι στο Master !

Λεπτομερειακά : Παίζει στο master το CH 1, και εγώ θέλω να ακούσω στα ακουστικά στο CH 2 το επόμενο κομμάτι !
Πατάω το CUE (PFL) , ανεβάζω (σε νορμάλ επίπεδα το headphone level) και δεν ακούω τίποτα στα ακουστικά !
ΑΝ ΟΜΩΣ ανεβάσω τη φέτα του CH 2 τότε ακούγεται κανονικά στα ακουστικά μου το CH 2 !

Απ'ότι έχω εντοπίσει το πρόβλημα είναι στην "έξοδο ήχου από τα ακουστικά" !
Δεν έχει καταλάβει το DDJ SX τη διαφορά του Master και των Ακουστικών !

Πως μπορούμε αυτό να το φτιάξουμε ? Καμία ιδέα ? Έχει ξανασυμβεί και σε άλλον αυτό,
διότι βλέπω μέσα ότι το έχουν κατεβάσει πάνω από 6.500 άτομα...

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...
 

Inviato Fri 21 Jun 13 @ 10:54 am
Έχεις λάθος στο Sound Setup.
Πρέπει να επιλέξεις:

Inputs: None
Output: Headphones
Soundcard: Pioneer DDJ SX ASIO
και από δίπλα Master CH1/2, Headphones CH3/4

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ η κονσόλα δεν θα δουλέψει σωστά αν βάλεις στο Sound Setup Output External Mixer
 

Inviato Fri 21 Jun 13 @ 11:34 am
0rafa0PRO InfinityMember since 2012
PhantomDeejay wrote :
Έχεις λάθος στο Sound Setup.
Πρέπει να επιλέξεις:

Inputs: None
Output: Headphones
Soundcard: Pioneer DDJ SX ASIO
και από δίπλα Master CH1/2, Headphones CH3/4

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ η κονσόλα δεν θα δουλέψει σωστά αν βάλεις στο Sound Setup Output External Mixer


Άψογος ! Εγώ το πήγαινα μέσω Output -> Advanced Config και μπερδευόταν....
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!!! Τα έκανα όλα αυτά που είπες και δούλεψε κομπλέ !!!!

Μία τελευταία ερώτηση ! Έχει να κάνει με τα effects πάνω πάνω !
Με το που στρίβω οποιοδήποτε από τα 3 από "τέρμα πλην" σε "τέρμα συν"
αρχίζει και μου βγάζει μικρά κουτάκια messages που λένε "Eroor opening xml file"
και στην τελική το εφέ δε λειτουργεί ... Επίσης δε φαίνεται να έχει καλή "συνεννόηση" του
"κουμπιού που γυρνάει" με αντίστοιχο που φαίνεται στην οθόνη του λάπτοπ μου...

Καμία ιδέα εδώ ?
 

Inviato Fri 21 Jun 13 @ 11:54 am
Ναι. Κάποιο effect δεν σου δουλεύει σωστά.
Δοκίμασε να σβήσεις όλα τα effects και να τα περνάς ξανά ένα-ένα μέχρι να βρεις το προβληματικό.
Ο πιο συνήθης ύποπτος για αυτό το σφάλμα το High Quality Filter by TexZk (ή κάπως έτσι, καθώς εγώ το έχω σβήσει)
Τώρα για την αντιστοίχηση hardware rotary και skin rotary παίζει ρόλο τόσο ο mapper όσο και το skin.
 

Inviato Fri 21 Jun 13 @ 12:28 pm
0rafa0PRO InfinityMember since 2012
Μάλιστα ! Δηλαδή αν κατάλαβα καλά,
να μπω μέσα στο map να βρω όλες τις συνδέσεις "Κey Learn -> Action Learn",
που αφορούν τα εφέ, να τις σβήσω και μετά να τις ξαναπεράσω μία μία...

οκ ! Θα το προσπαθήσω και θα σου πω...

Thanks για την άμεση απάντηση !!
 

Inviato Fri 21 Jun 13 @ 12:47 pm
OOOOOOXI!!!
1. Θα ανοίξεις τον φάκελο My Documents\VirtualDj\Plugins\SoundEffect
2. Θα μεταφέρεις ΟΛΑ τα αρχεία από εκεί μέσα σε ένα άλλο φάκελο
3. Θα αντιγράφεις πίσω τα αρχεία ένα - ένα και κάθε φορά θα δοκιμάζεις να δεις αν το καινούργιο effect σου δημιουργεί πρόβλημα ή όχι.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα πρέπει κάθε φορά να κάνεις επανεκκίνηση του VirtualDJ.


Υ.Γ.: H DDJ-SX τόσο με τον δικό μου mapper όσο και με τον εργοστασιακό (JPBoggis) έχει αρκετά πολύπλοκο mapping για να χρησιμοποιήσεις το "action learn" σε οποιοδήποτε "συμβατικό" skin.
 

