Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: ANALYZE

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

djpap63PRO InfinityMember since 2010
Μετα το τελευταιο early update σε καθε load τραγουδιου μου κανει και analyze παρολο που τα τραγουδια εχουν ηδη γινει
 

Inviato Fri 02 Jun 17 @ 5:08 am
Ναι. Αυτό είναι αναμενόμενο.
Η μηχανή ανάλυσης έχει βελτιωθεί και πλέον τα κομμάτια θα ξαναγίνονται analyze με την καινούργια μηχανή.
Η καινούργια μηχανή ΔΕΝ θα κάνει analyze μόνο σε κομμάτια που έχεις διορθώσει το BPM ή το Phase χειροκίνητα
 

Inviato Fri 02 Jun 17 @ 6:06 am
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Μια χαρα οποτε κανω ενα νεο analyze και ειμαι κομπλε.
Ερωτηση : υπαρχει περιπτωση να μπει επιλογη κλειδωματος τoυ BPM και των BEATGRID?
 

Inviato Fri 02 Jun 17 @ 7:13 am
Έχει ζητηθεί απο διάφορους χρήστες αυτή η δυνατότητα. Δεν ξέρω αν θα προστεθεί και πότε.

Αυτό όμως που χρειάζεται να ξέρεις είναι οτι σε περιπτώσεις (όπως τώρα) ΑΥΤΟΜΑΤΟΥ reanalyze το BPM και Phase (Beatgrid) για κομμάτια που έχεις πειράξει χειροκίνητα ΔΕΝ επαναϋπολογίζεται.

Επαναϋπολογίζεται όμως όταν κάνεις Δεξί κλικ και επιλέγεις Reanalyze (είτε το κομμάτι μόνο του, είτε σαν μέρος ενός batch)

Αν θες να κάνεις reanalyze με την καινούργια engine αλλά να ΜΗΝ χάσεις τα BPM και Beatgrid σε όσα κομμάτια τα έχεις πειράξει / ρυθμίσει χειροκίνητα, τότε αντί να κάνεις δεξί κλικ -> Batch -> Reanalyze, φόρτωσε τα κομμάτια στο Automix (δεν χρειάζεται να το βάλεις να παίζει)
Θα δεις οτι αυτόματα τα κομμάτια θα αρχίσουν να γίνονται analyze.
 

Inviato Fri 02 Jun 17 @ 8:24 am
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Σε ευχαριστω πολυ Γιωργο...
 

Inviato Fri 02 Jun 17 @ 8:58 am
Καλησπέρα και άπο μένα. Παρατήρησα και γω το ίδιο φαινόμενο. Απλά παρατήρησα πως καθώς κάνω load ένα κομμάτι και το κάνει ανάλυση, προσθέτει στα κομμάτια αυτά και λιγο gain με αποτέλεσμα να πρέπει να τα χαμηλώνω μόνος μου. Τι μπορεί να γίνει γι αυτό? Και ρωτώ αν θα ήταν σωστό να κάνω reanalyze όλη τη μουσική μου ταυτόχρονα ώστε να αποφύγω τυχών υπερβολική χρήση του cpu κατά τη διάρκεια που δουλεύω μέσω της επιλογής (batch - analyze for bpm etc.)?
 

Inviato Fri 02 Jun 17 @ 4:49 pm
Χμμμ. Για μένα για τα περισσότερα κομμάτια το πρόγραμμα ΑΦΑΙΡΕΙ gain.

Τεχνικές λεπτομέρειες:
Εκτός από την μηχανή ανάλυσης του BPM έχει αλλάξει και ο αλγόριθμος του auto-gain ο οποίος είναι πλέον είναι ο γνωστός "Replay Gain Analysis" και είναι ίδιος με αυτόν του MP3 Gain.
Με τα gain γενικά ΔΕΝ θα πρέπει να έχεις θέμα εάν και εφόσον:
Α) Έχεις ρυθμίσει το auto-gain στην επιλογή auto (και όχι auto+remember) και
Β) Αφήνεις το κομμάτι να φορτώσει πλήρως πριν το ξεκινήσεις εφόσον το κομμάτι εκείνη τη στιγμή κάνει analyze
 

Inviato Fri 02 Jun 17 @ 5:20 pm
Τα gain τα είχα στο (Auto - Remember). Θα το αλλάξω και θα το δώ. Και τέλος ελπίζω να μην έχω κάποιο θέμα αν κάνω reanalyze όλα τα κομμάτια από την αρχή. (Αυτό το ρωτάω επειδή αναφέρατε πιο πάνω στον φίλο που άνοιξε το θέμα, πως θα ήταν καλύτερα να περάσει τα κομμάτια στο automix και να γίνει εκει το analyze.)
 

Inviato Fri 02 Jun 17 @ 8:05 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Παίδες καλησπέρα.Κι εγώ τώρα το παρατήρησα στην 3780 ότι ξαναδιαβάζει κ αλλάζει τα bpm!
Αν κάνω μαζικά σε όλο τον δίσκο analyze (δεν υπάρχει πια το re analyze?)θα έχω θέμα;Θα χαλάσει κάτι στους virtual folders?
 

