Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: VIRTUAL DJ 8 H SERATO

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΙΖΩ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΕΑ...ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟΨΕΙΣ...ΕΠΙΔΕΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ DJ ΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΙΑ ΚΟΝΣΟΛΑ PIONNER DDJ-S1 Κ ΕΧΕΙ ΤΟ SERATO...Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ..VIRTUAL DJ 8 H SERATO ?ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΟΠΟ Κ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ...Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ Κ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΟ VIRTUAL DJ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ Κ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΟ SERATO ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ..ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.
 

Inviato Sun 22 Feb 15 @ 6:57 am
το vdj 8 εχει πολύ καλυτερο browser για τη μουσικη σου, δεν χρειαζεται να σταματας το deck για να προσθέσεις νέο κομματι ,εχει πραγματικο (automix playlist) και αλλα πολλά.... με σημαντικότερο ένα όρο που θα κλέψω από την κυβέρνηση ευελιξία .

Αν τα παραπάνω σου φαίνονται λίγα τότε τα υπόλοιπα τα κάνει και το serato που πιστεύω ότι διαθέτει σχεδόν όλο το forum αλλά δεν το δουλεύει :)

 

Inviato Mon 23 Feb 15 @ 1:48 pm
εχω δουλεψει και τα 3 προγραματα (τα ποιο γνωστα ευρεως) το serato δεν μου αρεσει για ενα λογο!
αν εχεις ενα φακελο και μεσα σ αυτον αλλους 10 υποφακελους με διαφορετικα ειδη μουσικης παει
και τα βλεπει ενα φακελο ολα! φαντασου τωρα να εχεις μεσα στους 10 υποφακελους ελληνικα
house disko pop rock......θα γινουν ολα ενας αχταρμας και αντε παιξε ανεβοκατεβαζωντας και
ψαχνωντας τι θελεις να παιξεις! νομιζω πως το serato ειναι να εχεις ετοιμο ξεχωρισμενο ενα set
απο 100 κοματια και να παζεις κατα βουληση.....! εχει θεματα με τους φακελους! αποψη μου!
 

Inviato Tue 24 Feb 15 @ 5:06 pm
djkappas wrote :
το vdj 8 εχει πολύ καλυτερο browser για τη μουσικη σου, δεν χρειαζεται να σταματας το deck για να προσθέσεις νέο κομματι ,εχει πραγματικο (automix playlist) και αλλα πολλά.... με σημαντικότερο ένα όρο που θα κλέψω από την κυβέρνηση ευελιξία .

Αν τα παραπάνω σου φαίνονται λίγα τότε τα υπόλοιπα τα κάνει και το serato που πιστεύω ότι διαθέτει σχεδόν όλο το forum αλλά δεν το δουλεύει :)



Μόνο το Automix βλέπω σαν έλλειψη και αυτό για όποιον το χρειάζεται.
Υπάρχει επιλογή στο μενού να μην σταματάς το deck για να προσθέσεις τραγούδι.


dinos.liaskos wrote :
εχω δουλεψει και τα 3 προγραματα (τα ποιο γνωστα ευρεως) το serato δεν μου αρεσει για ενα λογο!
αν εχεις ενα φακελο και μεσα σ αυτον αλλους 10 υποφακελους με διαφορετικα ειδη μουσικης παει
και τα βλεπει ενα φακελο ολα! φαντασου τωρα να εχεις μεσα στους 10 υποφακελους ελληνικα
house disko pop rock......θα γινουν ολα ενας αχταρμας και αντε παιξε ανεβοκατεβαζωντας και
ψαχνωντας τι θελεις να παιξεις! νομιζω πως το serato ειναι να εχεις ετοιμο ξεχωρισμενο ενα set
απο 100 κοματια και να παζεις κατα βουληση.....! εχει θεματα με τους φακελους! αποψη μου!


Μου αρέσει που λες ότι το έχεις δουλέψει κιόλας...
Εγώ και στο VDJ χρησιμοποιώ MONO τα crates του Serato στο Root Elements...
 

