Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Deck 3, Deck 4 - Page: 1

Questa parte dell'argomento è obsoleta e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate

OMHROSPRO InfinityMember since 2007
Παίδες καλησπέρες... Το μαγαζί που παίζω θα αγοράσει αυτή την κονσόλα ( http://www.djshop.gr/pd/pioneer-dj-ddj-sb-17328.htm?lang=el&path=-810913231 )..
Η οποία κονσόλα απ'οτι βλέπω δεν έχει κουμπί αλλαγής των Deck.. Να πηγαίνει σε Deck 3 και Deck 4 (όπως το καινούριο της μοντέλο https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t31.0-8/11816327_10153601417975802_470554324833990981_o.jpg )..
Και ρωτώ: Μπορώ να mapparw δυο κουμπιά εναλλαγής (deck1 --> deck 3 και deck 2 --> deck 4 και αντίστροφα;;)
Και αν ναι, πως!
Όλα αυτά σε Virtual 8

Ευχαριστώ πολύ!

 

Inviato Mon 10 Aug 15 @ 9:15 pm
Επιλέγεις το κουμπί που θες και αλλάζεις τον κώδικα σε:
action_deck 1 ? deck 1 leftdeck ? deck 3 leftdeck : deck 1 leftdeck : action_deck 2 ? deck 2 rightdeck ? deck 4 rightdeck : deck 2 rightdeck
 

Inviato Mon 10 Aug 15 @ 9:19 pm
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
Δηλαδή Phantom και στα 2 κουμπιά θα βάλω τον ίδιο ακριβώς κώδικα;;
Συγνώμη φίλε μου αν σε κουράζω!
Και σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου!
 

Inviato Mon 10 Aug 15 @ 9:24 pm
Τα δύο κουμπιά (ένα δεξιά κι ένα αριστερά) θα φαίνονται σαν ΕΝΑ στο πρόγραμμα. Γι αυτό κι όλος αυτός ο κώδικας
 

Inviato Mon 10 Aug 15 @ 9:25 pm
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
Οκ Phantom! Σ'ευχαριστώ πολύ! Μόλις την παραλάβω θα κάνω την δοκιμή και μόνο αν κολλήσω θα σε ενημερώσω εδώ!
Και πάλι σ'ευχαριστώ!
 

Inviato Mon 10 Aug 15 @ 9:28 pm
Ανάλογα με το κουμπί που θα διαλέξεις να κάνει αυτή την δουλειά υπάρχει μια περίπτωση να είναι "διαφορετικό" σε κάθε πλευρά. Τότε πες να σου πω τον κώδικα για τα "δύο" κουμπιά! :)
 

Inviato Mon 10 Aug 15 @ 9:30 pm
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
http://technosound.gr/images/detailed/2/Pioneer_DDJ-SB.jpg
Όπως την ''κόβω'' την κονσόλα σκέφτομαι τα key lock (tempo range).. Αυτά ειναι τα master tempo! Έτσι δεν είναι;; μπορώ να ενεργοποιήσω το MT απο τις επιλογές και να χρησιμοποιήσω τα κουμπιά για αυτό που λέω!
Φαντάσου λοιπόν όπως κοιτάς την κονσόλα το αριστερό key lock να είναι deck 1 , deck 3 και το δεξί deck 2, deck 4..
Πρίν είχαμε την dj 4 set της Hercules.. Και είχε κουμπί deck 3, deck 4.. κ όποτε το χρειαζόμουν πατούσα πχ το deck 3 και το deck 1 μου το εκανε deck 3.. και αν το ξαναπατούσα με ξαναεφερνε στο deck 1.. Αντίστοιχα με deck 2 και deck 4.. Αυτό ακριβώς θέλω να κάνει
 

Inviato Mon 10 Aug 15 @ 9:49 pm
Το Keylock είναι "ένα" κουμπί για το πρόγραμμα οπότε βάζεις τον κώδικα που σου έδωσα!
 

Inviato Mon 10 Aug 15 @ 10:25 pm
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
Οκ Phantom!
Και φαντάζομαι πως την 8 έκδοση την Virtual την υποστηρίζει ως προς το mapping ε;;
Και επίσης για την έκδοση 7 θα βρω mappers;;(Και αυτό γιατί στο μαγαζί που παίζω μου κάνει τα ρεπό ένα φιλαράκι και αυτός έχει μείνει στην 7)
Ή θα έχω πρόβλημα σε κάποιο από τα 2 ερωτήματα μου;;
 

Inviato Tue 11 Aug 15 @ 4:20 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Inviato Tue 11 Aug 15 @ 6:15 pm
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
Phantom σ' ευχαριστώ για ολα!
Να'σαι καλά!
 

