Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: PIONEER DDJ CONTROLLERS - Page: 2

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης, απ’ την στιγμή που αντιλαμβάνομαι τι εννοείς… Απλά, η όποια ένστασή μου έχει να κάνει περισσότερο με την πρακτική εφαρμογή και όχι με την θεωρητική εφαρμογή…

Θεωρητικά, ναι, θέλουμε να έχουμε ένα μεγάλο control panel, το οποίο θα προσφέρει και την ανάλογη “άνεση” κατά το set μας.
Πρακτικά, όμως:
- Γιατί δεν καταφεύγουμε στην λύση 2 x CDJ-2000 + 1 x Mixer + Laptop? Δεν είναι για όλους “εμπόδιο” το οικονομικό…
- Πόσο εύκολο είναι να βρίσκεις κάθε φορά τον απαιτούμενο “χώρο” (870mm πλάτους) σε ένα café / bar, ώστε να τοποθετείς έναν DDJ-SZ2 ή έναν DDJ-RZ?
- Πόσο εύκολο είναι να βρεις τον απαιτούμενο “χώρο” (870mm + 870mm πλάτους) σε ένα club, ώστε να τοποθετείς έναν DDJ-SZ2 (δικό σου) και έναν DDJ-RZ (του άλλου που μοιράζεται το πρόγραμμα μαζί σου)?
Συμπερασματικά, όντως τα 870mm πλάτους προσφέρουν “άνεση” (αν και ο VCI-400 που είχε σχεδιαστεί για τις χερούκλες του Carl Cox είχε μόνον 456mm), αλλά πρακτικά δεν εξυπηρετούν (στην πλειοψηφία των περιπτώσεων)…

Θεωρητικά, ναι, θέλουμε να έχουμε μία στιβαρή κατασκευή, με ότι αυτό συνεπάγεται ως προς το βάρος.
Πρακτικά, όμως:
- Ποιο ποσοστό των Djs, όταν είναι mobile, τους αφήνει αδιάφορους το θέμα του βάρους?
- Ποιο ποσοστό των Djs, ακόμη και εάν δεν είναι mobile, “αφήνει” στο εκάστοτε café / bar/ club τον controller του? Ακόμη και αυτοί που είναι resident, η πλειοψηφία τους τον “μαζεύει” (για παν ενδεχόμενο)…

Εν κατακλείδι επαναλαμβάνω ότι αντιλαμβάνομαι τι εννοείς, απλά η φιλοσοφία (απόδοσης των χρωμάτων στον πίνακα) ήταν λίγο πιο “εμπειρική”…

P.S. Επειδή αναμφισβήτητα διαθέτεις εμπειρία, όταν βρεις χρόνο και διάθεση, γράψε κάποιες πληροφορίες επιπλέον για αυτά τα μοντέλα. Νομίζω ότι θα ενδιαφέρουν αρκετούς…
 

Inviato Mon 16 Apr 18 @ 12:19 pm
Theios Giorgos wrote :
Δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης, απ’ την στιγμή που αντιλαμβάνομαι τι εννοείς… Απλά, η όποια ένστασή μου έχει να κάνει περισσότερο με την πρακτική εφαρμογή και όχι με την θεωρητική εφαρμογή…

Η πρακτική εφαρμογή έχει να κάνει με την αντίληψη του καθενός και άρα είναι υποκειμενική! Για του λόγου το αληθές:

Theios Giorgos wrote :
Θεωρητικά, ναι, θέλουμε να έχουμε ένα μεγάλο control panel, το οποίο θα προσφέρει και την ανάλογη “άνεση” κατά το set μας.
Πρακτικά, όμως:
- Γιατί δεν καταφεύγουμε στην λύση 2 x CDJ-2000 + 1 x Mixer + Laptop? Δεν είναι για όλους “εμπόδιο” το οικονομικό…

Γιατί 2 CDJ-2000 + 1 DJM-900 προσφέρουν λιγότερο έλεγχο στο software απ' οτι ένας καλός controller (και δεν αγγίζω καθόλου το οικονομικό κομμάτι)

Theios Giorgos wrote :
- Πόσο εύκολο είναι να βρίσκεις κάθε φορά τον απαιτούμενο “χώρο” (870mm πλάτους) σε ένα café / bar, ώστε να τοποθετείς έναν DDJ-SZ2 ή έναν DDJ-RZ?

