Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Μια ερώτηση για φωτορυθμικα. - Page: 2

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Ίσα ίσα που το terminator χρειάζεται περισσότερο σε μικρές και όχι τόσο σε μεγάλες διαδρομές καλωδίων.
Το terminator χρησιμοποιείται για να αποφεύγονται ανακλάσεις του σήματος DMX. Δεν είναι "συχνό" φαινόμενο αλλά μπορεί να συμβεί και ιδιαίτερα με παλιότερης τεχνολογίας φωτιστικά ή χαμηλής ποιότητας φωτιστικά.
Το αποτέλεσμα των reflections είναι οτι παροδικά το τελευταίο φωτιστικό της αλυσίδας ή "τρελαίνεται" (εκτελεί μόνο του διάφορες ακανόνιστες κινήσεις / σχέδια / χρώματα) ή κολλάνε τα κανάλια με λάθος τιμές και γενικά το φως συμπεριφέρεται με λάθος πρόγραμμα (π.χ. είναι να παίξει κόκκινο χρώμα αλλά βγάζει πράσινο).
Συνήθως αυτό το πρόβλημα σε πραγματικό χρόνο το λύνουμε με reset fixture για όσα φώτα το υποστηρίζουν.
Γενικά τα τελευταίας τεχνολογίας φωτιστικά έχουν καλύτερα σχεδιασμένα κυκλώματα και τα αποτελέσματα ενός reflection περιορίζονται αρκετά.
Παρόλα αυτά καλό είναι να βάζουμε terminator (ανάλογα και με το application) γιατί π.χ. αν κάποιος είναι Mobile Jockey το τελευταίο πράγμα που θέλει είναι να τρελαθεί μια κεφαλή την ώρα που κάνει "follow" ένα ζευγάρι κατά την είσοδο του σε γαμήλια δεξίωση... :P

 

Inviato Mon 13 Mar 17 @ 6:32 am
Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα να μου επιτραπεί και πάλι η ερώτησή ..........που οφειλεται αυτη η αλλαγη και αδρανοποίηση του terminator τοτε?
Μικρα σε μηκος καλωδια,κανονικη λειτουργια και ρυθμισεις με terminator αλλα μετα απο καιρο απραξιας των φώτων σε καινουργια δοκιμη ο terminator δημιουργει προβλημα.
Σορυ που το παιδευω αλλα εχω στο μυαλο μου την τελευταια προταση του PhantomDeejay και ουτε μια στο εκατομμυριο δεν θελω να σκεφτομαι οτι μπορει να συμβει......
" Παρόλα αυτά καλό είναι να βάζουμε terminator (ανάλογα και με το application) γιατί π.χ. αν κάποιος είναι Mobile Jockey το τελευταίο πράγμα που θέλει είναι να τρελαθεί μια κεφαλή την ώρα που κάνει "follow" ένα ζευγάρι κατά την είσοδο του σε γαμήλια δεξίωση.."
 

Inviato Mon 13 Mar 17 @ 7:00 am
Δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί η αφαίρεση του terminator σου έλυσε το πρόβλημα.
Στη θέση σου θα έκανα δοκιμές. Για αρχή άλλαξε τη σειρά των καλωδίων (η σειρά δεν παίζει κανένα ρόλο στο DMX addressing) και βάλε το terminator σε άλλο φωτιστικό. Εξακολουθεί και έχει πρόβλημα; Μήπως το τελευταίο φως που είχε πάνω το terminator έφαγε κανένα "κόλλημα" και βραχυκύκλωσε το DMX-OUT ?
To terminator είναι 120Ω στα pin 2 και 3 έτσι;;;
 

Inviato Mon 13 Mar 17 @ 1:46 pm
Nαι σωστα 120 ωμ στο δυο και τρια ποδαρακια του xlr.
Θα κανω και αυτο που προτεινεις με την αλλαγη του τελευταιου φωτιστικου με ενα αλλο αφου ειναι και της ιδιας εταιριας και αν δεν λυθει το προβλημα τοτε η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα.
Ενδεχομένως να φτιαξω και καν δυο ακομα terninators με διαφορετικα xlr και αντιστασεις στα 3/4 η 1/2 watt μηπως και πεσουμε στην πιο απιθανη περιπτωση.
Παντως θα ενημερωσω για τις εξελιξεις μηπως και βοηθησει το νημα αργοτερα και καποιον αλλον που θα εχει το ιδιο προβλημα.
Σας ευχαριστω και παλι
 

Inviato Mon 13 Mar 17 @ 4:39 pm
Δεν ξερω αν επιτρεπεται δευτερο συνεχομενο ποστ δικο μου αλλα η αλλαγη των led par εγινε πριν απο λιγο και χωρις το terminator δουλευαν ολα κανονικα και μολις συνδεσα το τερματικο εσβησαν τα led par ολα εκτος της ρομποτικης.
Πιστευω οτι κατι παραξενο συμβαινει με το terminator αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι.
Μετρησα ποδαρακια και ολα εχουν επαφη σωστη....μετρησα αντισταση 119ωμ με την εσωτερικη του πολυμετρου ειναι σωστη.
Δεν ξεrω στην τελικη αν παιζει ρολο τα τρια τεταρτα της αντιστασης η αν πρεπει να ειναι στο μισο watt.
 