Inviato Mon 10 Jul 17 @ 8:50 pm
Το Re-analyze υπάρχει και είναι εκεί που ήταν πάντα.(Δεξί κλικ-> Ανάλυση για BPM κτλ.. ή Δεξί κλικ->Μαζικές ενέργειες->Ανάλυση για BPM κτλ)

Όχι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα Virtual Folders κτλ.

Προσωπικά συνιστώ να κάνεις Re-Analyze φορτώνοντας τα κομμάτια στο Automix. Κι αυτό γιατί με αυτό τον τρόπο το VirtualDj ΔΕΝ πειράζει κομμάτια τα οποία έχεις "πειράξει" το BPM χειροκίνητα (έχεις διορθώσει τα BPM ή το Phase)

Έτσι προσωπικά προτείνω την εξής διαδικασία:

1) Καθάρισε την λίστα του AutoMix
2) Στην μπάρα αναζήτησης πληκτρολόγησε "*" (αστεράκι χωρίς τα εισαγωγικά)
3) Κάνε κλικ σε ένα κομμάτι από κάτω στα αποτελέσματα αναζήτησης
4) Πάτα CTRL+A στο πληκτρολόγιο
5) Σείρε τα επιλεγμένα τραγούδια στη λίστα του AutoMix

Θα δεις οτι το πρόγραμμα αρχίζει και κάνει scan όσα κομμάτια δεν έχουν γίνει scan από την καινούργια engine και δεν έχουν ρυθμιστεί τα BPM χειροκίνητα.

Αν για κάποιο λόγο θελήσεις να διακόψεις την διαδικασία / scan απλά κλείσε το VirtualDj
Όταν θελήσεις να συνεχίσεις το scan επανέλαβε την παραπάνω διαδικασία.
Το VirtualDj θα συνεχίσει να κάνει scan μόνο τα κομμάτια που δεν έχει κάνει ήδη scan (και όχι όλα από την αρχή)
 

Inviato Mon 10 Jul 17 @ 10:11 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Το Re-analyze υπάρχει και είναι εκεί που ήταν πάντα.(Δεξί κλικ-> Ανάλυση για BPM κτλ.. ή Δεξί κλικ->Μαζικές ενέργειες->Ανάλυση για BPM κτλ)

Όχι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα Virtual Folders κτλ.

Προσωπικά συνιστώ να κάνεις Re-Analyze φορτώνοντας τα κομμάτια στο Automix. Κι αυτό γιατί με αυτό τον τρόπο το VirtualDj ΔΕΝ πειράζει κομμάτια τα οποία έχεις "πειράξει" το BPM χειροκίνητα (έχεις διορθώσει τα BPM ή το Phase)

Έτσι προσωπικά προτείνω την εξής διαδικασία:

1) Καθάρισε την λίστα του AutoMix
2) Στην μπάρα αναζήτησης πληκτρολόγησε "*" (αστεράκι χωρίς τα εισαγωγικά)
3) Κάνε κλικ σε ένα κομμάτι από κάτω στα αποτελέσματα αναζήτησης
4) Πάτα CTRL+A στο πληκτρολόγιο
5) Σείρε τα επιλεγμένα τραγούδια στη λίστα του AutoMix

Θα δεις οτι το πρόγραμμα αρχίζει και κάνει scan όσα κομμάτια δεν έχουν γίνει scan από την καινούργια engine και δεν έχουν ρυθμιστεί τα BPM χειροκίνητα.

Αν για κάποιο λόγο θελήσεις να διακόψεις την διαδικασία / scan απλά κλείσε το VirtualDj
Όταν θελήσεις να συνεχίσεις το scan επανέλαβε την παραπάνω διαδικασία.
Το VirtualDj θα συνεχίσει να κάνει scan μόνο τα κομμάτια που δεν έχει κάνει ήδη scan (και όχι όλα από την αρχή)



Ωωωωω!!!Σε ευχαριστώ για τις αναλυτικότατες και μεταμεσονύκτιες οδηγίες!!!
Θα το κάνω όπως έγραψες αν και δεν έχω πειράξει σε κανένα κομμάτι τα bpm!Το μόνο που έχω κάνει σε αρκετά είναι το /2 ή χ2 !!!

Να είσαι καλά!
 

Inviato Mon 10 Jul 17 @ 10:48 pm
djnet71 wrote :
[Το μόνο που έχω κάνει σε αρκετά είναι το /2 ή χ2 !!!

Κι αυτό χειροκίνητο "πείραγμα" είναι ;)
 

Inviato Mon 10 Jul 17 @ 10:58 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
djnet71 wrote :
[Το μόνο που έχω κάνει σε αρκετά είναι το /2 ή χ2 !!!

Κι αυτό χειροκίνητο "πείραγμα" είναι ;)


Χμμμμ...καλά το φαντάστηκα!
Καλημέρα
 

Inviato Tue 11 Jul 17 @ 5:28 am


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)