Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: titles & Tags

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

καλησπέρα παιδιά,μια ερώτηση:Αν θέλω να δω τα titles απο το filename πρεπει να μπαινω στις ρυθμίσεις
και να βαζω get titles from tags στο no η υπαρχει κ αλλος τροπος?γιατί σε όσα δεν έχουν tags δεν βγάζω άκρη
 

Inviato Sun 02 Nov 14 @ 5:22 am
ChreecePRO (OEM)Member since 2014
Καλησπέρα! (Πόσο όμορφα αυτοί οι ελληνικοί χαρακτήρες).
Θα σου πρότεινα το TagScanner, το οποίο μπορεί να κάνει μαζική επεξεργασία tag (μπορεί απλά από το όνομα του αρχείου να συμπληρώσει τα πεδία: Καλλιτέχνης / Τίτλος κτλ.) όπως επίσης έχει δυνατότητα για εύρεση εξωφύλλου και περισσότερων πληροφοριών όπως χρονολογία, άλμπουμ κτλ. μέσω διαδικτυακές, μουσικές βάσεις δεδομένων (Juno, Amazon κτλ.).
Πάρα πολύ χρήσιμο, δεν χρειάζεται να αλλάξεις καμία ρύθμιση στο VDJ.
 

Inviato Sun 02 Nov 14 @ 9:14 am
ChreecePRO (OEM)Member since 2014

 

Inviato Sun 02 Nov 14 @ 2:23 pm
καλησπερα εχω προγραμμα για tags.με αυτο που προτεινες δεν εβγαλα ακρη.ευχαριστω παντως
 

Inviato Mon 03 Nov 14 @ 7:13 am
Το καλύτερο και πιο εύχρηστο πρόγραμμα για διαχείρηση tags είναι το Tag & Rename, αλλά δεν είναι δωρεάν.
Βέβαια έχει 30 days demo που είναι υπέραρκετο για να διορθώσεις τα προβλήματα με τα tags των αρχείων σου.

Τώρα αν αυτό που ρωτάς είναι πως μπορείς να "απενεργοποιήσεις" τα tags και να διαβάζεις τις πληροφορίες μόνο από το filename τότε ναι, αφενός βάζεις την ρύθμιση σε "NO" αφετέρου όμως κάνεις Reload Tags ώστε το VirtualDj να ανακτήσει πληροφορίες ξανά απ' όλα τα αρχεία με βάση το filename.
 

Inviato Mon 03 Nov 14 @ 7:17 am
Προχθες εκανα μετονομασία κάποιους φακέλους (αλμπουμ) μεσα απ το vdj8 και προς μεγαλη μου απογοήτευση Διαπίστωσα ότι τα κομμάτια απ τους φακέλους αυτούς που υπήρχαν σε playlist κ virtual folders εμφανίζονταν ως error. Οταν πηγα να κανω relocate αντιμετώπισα δυο θεματα. Το ενα ειναι οτι σε πολλα απ αυτα ενω τα έβρισκε ολα και έπαιζαν κανονικα τα tags τους ηταν αντεστραμμένα (δηλ στο πεδίο title ο καλλιτέχνης και στο πεδίο artist ο τίτλος) με αποτελεσμα να πρεπει να επέμβω με tag editor και να τα αντιστρέψω -σημειώσω οτι το filename το εχω "01 apenanti-theodwridoy"-.
Το ακομα πιο ενοχλητικό ειναι οτι ενω τα φτιάχνω ολα σε ενα virtual folder με την επανεκκινηση του προγράμματος μου εμφανιζει παλι κανα δυο με αντεστραμμένα tags-οχι παντα τα ιδια ομως. Δευτερο θεμα που παρατήρησα ειναι οτι ανοίγοντας ενα virtual folder και κάνοντας sorting με bpm ώστε να μείνουν κατω κατω αυτα που δεν εχουν bpm (δηλαδη τα error) ξεκινάω με δεξί κλικ πανω σε ενα κομματι και εμφανιζει το relocate. Απο κει και πέρα για ολα τα υπόλοιπα δεν το εμφανιζει και πρεπει να τα κανω load σε καποιο deck για να παρω error και μετα με δεξί κλικ το εμφανιζει.
Τελος για την ιστορια να αναφέρω οτι σε αυτα τα τραγουδια εχουν χαθει τα covers και τα bpm ενω βλεπει κανονικα το play count και το rating (μετα το relocate φυσικα). Αυτα....
 

Inviato Thu 13 Nov 14 @ 5:19 am
Ο δίσκος είναι εξωτερικός;
 

Inviato Thu 13 Nov 14 @ 6:28 am
Οχι ακριβως. Ειναι με kit στο cd rom.
 

Inviato Thu 13 Nov 14 @ 7:15 am
Ok. Άρα το VirtualDj τον βλέπει σαν εξωτερικό δίσκο.

Θέλω να κάνεις μια δοκιμή:
Πήγαινε στο Documents\VirtualDj και μετονόμασε τον φάκελο "folders" σε κάτι άλλο πχ folders_backup
Ξεκίνα το VirtualDj. Μην ανησυχήσεις αν κάποια Virtual Folders δεν εμφανίζονται ή εμφανίζονται μόνο τα μισά τραγούδια.
Επανέλαβε τώρα τις δοκιμές σου και πες μας αν το πρόβλημα διορθώθηκε.
Αν δεν διορθώθηκε, κλείσε το VirtualDj, πήγαινε στο Documents\VirtualDj και διέγραψε τον φάκελο folders (ΟΧΙ τον folders_backup) και μετονόμασε το αρχείο database.xml σε database_backup.xml
Ξαναδοκίμασε, και πες μας αν τώρα το πρόβλημα σου διορθώθηκε.

Σε κάθε περίπτωση, αν κάτι από τα παραπάνω διορθώσει το πρόβλημα, υπάρχουν 2-3 ακόμα βήματα που χρειάζεται να γίνουν. Οπότε περιμένουμε νεώτερα!

 

Inviato Thu 13 Nov 14 @ 10:21 am
Γιωργο για να καταλαβω ποιο προβλημα απ ολα πρεπει τσεκαρω με αυτα τα βηματα?
α) αν τα tracks που αλλαξα τους φακελους τους ηδη επανελθουν?
β) αν τα tags που ειναι αντεστραμενα επανελθουν?
γ) αν με το ανοιξε -κλεισε του προγραμματος παραμεινουν διορθωμενα αυτα που εχω διορθωσει

ή αν απο εδω και στο εξης κανοντας rename μεσα απο το προγραμμα δεν ξανα αντιμετωπισω προβλημα?
 

Inviato Thu 13 Nov 14 @ 12:40 pm
Λοιπον αυτη τη στιγμη διορθωνω το προβλημα ως εξης.. Βρισκω στα virtual folders τα "προβληματικα" τα κανω remove from virtual folder
και μετα κανω αναζητηση και βρισκω το κανονικο και το επανατοποθετω. Αυτη η διαδικασια βεβαια παει ενα-ενα κομματι και ειναι αρκετα κουραστικη αλλα τουλαχιστον τα tags τα covers και ολες οι λοιπες πληροφοριες επανερχονται με τη μια.
 

Inviato Thu 13 Nov 14 @ 1:24 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)