Inviato Mon 13 Mar 17 @ 5:00 pm
Τα watt δεν παίζουν ρόλο εφόσων είναι περισσότερα.
Αν σου σβήνουν όλα τα PAR ενώ η κεφαλή παίζει κανονικά τότε κάτι τρέχει με τις ρυθμίσεις των PAR.
Κάνε μια δοκιμή να βάλεις την κεφαλή τελευταία στην αλυσίδα και το terminator πανω της να δεις τι γίνεται.
Τέλος έλεγξε τα dip switch όλων των φωτιστικών αν έχουν τις σωστές ρυθμίσεις - διευθύνσεις.
Αν τα par δεν έχουν dip switch αλλά μενού έλεγξε οτι όλα είναι ρυθμισμένα σε DMX mode με την αντίστοιχη διέυθυνση και οτι δεν είναι κάποιο από αυτά γυρισμένο σε λάθος mode ή λάθoς διεύθυνση.

Αν μπορείς γράψε μας και τα μοντέλα των φωτιστικών σου.

Επίσης στο πρωτόκολλο DMX τα PIN 4 και 5 επίσημα ΔΕΝ χρησιμοποιούνται.
Αν τα φώτα σου έχουν "mixed" 3 pin και 5 pin connectors η μετατροπή είναι πολύ απλή: Και στα δύο βύσματα χρησιμοποιούμε τα pin 1,2 και 3.
Το pin 1 είναι πάντα η γείωση και τα 2 και 3 είναι τα data.

Σαν τελευταίο έλεγχο θα σου έλεγα να μετρήσεις με ένα πολύμετρο οτι σε όλα τα καλώδια τα pin βγαίνουν σωστά και στις δύο άκρες των καλωδίων. Δηλαδή το pin 1 βγαίνει στο 1, το 2 στο 2 και το 3 στο 3. Πιθανή αντιστροφή των καλωδίων 2 και 3 μπορεί να μπερδέψει τα φώτα με απρόβλεπτο τρόπο (από το να μην παίζουν καθόλου μέχρι να παίζουν "εν μέρη" σωστά που είναι και το πιο δύσκολο να το καταλάβεις.

Τέλος, ΟΧΙ δεν υπάρχει πρόβλημα με το να ποστάρεις και δεύτερη-τρίτη συνεχόμενη φορά σε ένα νήμα αρκεί φυσικά να υπάρχει λόγος :)
Επίσης αν το δεύτερο - τρίτο post γίνει σε διάστημα μικρότερο των 5 λεπτών αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχεις την δυνατότητα να κάνεις edit το προηγούμενο post σου.
 

Inviato Mon 13 Mar 17 @ 7:16 pm
Τα Led par ειναι αυτα
https://www.thomann.de/gr/fun_generation_led_pot_12x1w_rgbw.htm
Και η ρομποτικη αυτη
https://www.thomann.de/gr/varytec_easy_move_xs_hp_wash_7x8w_rgbw.htm
Ξερω οτι δεν ειναι και πρωτης ταξεως αλλα για την δουλεια που τα θελω ο φωτισμος με ικανοποιεί μια χαρα στον χωρο .
Τα καλωδια ολα ειναι φτιαγμενα απο μενα και ελεγμένα με πολυμετρο για τυχον λαθος κολλησεις στα ποδαρακια.
Μενει να κανω και αυτο που προτεινεις ....δηλαδη να βαλω τελευταια την ρομποτικη με τον terminator και να ξανα ελέγξω τις διευθυνσεις .
Αν και το τελευταιο ηταν το πρωτο ποραγμα που τσεκαρα αλλα καμια φορα με την αλλαγη καλωδιων μπορει να πατηθει κατι αλλο στο μενου.
 

