Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Αναβάθμιση λάπτοπ

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

thewayzHome userMember since 2012
Την καλησπέρα μου...Θα θελα να μου πείτε ποιά πιστεύετε ότι είναι η ιδανικότερη αναβάθμιση ή ποια προτείνεται
για λαπτοπ... απ την μια σκεφτομουνα για μεγαλυτερο σκληρο (ωστε να μην κουβαλαω εξωτερικο μαζι που αργει κ λιγο στο ψαξιμο μιλαμε για 3-4 sec) αλλα σκεφτομαι την μουσικη που πρεπει να ξαναπεραστει κ το αποφευγω...μετά σε τι πάμε σε μνημη? ssd?
 

Inviato Mon 02 Dec 13 @ 12:55 pm
Πες μας πρώτα τι έχεις για να δούμε τι του λείπει...
 

Inviato Mon 02 Dec 13 @ 3:06 pm
thewayzHome userMember since 2012
Dell Inspiron N7010 17,3'' intel core i3 2.53 ghz 4Gb μνημη κ 500 σκληρο με win7 64-bit
 

Inviato Mon 02 Dec 13 @ 3:24 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Min kounitheis katholou lol

Pare ena ekswteriko skliro an xreiazesai parapanw xwro. Ta 500GB einai ok akoma kai gia mousiki vivliothiki. Ektos ki an kouvalas mazii sou ta apanta haha
Se autin tin periptwsi exeis ena ekswteriko megalo sklriro mazi sou kai ton kotsareis sto laptop, an kai efoson xreiasteis kapoio tragoudi pou den to exeis stin "mikri" mousiki vivliothiki tou eswterikou ;)
 

Inviato Tue 03 Dec 13 @ 5:50 pm
thewayzHome userMember since 2012
οποτε μαλλον μου λες οτι ειναι περριτη η αναβαθμιση...εξωτ εχω...
αλλα αν θελω να κανω καποια τι θα μου προτεινες?
thanks anyway ;-)
 

Inviato Thu 05 Dec 13 @ 4:55 pm
ego exo ta idia xaraktiristika peripou sto laptop me i5 kai 500 gb skliro...kai mpika stin diadikasia kai ton allaxa me ssd skliro 128gb ....kai egine sfentona to laptop.....se 5'' anoigi kai kleinei......etsi doulevo ola ta programata mou me ton ssd kai exo enan exoteriko 1terra pou exo oloi thn mousiki mou...kai ayton pou eixe mesa to laptop ton 500 gb ton ekana exwteriko kai ton exo backup.......proteino an kai efoson thes na kaneis kati na valeis SSD
 

Inviato Fri 06 Dec 13 @ 4:45 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Mia kali 'anabathmisi' einai na agorasoume kai mia adeia gia to VirtualDJ - Min to parablepoume auto !
 

Inviato Fri 06 Dec 13 @ 2:45 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Εαν δεν θες να κουβαλάς εξωτερικό δίσκο μπορείς να αλλάξεις το DVD drive με κάτι τέτοιο:



και να προσθέσεις έναν πιο μεγάλο σκληρό δίσκο για laptop, χωρίς περιττά καλώδια και βάρος...
 

Inviato Sat 07 Dec 13 @ 4:01 am
thewayzHome userMember since 2012
Για τον SSd δεν χανεις τπτ δεδομενα οταν τον εγκαταστησεις,ε?δεν εχει καμια σχεση... ξερουμε κοστος περιπου ?
κ τι προτεινεται να βαλω?ή καποιο μαγαζι που να κανει κ τοποθετηση ?
 

Inviato Mon 09 Dec 13 @ 5:36 am
Ένας SSD για να έχεις πραγματικό κέρδος πρέπει να είναι ο δίσκος στον οποίο είναι εγκατεστημένο το λειτουργικό. Φυσικά το να εγκαταστήσεις "εξ αρχής" το λειτουργικό σε ένα δίσκο σημαίνει και "απώλεια" δεδομένων...
Επίσης οι SSD είναι γενικά μικροί σε χωρητικότητα, και αρκετά ακριβοί. Ένας καλός SSD 120GB έχει κοντά στα 100 ευρώ, ενώ ένας δίσκος 250GB έχει σχεδόν τα διπλάσια. Κάτι ακόμα που πρέπει να γνωρίζεις για τους SSD είναι οτι για να αποδώσουν πρέπει πάντα να έχουν ένα 25% με 30% της συνολικής τους χωρητικότητας ελεύθερο, πράγμα που σημαίνει οτι στον δίσκο των 120 GB έχεις στην πράξη ωφέλιμα μόνο τα 90GB.
Ένα μοντέρνο σύστημα με όλα τα προγράμματα, τους drivers κτλ χρειάζεται περίπου 30 με 40GB
Οπότε σου μένουν 50 "πανάκριβα" GB για "αποθηκευτικό" χώρο, τα οποία όμως είναι κρίμα να τα χαραμίσεις έτσι... (και δεν θα κερδίσεις και τίποτα)

 

Inviato Mon 09 Dec 13 @ 5:52 am
thewayzHome userMember since 2012
Δλδ το να βαλω ενα ssd απλα στον λαπτοπ μου κ να κανω οτι εκανακ πριν χωρις να εχω βαλει τπτ μεσα στον ssd
δεν θα κερδισω κατι απο αποδοση?
 

Inviato Mon 09 Dec 13 @ 7:27 am
Όχι. Ακόμα κι αν χρησιμοποιήσεις τεχνολογία Ready Boost θα κερδίσεις την "μισή" απόδοση σε σχέση με το αν βάλεις τον SSD σαν κύριο δίσκο του λειτουργικού.
 

Inviato Tue 10 Dec 13 @ 6:59 am


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)