Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Πρόβλημα με κυματομορφή

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Καλησπέρα σε όλους.
Έχω το εξής πρόβλημα (το οποίο παρατήρησα εδώ και λίγο καιρό) και δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι μπορώ να το περιγράψω σωστά.
Σε κάποια τραγούδια η κυματομορφή δεν είναι εντελώς "ακριβής".

Τι εννοώ (παραθέτω και screenshot):
Στην πρώτη εικόνα (γαλάζια) οι γραμμές είναι σωστά ακριβώς εκεί που σκάει η μπότα. Στη δεύτερη (κόκκινη) οι γραμμές είναι λίγο πιο δεξιά. Αυτό μου έχει τύχει κάμποσες φορές, ανοίγω το bpm editor και το διορθώνω. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως σωστές είναι οι γραμμές και όχι η κυματομορφή. Το μπάσο χτυπάει δηλαδή εκεί που είναι η γραμμή και όχι εκεί που φαίνεται στην κυματομορφή.

Πως μπορώ να το διορθώσω αυτό;
Δοκίμασα να κάνω re-analyze bpm αλλά δεν άλλαξε κάτι.
Να σημειώσω ότι το πρόβλημα αυτό το έχω τις 2-3 τελευταίες εβδομάδες που άλλαξα υπολογιστή (από win σε osx) αν και δε μπορώ να φανατστώ πως αυτό μπορεί να έχει να κάνει με τον υπολογιστή.

 

Inviato Sat 03 Oct 15 @ 6:40 pm
Σε συνέχεια του προβλήματος, να αναφέρω ότι το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο με το OSX. Σε windows μηχάνημα, στα ίδια ακριβώς κομμάτια η κυματομορφή φαίνεται σωστά.

Μπορεί να μου πει κάποιος που παίζει με Mac τι ρυθμίσεις έχει, ώστε να δω μήπως είναι κάπου εκεί το πρόβλημα.

Το μηχάνημα μου είναι MacBook Pro late 2012 (i7 2.9ghz, 8 gb Ram, 128 SSD + 2nd HDD 750gb) και η κονσόλα μου Reloop Beatmix.
Χρησιμποιώ το VDJ8 με τις ρυθμίσεις που είχε κατά την εγκατάσταση, δεν έχω εγκαταστήσει drivers η τίποτα άλλο για την κονσόλα.
 

Inviato Sat 10 Oct 15 @ 11:14 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Auto symbainei se ola/polla/merika tragoudia ?
Des ligo sto Utilities -->Audio Midi Setup tou Mac, i karta ixou tis Reloop einai sta 44.000 Hz ?
 

Inviato Sun 11 Oct 15 @ 6:24 am
Σε πολλά. Ναι είναι στα 44100 (ελπίζω να κοιτάω το σωστό config, το παραθετω παρακάτω)

 

Inviato Sun 11 Oct 15 @ 7:47 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ok tote prepei na doume ena apo auta ta arxeia.
Kane ena kopo kai anevase kapou (px Dropbox)
- ena apo auta ta arxeia pou sou deixnei lathos kymmatomorfi
- tin database.xml (zipparismeni an einai megali) tou C (sto /Documents/VirtualDJ) i tou diskou ston opoion vrisketai to arxeio (Diskos:/VirtualDJ folder)
Steile mou ta links me PM.
 

Inviato Sun 11 Oct 15 @ 11:56 am
Δεν είδα που είπες για pm και τα πόσταρα εδώ... Σου στέλνω τα links
 

Inviato Sun 11 Oct 15 @ 1:23 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To sygkekrimeno tragoudi emfanizetai mia xara sto Mac (OSX 10.11) Ta beats einai akrivws ekei pou prepei.

Koita pali ligo sto Applications-->Utilities -->Audio Midi Setup, i karta ixou pou xrisimopoieis einai sta 44000 Hz i kapou allou ?
Xrisismopoieis tin karta ixou tou Mac i kapoia alli ?
Ahh sorry twra to proseksa, xrisimopoieis tin Reloop Beatmix... An dialekseis tin karta ixou tou Mac (sta 44000) sto Audio Setup tou VirtualDJ kai kaneis rescan for BPM, exeis pali to idio provlima ?
 

Inviato Mon 12 Oct 15 @ 6:09 pm
Δοκίμασα και με την κάρτα του μηχανήματος και δεν είδα κάποια διαφορά.
Πρόσεξα όμως το εξής, το οποίο μου φαίνεται παρα πολύ παράξενο.
Φορτώνω το ίδιο κομμάτι και στα δυο decks και η κυματομορφή δε συμπίπτει! Στέλνω και screenshot για να είμαι πιο κατανοητός.

Είναι το ίδιο ακριβώς κομμάτι φορτωμένο και στα δυο. Είναι σταματημένο στην αρχή. Οι κυματομορφές δε θα έρπεπε να συμπίπτουν; Αυτό το παρατήρησα μόλις τώρα και απ'ότι είδα το κάνει με όλα τα τραγούδια.
 

Inviato Mon 12 Oct 15 @ 9:04 pm
Από καθαρή περιέργεια κατέβασα το 7, να δω αν ισχύει το ίδιο και διαπίστωσα ότι το πρόβλημα υφίσταται μόνο στην έκδοση 8.
Με το 7 και τα beats είναι στη σωστή θέση ακριβώς και οι κυματομορφές συμπίπτουν όταν είναι σε διαφορετικά decks.
 

Inviato Mon 12 Oct 15 @ 9:21 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Nai to vlepw ki egw edw. Den kserw kata poso exei sxesi me to arxiko provlima, alla tha to anaferw kai vlepoume.

Gia to arxiko provlima, exei diafora an xrisimopoiiseis to default skin tis version 8 ? Mipws einai kapoio "bug" sto skin pou xrisimopoeis ?
 

Inviato Tue 13 Oct 15 @ 3:49 am
Δοκίμασα και με το αρχικό skin (το δευτερο screenshot είναι με το default skin ακριβώς γι'αυτό το λόγο).
Νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν αυτό εξαρχής και απλά δεν είχα καταλάβει τι γίνεται. Έκανα αρκετές δοκιμές χτες και είδα ότι το πρόβλημα είναι πολύ εμφανές στα τραγούδια που φορτώνω στο deck B (με οποιοδήποτε skin). Και στο deck Α υπάρχει μια απόκλίση αλλά είναι αρκετά μικρή και δε δημιουργεί πρόβλημα. Είδα στο forum για το Mac Support ότι παρόμοιο πρόβλημα με απόκλιση στην κυματομορφή είχε αναφερθεί και τον Αύγουστο. Είναι το ίδιο και απλά δεν έχει διορθωθεί;
 

Inviato Tue 13 Oct 15 @ 7:44 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Dyo erwtiseis akoma..
- Poio OSX ?
- Retina ??
 

Inviato Tue 13 Oct 15 @ 10:26 am
 

Inviato Tue 13 Oct 15 @ 11:07 am
Ξεθάβω το θέμα, αλλά μιας και τώρα βρήκα λύση την ποστάρω μήπως έχει κάποιος αντίστοιχο πρόβλημα.
Το πρόβλημα είναι στο default & το inverted wave στα περισσότερα skins. Αντίθετα το scratch wave φαίνεται να λειτουργεί σε όλα σωστά.
Τελικά μετά από πολλές δοκιμές με skins βρήκα το Multi FX του djdad (τελικά εσύ έδωσες τη λύση :) ) στο οποίο το Rythm Wave δουλεύει άψογα!
 

Inviato Sat 30 Jan 16 @ 4:46 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)