Inviato Mon 13 Mar 17 @ 7:34 pm
χωρις να εχω το αλαθητο πιστευω οτι το terminator δεν ειναι υποχρεωτικο δεν το εχω διαβασει καπου το λεω απο προσωπικη πειρα.δεν εχω βαλει ποτε ( δεν εχω κιολας ) και σε εκατονταδες εκδηλωσεις τοσα χρονια απο απλα θεατρικα μεχρι συναυλιες δεν ειχαμε ποτε προβλημα με πολλους συνδιασμους συσκευων και μεχρι 300+καναλια που εχω φτασει δεν μας χρειαστηκε ποτε.ξαναλεω δεν ειμαι απολυτος αλλα τοσα χρονια τοσες εκδηλωσεις δεν θα χρειαοταν εστω μια φορα?στην περιπτωση αυτη πιστευω αυτο ειναι που κανει το προβλημα
 

Inviato Mon 13 Mar 17 @ 8:32 pm
Μπα... Για διάβασε αυτό:
http://www.thedmxwiki.com/dmx_definitions/dmx_terminator
Και αν θέλεις και κάτι πιο αναλυτικό μπορώ να σου βρω και άλλα links... :)

Edit:
Τα δύο πιο συνηθισμένα λάθη σε φωτισμό DMX είναι:
1) Η χρήση καλωδίου μικροφώνου αντί για καλώδιο DMX στις συνδέσεις και
2) Η μη χρήση terminator.

Το άρθρο αναφέρει οτι οι ανακλάσεις εμφανίζονται πιο εύκολα σε μεγάλες διαδρομές καλωδίων ενώ εγώ είχα (και έχω) την εντύπωση οτι συμβαίνει το αντίθετο. Αυτό θα το ψάξω λίγο (δεν διεκδικώ το αλάνθαστο προς Θεού).

Πάντως η χρήση καλωδίων μικροφώνου για φωτισμό DMX είναι ένας σίγουρος τρόπος να αποκτήσεις προβλήματα, και εδικά σε μεσαίες προς μεγάλες εγκαταστάσεις!
https://www.learnstagelighting.com/can-i-use-microphone-cables-for-dmx-lighting/
 

Inviato Mon 13 Mar 17 @ 11:56 pm
αυτο που λες εσυ ειναι το λογικο...εγω λεω τι μου συμβαινει τοσα χρονια...πιθανον να γινεται αυτο σε μενα επειδη ολες μας οι συσκευες απο απλα led par εως dimmer και κεφαλες ειναι ποιοτικα και επωνυμα...δεν μπορω να σκευτω αλλον λογο...δεν εχω ουτε ενα καλωδιο dmx
 

Inviato Tue 14 Mar 17 @ 6:09 am
Τα ποιοτικά και επώνυμα φώτα είναι πιο ευπαθή στα λάθος καλώδια, όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο.
Είναι λιγότερο ευπαθή στην έλλειψη τερματικού όμως επειδή πολλά από αυτά τερματίζουν τη γραμμή αυτόματα όταν δεν υπάρχει βύσμα συνδεδεμένο στο DMX-OUT

Από την άλλη είναι ακόμα χειρότερο η μίξη διαφορετικών καλωδίων. Χωρίς να μπω σε πολλές λεπτομέρειες αν η γραμμή αποτελείται από καλώδια με διαφορετική αντίσταση τότε (πχ ένα καλώδιο είναι 120Ω και ένα άλλο είναι 100Ω) τότε αυτό είναι ακόμα χειρότερο από το να τραβήξεις μια ενιαία γραμμή με καλώδιο μικροφώνου 80Ω

Σημείωση:
Δεν θα ξεκινήσουμε διαμάχη αν κάνουν ή όχι τα καλώδια μικροφώνου για DMX. Εδώ αναφέρουμε απλά το σωστό. Από εκεί και πέρα ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει.
Τα καλώδια μικροφώνου είναι σχεδιασμένα να μεταφέρουν ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ σήμα, ενώ τα καλώδια DMX είναι σχεδιασμένα να μεταφέρουν ΨΗΦΙΑΚΟ σήμα.
Η μετάδοση ψηφιακού σήματος μέσω "απλού" καλωδίου μικροφώνου είναι δυνατή υπό προϋποθέσεις.
ΌΜΩΣ: Οι προϋποθέσεις που επιτρέπουν σήμερα την χρήση του απλού καλωδίου μπορεί αύριο να μην ισχύουν και να έχεις πρόβλημα με το ίδιο ακριβώς σύστημα.
Για παράδειγμα λίγος επιπλέον θόρυβος στο ρεύμα που παίρνει η κονσόλα σου ή ένα φως είναι ικανή συνθήκη να βγάλει το DMX εκτός range.
Το ίδιο και αν οι γραμμές σου περνούν κοντά από γραμμές υψηλής τάσης ρεύματος. (Είτε επίγειες / επιτοίχιες είτε αερομεταφερόμενες) Οι παρεμβολές που θα δεχτεί το απλό καλώδιο είναι ικανές να καταστρέψουν τη διαμόρφωση του ψηφιακού σήματος.
Φυσικά το ίδιο καλώδιο στην ίδια θέση μπορεί να μεταφέρει άνετα αναλογικό σήμα ήχου χωρίς παρεμβολές λόγο της αρχιτεκτονικής των balanced συνδέσεων.

