Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Pioneer DDJ-SX2

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

elpismPRO InfinityMember since 2015
Καλησπέρα,
Είμαι καινούριος στο Forum όπως επίσης και στο djing με κονσόλα. Μόλις αγόρασα την κονσόλα PIoneer DDJ-SX2. Προφανώς γνωρίζετε ότι έχει ενσωματωμένο το Serato. Από τα λίγα όμως που ξέρω προτιμώ το Virtual dj. Είδα ότι το κόστος είναι περίπου στα 207 €. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι, εφόσον αγοράσω την έκδοση 8, αν είναι συμβατή με την συγκεκριμένη κονσόλα σε όλα [pads, effect κτλ]? Ή ακόμα δεν έχει τελειοποιηθεί η V.8 με την κονσόλα αυτή 100%? Και κάτι σχετικό με τις απαιτήσεις συστήματος. Έχω laptop με windows 7, Intel 2, 2.00 GB RAM. Αρκεί?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Inviato Thu 19 Mar 15 @ 8:32 am
Η κονσόλα δουλεύει μια χαρά με το VirtualDj 8.
Μπορείς εξάλου να τη δοκιμάσεις κατεβάζοντας το VirtualDj και να δεις και μόνος σου (περιορισμός μόνο 10 λεπτά σε κάθε επανεκκίνηση του προγράμματος)
Απο τεχνική άποψη η κονσόλα είναι έτοιμη κατά 99% καθώς δεν έχουμε demo unit για να κάνουμε πλήρη ελέγχους στο 100% των δυνατοτήτων της.

Για τον υπολογιστή σου τώρα, αρκεί μεν αλλά πιθανόν να ζοριστεί αν θελήσεις να κάνεις και video.

Ενημερωτικά πάντως παίζω με το 8 με την SX και την SZ σε ένα σύστημα Windows 7 32bit Core2Duo του 2008 με 1 GB RAM χωρίς προβλήματα!!! (Αλλά χρήση μόνο audio)
 

Inviato Thu 19 Mar 15 @ 8:37 am
Και κάτι ακόμα:
Η άδεια που κοιτάς είναι η "PLUS" η οποία είναι για ΜΗ επαγγελματική χρήση.
Απλά στο διευκρινίζω... :)
 

Inviato Thu 19 Mar 15 @ 8:39 am
ChreecePRO (OEM)Member since 2014
Μόλις χθες παρέλαβα την SX2. Μετά από μια μικρή δοκιμή φαίνεται να δουλεύει απρόσκοπτα. Είχα ήδη κατεβάσει και τον custom mapper από τα addons.
Ένας ενδελεχής έλεγχος θα γίνει αύριο που θα δοκιμαστεί σε πραγματικές συνθήκες...
Γιώργο κρίμα που είμαι εξωτερικό αλλιώς ευχαρίστως μεσοβδόμαδα να στον δάνειζα... :)
 

Inviato Thu 19 Mar 15 @ 8:49 am
ChreecePRO (OEM)Member since 2014
Επίσης για το Serato. Επειδή είχε η κονσόλα μέσα vouchers για Serato Video & Flip, είπα να το δοκίμασω ώστε να εκμεταλλευτώ στο 100% την κονσόλα, μιας και το VDJ δεν υποστηρίζει (ακόμα;) το Flip.
Μετά από 10 λεπτά το έκλεισα...
(Σημειωτέον το είχα ήδη με την SZ αλλά λόγω του ότι παίζω μόνο βίντεο και ήθελε 100 ή 150$ για το βίντεο Plugin, δεν το δούλεψα ποτέ...)
 

Inviato Thu 19 Mar 15 @ 8:53 am
elpismPRO InfinityMember since 2015
Ευχαριστώ πολύ!
 

Inviato Thu 19 Mar 15 @ 8:55 am
elpismPRO InfinityMember since 2015
Κάτι τελευταίο.. Ναι την plus κοίταξα. Για επαγγελματική χρήση την θέλω. Δηλαδή πρέπει να πάρω την infinity?
 

Inviato Thu 19 Mar 15 @ 8:59 am
Chreece wrote :
Μόλις χθες παρέλαβα την SX2. Μετά από μια μικρή δοκιμή φαίνεται να δουλεύει απρόσκοπτα. Είχα ήδη κατεβάσει και τον custom mapper από τα addons.
Ένας ενδελεχής έλεγχος θα γίνει αύριο που θα δοκιμαστεί σε πραγματικές συνθήκες...
Γιώργο κρίμα που είμαι εξωτερικό αλλιώς ευχαρίστως μεσοβδόμαδα να στον δάνειζα... :)

Με τον custom mapper δεν ξέρω πως μπορεί να συμπεριφέρεται η κονσόλα...

ΔΕΝ θες να δεις πως είναι ο custom προσωπικός μου Mapper για την SZ... :P
 

Inviato Thu 19 Mar 15 @ 10:04 am
elpism wrote :
Κάτι τελευταίο.. Ναι την plus κοίταξα. Για επαγγελματική χρήση την θέλω. Δηλαδή πρέπει να πάρω την infinity?

