Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: LAPTOP & HDD με USB3 ή .........???

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι βοήθεια στα εξής. Τα περισσότερα νέα laptop, όπως και το νέο μου απόκτημα, έχουν usb3 θύρες. Έχοντας διαβάσει, και σε αυτό το forum, για ‘ασυμβατότητες’ και άλλα ‘θεματάκια’, τι κάνω τώρα που θέλω να αγοράσω νέους εξωτερικούς δίσκους?
Δεν βρήκα κανέναν στην αγορά που να έχει σύνδεση με usb2 μόνο. Αγοράζω αναγκαστικά HDD με usb3 και τον συνδέω έτσι?
Και τον controller? Και αυτόν σε usb3?
Η λύση του enclosure + εσωτ. HDD πως σας φαίνεται? Είναι απαραίτητη τελικά?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Νομίζω ότι θα ενδιαφέρει αρκετούς.
 

Inviato Wed 29 Apr 15 @ 7:07 am
Τα περισσότερα (αν όχι όλα) προβλήματα που είχαν παρουσιαστεί με τις θύρες USB3 έχουν πλέον ξεπεραστεί.
Τα περισσότερα από αυτά οφείλονταν σε ασυμβατότητες των παλιών chipset που είτε ενημερώθηκαν κάποια στιμή, είτε έχουν αντικατασταθεί στα νεότερα μοντέλα Η/Υ.
Πλέον με USB3 υπάρχει μόνο ένας μικρός κίνδυνος με παλιότερες συσκευές (controllers - κάρτες ήχου) που μπορεί να παρουσιάσουν μικροκολλήματα.
Σε αυτή την περίπτωση η παρεμβολή ενός USB2 hub ανάμεσα στον υπολογιστή και την συσκευή λύνει το πρόβλημα.
 

Inviato Wed 29 Apr 15 @ 11:51 am
Ευχαριστώ, για την καθησυχαστική ομολογουμένος απάντηση. Λόγω εξαιρετικών γνώσεων και εμπεριστατωμένων απόψεων, θα σε παρακαλούσα Γιώργο,να μου πεις την γνώμη σου σε σχέση με την τελευταία απορία μου. Έχω προβληματιστεί αρκετά για το τι εξωτερικούς HDD να πάρω.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

Inviato Thu 30 Apr 15 @ 1:06 am
Καλημερα φιλοι. Καποιο νεο? καποια γνωμη για αγορα HDD?
 

Inviato Sun 03 May 15 @ 4:33 am
Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο.
Προσωπικά έχω καλές εμπειρίες από τους σκληρούς της WD
Επίσης ενώ στο παρελθόν (και για άλλες ανάγκες) το έκανα να φτιάχνω δικούς μου εξωτερικούς, πλέον το θεωρώ χαζό και άχρηστο.
 

Inviato Sun 03 May 15 @ 1:24 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)