Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Pioneer XDJ-R1 mapping

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω καταρχήν αν κάποιος ασχολήθηκε με την συγκεκριμένη κονσόλα και έκανε το mapping όταν παίζει midi και VDJ να είναι full functioned (δηλαδή πλήρως λειτουργικό) και να λειτουργούν όλα τα κουμπιά και τα φώτα κανονικά.
Εγώ λειτουργώ με ένα απλό lap-top με winXP-SP3 και το VDJ 7.4 αγορασμένο κανονικά. Εκεί κάθισα και έκανα το mapping ένα-ένα τα κουμπιά και το έφερα εκεί που ήθελα.
Έπιασα δουλειά και σε ένα cafe που και αυτοί έχουν την ίδια κονσόλα και το VDJ 7.4 επίσης αγορασμένο.
Δυστυχώς όμως σε αυτό το PC δεν δουλεύουν όλα τα κουμπιά με το VDJ 7.4
π.χ. τα fader από τα κεντρικά κανάλια δεν ανεβοκατεβαίνουν στο VDJ (στον ήχο όμως παίζουν κανονικά)
επίσης τα Master Gain και τα πριμα, μπασα και μεσαία δεν δείχνουν να κουνιούνται στο VDJ ενώ σαν ήχος στα ηχεία λειτουργούν κανονικά.

Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω?
Μπορώ π.χ. να σώσω το mapping από το lap-top μου και να πάω να το περάσω στο PC του μαγαζιού που δουλεύω?
Υπάρχει κάπου κάποιο έτοιμο mapping που να λειτουργούν όλα τα κουμπιά κανονικά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Inviato Wed 14 Oct 15 @ 9:10 pm
Η XDJ-R1 έχει "κανονικό" hardware μίκτη. Γι αυτό και δουλεύει κανονικά χωρίς να βλέπεις να κινούνται κάποια ποτενσιόμετρα.
Τώρα στην ερώτηση σου αν μπορείς να αντιγράψεις τον mapper από το laptop σου στο PC του μαγαζιού, φυσικά και μπορείς!
Στο laptop σου πας στον φάκελο My Documents\VirtualDj\Mappers και αντιγράφεις το αρχείο XML για την R1 στην αντίστοιχη θέση στο PC.

Σημείωση: Δεν ξέρω τι αλλαγές έκανες στον mapper αλλά για το κομμάτι του μίκτη σιγουρέψου οτι χρησιοποιείς "fake" εντολές.
Πχ για το equalizer οτι χρησιμοποιείς fake_eq_low και όχι eq_low
Αν δεν χρησιμοποιείς fake εντολές τότε θα καταλήξεις με "διπλό" eq, ένα από την κονσόλα (αφού είναι hardware μίκτης) κι ένα από το πρόγραμμα.
 

Inviato Wed 14 Oct 15 @ 11:37 pm
Thanks PhantomDeejay.

Δεν έχω πειράξει αυτές τις εντολές καθόλου. Είναι με fake μπροστά εννοείται.

Στο να υπάρχει κάποιος έτοιμος mapper δεν το συζητάμε ε?
 

Inviato Thu 15 Oct 15 @ 8:43 am
Δεν χρειάζεται "έτοιμος" mapper γιατί η κονσόλα υποστηρίζεται εγγενώς (native) από το VirtualDj 7
Με λίγα λόγια η κονσόλα κανονικά είναι απλά "plug & play"
 

Inviato Thu 15 Oct 15 @ 8:45 am


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)