Κανονικά ναι, χρειάζεσαι μία άδεια PRO. Είτε την Infinity είτε την Subscriber...

Αν δεν είσαι σίγουρος για το αν θες ή οχι να δουλέψεις με το VirtualDj θα σου πρότεινα να πάρεις για ένα μήνα την PRO Subscriber. Ο controller και το πρόγραμμα θα δουλεύουν πλήρως χωρίς κανένα περιορισμό.
Αν αποφασίσεις οτι θες το VirtualDj τότε προσωπική μου άποψη είναι να σταματήσεις την Subscriber και να αγοράσεις την Infinity.

Αν πάλι έχει αποφασίσει ήδη οτι θες να δουλεύεις με το VirtualDj, πάλι προσωπική μου άποψη είναι να πάρεις κατευθείαν το Infinity.
Μπορεί να σου φαίνεται λίγο ακριβό, αλλά πιστεύω οτι αξίζει την διαφορά σε σχέση με την PLUS για αυτά που προσφέρει παραπάνω: (απεριόριστη πρόσβαση σε ΟΛΟΥΣ τους controller, απεριόριστη δυνατότητα ρύθμισης hardware (audio setup), δυνατότητα χρήσης timecode/DVS, άφαιρεση του logo από το video, streaming σε webradio, και φυσικά τη νομική δυνατότητα να το χρησιμοποιείς επαγγελματικά)
 

Inviato Thu 19 Mar 15 @ 10:12 am
elpismPRO InfinityMember since 2015
Σε ευχαριστώ και πάλι για την άμεση σου απάντηση, αλλά δυστυχώς το οικονομικό κομμάτι πάντα είναι σοβαρό.. Κάτι σχετικό λοιπόν. Αν δεν κάνω αυτό που μου προτείνεις και ξεκινήσω με plus και δω στην πορεία ότι χρειάζομαι infinity, τι κάνω. Συμπληρώνω την διαφορά ή ξανά από την αρχή πληρώνω την infinity;
 

Inviato Thu 19 Mar 15 @ 10:25 am
Πληρώνεις ξανά απ' την αρχή (ολόκληρο το ποσό)
Το ίδιο ισχύει κι αν αλλάξεις στο μέλλον κονσόλα...
 

Inviato Thu 19 Mar 15 @ 11:06 am
ChreecePRO (OEM)Member since 2014
Κάτι που πρέπει να αναθεωρήσει η Atomix ώστε να γίνει δελεαστικό το update στους controllerists
 

Inviato Thu 19 Mar 15 @ 11:24 am
elpismPRO InfinityMember since 2015
Τελικά όπως θα καταλάβατε προχώρησα στην pro infinity. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος! Μια εύκολη ερώτηση έχω.. Από skins η VDJ 8 μου δίνει μόνο 4 επιλογές. Έχω άλλες δυνατότητες ή πρέπει να περιμένω λίγο καιρό;
 

Inviato Mon 23 Mar 15 @ 7:06 am
 

Inviato Mon 23 Mar 15 @ 8:28 am
elpismPRO InfinityMember since 2015
Κατεβάζω ένα skin [το ίδιο και για κάποια sampler & effects]. Αν μου αρέσει το κρατάω. Αν όμως δεν το θέλω, πως μπορώ να το αφαιρέσω από τις επιλογές στις ρυθμίσεις; Δηλαδή, να μην εμφανίζεται καθόλου σαν επιλογή. Σαν μην το κατέβασα ποτέ.. Πως γίνεται;
 

Inviato Mon 23 Mar 15 @ 4:15 pm
benicosPRO InfinityMember since 2010
an exeis mac mporo na se boi8iso?
 

Inviato Mon 23 Mar 15 @ 4:40 pm
Πας στον φάκελο Documents\VirtualDj\Skins με τον Explorer ή τον Finder και σβήνεις το αρχείο του skin που δεν θέλεις
 

Inviato Mon 23 Mar 15 @ 5:20 pm
elpismPRO InfinityMember since 2015
Thanks!
 

Inviato Tue 24 Mar 15 @ 3:52 am
elpismPRO InfinityMember since 2015
Έχω τρεις σκληρούς εξωτερικούς δίσκους. Ίδιους φακέλους και αρχεία [back up δηλαδή]. Πως γίνεται με το ίδιο πρόγραμμα [VDJ 8] και στο ίδιο laptop συγκεκριμένα αρχεία με ελληνικούς χαρακτήρες να μην διαβάζονται το ίδιο. Δηλαδή, το ίδιο τραγούδι από τον σκληρό [πχ] Α να διαβάζεται κανονικά και στον σκληρό Β να το βλέπει ως κινέζικο. Είναι θέμα του εξωτερικού δίσκου Β?

Και κάτι δεύτερο.. Έχω δουλέψει hot que στον έναν [τον ονομάζω Α]. Πως τα μεταφέρω και στους άλλους? Κάνω αντιγραφή από τον Α στους άλλους τα τραγούδια? Κάνω και την database? Κάνω κάτι άλλο?

Ευχαριστώ για την υπομονή σας...
 

Inviato Wed 25 Mar 15 @ 2:44 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)