Inviato Tue 24 Feb 15 @ 5:42 pm
papagpanos wrote :
djkappas wrote :
το vdj 8 εχει πολύ καλυτερο browser για τη μουσικη σου, δεν χρειαζεται να σταματας το deck για να προσθέσεις νέο κομματι ,εχει πραγματικο (automix playlist) και αλλα πολλά.... με σημαντικότερο ένα όρο που θα κλέψω από την κυβέρνηση ευελιξία .

Αν τα παραπάνω σου φαίνονται λίγα τότε τα υπόλοιπα τα κάνει και το serato που πιστεύω ότι διαθέτει σχεδόν όλο το forum αλλά δεν το δουλεύει :)



Μόνο το Automix βλέπω σαν έλλειψη και αυτό για όποιον το χρειάζεται.
Υπάρχει επιλογή στο μενού να μην σταματάς το deck για να προσθέσεις τραγούδι.


dinos.liaskos wrote :
εχω δουλεψει και τα 3 προγραματα (τα ποιο γνωστα ευρεως) το serato δεν μου αρεσει για ενα λογο!
αν εχεις ενα φακελο και μεσα σ αυτον αλλους 10 υποφακελους με διαφορετικα ειδη μουσικης παει
και τα βλεπει ενα φακελο ολα! φαντασου τωρα να εχεις μεσα στους 10 υποφακελους ελληνικα
house disko pop rock......θα γινουν ολα ενας αχταρμας και αντε παιξε ανεβοκατεβαζωντας και
ψαχνωντας τι θελεις να παιξεις! νομιζω πως το serato ειναι να εχεις ετοιμο ξεχωρισμενο ενα set
απο 100 κοματια και να παζεις κατα βουληση.....! εχει θεματα με τους φακελους! αποψη μου!


Μου αρέσει που λες ότι το έχεις δουλέψει κιόλας...
Εγώ και στο VDJ χρησιμοποιώ MONO τα crates του Serato στο Root Elements...


περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ......
δεν κατηγόρησα το πρόγραμμα (serato), απλός ανέφερα κάποια από τα πολλα θετικά (όπως τα βλέπω εγώ)
του προγράμματος που σ αυτό το forum όλοι στηρίζουμε και υποστηρίζουμε..

εσύ λόγο του είδους της μουσικης που δουλεύεις μπορεί να σε βολεύουν τα crates άλλος δουλεύει time code vinyl και
άλλος θέλει την ασφαλεια που του προσφέρει η επιλογή load security: silent.

Γράψε καλύτερα δυο τρία θετικά σχόλια για το ένα η το άλλο πρόγραμμα όπως εσύ νομίζεις και μη σχολιάζεις αυτά που λένε οι άλλοι
ευχαριστω.
 

Inviato Wed 25 Feb 15 @ 10:25 am
re paidia vdj timecode vinyls pou poulane an kserete kanena meros athina h thessaloniki??
 

Inviato Wed 25 Feb 15 @ 3:13 pm
kai kati allo, sto virtual dj den mporeis n xrhsimopoihseis traktor vinyls etsi??
 

Inviato Wed 25 Feb 15 @ 3:17 pm
Για VirtualDj Vinyls κάνεις κλικ ΕΔΩ

Το VirtualDj παίζει και με Traktor Vinyls, Serato Vinyls, Mixvibes Vinyls, Torq Vinyls και MsPinky Vinyls
 

Inviato Wed 25 Feb 15 @ 4:59 pm
φιλε papagpanos την αποψη μου ειπα.....! θελει καποιος την κρατα θελει την πετα!
τωρα αν το εχω δουλεψει και το ποσο το ξερω εγω! δεν ειπα ποτε οτι ειμαι
προγραματιστης η θεοφωτιστος! εγω διαπιστωσα απλα αυτα που εγραψα στο ποστ
ποιο πανω! ευχαριστω!
 

Inviato Thu 26 Feb 15 @ 12:11 pm
Σας ευχαριστω ολους...θα ηθελα παντως κ την γνωμη του PhantomDeejay αν δεν του κανει κοπος...
 

