Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Διακοπες Ηχου στο mac - Page: 2

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

 

Inviato Mon 01 May 17 @ 9:02 pm
0rafa0PRO InfinityMember since 2012
Τελικα παιδια τι γινεται με αυτες τις διακοπες? να παμε σε sierra και να κανουμε update στην τελευταια εκδοση vdj? (audio6 παιζω, mac 13 early 2011 i5 8ram)
 

Inviato Tue 02 May 17 @ 12:17 am
Σαφέστατα ο Γιώργος και ο Μπάμπης είναι οι πλέον κατάλληλοι για να δώσουν λύση στο πρόβλημά σας, αλλά (για την ιστορία) θα πρότεινα το εξής:

1. Εφόσον υφίσταται το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, σε 3 Dj gears, σκεφτείτε τι κοινό υπάρχει και στις 3 αυτές περιπτώσεις (hardware, software, drivers, settings). Μήπως π.χ. και οι 3 σας χρησιμοποιείτε τον ίδιο (μάρκα - μοντέλο) εξωτερικό σκληρό δίσκο?

2. Εάν δεν υπάρχει τίποτε απολύτως κοινό, τότε ας δοκιμάσει κάποιος από εσάς:

- Να κρατήσει με προσοχή τα απαραίτητα back-up του.
- Να κάνει πλήρη απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση (απ’ ευθείας τελευταία έκδοση) του VDj (αναλυτικές οδηγίες εδώ: http://www.virtualdj.com/user/PhantomDeejay/blogs/4800/__928___969___962____957___945____954___940___957___949___964___949____960___955___942___961___951____945___960___949___947___95.html)

Κατόπιν, να πραγματοποιήσει όσο το δυνατόν πιο μακροχρόνιες δοκιμές μπορεί:

Α. Αρχικά, με την νέα (“καθαρή”) βάση δεδομένων (έχοντας πλέον φορτώσει μόνον 10 – 20 κομμάτια) και με default skin.
Β. Κατόπιν, αλλάζοντας το skin (εάν δεν χρησιμοποιούνταν το default).
C. Τέλος, επαναφέροντας την παλαιά βάση δεδομένων.
 

Inviato Tue 02 May 17 @ 7:17 am
0rafa0PRO InfinityMember since 2012
πληρη απεγκατασταση σε mac πωσ γινεται?
 

Inviato Tue 02 May 17 @ 1:30 pm
0rafa0PRO InfinityMember since 2012
κι επισης αν η database μας εχει καποιο θεμα πως την διορθωνουμε? γιατι εκει μεσα βρισκονται ολα τα cue μας και γενικα δουλεια αρκετων χρονων.
 

Inviato Tue 02 May 17 @ 1:31 pm
Κατ' αρχήν δείτε πρώτα το θέμα #1 που ανέφερα... Απο κει και πέρα, ας βρεθεί τι "φταίει" και μετά συζητάμε το πως επιδιορθώνεται... ;-)
 

Inviato Tue 02 May 17 @ 5:09 pm
Δεν γινεται να το δουμε αυτο...
Γαιτι αυοτ το προβηλμα γινεται μια φορα το βραυδ η μπορει και καμια η μπορει και μετα απο μια βδομαδα... οποτε δεν μπορουμε να παιζουμε ετσι για ωρες...μεχρι να μας το κανει αυτο!
 

Inviato Tue 02 May 17 @ 6:44 pm
Απόλυτα κατανοητό… Όπως και να έχει, εγώ έκανα την πρόταση #2 με το ακόλουθο σκεπτικό:

Ακόμη και σε Windows, όπου τα πράγματα είναι πιο “απλά” (απ’ ότι σε ένα Mac), πολλές φορές στο παρελθόν είχα αντιμετωπίσει προβλήματα με διάφορα audio software και soundcards.
Μου είχε τύχει, λοιπόν, αρκετές φορές να πρέπει να εγκαταστήσω το όποιο audio software (π.χ. το WaveLab) πάντα τελευταίο και “πάνω” από οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα ή drivers, κ.τ.λ.! Άλλες πάλι φορές (με άλλο configuration), έπρεπε να κάνω το εντελώς ανάποδο! Ειδάλλως αντιμετώπιζα πολλά και διάφορα προβλήματα…