Inviato Wed 12 Aug 15 @ 9:44 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Γεια σας. Παραδόξως δεν έχω ασχοληθεί με 4 decks skins. Σε αυτή την περίπτωση τι κερδίζουμε? Να υποθέσω ότι έχουμε stand by κομμάτια πάνω στα decks? Όπως και να έχει με ποιο κώδικα μπορώ να χρησιμοποιήσω τα decks 3 & 4 με το πάτημα ενός πλήκτρου (ξεχωριστά αριστερά και δεξιά και για εναλλαγή των decks - 1 με 3 & 2 με 4)? (Υπ'οψιν ότι παίζω με κονσόλα με δύο κανάλια - traktor kontrol z1. Το αναφέρω αφού ίσως πρέπει ο κώδικας να περιέχει στοιχεία για τα volumes)
 

Inviato Tue 18 Aug 15 @ 9:56 am
Ανάλογα με το πως παίζεις τα 4 decks μπορεί να σου προσφέρουν πολλά, ή και τίποτα. Προσωπικά παίζω με 2 decks ενώ σπάνια χρησιμοποιώ και ένα τρίτο για να τρέχω κάποια λούπα εν ήδη sample κάνοντας κάτι σαν live remixing/mashup, αλλά μέχρι εκεί.
Στους υπολογιστές όπου το φόρτωμα τόσο των τραγουδιών όσο και των θέσεων αναπαραγωγής (hotcues) είναι σχεδόν ακαριαίο είναι λίγο "άχρηστο" κατά την άποψη μου να χρησιμοποιείς 4 deck (εκτός κι αν κάνεις live mashups)

Τώρα η Z1 δεν έχει κάποιο κουμπί που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για εναλλαγή των deck. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για 4 deck. Απλά θα πρέπει να χρησιμοποιείς το ποντίκι για να ορίσεις το left και right deck στο πρόγραμμα.
Η μόνη "αλλαγή" που πρέπει να κάνεις στον controller σου είναι στην σελίδα των mappers να κοιτάξεις το deck assignment να είναι ορισμένο σαν "left/right"
 

Inviato Tue 18 Aug 15 @ 11:20 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
PhantomDeejay wrote :
Ανάλογα με το πως παίζεις τα 4 decks μπορεί να σου προσφέρουν πολλά, ή και τίποτα. Προσωπικά παίζω με 2 decks ενώ σπάνια χρησιμοποιώ και ένα τρίτο για να τρέχω κάποια λούπα εν ήδη sample κάνοντας κάτι σαν live remixing/mashup, αλλά μέχρι εκεί.
Στους υπολογιστές όπου το φόρτωμα τόσο των τραγουδιών όσο και των θέσεων αναπαραγωγής (hotcues) είναι σχεδόν ακαριαίο είναι λίγο "άχρηστο" κατά την άποψη μου να χρησιμοποιείς 4 deck (εκτός κι αν κάνεις live mashups)

Τώρα η Z1 δεν έχει κάποιο κουμπί που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για εναλλαγή των deck. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για 4 deck. Απλά θα πρέπει να χρησιμοποιείς το ποντίκι για να ορίσεις το left και right deck στο πρόγραμμα.
Η μόνη "αλλαγή" που πρέπει να κάνεις στον controller σου είναι στην σελίδα των mappers να κοιτάξεις το deck assignment να είναι ορισμένο σαν "left/right"


Στα volumes και τα headphones όταν π.χ. έχω επιλέξει deck 3 θα λειτουργούν αυτά του deck 3 ή θα έχω θέμα εκεί? (δεν έχω σπίτι την κονσόλα γι'αυτό ρωτάω). Επίσης το ''deck assignment'' θα μου εμφανιστεί όταν επιλέξω τo z1 στους mappers? (στο μενού ρυθμίσεις>επιλογές δεν το βρίσκω..) Τέλος μήπως πρέπει να αλλάξω την εντολή στα πλήκτρα play & cue? (φυσιολογικά τώρα δεν είναι p.x. ''deck 1 play'' κ.λ.π.?)
 

