Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: mp3 vs mp4

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Καλη Χρονια παιδια.

Αγοραζω μουσικη απο ενα side το οποιο μου δινει τα τραγουδια σε mp3 μορφη και σε mp4 (audio). Ποια συμπιεση να προτημισω?
Εκτος απο μικροτερο ογκο στο mp4 κερδιζω και κατι αλλο? διαφορα στην ποιοτητα νομιζω πως δεν εχουν ή ειναι ελαχιστη.
 

Inviato Mon 06 Jan 14 @ 5:30 am
Εξαρτάται φίλε μου, ποιά είναι η πρωτογενής πηγή που τα παίρνει.
Τι εννοώ με αυτό;
Εννοώ πως αυτό το "mp4" που σου δίνει (και δεν είναι m4a) είναι λίγο ύποπτο.

Είναι βέβαιο, ότι αυτό το site δεν τα κατεβάζει από youtube;
Είναι σίγουρο ότι τα mp3 του είναι ριπαρισμένα από CD ή ακόμα καλύτερα έχουν μετατραπεί από wav (ασυμπίεστο αρχείο ήχου) σε mp3;

Το επόμενο που θα σε ρώταγα, είναι, τί ανάλυση έχουν τα mp3 σου;
Δηλαδή είναι στα 128 kbps, ή σε καλύτερη ανάλυση;
Η ανάλυση σε 320kbps έχει μεν την καλύτερη απόδοση (χωρίς να χάνει σχεδόν καθόλου), αλλά όλα έχουν να κάνουν με την πρωτογενή πηγή (όπως σου είπα και στην αρχή).
Π.χ. αν μετατρέψεις εσύ ο ίδιος, πλάκες γραμμοφώνου σε mp3 με συμπίεση στα 320, καταφέρνεις να μην χάσεις ποιότητα.
ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΗΔΗ ΚΑΚΙΣΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ.

Είναι σαν να λες "θα μαγειρέψω μπάμιες, αλλά επάνω θα βάλω μπεσαμέλ".
'Οση μπεσαμέλ και να βάλεις, οι μπάμιες, θα παραραμείνουν μπάμιες!

Σε αφήνω - πείνασα!
 

Inviato Mon 06 Jan 14 @ 9:52 am
Απλά μια μικρή υποσημείωση:

Το MP4 και το M4A είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο το πράγμα. Και επειδή μας ήρθαν από την τιτανομέγιστη σε ιδέες μπλεξίματος Apple είναι αδύνατο ένα πρόγραμμα να καταλάβει αν το αρχείο είναι ήχος ή βίντεο ή κάτι άλλο χωρίς να διαβάσει πρώτα ολόκληρο το header του αρχείου.

Τα αρχεία MP4 κανονικά είναι file containers. Δηλαδή απλά "πακετάρουν" ροές (streams) δεδομένων μέσα σε ένα ενιαίο αρχείο.

Ένα αρχείο "σκέτου" ήχου MP4 συνήθως περιέχει μία ροή ήχου που η ίδια είναι κωδικοποιημένη είτε σε μορφή MP3 (το 30% των περιπτώσεων) είτε σε μορφή AAC (το υπόλοιπο 70%)
Γενικά το AAC έχει καλύτερη "απόδοση" από το MP3 αλλά όλα εξαρτώνται από την πρωτογενή πηγή όπως σου έγραψαν και παραπάνω.

Εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα τα mp3 για λόγους συμβατότητας αλλά αν σε απασχολεί τόσο πολύ το θέμα της ποιότητας ήχου, ψάξε βρες site που να σου δίνει αρχεία FLAC (Loseless)

Υ.Γ.:
Μπορείς άνετα να μετονομάσεις αρχεία .mp4 σε m4a και το ανάποδο χωρίς καμία "παρενέργεια" :P
 

Inviato Tue 07 Jan 14 @ 1:18 am
Οκ ειμαι καλυμμενος, ευχαριριστω πολυ.
 

Inviato Tue 07 Jan 14 @ 1:42 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)