Για αυτό ακριβώς το λόγο και πρότεινα (τουλάχιστον) την πλήρη απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του VDj, ώστε η νεότερη – “φρέσκια” έκδοση να εφαρμοστεί “πάνω απ’ όλα”. Κατόπιν, ας χρησιμοποιήσεις κατ’ ευθείαν την “παλαιά” βάση δεδομένων σου, αφού δεν υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος για άλλες δοκιμές (που προανέφερα)…
 

Inviato Tue 02 May 17 @ 7:40 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Το πρόβλημα αυτό με οδήγησε στο να μη παίζω σε Mac περιβάλλον από πέρυσι που φώναζα εδώ συνεχώς χωρίς να μπορέσει να με βοηθήσει κανένας. Πέρασα κι εγώ windows (bootcamp) και δεν είχα ούτε ένα πρόβλημα μέχρι σήμερα (πάνω από ένα χρόνο). Όχι ότι δεν προσπάθησαν να με βοηθήσουν τα παιδιά εδώ, προς Θεού!
 

Inviato Tue 02 May 17 @ 8:55 pm
Δηλαδη προτεινεις ανεπυγυλακτα bootcamp?
 

Inviato Wed 03 May 17 @ 3:19 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Ανεπιφύλακτα!!!!!
 

Inviato Wed 03 May 17 @ 9:25 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Και σας προτείνω να μη ψάξετε για λύση αφού δεν πρόκειται να βρείτε! Εγώ έκανα τα πάντα και μάλιστα για μήνες. Και η απάντηση είναι μία. Σε Mac περιβάλλον δεν έχει δοθεί η πρέπουσα προσοχή! Θεωρώ αδύνατο με ακριβώς το ίδιο στήσιμο και ακριβώς τα ίδια controllers να έχω καθημερινά πρόβλημα σε Mac και περνώντας τα windows (bootcamp) για πάνω από ένα χρόνο να μη έχω ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΣΥΜΒΑΝ !!!!! Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
 

Inviato Thu 04 May 17 @ 12:56 am
DrJekyl wrote :
Θεωρώ αδύνατο με ακριβώς το ίδιο στήσιμο και ακριβώς τα ίδια controllers να έχω καθημερινά πρόβλημα σε Mac και περνώντας τα windows (bootcamp) για πάνω από ένα χρόνο να μη έχω ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΣΥΜΒΑΝ !!!!! Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Οτι τα MAC κολλάνε χειρότερα απ' τα Windows ???

:P

Συγνώμη, δεν άντεξα... Με γαργαλούσε!
Θυμάμαι την μόδα πριν από 2-3 χρόνια που όλοι αγόραζαν MAC γιατί "τα MAC δεν κολλάνε" (σαφώς και κολλάνε) και γιατί "τα MAC είναι καλύτερα απ' τα Windows" (είναι για συγκεκριμένες εργασίες, όπως και τα Windows είναι καλύτερα απ' τα MAC για άλλες εργασίες) και δεν μπόρεσα να αντισταθώ.

Πέρα όμως από την πλάκα...
Το μισό team παίζει με MAC και το άλλο μισό με Windows. Έχουμε πάρα πολλούς χρήστες με MAC αλλά σαφώς οι χρήστες Windows είναι αρκετά περισσότεροι.
Ο τρόπος που είναι γραμμένο το VirtualDj 8 είναι "universal binaries" που σημαίνει οτι ο ίδιος κώδικας γίνεται compile και για τις δύο πλατφόρμες αλλάζοντας μόνο συγκεκριμένο σετ εντολών στον compiler που αφορά το κάθε λειτουργικό.
Με λίγα λόγια δεν είναι θέμα προσοχής της έκδοσης για MAC OS.

