Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: βοηθεια για επιλογη djcontroller - Page: 1

Questa parte dell'argomento è obsoleta e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate

καλησπερα.
ενδιαφερομαι να αγορασω ενα djcontroller και ακομα ψαχνομαι δεν εχω κατασταλαξει σε πιο μοντελο..
ειμαι κατοχος ενος παλιου controller.hercules mk2...
παντα το παρατουσα γιατι μου αρεσε να παιζω με τα cdplayers και γενικα με τα cd's μουσικη.
παιζω 15 χρονια μουσικη σε bar-club-cafe...
ειπα να παρω κατι σε pioneer γιατι ολα αυτα τα χρονια στα μαγαζια που επαιζα ειχαν pioneer.
ειναι καταπληκτικα τα επαγγελματικα cdplayers της pioneer και απο ηχο και σαν μηχανηματα και παω προς pioneer κοντρολ λογω αυτου του σκεπτικου.μπορει να ειμαι λαθος γι'αυτο σας ρωταω εσας...
αλλοι μου λενε πως τα numark se controll ειναι καλυτερα απο τα pionner...
το αλλο που μου αρεσουν στα pioneer controll που εχουν τα cue-play με τα κλασικα κουμπια που εχουν τα επαγγελματικα cdplayers...
ειχα πει να επερνα στην αρχη το pioneer xdj-r1 επειδη επερνε και cd's,αλλα ειδα πολλα προβληματα στο youtube και σε αλλα site του εξωτερικου οποτε απαγοητευτικα...ειχαν ολοι αυτοι μια ελπιδα πως θα εστρωναν με καποια μελοντικα updates,ισως εχουν στρωσει τι λετε?????
μετα ειδα το pioneer sr,εκει ελεγαν πως εχαναν οι ροδελες (jogs).
μου συστησαν και μερικοι μαγαζατορες το pioneer sx-2...μου ειπαν πως δεν εχει καποιο προβλημα αυτο το κοντρολ πως εχουν μηδενικη αποκριση-καθυστερηση τα cue-play-jogs(ροδελες),ισχυει αυτο????
numark kai vestax που τα απομακρυνα λογω κουμπιων τα βλεπω σαν πλαστικα και οχι οπως τα κοκαλινα σαν σιδερενια που εχει η pioneer και επειδη ειχα φαει την φολα με το hercules mk2 που ειχε αυτα τα ελεεινα πλαστικα κουμπακια τα φοβηθηκα.....
θελω ενα κονσολακι που να ειναι πολυ κοντα στα επαγγελματικα cdplayers της pioneer με μηδενικη αποκριση-καθυστερηση ειδικα αυτα τα τρια βασικα cue-play kai jogs...
να το κουμπωνω στην κεντρικη κονσολα του μαγαζιου και να παιζω 'η σε παρτακια που δημιουργω να ειναι η κεντρικη κονσολα που θα δεχεται ολα τα ηχεια,ενισχυτες το κονσολακι που θα παρω...αλλα η βασικη δουλεια θα κουμπωνει πανω στην κονσολα του μαγαζιου σε καποια φετα κενη και θα παιζω σε ενα καναλι η δυο με το κονσολακι μου...
επεισης ποια η διαφορα των pioneer sr me to sx kai sx2?????εκτος οτι το sr εχει δυο καναλια στον μεικτη του ενω τα sx εχουν 4 καναλια...
στα βασικα που θελω ειναι ιδια, μηδενικη αποκριση-καθυστερηση ειδικα αυτα τα τρια βασικα cue-play kai jogs...?????????????
τι μου προτεινεται απο μαρκα και πιο μοντελο??????????
 

Inviato Tue 21 Apr 15 @ 7:18 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Kapote rotisa ena theio mou giati pires pali Mercedes, afou idi eixes, kai den protimises kati allo, gia allagi as poume. H apantisi tou itan "An pote apoktiseis kai odigiseis Mercedes, meta mono Mercdes tha pairneis"
Kapws etsi einai kai me ta Pioneer. An paizeis me Pioneer, ola ta alla tha sou fainontai plastikoures.

To thema apokrisis exei na kanei vasika me to poso xamila mporei na pesei to latency tis kartas ixou kai to poso kalostimenos einai o ypologistis sou wste na mporei na "anteksei" xamiles times xwris na exeis kopsimata.

Tin SR kalytera apefyge tin. Kapoia provlimata emfanistikan stin mitriki plaketa arketwn (symperilambanomenou ki emena - i konsola ekane trela xwris logo)

H SX einai dokimasmeni konsola kai paizei teleia me to VirtualDJ.
Tha sou elega omws na preis tin SX2. Ta RGB pads pou exei tha sou fanoun xrisima.
 

