Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: ddj-sx kai προβλημα με que

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Εχω το εξης προβλημα ξαφνικα,βαζω que σε ενα κομματι,το παιζω κανονικα,μολις παω να ξαναφορτωσω το κομματι,το βλεπω σημαδεμενο μεν στην μπαρα του τραγουδιου αλλα οταν παταω το κουμπι que μου το παιζει απο την αρχη,σαν να μην το εχω βαλει δηλαδη καθολου.Ξερει κανεις τι γινεται?
 

Inviato Mon 06 Jul 15 @ 5:55 am
Μήπως έχεις πειράξει τον mapper ?
Μήπως σου κολλάει το κουμπί SHIFT ?
 

Inviato Mon 06 Jul 15 @ 10:09 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Thymamai oti eixes xrisimopoiisei kapoia "eidiki" entoli wste na symperiferetai to CUe san tin version 7 (na grafei to HotCue 1). Swsta ?
Poia einai auti i entoli pou xrisimopooeis ?
 

Inviato Mon 06 Jul 15 @ 2:03 pm
Το swift δεν κολαει γιατι το χρησιμοποιω συνεχεια και για αλλες δουλειες.Ο πειραγμενος μαπερ ειναι με την εντολη του φαντομ οποτε δεν νομιζω να εχει θεμα απο εκει.
 

Inviato Mon 06 Jul 15 @ 3:09 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
an exeis proxeiri tin entoli pou exeis kanei assign sto CUE tha voithouse.

To setting "autoCue" to exeis sto Cue ?
Otan fortwseis to kommati kai prin patiseis to CUE, to tragoudi se poia "thesi" exei fortwthei ? Sto Cue 1, i stin arxi tou ?
 

Inviato Mon 06 Jul 15 @ 7:27 pm
alfa 156 wrote :
Εχω το εξης προβλημα ξαφνικα,βαζω que σε ενα κομματι,το παιζω κανονικα,μολις παω να ξαναφορτωσω το κομματι,το βλεπω σημαδεμενο μεν στην μπαρα του τραγουδιου αλλα οταν παταω το κουμπι que μου το παιζει απο την αρχη,σαν να μην το εχω βαλει δηλαδη καθολου.Ξερει κανεις τι γινεται?


Τι ακριβώς εννοείς οταν λες "ξαναφορτώσω" ;;;
Μπορείς να περιγράψεις ΑΚΡΙΒΩΣ τα βήματα ώστε να δοκιμάσουμε να το αναπαράγουμε;;;

Δυο παρατηρήσεις:
1) Με τη ρύθμιση AutoCue στο "CUE" όταν φορτώνεις ένα τραγούδι το κομμάτι θα φορτώσει αυτόματα ΜΟΝΟ στο CUE 1. Αν δεν υπάρχει cue 1 αλλά υπάρχει cue 2 το κομμάτι ΔΕΝ θα φορτώσει στο cue 2 αλλά στην αρχή του τραγουδιού.
2) Το VirtualDj ΔΕΝ "ξαναφορτώνει" το ίδιο κομμάτι που είναι ήδη φορτωμένο στο deck
 

Inviato Tue 07 Jul 15 @ 12:44 am
Και σε μένα 27/6/15 εκεί που έπαιζα κανονικά χωρίς να αλλάξω κάτι φορτώνοντας το κομμάτι στο δεξιό deck αν έκανα επιλογή από τα cue 1 cue2 των pads και μετά πατούσα το cue έβγαζε μια κόκκινη γραμμή στις κυματομορφές η οποία κινούνταν σαν να πατάω το εφφε roll και δεν σταματούσε το κομμάτι στο cue που είχα επιλέξει. Έκλεισα το πρόγραμμα και το άνοιξα πάλι και επανήρθε.
Μιλάμε για την έκδοση 8 με το τελευταίο update που υπήρχε σε αυτή την ημερομηνία και την ddj sx.
 

Inviato Tue 07 Jul 15 @ 2:52 am
Αυτή η συμπεριφορά δείχνει οτι ενεργοποιήθηκε το slip. Οπότε μάλλον είναι άσχετο με το άλλο πρόβλημα.
Τώρα αν ενεργοποίησες το slip κατά λάθος ή αν αυτό ενεργοποιήθηκε "μόνο του" είναι άλλο θέμα...
 