Inviato Fri 27 Feb 15 @ 5:59 am
Δεν νομίζω οτι η γνώμη η δική μου έχει τόση αξία... Κι αυτό επειδή εργάζομαι για την Atomix οπότε όσο και να θέλω δεν μπορώ να είμαι 100% αντικειμενικός.

Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, για να αποφασίσεις ποιο από τα δύο προγράμματα θα χρησιμοποιήσεις και θα επενδύσεις χρόνο για να μάθεις, εξαρτάται από το τι θες να κάνεις.

Και τα δύο προγράμματα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους.
Έχεις ήδη άδεια PRO Subscriber οπότε τα πλεονεκτήματα όπως δωρεάν updates εφ' όρου ζωής, δωρεάν plug-in / extension downloads κτλ δεν έχουν τόσο μεγάλη βαρύτητα για σένα αυτή την στιγμή καθώς μπορείς και τα δοκιμάζεις.

Στα θετικά του VirtualDj:
Απίστευτα καλύτερος browser, και η καλύτερη μηχανή αναζήτησης μεταξύ όλων των dj software. Αν είσαι mobile dj ή αν ΔΕΝ παίζεις με 2-3 λίστες και δέχεσαι συχνά requests τότε δεν υπάρχει ανταγωνισμός.
Το VirtualDj κάνει video και karaoke. Το Serato απαιτεί έξτρα plug-in (επί πληρωμή) για να κάνει video.
Απίστευτα ισχυρή μηχανή παραμετροποίησης (VDJ Script) που σου επιτρέπει αν θες να αλλάξεις εξ' ολοκλήρου την συμπεριφορά του controller σου. Το Serato σε αφήνει μόνο σε ορισμένους controllers και σε ορισμένο βαθμό.
Επίσης σημαντικό πλεονέκτημα κατά τη γνώμη μου είναι και το γεγονός οτι το VirtualDj ΔΕΝ είναι "δεμένο" με κάποιο hardware. Όλοι μας αλλάζουμε controllers συχνά πλέον. Αν αύριο - μεθαύριο πάρεις ένα controller που δεν είναι Serato Certified, bye-bye Serato! (Ή επιλέγεις πάλι να πληρώσεις κάτι της για να ξεκλειδώσεις κάποια certified Serato peripherals)
Για παράδειγμα μιας και αυτές τις μέρες ασχολούμαι με τα XDJ-1000, τα XDJ-1000 δεν δουλεύουν από μόνα τους στο Serato. Πρέπει να είτε να έχεις συνδεδεμένο συμβατό hardware (πχ SL2/SL3) είτε να πληρώσεις για να τα ξεκλειδώσεις καθώς θεωρούνται "περιφερειακές" συσκευές.
Για το τέλος άφησα στα πλεονεκτήματα του VirtualDj το πιο απλό:
Τεράστια γκάμα controllers που μπορούν να συνδεθούν και να δουλέψουν απ' ευθείας με το πρόγραμμα. Πρακτικά αυτό σημαίνει οτι στα περισσότερα μαγαζιά πλέον μπορείς να πας αποκλειστικά με το laptop σου αν θες αφού σχεδόν όλα πλέον έχουν κάποιας μορφής controller (ή CD/Controller)

Το μοναδικό πράγμα που εγώ προσωπικά δέχομαι σαν μειονέκτημα του VirtualDj απέναντι στο Serato είναι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργούν και χρησιμοποιούνται τα effects. Όχι τα effects αυτά καθ' αυτά καθώς στην έκδοση 8 τα "εσωτερικά" (native) effects έχουν βελτιωθεί απίστευτα σε σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις και ο ήχος τους ή "η ποιότητα τους" δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το Serato. Απλά ο τρόπος που τα χρησιμοποιείς και τα ελέγχεις real-time στο VirtualDj 8 έχει αρκετά περιθώρια για βελτίωση.

