Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: auto gain?

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

εχω την εντυπωση οτι σε παλαιοτερες εκδοσεις του προγραμματος ( δεν επαιζα παλια με virtual μονο πειραματιζομουν γιαυτο δεν ειμαι σιγουρος ) υπηρχε auto gain δηλαδη οταν φορτωνες το κομματι το gain ανεβαινε η εκλεινε αναλογα με την ενταση του εκαστοτε τραγουδιου
τωρα αυτη η δυνατοτητα που νομιζω ειναι χρησιμη δεν υπαρχει πλεον η δεν πρεπει να υπαρχει?
 

Inviato Mon 26 Sep 16 @ 5:23 am
kokkinoskoufitsos wrote :
εχω την εντυπωση οτι σε παλαιοτερες εκδοσεις του προγραμματος ( δεν επαιζα παλια με virtual μονο πειραματιζομουν γιαυτο δεν ειμαι σιγουρος ) υπηρχε auto gain δηλαδη οταν φορτωνες το κομματι το gain ανεβαινε η εκλεινε αναλογα με την ενταση του εκαστοτε τραγουδιου βεβαια στις ρυθμισεις βλεπω οτι υπαρχει αλλα στην πραξη δεν το βλεπω να δουλευει το εχω στο auto+remember αλλα ενω διορθωνω ενα κομματι μετα απο 5 λεπτα να τι ξαναβαλω θελει παλι διορθωση
τωρα αυτη η δυνατοτητα που νομιζω ειναι χρησιμη δεν υπαρχει πλεον η δεν πρεπει να υπαρχει?


 

Inviato Mon 26 Sep 16 @ 7:54 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Yparxei to setting autoGain, pou apo default exei tin timi "auto". auto pou kanei einai na fernei to tragoudi sto 0 db (i opoia alli timi exeis orisei me to zerodb)
Gia na doulepsei swsta tha prepei eite na exeis kanei analyze to tragoudi, eite na min patiseis PLAY prin to fortwsei plirws, wste na ginei analyzed.
Stin version 7, patouses PLAY kai ekei pou epaize to tragoudi ksafnika erixne i anevaze to Gain molis to analyze eixe oloklirwthei.
 

Inviato Mon 26 Sep 16 @ 12:26 pm
το εχω στο auto+remember αλλα οταν βαζω ενα τραγουδι και το διορθώνω μετα απο 5 να το ξαναβαλω θελει παλι διορθωμα..
παταω play αφου φορτωσει..μηπως πρεπει να ξανακανω αλαλυση στα τραγουδια?
θυμαμαι στο 7 που φυρναγε και το κουμπι του gain οταν ηταν στο auto
μηπως εγω δεν κανω κατι σωστα δεν ειναι και μεγαλο προβλημα βέβαια αλλα οκ αν το φτιαξω καλα θα ειναι
 

Inviato Mon 26 Sep 16 @ 8:09 pm
Στο 8 εκτός από το AutoGain υπάρχει και μια άλλη επιλογή. Το GainSliderIncludesAutoGain. Όταν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη (που είναι και η προεπιλεγμένη ρύθμιση) τότε το gain που προσθέτει/αφαιρεί το auto gain δεν μετακινεί το gan slider στην οθόνη. Αντίθετα, στην οθόνη το gain slider στην τιμή "12 o clock" έχει τόσο gain όσο χρειάζεται να προσθέσει ή να αφαιρέσει ο αλγόριθμος του auto-gain για να ισορροπήσει το κομμάτι.
 

Inviato Mon 26 Sep 16 @ 8:46 pm
PhantomDeejay wrote :
Στο 8 εκτός από το AutoGain υπάρχει και μια άλλη επιλογή. Το GainSliderIncludesAutoGain. Όταν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη (που είναι και η προεπιλεγμένη ρύθμιση) τότε το gain που προσθέτει/αφαιρεί το auto gain δεν μετακινεί το gan slider στην οθόνη. Αντίθετα, στην οθόνη το gain slider στην τιμή "12 o clock" έχει τόσο gain όσο χρειάζεται να προσθέσει ή να αφαιρέσει ο αλγόριθμος του auto-gain για να ισορροπήσει το κομμάτι.


μαλιστα οποτε θα το απενεργοποιησω ωστε να το βλεπω να δουλευει ( ειναι ψυχολογικο το θεμα )
 

Inviato Mon 26 Sep 16 @ 8:54 pm
Αν χρησιμοποιείς controller τότε καλύτερα να ΜΗΝ το απενεργοποιήσεις:

Με αυτή τη ρύθμιση ενεργή ξέρεις οτι κάθε φορά που φορτώνεις νέο κομμάτι χρειάζεται να μετακινήσεις το gain slider στη θέση '12 o clock' ώστε να συγχρονίσεις τον controller με το πρόγραμμα και να μπορείς να πειράξεις το gain αν χρειαστεί.
Χωρίς τη ρύθμιση αυτή ενεργή πρέπει κάθε φορά που φορτώνεις κομμάτι να κοιτάς την οθόνη για να δεις που πρέπει να πας το gain slider για να το συγχρονίσεις και να αρχίσεις να πειράζεις το gain.

Με λίγα λόγια: Με την ρύθμιση αυτή ο controller συμπεριφέρεται περισσότερο σαν πραγματικός μίκτης όπου η "Normal/Park Position" του gain είναι στο 12 o clock
 

Inviato Mon 26 Sep 16 @ 9:38 pm
οκ γιωργο καταλαβα ευχαριστω
 

Inviato Tue 27 Sep 16 @ 6:44 am


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)