Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: διαχωρισμος φωνη μουσικη

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

παιδια εχω το 8,2 αγορασμενο μπορω να διαχωρισω φωνη απο μουσικη και να κανω save??κι αν ναι πως..ευχαριστω εκ των προτερων
 

Inviato Sat 08 Oct 16 @ 9:51 am
Όχι. Αυτό που θες γενικά δεν γίνεται ούτε με άλλο πρόγραμμα αλλά ούτε και με Hardware.
 

Inviato Sat 08 Oct 16 @ 12:41 pm
Άσχετο, αλλά αφού το ανέφερες, ας την κάνω την ερώτηση:

Δεν ξέρω εάν έχει τύχει ποτέ να δεις την σειρά "Mayday", η οποία εξηγεί αεροπορικά ατυχήματα και δυστυχήματα. Εάν ναι, τότε ίσως έχεις προσέξει ότι αναλύοντας τον καταγραφέα φωνής πιλοτηρίου, δείχνει πάντα στο πλάνο έναν υπολογιστή, ο οποίος "διαιρεί" τους ήχους σε κανάλια και με αυτό τον τρόπο είναι εφικτό να ακούσουν μόνον την φωνή - συνομιλία των πιλότων ή μόνον ήχους πιλοτηρίου, κ.τ.λ.

Αυτό, προφανώς, είναι μούφα?
 

Inviato Sat 08 Oct 16 @ 4:17 pm
Δεν έχω δει την εκπομπή. Μούφα είναι αυτά που βλέπεις σε CSI, NCIS κτλ. Στη συγκεκριμένη εκπομπή δεν ξέρω.
Η αλήθεια είναι οτι μπορείς να βάλεις φίλτρα και να απομονώσεις θορύβους. Αλλά μέχρι ένα βαθμό.
Σε ένα εγκληματολογικό εργαστήριο που σε ενδιαφέρει π.χ. να ακούσεις "τι λένε" σε μια συνομιλία δεν σε ενδιαφέρει αν θα αλλοιώσεις την χροιά του ήχου, και κρατήσεις μόνο ένα πολύ μικρό και συγκεκριμένο εύρος συχνοτήτων...
Επίσης απ' ότι γνωρίζω σε μεγάλα αεροπλάνα οι ηχογραφήσεις στο μαύρο κουτί είναι πολυκάναλες. Δηλαδή κάθε τι που καταγράφεται είναι διαφορετικό αρχείο. Έτσι π.χ. είναι άλλο κανάλι οι συνομιλίες των πιλότων μεταξύ τους, άλλο κανάλι η επικοινωνία με το κέντρο ελέγχου, άλλο κανάλι η επικοινωνία με το υπόλοιπο πλήρωμα κτλ...
Οι πολυκάναλες ηχογραφήσεις σαφώς και είναι πολύ πιο εύκολο να απομονωθούν, να διαχωριστούν ή να συγχωνευθούν και να συγκριθούν.
 

Inviato Wed 12 Oct 16 @ 10:33 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PhantomDeejay wrote :
....
Επίσης απ' ότι γνωρίζω σε μεγάλα αεροπλάνα οι ηχογραφήσεις στο μαύρο κουτί είναι πολυκάναλες. Δηλαδή κάθε τι που καταγράφεται είναι διαφορετικό αρχείο. Έτσι π.χ. είναι άλλο κανάλι οι συνομιλίες των πιλότων μεταξύ τους, άλλο κανάλι η επικοινωνία με το κέντρο ελέγχου, άλλο κανάλι η επικοινωνία με το υπόλοιπο πλήρωμα κτλ...
Οι πολυκάναλες ηχογραφήσεις σαφώς και είναι πολύ πιο εύκολο να απομονωθούν, να διαχωριστούν ή να συγχωνευθούν και να συγκριθούν.


etsi akribos sto mayro koyti grafonte se ksexorista kanalia, yparxoyn kai mikrofona poy katagrafoyn kai 8oriboys, hxoys apo thn kampines pliromatos , epibatwn , 8oriboys kinitirwn. kai alla, ayto ginetai gia na mporoyn na apomono8oyn oi hxoi.

 

Inviato Wed 12 Oct 16 @ 12:46 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)