Τέλος, στο θέμα "ήχος" και "ποιότητα" (πιστότητα) ήχου υπάρχει απλά ισοπαλία. Δεν νομίζω οτι αυτή την στιγμή με το VirtualDj 8 υπάρχει κάποιος που μπορεί να ξεχωρίσει τον ήχο του ενός προγράμματος σε σχέση με το άλλο εφόσον χρησιμοποιούν το ίδιο αρχείο και την ίδια κάρτα ήχου στο ίδιο ηχοσύστημα.

Αυτά από εμένα.
Όπως είπα δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικός κριτής (όσο κι αν το θέλω) και εξάλλου βρίσκεσαι στο forum του VirtualDj που σημαίνει οτι σχεδόν όλοι μας χρησιμοποιούμε κατά κόρον το VirtualDj για την δουλειά μας. Επομένως είναι λογικό 9 στους 10 εδώ μέσα να σου απαντάνε "VirtualDj". Αντίστοιχα αν ρωτήσεις στο forum του Serato, τότε 9 στους 10 θα σου πουν "Serato"

Υ.Γ.:
Η επιλογή είναι πάντα δική σου. Θα πρέπει να κρίνεις με βάση τις ανάγκες σου και το τι σε βολεύει.
Για παράδειγμα, αρκετά χρόνια πριν όταν εγκατέλειψα ένα άλλο software που χρησιμοποιούσα για πολλά χρόνια (PCDJ) δοκίμασα το Traktor πριν καταλήξω στο VirtualDj. Όσο καλό πρόγραμμα κι αν ήταν (που ήταν) εμένα απλά ΔΕΝ με βόλεψε... Γι αυτό και τότε αποφάσισα να συνεχίσω με το VirtualDj.
Το VirtualDj το έχεις. Προφανώς και έχεις και κάποιο controller που συνοδεύεται από το Serato. Δοκίμασε να παίξεις μια μέρα με το ένα μια μέρα με το άλλο για 10-15 μέρες. Στο τέλος θα έχεις βρει τι σε βολεύει και τι όχι. Κι όταν αποφασίσεις, τότε μπορείς να επενδύσεις πλέον σε χρόνο και κόπο να στήσεις το κάθε πρόγραμμα στα μέτρα σου (π.χ. να οργανώσεις τις λίστες σου, να κάνεις ανάλυση των κομματιών, να φτιάξεις cues σε τραγούδια που θες, κτλ)
 

Inviato Fri 27 Feb 15 @ 7:43 am
Σε ευχαριστω παρα πολυ PhantomDeejay για τον χρονο σου...θα συνεχισω στο virtual γτ εδω εχω φτιαξει λιστες κ ολα τα υπολοιπα...δουλευω την κονσολα pionner ddj-s1 και στα σκιν που εχει γι αυτο το κοντρολερ ειναι μονο για το virtual dj 7 μιπως γνωριζεις αν υπαρχει κατι για το 8?σε ευχαριστω και παλι.
 

Inviato Fri 27 Feb 15 @ 10:58 am
Όχι δεν υπάρχει κάτι, αλλά έχουμε πει πολλές φορές οτι δεν χρειάζεται ένα skin να είναι φτιαγμένο για ένα controller για να δουλέψει σωστά ο controller. Πολύ περισσότερο δεν χρειάζεται το skin να είναι "ίδιο" στα γραφικά με τον controller. Προσωπικά θέλω το skin μου να έχει οτι δεν έχει ο controller. Δεν θέλω volumes, EQ's κτλ στο skin μου. Αυτά τα βλέπω στον controller. Αντίθετα θέλω waveforms, track info, display times και ΜΕΓΑΛΟ browser... ;)
 

Inviato Fri 27 Feb 15 @ 3:11 pm
Αντίθετα θέλω waveforms, track info, display times και ΜΕΓΑΛΟ browser... ;)..εχεις καποια να μου προτείνεις?συγνωμη για το πρήξιμο..χιχι
 

Inviato Sat 28 Feb 15 @ 11:56 am
Silver sleek... δοκιμασε το αλλα ψαξε το πρωτα καλα
 

Inviato Sat 28 Feb 15 @ 12:54 pm
σε ευχαριστω για ακομα μια φορα..
 

Inviato Sat 28 Feb 15 @ 1:23 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)