Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Mapping a knob

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Καλησπέρα , θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με μια εντολή ..Έχουμε και λέμε , ο controller mc3000 , έχω 4 knobs στα οποία το πρώτο όταν το περιστρέφω δεξιά ή αριστερά μου επιλέγει το effect που θέλω να βάλω .Πατωντας το κουμπί efx1 ενεργοποιείται το επιλεγμένο effect . Για να επιλέξω τώρα το δεύτερο effect θα πρέπει να πατήσω το shift+fx on2 ταυτόχρονα , ώστε να μου φέρει τις επιλογές των effect στο slot2, ενεργοποιείται πατωντα το fx on 2 . Για το τρίτο slot στο default mapping του mc 3000 δεν υπάρχει ! Αυτό που θέλω είναι να επιλέγω με τα αντίστοιχα knobs (1,2,3) τα effects στα αντίστοιχα slots και να τα ενεργοποιώ με τα κουμπιά efx1, efx2, efx3. Το efx 4_btn έχει οριστεί για video transition που εγώ δεν χρησιμοποιώ καθόλου.
Εδώ θα πρέπει να συμπληρώσω πως στην πρώτη περίπτωση και όταν έχω να τρέξω ένα effect και μόνο (δεν έχω επιλέξει τα βελάκια ώστε να εμφανιστούν 3 slots effects) τα knobs 2 και knobs 3 , όπου υπάρχει επιλογή , "δουλεύουν " το επιλεγμένο effect . Επίσης όταν πάω στις επιλογές στο κουμπάκι που γράφει βιβλιογραφία ... Και το πατάω δεν μου εμφανίζει τίποτα .
Ευχαριστώ
 

Inviato Mon 01 Dec 14 @ 12:37 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Stamatisa na diavazw apo ti stigmi pou aneferes tin leksi "slot2"
O ergostasiakos mapper exei mono 1 Slot. Oute 2 oute tria.
To knob 1 kanei select, to koumpi 1 kanei ON/Off
To knob 2 elegxei to Parameter 1 (kai 3 me to SHIFT patimeno)
To knob 3 elegxei to Parameter 2 (kai 4 m to SHIFT patimeno)
Ta koumpia 2 kai 3 elegxoun ta effect_buttons (gia osa effect exoun)
 

Inviato Tue 02 Dec 14 @ 6:50 am
Δηλαδή δεν μπορώ με τίποτα να έχω τη συγκεκριμένη συμπεριφορά στα knobs? τα slots που αναφέρω είναι ορατά όταν επεκτείνω τα effects από το βελάκι ...εκεί από ένα γίνονται 3 . Αυτό που θέλω στην ουσία είναι μην χρησιμοποιώ καθόλου το ποντίκι στην επιλογή των effects όταν είναι 3 . θα μπορούσα ίσως να mappάρω ένα από τα κουμπιά που είναι διαθέσιμα στο interface του προγράμματος , ώστε όταν το πατάω να ενεργοποιούνται 2 ή και 3 effects ; Αν ναι με ποιο τροπο θα μπορώ να τα παραμετροποίω ;
Η επιθυμητή συμπεριφορά των knobs που θα ήθελα στο τμήμα των effects είναι η εξής :
Knob 1 περιστροφή για επιλογη effect 1 on, off με το κουμπί efx1 παραμετροποίηση με τα knobs2&3 ( εργοστασιακό map)
Knob 2 περιστροφή για επιλογή effect 2 on, off με το κουμπί efx2 παραμετροποίηση με τα knobs 3&4
Knob 3 περιστροφή για επιλογή effect 3 on , off με το κουμπί efx3 παραμετροποίηση με τα knobs 1&2
Αλήθεια γιατί σταμάτησες να διαβάζεις στο slot 2 ? αφού είναι feature του vdj... Έχω καταλάβει κάτι λάθος ;

 

Inviato Wed 03 Dec 14 @ 2:06 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Sorry alla pali me mperdeueis..

Pws ginetai an exeis 3 slots se 3 knobs (ta opoia kanoun tin epilogi tou effect), na kaneis me ta idia knobs kai epilogi kai elegxo twn parametrwn tous ?

Telws pantwn, auto pou synithws kanoume otan dinoume stis konsoles elegxo 3 Effect Slots einai to eksis.
To knob kanei elegxo tis parametrou 1 kai me SHIFT elegxo tis parametrou 2
To koumpi kanei On/Off kai me SHIFT kanei select to epomeno.