Inviato Fri 21 Jun 13 @ 1:08 pm
0rafa0PRO InfinityMember since 2012
ΟΚΚΚ.....

Θα το κάνω και θα σου πω τα αποτελέσματα.... Thanks για όλα... ;)
 

Inviato Fri 21 Jun 13 @ 1:33 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Inviato Fri 21 Jun 13 @ 9:06 pm
0rafa0PRO InfinityMember since 2012
Δυστυχώς τα Link Που μου έδωσες djdad δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω γιατί είναι μέχρι και Windows 7 και εγώ έχω Windows 8 (δυστυχώς) !

Θα προσπαθήσω σε λίγο τις προτάσεις του PhantomDeejay . . . να δω μήπως βοηθήσουν αυτές τελικά...
 

Inviato Sun 14 Jul 13 @ 4:35 am
PhantomDeejay wrote :
OOOOOOXI!!!
1. Θα ανοίξεις τον φάκελο My Documents\VirtualDj\Plugins\SoundEffect
2. Θα μεταφέρεις ΟΛΑ τα αρχεία από εκεί μέσα σε ένα άλλο φάκελο
3. Θα αντιγράφεις πίσω τα αρχεία ένα - ένα και κάθε φορά θα δοκιμάζεις να δεις αν το καινούργιο effect σου δημιουργεί πρόβλημα ή όχι.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα πρέπει κάθε φορά να κάνεις επανεκκίνηση του VirtualDJ.


Υ.Γ.: H DDJ-SX τόσο με τον δικό μου mapper όσο και με τον εργοστασιακό (JPBoggis) έχει αρκετά πολύπλοκο mapping για να χρησιμοποιήσεις το "action learn" σε οποιοδήποτε "συμβατικό" skin.


ποιες οι διαφορες του δικου σου mapper με του jpboggis .
εγω δουλευω το δικο σου
 

Inviato Wed 17 Jul 13 @ 4:11 pm
Κυρίως ο τρόπος που δουλεύουν τα Effect Buttons & knobs και μερικές μικρό-διαφορές στο slicer και εν γένη στο τι κάνουν τα PADS στα έξτρα modes
 

Inviato Wed 17 Jul 13 @ 11:06 pm
kalhspera mipos yparxei lisi na paizoun sthn ddj sx ta pads opos kai sto serato..ennow gia to slicer pou einai ena monadiko pronomio ths konsolas.
me virtual to pianei san loop opos dld oti kanei k to Roll sta pads .
exw thn teleutaia ekdosi tou virtual dj kai mac.
 

Inviato Wed 06 Nov 13 @ 9:24 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To SLICER den einai ena monadiko pronomio tis konsolas. Einai pronomio tou kathe software. Opoiadipote konsola me 8 pads/koumpia mporei na mapparistei kai na symperiferetai san SLICER.

Kathe software exei ton diko tou tropo leitourgias. To SLICER sto Serato leitourgei diaforetika apo oti sto VirtualDJ, oxi giati to VirtualDJ thelei na kratisei tin diki tou filosofia, alla giati i trexousa version den diathetei ta ergaleia (entoles) gia peraiterw leitourgies.

Perissotera pragmata tha deite stis epomenes ekdoseis.

 

Inviato Thu 07 Nov 13 @ 2:33 am
malista ara dld menei ws exei kai perimenoume gia to vdj 8 .mipos exoume peripou ektimisi to pote tha yparxei sthn ellada to new vdj 8?
 

Inviato Thu 07 Nov 13 @ 8:40 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Kai vevaia exoume. Tin idia akrivws mera kai wra me ton ypoloipo kosmo :)
 

Inviato Thu 07 Nov 13 @ 6:04 pm
Καλημερα παιδια. Εδω και δυο μερες ειμαι κι εγω κατοχος της ddj sx
Δεν την εχω δουλεψει ακομα παρα μονο στο σπιτι. Παρατηρησα ομως οτι καποιες φορες οταν φορτωνω κομματι στο αλλο deck αυτο που παιζει κανει μια ψιλοδιακοπη στον ηχο. Οχι καθε φορα αλλα μια στο τοσο. Ανεβασα το latency στο 11.1ms αλλα εξακολουθει. Εχει κανεις καμια παρομοια εμπειρια;
 

Inviato Wed 16 Apr 14 @ 2:10 am
Τι υπολογιστή έχεις; Εμένα σε ένα αρχαίο Core2Duo@1.86 παίζει μια χαρά με 8ms latency
 

Inviato Wed 16 Apr 14 @ 2:35 am
Toshiba i3 1.86ghz
8gb ram και ssd σε 8.1 win
 

Inviato Wed 16 Apr 14 @ 2:51 am
USB 3.0 ?
 

Inviato Wed 16 Apr 14 @ 5:02 am
Εχω αλλα δεν βαζω το controller εκει.
 

Inviato Wed 16 Apr 14 @ 5:21 am
95%