Inviato Tue 18 Aug 15 @ 2:47 pm
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
 

Inviato Thu 01 Oct 15 @ 6:14 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To logiko tha itan kapoios na rwtisei ..."Na agorasw auti tin konsola, tha paizei me to VirtualDJ ? I na parw kapoia alli ? "
Den kserw vevaia an paizeis kai me kapoio allo programma, alla an to vasiko programma pou xrisimopoieis einai to VirtualDJ, tote tha eprepe na rwtiseis to parapanw, prin proxwriseis stin agora.
Tespa auti ti stigmi i DDJ-SB2 den ypostirizetai, alla ta arxeia ypostiriksis etoimazontai kai tha einai etoima mexri to telos tis vdomadas.
 

Inviato Thu 01 Oct 15 @ 9:15 pm
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
Επίσης φίλε μου λογικό θα ήταν να καταλάβαινες αν διάβαζες εξ'αρχής την ανάρτηση (αν δεν την έχεις διαβάσει) πως δεν ήταν στο χέρι μου τι κονσόλα να διαλέξω.. Να μην το κάνουμε σαν όλους τους Έλληνες που πάντα, παντού κάτι έχουν να πουν.. Φιλικά πάντα.. Και επίσης σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη πληροφορία περί αρχείων, για την κονσόλα, που μου έδωσες, γιατί θα είχα φάει πολλές ώρες ψάχνοντας!
Όταν λέμε τέλος εβδομάδας να υποθέσω προς Κυριακή;;;
Και πάλι σ'ευχαριστώ πολύ!
 

Inviato Fri 02 Oct 15 @ 11:02 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Mpika ston kopo na diavasw apo tin arxi to post, kai apo oti eida , eixes kataliksei stin DDJ-SB,gia tin opoia pires kai thetiki apantisi gia to an ypostirizetai.
Tha mou epitrepseis edw na kanw mia ypothesi. As poume oti to support tis DDJ-SB2 erxotan meta apo 6 mines , i akoma kai pote, an gia kapoio logo ypirxe kapoio provlima. Tha emenes me mai konsola pou den mporeis na tin xrisimopoiiseis me to VirtualDJ, swsta ?

Den prospathw na sou pw an ekanes swsta i lathos, apla na valw se skepseis kai allous xristes, sxetika me ta kritiria pou dialegoun konsoles.
H proswpiki mou apopsi, einai oti panta ksekinas me poio software theleis na doulepseis, giati auto einai pou sou dinei tis leitourgies. Oi controllers einai apla "apsyxes" syskeues me koumpia kai faders pou apla lene sto software ti na kanei.

Kai mia dieukrinisi, epeidi eixes anaferei kai tin version 7.
H DDJ-SB2 tha ypostirizetai MONO stin Version 8 (apo aurio mallon)
 

Inviato Fri 02 Oct 15 @ 4:53 pm
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
Όπως προ είπα φίλε μου το μαγαζί αγοράζει την κονσόλα.. Αυτή είδαν, αυτή τους άρεσε.. Δεν ήταν, είναι και δεν θα είναι στο χέρι μου (ούτε καν το θέλω) να πω σε μαγαζιά που παίζω μουσική, τι θα αγοράσουν.. Δεν με ενδιαφέρει καν.. Και αν ήταν 6 ή 12 ή δε ξέρω και εγω πόσο, μήνες, ή και ποτέ, κακό του κεφαλιού τους.. Εγώ θα έπραττα όπως πολύ σωστά αναφέρεις και στις 2 απαντήσεις σου..Και σε ευχαριστώ πολύ για αυτές!!
Επι του θέματος: Δεν θα υποστηρίζεται απο την 7;;; θα μπορω όμως φαντάζομαι να την μαπάρω μόνος μου;;;τουλάχιστον τις βασικές λειτουργίες: play, stop, jog, pitch, loop και λοιπές;;;;(Με την βοήθεια των ειδικών απο το φόρουμ)!

Και επίσης φαντάζομαι πως θα πρέπει να ανατρέξω στην σελίδα που έχει τους κοντρόλερς για να δώ αν ενεργοποιήθηκε η κονσόλα έτσι ώστε να κατεβάσω το αρχειάκι που χρειάζομαι;;;

Υγ: Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου
 

Inviato Fri 02 Oct 15 @ 6:19 pm
Για την 8 όχι δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κανένα αρχειάκι. Η 8 θα ενημερωθεί μόνη της και η κονσόλα θα αρχίσει να δουλεύει. Ήδη αυτή την στιγμή που σου γράφουμε αυτές τις γραμμές η κονσόλα υποστηρίζεται πλέον από την έκδοση 8.
Για την έκδοση 7 ναι μπορείς να κάνεις map τις βασικές λειτουργίες μόνος σου
 

Inviato Mon 05 Oct 15 @ 12:44 am
71%