Το πρόβλημα που αναφέρεται εδώ είναι ένα πρόβλημα που συμβαίνει σε πολύ λίγους χρήστες και είτε είναι σε MAC είτε ήταν σε Windows το να εντοπισθεί και να λυθεί είναι δύσκολο καθώς οι προγραμματιστές δεν μπορούν να το αναπαράγουν για να βρουν τι φταίει.
"Παρόμοιο" πρόβλημα είχαμε παλιότερα και σε περιβάλλον Windows με πολύ λίγους χρήστες να έχουν πρόβλημα με συγκεκριμένες κονσόλες γνωστής εταιρείας. Η πλάκα είναι οτι εγώ προσωπικά χρησιμοποιούσα μία από τις "προβληματικές" κονσόλες κάθε Σαββατοκύριακο σε υπολογιστή "ερείπιο" χωρίς κανένα πρόβλημα. Χρειάστηκε πολύς καιρός και πολλές δοκιμές (κάποιες από αυτές στα "τυφλά") για να βρεθεί μία λύση.

Αυτό που θέλω να πω είναι προσπαθούμε να βρούμε μια λύση και προσέχουμε και τις δύο εκδόσεις το ίδιο. Όμως ένα πρόβλημα που εμφανίζεται σε 5-10-20 χρήστες από τις εκατοντάδες χιλιάδες που χρησιμοποιούν MAC δεν είναι εύκολο να εντοπισθεί και να λυθεί.

Και για να κλείσω. Έχω γνωστό που στο facebook μου αναφέρει συνέχεια οτι κάθε βράδυ έχει διακοπές με MAC. Παίζει με SX2. Έπαιξε 3 βραδιές με SZ και δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα!
Πες μου εσύ τι συμπέρασμα εξάγεις από αυτό; Οτι έχει πρόβλημα το πρόγραμμα; Οτι έχει πρόβλημα η κονσόλα; (SX2) Κάτι άλλο;
Έχω και άλλο φίλο που εδώ κι ένα χρόνο που τον έβαλα να αγοράσει το VirtualDJ (έπαιζε με Traktor) και του πούλησα την δική μου SZ δεν θέλει να ξανακούσει για Traktor γιατί το VirtualDJ δεν του κόλλησε ποτέ!!!
Πες μου τι καταλαβαίνεις εσύ από αυτό; Οτι η SZ γ@μ@ει και είναι σταθερή; Οτι το πρόγραμμα είναι πολύ σταθερό; Οτι το πρόγραμμα είναι πολύ σταθερό με τι συγκεκριμένη κονσόλα;
Θέλω να ακούσω τα συμπεράσματα σου πρώτα, και μετά θα σου απαντήσω / θα κλείσω αυτό το post


 

Inviato Thu 04 May 17 @ 6:14 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Γιώργο σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να προσβάλω τους ανθρώπους του team, ίσα ίσα. Γνωρίζω πολύ καλά ότι προσπαθείτε καθημερινά να τελειοποιήσετε το πρόγραμμα και γι'αυτό έχω γράψει διθυράμβους στο παρελθόν (φαντάζομαι να θυμάσαι). Άσχετα με το συγκεκριμένο πρόβλημα που υπάρχει σε Mac περιβάλλον νομίζω ότι όλοι ξέρουμε (εσείς σίγουρα καλύτερα) ότι σε αυτό το περιβάλλον τα προβλήματα είναι περισσότερα από ότι σε περιβάλλον windows. Ίσως όντως συγκεκριμένοι controllers να δουλεύουν άψογα σε windows αλλά όχι σε Mac. Απλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα χωρίς λύση. Και όπως εσύ ανέφερες υπήρχε και στο παρελθόν το ίδιο πρόβλημα σε windows και λύθηκε. Γιατί να μη λυθεί λοιπόν και σε Mac. Και μιλάμε για πρόβλημα που υφίσταται πάνω από ένα χρόνο.
 

Inviato Sat 06 May 17 @ 1:34 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)