An ta knobs einai encoders (diladi den exoun arxi kai terma / atermona), tote to tha mporouses na valeis to select sto encoder kai me SHIFT na elegxeis tin parametro. An den einai omws, dld einai knobs me arxi kai terma, tha exeis thema otan gyrizeis apo SHIFT se aplo mode kai toumpalin (soft-takover)
 

Inviato Thu 04 Dec 14 @ 8:42 am
Ίσως να μην στο έδωσα καλά ώστε να μπορέσεις να με βοηθήσεις ...πιο συγκεκριμένα κατέβασα και δουλεύω το δικό σου skin ( άριστο και με πληροφορίες που έλειπαν ) , στο tab των effects όταν έχει την επιλογή να εμφανίσει και τα 3 ο controller μπορεί να δουλέψει μονο το πρώτο , τα αλλά 2 με το ποντίκι !
Κάτι ακόμα , στον controller υπάρχει ένα κουμπι με την ονομασία browser , αλλά και ένα knob στο κέντρο το οποίο περιστρέφεται ατέρμονα αλλά και μπορεί να πατηθεί . Το default mapping στο μεν κουμπι δεν κάνει κάτι , στο knob περιςτρεφοντας κάνεις πλοήγηση στο browser και όταν πατηθεί τρέχει τα samples .ποιοα εντολή δίνω ώστε στο πάτημα να μου εμφανίζει το browser ?
Ευχαριστώ
 

Inviato Thu 11 Dec 14 @ 4:32 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Poio skin ? Exw anevasei peripou 40 ! lol
 

Inviato Thu 11 Dec 14 @ 8:54 am
swap 4decks !αριστο !
 

Inviato Thu 11 Dec 14 @ 10:45 am
Τελικά βλέποντας πως είναι δύσκολο να μαπαρω τον controller μου , κατέφυγα στην έτοιμη λύση ...κατέβασα αυτό εδώ που είναι περίπου αυτό που ζητάω Denon MC 3000 Enhanced VDJ8-Mapping by djragman, απο εδώ μέσα . Το θέμα είναι πως αφού το κάνω install και μου λέει πως έχει γίνει δεν μπορώ να το δω στο μενού controller . Οι μόνες επιλογές που έχω είναι το ignore, factory default , custom mapping.
Επίσης με ποιοα εντολή δίνω στο κεντρικό knob το browser zoom ;
Ευχαριστώ
 

Inviato Sat 13 Dec 14 @ 1:39 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
H entoli einai .. toggle '@browser'
Enas eukolos tropos na diavazoume tis entoles twn koumpiwn se ena skin (an auta exoun Tooltip kai den fainetai to action)..
Pas Config->Controllers tab.
Epilegeis as poume ton controller sou i to pliktolrogio.
Patas ena koumpi ston controllers sou i sto pliktorlogio.
patas to Key Learn (koumpi stin foto pio katw).
to Config eksafanizetai
me to pontiki patas to koumpi tou opoiou theleis na pareis tin entoli tou.
To config epanerxetai me tin entoli sto koumpi idia me auti tou skin.


Oson afora gia ton custom mapper. meta to mynima oti egkatastathike swsta, vlepeis to arxeio ston fakelo /Documents/VirtualDJ/Mappers ?
 

Inviato Sat 13 Dec 14 @ 5:51 pm
Ευχαριστώ για την απάντηση , δουλεύω ήδη πάνω στις οδηγίες σου , ένα μικρό θεματάκι έχω μόνο στο tab κάτω δεξιά στις επιλογές που γράφει βιβλιογραφία ..δεν μου ανοίγει . Φαντάζομαι πως εκεί θα έχει ακόμα περισσότερες πληροφορίες . Αλλά γιατί δεν ανοίγει ;
 

Inviato Mon 15 Dec 14 @ 12:44 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
AggelakasK wrote :
Ευχαριστώ για την απάντηση , δουλεύω ήδη πάνω στις οδηγίες σου , ένα μικρό θεματάκι έχω μόνο στο tab κάτω δεξιά στις επιλογές που γράφει βιβλιογραφία ..δεν μου ανοίγει . Φαντάζομαι πως εκεί θα έχει ακόμα περισσότερες πληροφορίες . Αλλά γιατί δεν ανοίγει ;


το link που σε παραπέμπει είναι αυτό : http://www.virtualdj.com/wiki/VDJScript
 

Inviato Mon 15 Dec 14 @ 12:54 am
Γεια σας.
ξερει κανεις αν υπαρχουν εντολες για map (Virtual dj 7) στις εξης επιλογες-- για το EFFECT- echodoppler θελω να βαλω σε κουμπια σε controler τιν επιλογη ''BEAT'' και τις επιλογες
''DECK 1'' - ''DECK 2'' που ειναι κατω απο το ACTIVATE
 

Inviato Mon 26 Jan 15 @ 8:28 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Den to exw egkatestimeno gia na to tsekarw, alla dokimase tis entoles .. effect_button 1 , effect_button 2 klp.
 

Inviato Tue 27 Jan 15 @ 4:16 pm
μπα τιποτα απο αυτα....
 

Inviato Mon 02 Feb 15 @ 12:18 pm
Γεια σας.
ξερει κανεις αν υπαρχουν εντολες για map (Virtual dj 7) στις εξης επιλογες-- για το EFFECT- echodoppler θελω να βαλω σε κουμπια σε controler τιν επιλογη ''BEAT'' και τις επιλογες
''DECK 1'' - ''DECK 2'' που ειναι κατω απο το ACTIVATE
δειτε καιτην φωτο για το τι θελω ακριβως
http://s27.postimg.org/o44156137/IMG_20150124_143140.jpg
 

Inviato Fri 06 Feb 15 @ 12:24 pm
Οι ενδείξεις deck 1 / deck 2 είναι αυτόματες και δεν μπορείς να τις κάνεις map
Το beat είναι λογικά το effect button 2
 

Inviato Sun 08 Feb 15 @ 12:11 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)