Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Sampler volume vms5 - Page: 1

Questa parte dell'argomento è obsoleta e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate

Γεια σας!
Πριν λιγες μερες αγορασα μια vms5. Το προβλημα ειναι πως οταν παιζω καποιο sampler πχ μια κορνα....η ενταση ειναι τοσο μεγαλη που ξεπερναει το τραγουδι! Πως μπορω να εχω ενα κουμπι στην κονσολα μου ωστε να ρυθμιζω την ενταση του sampler? Η vms4.1 ειχε τετοιο....στην 5 ομως αντικατασταθηκε με ενα αχρηστο για μενα filter. Μπορω αυτο να το μετατρέψω σε sampler volume?
Ευχαριστώ
 

Inviato Sun 07 May 17 @ 10:15 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Inviato Mon 08 May 17 @ 11:10 am
Και που βρησκω το sampler editor?
 

Inviato Sun 14 May 17 @ 4:10 pm
Επίσης πιστευω οτι ειναι..λαθος του virtual αυτο. Το λεω γιατί στην vms 4 υπηρχε τέτοιο κουμπι ρύθμισης για την εκδοση 6 και 7. Δεν καταλαβαινω γιατι στην 8 δεν υπαρχει
 

Inviato Sun 14 May 17 @ 4:12 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Den ypirxe pote to Master Volume tou Sampler. Auto pou ipirxe stin 7 itan ta Volumes twn Samples kai ta opoia yparxoun kai stin version 8 http://www.virtualdj.com/manuals/virtualdj8/interface/browser/sideview/sampler.html

H diafora einai oti i konsola twra sou dinei tin dynatotita na elegxeis to Master Volume tou Sampler kai oxi kathenos ksexwrista kai auto ontws den yparxei sto skin gia na to vlepeis.
Mporeis omws na mappareis ena Custom knob san sampler_volume_master
 

Inviato Mon 15 May 17 @ 6:01 am
Μπορεις να μου πεις που διαολο εμφανιζεται αυτο το κουμπι custom ? Θυμαμαι οτι υπηρχε παλια και σε καποιο απο τα update εξαφανίστηκε!
Επισης κι αν ακομη το βρουμε.....υπαρχει αντιστοιχο κουμπι στην vms5 που να το υποστηρίζει?
Συγνωμη αν ρωταω πολλα αλλα επειδη συγκεκριμένα χτες πληρωσα την pro 375 ευρω
Πιστευα οτι θα βγαλω καποια άκρη
 

Inviato Mon 15 May 17 @ 9:27 pm
Με ενδιαφερει περισσότερο απο την κονσολα το πως μπορω να ελέγχω το master volume. Υπαρχει τετοια δυνατότητα στη vms5?
Κι αν οχι τοτε δεν ξερω πως θα εμφανισω στο skin το κουμπι custom ωστε να κανω το mapping
 

Inviato Mon 15 May 17 @ 9:37 pm
Σημ...εννοω φυσικα το master volume των sampler
 

Inviato Mon 15 May 17 @ 9:38 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
Gia to skin sto menu "LAYOUT" toy skin epilegeis show some empty buttons
gia thn vms5 prepei na alakseis kapoia loitoyrgia enos koympioy
 

Inviato Tue 16 May 17 @ 6:03 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Inviato Tue 16 May 17 @ 12:17 pm
Παιζω με το default 2 deck οχι με το skin των4. Σε αυτο δεν υπαρχουν ελευθερα custom buttons. Η εκδοση ειναι η 8.2. Μηπως το skin ειναι διαφορετικό απο την 8? Επίσης στο skin 4 deck της vms5 (που δεν μου αρεσει καθολου) υπαρχει το master volume samples. Πως ομως το χειρίζομαι απο την κονσολα αφου δεν υπαρχει αντιστοιχο κουμπι? Πχ πως μπορώ(αν μπορώ) να ακυρωσω το κουμπι filter (που έχει και δεν το χρησιμοποιώ) και στη θεση του να μπει το master volume samples ?....στην κονσολα ολα αυτα
 

Inviato Tue 16 May 17 @ 1:03 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Epilegeis to Default 2 Decks skin



Apo to LAYOUT menu energopoieis tin epilogi "Show empty buttons"



Tha emfanistoun 3 custom buttons kai 1 custom knob.
Kaneis deksi klik sto Custom knob



Den xreiazetai na mappareis kati stin VMS5.
Diavase edw...
http://www.virtualdj.com/manuals/hardware/americanaudio/vms5/navigation.html
manual wrote :
Sampler mode:
Hold SHIFT down and press the DOWN Navigation button (12) to set the Navigation system to Sampler mode.

ENCODER. Use this encoder to adjust the Master Output Volume of the Sampler. Push the Encoder to open/close the Sampler panel of Sideview.
 

Inviato Tue 16 May 17 @ 1:23 pm
Dj dad....με έκανες να αισθάνομαι ηλίθιος τωρα...
Είχε σπάσει τα νευρα μου τοσες μερες και ηταν τόσο απλό? Κι ολα αυτα γιατι ειμαι αυτοδίδακτος! Σε ευχαριστω πολυ.!!!!!

Υ.γ που μπορει κανεις να εκπαιδευτεί περισσότερο ωστε να μάθει κάτι παραπάνω? Εχω δει καποια βίντεο-σεμινάρια! Υπαρχουν ακόμη?

Ξερω ειναι λαθος ο χώρος που το ρωτάω..αλλα δεν εχω αλλη Επιλογή...
 

Inviato Tue 16 May 17 @ 8:58 pm
Τελικα τιποτα....δεν μπορω να καταλαβω τι φταίει
Εφτιαξα το κουμπι με σαν sampler-volume-master και δεν κανει τιποτα. Συνεργάζεται με αυτο της κονσόλας vms5 και ανοιγοκλείνει κανονικά. Ομως η ενταση στα samplers δεν επηρεάζεται καθόλου!
Έλεος...τι να κανω? Υπαρχει κανεις να συνδεθούμε μέσω team viewer να καταλαβει τι συμβαίνει? Δεν γινονται αυτα...
 

Inviato Sat 27 May 17 @ 8:16 pm
Κανεις για βοήθεια...?
 

Inviato Sun 28 May 17 @ 8:16 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To idio symvainei kai an i vms5 den einai syndedemeni ?
An mporeis postare edw 2 screenshots
1 To Audio setup tou vdj
2 to mapping tou custom knob
 

Inviato Sun 28 May 17 @ 11:22 pm

Οταν δεν ειναι συνδεδεμένη η κονσολα το custom δουλεύει.
Οταν μπει η κονσολα...ναι μεν το αντιστοιχο κουμπι συνεργαζεται με το custom (ανοιγοκλείνουν μαζι) όμως η ενταση των samples δεν μεταβάλλεται!
 

Inviato Mon 29 May 17 @ 7:19 pm
....και επίσης το ιδιο ακριβως κανει και οταν βαλω το skin της vms5.
 

Inviato Mon 29 May 17 @ 8:13 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ok, to vepw ki egw edw.. symbainei me external mixer setup. To anaferw kai tha enimerwsw.
 

Inviato Mon 29 May 17 @ 9:35 pm
Μηπως θελει καποιο reset? Και πως γινεται? Περιμένω να μου πεις...
 

Inviato Tue 30 May 17 @ 1:20 pm
77%