Inviato Tue 21 Apr 15 @ 11:47 pm
Εχει δικιο ο θειος...χαχα ευχαριστω πολυ φιλε μου γοα την απαντηση.
για την sx2 Δεν εχεις ακουσει καποιο προβλημα...???
 

Inviato Wed 22 Apr 15 @ 5:30 am
ChreecePRO (OEM)Member since 2014
Η. SX2 με το VDJ έχει πρόβλημα με τα Gain της. Έχει αναφερθεί και περιμένουμε να λυθεί :)
Κατά τα άλλα επειδή έχω διαθέσιμο και ένα SZ μπορώ να πω ότι η SX2 είναι πολύ καλή λύση για mobile DJs και πλήρης σαν κονσόλα...
 

Inviato Wed 22 Apr 15 @ 5:39 am
Μονο με το virtual dj εχει το προβλημα????Με serato kai traktor παιζει καλα???
Και παιζω με virtual..
βλεπω λετε για pioneer.εχει δοκιμασει καποιος pioneer και καποια αλλη μαρκα???numark- vestax???το καινουργιο μοντελο rx με την οθοναρα λετε να ειναι δυνατο,η θα εχει τα προβληματα που ελεγαν για το R1???και ποια η διαφορα με την sx2 και sx..???εκτος απο τα χρωματιστα pads???
 

Inviato Wed 22 Apr 15 @ 11:42 am
pionner τα υπολοιπα ειναι να χαμε να λεγαμε..εγω εχω την DDJ S-1 ειναι ενα απλο και πολυ καλο θα ελεγα κοντρολερ..ειχα ενα θεματακι με το jok οταν επαιζα δυνατα μουσικη αλλα το εφτιαξα μονος ( το ανοιξα και σκλήρυνα την ροδελα ) και ειναι κομπλε τωρα..δουλευει τελεια με το virtual 8...
 

Inviato Wed 22 Apr 15 @ 2:50 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To thema me ta Gains tis SX2 tha lythei poly syntoma.
 

Inviato Wed 22 Apr 15 @ 4:18 pm
Δηλαδη ολοι τεινουμε προς pioneer.
 

Inviato Thu 23 Apr 15 @ 5:06 am
ειδα επισης μαγαζια σε σκρουτζομαγαζα και αλλο ελεγε 3 χρονια εγγυηση αλλο 1 χρονο και αλλα 1+1 χρονο εγγυηση...τι παιζει με τις εγγυησεις?ο καθενας οσο θελει λεει για εγγυηση????????επισης υπαρχει στην ελλαδα service????
αν χρειαστει σερβις το στελνουμε στο μαγαζι που το πηραμε???????
καποιο καλο μαγαζι με καλη εγγυηση και σερβις γιατι δεν εχω αγορασει τοσο ακριβο απο ελλαδα...
οποιος ξερει καποιο καλο μαγαζι ας μου στειλει πριβε γιατι ισως να απαγορευεται εδω στο φορουμ...
ενας που μιλουσα στο facebook πηγε απο το μαγαζι και με 950 ευρω το πηρε μαζι με ακουστικα δωρο και θηκη ενω στην σελιδα του δεν ελεγε για δωρα...μαλλον θα τα ειδε μετροιτις και θα ειχε καιρο να δει μετροιτης χρηματα....
 

Inviato Thu 23 Apr 15 @ 10:52 am
με την εγγυηση τι παιζει και το ενα καταστημα 1 χρονο,αλλο 2και αλλο 3 χρονια....τελικα τι ισχυει???
 

Inviato Fri 24 Apr 15 @ 5:11 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Auto einai kati pou prepei na rwtiseis to katastima pou tha dialekseis gia tin agora (eggyisi, service , antiporswpeia klp)
 

Inviato Fri 24 Apr 15 @ 4:11 pm
επειδη δεν ξερω εχετε να μου προτεινεται μερικα μαγαζια που ειναι καλα για εγγυησεις και service??????????
 

Inviato Fri 24 Apr 15 @ 5:50 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
απο Ελλάδα djmania.gr, djshop.gr, artsound,gr (Θεσσαλονίκη) , djmarket.gr (Λάρισα)
και thomann.de αν θεσ καποιο αξιόπιστο από εξωτερικό.
 

Inviato Fri 24 Apr 15 @ 6:50 pm
Το thomman.de σε περιπτωση που χρειαστεις service τι γινεται????επισης δεν υπαρχει προβλημα με το τελωνειο???
 