Inviato Tue 07 Jul 15 @ 3:13 am
Γιώργο και να ενεργοποιήθηκε το slip που να το ξέρω αν έγινε από μόνο του εγώ πάντως είμαι σίγουρος ότι δεν το πάτησα αλλά θα αναβόσβηνε
και πιστεύω θα το έβλεπα.
Νομίζω ότι έχει κάποια θέματα το μαπαρισμα της κονσόλας, στις εκδηλώσεις γενικά η αλήθεια είναι ότι δεν τολμάω να δουλέψω πέρα από τα βασικά
τίποτα άλλο για να μην βρεθώ προ εκπλήξεως.
 

Inviato Wed 08 Jul 15 @ 2:31 am
PhantomDeejay wrote :
Αυτή η συμπεριφορά δείχνει οτι ενεργοποιήθηκε το slip. Οπότε μάλλον είναι άσχετο με το άλλο πρόβλημα.
Τώρα αν ενεργοποίησες το slip κατά λάθος ή αν αυτό ενεργοποιήθηκε "μόνο του" είναι άλλο θέμα...


Γιώργο το δοκίμασα με το slip πατημένο και σταματάει κανονικά πατώντας το cue.
 

Inviato Wed 08 Jul 15 @ 11:31 am
Η διαδικασια εχει ως εξης:Φορτωνω κομματι,σημειωνω ενα que στο σημειο που θελω,οντως λειτουργει κανονικα μεχρι εκεινη την ωρα,παιζω το κομματι απο εκει που το εχω σημαδευσει,βαζω να παιξει ενα αλλο κομματι,και μολις ξαναβαζω το προηγουμενο κομματι,ναι μεν βλεπω πανω στην μπαρα το σημαδι que αλλα οταν παταω το κουμπι que να το παιξω ξεκιναει απο την αρχη και ΟΧΙ απο εκει που το ειχα σημαδευσει.
 

Inviato Thu 09 Jul 15 @ 9:14 am
Τη ρύθμιση "autoCue" την κοίταξες; Είναι στο "Cue" ;;;
 

Inviato Thu 09 Jul 15 @ 10:17 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Eksakolouthw na lew oti xreiazomaste na doume tin entoli pou exeis mapparei to koumpi CUE :) TO kserw oti stin exei dwsei o Phantom alla auto den mou leei tipota :)
 

Inviato Thu 09 Jul 15 @ 8:21 pm
Κανονικά η εντολή που έχεις βάλει στο CUE πρέπει να είναι η εξής:
play ? cue_stop : cue ? cue_stop : param_equal get_cue 2 ? set_cue 2 : param_equal get_cue 3 ? set_cue 3 : param_equal get_cue 4 ? set_cue 4 : param_equal get_cue 5 ? set_cue 5 : param_equal get_cue 6 ? set_cue 6 : param_equal get_cue 7 ? set_cue 7 : param_equal get_cue 8 ? set_cue 8 : set_cue 1
 

Inviato Fri 10 Jul 15 @ 4:46 am
Χθες έπαιζα σε ένα γάμο και κατά τη διάρκεια του δείπνου πριν έρθει το ζευγάρι ξαφνικά ενώ το πρόγραμμα έπαιζε από την Playlist η ddj sx δεν είχε επικοινωνία με το πρόγραμμα. Το ανοιγόκλεισα και πάλι τίποτα στην sx δεν άκουγε κανένα κουμπί σα να κόλλησε η κονσόλα.Τελικά την έκλεισα από το
power επανήρθε. Ευτυχώς δεν ήταν την ώρα του κυρίως προγράμματος. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο usb?
Έχει συμβεί σε κάποιον αντίστοιχη περίπτωση εμένα πρώτη φορά το κάνει.
 

Inviato Mon 27 Jul 15 @ 12:01 pm
τελικα το πρβλημα λυθηκε djdad...ητανε αυτο που ειπες επρπε η ρυθμιση να ειναι στο que και ητανε στο skip silence.Τις ευχαριστιες μου!
 

Inviato Mon 24 Aug 15 @ 7:41 am


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)