ΥΓ:
Τα PIN στα βύσματα MIC είναι:
1-GND (Γείωση, λειτουργεί και σαν αρνητικός αγωγός -)
2-ΗΟΤ (Φάση, θετικός αγωγός +)
3-COLD (Αντεστραμμένη φάση, επίσης θετικός αγωγός +)

Στα βύσματα DMX:
1-GND (Γείωση, λειτουργεί σαν ασπίδα θωράκισης του σήματος μόνο)
2-ΤΧ- (Μετάδοση ψηφιακού σήματος, αρνητικός αγωγός -)
3-TX+ (Μετάδοση ψηφιακού σήματος, θετικός αγωγός +)
4-Ν/Α
5-Ν/Α

Καταλαβαίνει κάποιος λοιπόν εύκολα ότι οι ηλεκτρικές ιδιότητες των δύο καλωδίων διαφέρουν σημαντικά.
 

Inviato Tue 14 Mar 17 @ 11:36 am
Ακομα τπτ.
Εβαλα τελευταια την ρομποτικη στην αλυσιδα και επανω της το τερματικο και τα ιδια παλι.
Στην συνεχεια απομόνωνα ενα ενα τα led par μηπως εχει καποιο απο ολα προβλημα αλλα παλι τα ιδια.
Μενει τωρα να ανοιξω ενα ενα τα xlr ολα και να τσεκαρω τις κολλησεις μηπως και ξεκολλησε καποιο καλωδιο .
Παιδια καταρχην συγνωμη γιατι δεν ηθελα να δημιουργησω αντιπαραθεσεις .
Απλα υπεθεσα μηπως εχει ξανα εμφανιστει το ιδιο προβλημα και υπηρχε λυση.
 

Inviato Tue 14 Mar 17 @ 11:38 am
Το μόνο πράγμα που πάει στο μυαλό μου είναι οτι το manual των PAR αναφέρει τερματικό 110Ω
Μέχρι σήμερα δεν έχω δει ποτέ φωτιστικό να μην δουλεύει σωστά με τερματικό 120Ω και να θέλει 110Ω, ούτε αυτό εξηγεί γιατί πριν τα φώτα λειτουργούσαν κανονικά με το τερματικό τους.
 

Inviato Tue 14 Mar 17 @ 11:52 am
Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη.
Η αντιπαράθεση απόψεων και γεγονότων είναι αυτή που μας κάνει να μαθαίνουμε και ως γνωστών η γνώση είναι δύναμη!
Όπως είδες παραπάνω είχα μείνει με μια λανθασμένη εντύπωση οτι οι μικρές γραμμές είναι πιο ευπαθείς στην έλλειψη τερματικού από τις μεγάλες. Κάτι που τελικά ισχύει το αντίθετο. Η αντιπαράθεση ήταν αυτή που με ώθησε να ξεσκονίσω τις γνώσεις μου και να δω το λάθος μου.
 

Inviato Tue 14 Mar 17 @ 11:56 am
Το βρηκα τελικα παιδια.
Κακης ποιοτητας xlr η ελαττωματικό.
Το ποδαρακι απο το xlr (3-TX+ (Μετάδοση ψηφιακού σήματος, θετικός αγωγός +) με το που το εβαζα στον controller υποχωρουσε και δεν εκανε επαφη.
Προφανως απο τα βαλε βγαλε ειπε το ποιημα και δημιουργησε ολο το προβλημα.
Το παραξενο ειναι πως εξακολουθουσε και εδινε εντολες χωρις το τερματικο .
Ενα μεγαλο ευχαριστω για τον χρονο σας και τις γνωσεις σας που με εσπρωξαν στην αναζητηση της καθε λεπτομερειας και βρηκα την λυση.
 

Inviato Tue 14 Mar 17 @ 12:27 pm
καμια αντιπαραθεση!!
ειπα αμεσως οτι αυτο που λεει ο γιωργος ειναι το λογικο αλλιως δεν θα υπηρχαν καλωδια dmx ουτε τερματικα
απλα οπως προειπα μετα απο παμπολες εκδηλωσεις και με μεγαλη πολυπλοκότητα δεν ειχα ποτε προβλημα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα εχω και ποτε
ειδομεν!!!! χαχαχαχα
 

Inviato Tue 14 Mar 17 @ 3:44 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)