Inviato Sat 25 Apr 15 @ 5:59 am
To thomman.de έχει έδρα στη Γερμανία. Οπότε δεν υπάρχει θέμα τελωνείου.
Για το service είναι πολύ αξιόπιστο, απλά λίγο πιο "αργό" καθώς τα προϊόντα πηγαινοέρχονται Γερμανία.
Σε περίπτωση εγγύησης (δηλαδή βλάβη που καλύπτεται από την εγγύηση) καλύπτουν και τα έξοδα αποστολής.
 

Inviato Sat 25 Apr 15 @ 6:53 am
ChreecePRO (OEM)Member since 2014
Από thomman.de δεν έχω αγοράσει ακόμα τίποτα καθότι τα προϊόντα για τα οποία ενδιαφερόμουν τα έβρισκα σε προσφορά από άλλο κατάστημα. Γενικά όμως είναι το Νο.1 κατάστημα στη Γερμανία και προτιμάται από τους "δύσκολους" Γερμανούς ;)
 

Inviato Sat 25 Apr 15 @ 7:38 am
εχει ιδιες τιμες απο ελλαδα απο οτι ειδα...απο ελλαδα καποιος που να εχει τυχει σερβις και σχετικα και εμεινε ικανοποιημενος εχετε καποιο καταστημα??
 

Inviato Sat 25 Apr 15 @ 8:51 am
για service παει το μηχανημα στην pioneer η του κανουν service στο μαγαζι που το πηραμε???
γιατι πηρα στην pioneer και η εταιρεια λεει πως εχει 3 χρονια εγγυηση!!!!!!!! ενω τα μαγαζια λενε 1 χρονο αλλα 2 και αλλα 3...
σε αλλα μαγαζια τα πασ εκει για σερβις και αλλα λενε πως το πας στην pioneer και πως η πιονεερ δινει 3 χρονια οπως αποδειχτηκε....
τι παιζει βρε παιδια??????????
 

Inviato Mon 27 Apr 15 @ 9:33 am
Θα πρέπει να διαβάσεις τι λέει στους όρους εγγύησης κάθε εταιρεία.

Για να ξεκαθαρίσουμε 2 πράγματα όμως:
Αν μία κονσόλα/μηχάνημα είναι Ελληνικής αντιπροσωπείας (δηλαδή η εισγωγή στην Ελλάδα έχει γίνει από την Intersys) τότε σε καλύπτει πάντα η τριετής εγγύηση της επίσημης αντιπροσωπείας.
Αν η κονσόλα ή το μηχάνημα δεν είναι Ελληνικής αντιπροσωπείας (δηλαδή η εισαγωγή του στην Ελλάδα δεν έγινε από την Intersys) τότε σε καλύπτει για ένα χρόνο η ΔΙΕΘΝΗΣ εγγύηση του μηχανήματος, ενώ για τα υπόλοιπα 2 που απομένουν σε καλύπτει η αντιπροσωπεία της χώρας στην οποία εισήχθει/πουλήθηκε επίσημα το μηχάνημα (κάτι που συνήθως είναι πολύ δύσκολο να το βρεις εκτός κι αν αγοράσεις απευθείας από επίσημη αντιπροσωπεία στο εξωτερικό)

Τώρα πέρα από αυτά τα 2 πράγματα, υπάρχουν μαγαζιά που από μόνα τους σου δίνουν και δική τους εγγύηση. Η εγγύηση αυτή άλλοτε αφορά το μηχάνημα αυτό καθ αυτό (οπότε λογικά λειτουργούν ταυτόχρονα και σαν εξουσιοδοτημένο κέντρο service) και άλλοτε απλά αναλαμβάνουν να καλύψουν τα έξοδα αποστολής από και προς το εξουσιοδοτημένο service με το οποίο συνεργάζονται.
Σε κάθε περίπτωση αυτό είναι κάτι που πρέπει να το διαβάσεις στο ίδιο το site πριν την αγορά σου καθώς είναι υποχρεωμένοι να αναγράφουν τους όρους εγγύησης και πως / από ποιον παρέχεται.
Σε αυτό τον τομέα κανόνας δεν υπάρχει.
 

Inviato Mon 27 Apr 15 @ 10:47 am
η intersys κανει τα σερβις ελλαδα?ειναι καλη στα σερβις της η οχι?
καποιο αξιολογο μαγαζι φιλε που δεν θα σε κρεμασει απο θεμα σερβις σου εχει τυχει η εχεις ακουσει????????
 

Inviato Mon 27 Apr 15 @ 11:27 am
74%