Α) Υποθέτεις οτι όποιος διαβάζει τον πίνακα δουλεύει σε cafe/bar !
Β) Υποθέτεις οτι τα cafe/bar δεν διαθέτουν τουλάχιστον 870mm στο booth. (ή τουλάχιστον θεωρείς οτι τα περισσότερα δεν έχουν τόσο χώρο)
Η απάντηση στο πρώτο είναι απλή: Δεν δουλεύουν όλοι σε cafe/bar
Η απάντηση στο δεύτερο είναι οτι προσωπικά με την RZ μέχρι σήμερα μπόρεσα και την έβαλα ΠΑΝΤΟΥ (ακόμα και σε cafe/bar) καθώς όσο κι αν έχουν μικρύνει τα booth υπάρχει ακόμα "ένα μέτρο" χώρος για να βάλεις μια κονσόλα

Theios Giorgos wrote :
- Πόσο εύκολο είναι να βρεις τον απαιτούμενο “χώρο” (870mm + 870mm πλάτους) σε ένα club, ώστε να τοποθετείς έναν DDJ-SZ2 (δικό σου) και έναν DDJ-RZ (του άλλου που μοιράζεται το πρόγραμμα μαζί σου)?

Σε μεγάλα club είναι πανεύκολο καθώς τα booth έχουν σχεδιαστεί να έχουν τουλάχιστον 4 CDJ-2000 + 1 DJM-900.
Σε μικρότερα club γιατί να χρειάζομαι 870+870mm ? Κουμπώνουμε και οι δύο πάνω στον ένα από τους δύο controllers (έχουν dual USB και οι δύο) και όλα κομπλε. Και αν το πρόγραμμα του άλλου DJ δεν υποστηρίζει την δικιά μου κονσόλα, τότε σίγουρα θα υποστηρίζει το δικό μου πρόγραμμα τη δική του (γι αυτό και έγραψα οτι θα έπρεπε στον πίνακα να υπάρχει και η συμβατότητα με άλλα προγράμματα)

Theios Giorgos wrote :
Συμπερασματικά, όντως τα 870mm πλάτους προσφέρουν “άνεση” (αν και ο VCI-400 που είχε σχεδιαστεί για τις χερούκλες του Carl Cox είχε μόνον 456mm), αλλά πρακτικά δεν εξυπηρετούν (στην πλειοψηφία των περιπτώσεων)…

Την πλειοψηφία των περιπτώσεων υπό το δικό σου πρίσμα ίσως;

Theios Giorgos wrote :
Θεωρητικά, ναι, θέλουμε να έχουμε μία στιβαρή κατασκευή, με ότι αυτό συνεπάγεται ως προς το βάρος.
Πρακτικά, όμως:
- Ποιο ποσοστό των Djs, όταν είναι mobile, τους αφήνει αδιάφορους το θέμα του βάρους?
- Ποιο ποσοστό των Djs, ακόμη και εάν δεν είναι mobile, “αφήνει” στο εκάστοτε café / bar/ club τον controller του? Ακόμη και αυτοί που είναι resident, η πλειοψηφία τους τον “μαζεύει” (για παν ενδεχόμενο)…

Κατ' αρχήν να ορίσουμε το mobile ? Ποιος είναι mobile dj και ποιος όχι;
Στην Ελλάδα χρησιμοποιούμε τον όρο mobile dj για οποιονδήποτε dj εμφανίζεται ως guest dj σε διάφορα μαγαζιά. Ο όρος mobile dj σ' αυτή την περίπτωση είναι λάθος. Ο όρος που είναι πιο ορθός είναι "touring dj". Στους "touring dj's" λοιπόν υπάρχει μια μερίδα που υπολογίζει το βάρος και τον όγκο, και μια μερίδα που ΔΕΝ τα υπολογίζει (ανάλογα με το πόση έμφαση δίνει ο κάθε dj στις δυνατότητες του controller του VS βάρους, όγκου κτλ)
Ο όρος mobile dj διεθνώς χρησιμοποιείται για τους dj που κάνουν events (συνώνυμο του event dj) σε διάφορες τοποθεσίες κουβαλώντας στο 99% των περιπτώσεων και όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό (ηχεία, ενισχυτές, φώτα, ρομποτικά κτλ)
Ο mobile dj λοιπόν δεν δίνει τόση σημασία στο βάρος (εντός λογικών πλαισίων) όσο στον όγκο και αυτό υπό προϋποθέσεις. Όταν έχεις να κουβαλήσεις ηχεία, racks ενισχυτών, ρομποτικές κεφαλές, τράσες, φορητά booth κτλ, πολύ λίγο σε ενδιαφέρει αν η κονσόλα ζυγίζει 5 κιλά ή 7 κιλά.

Εν κατακλείδι: Η μεταφορά του εξοπλισμού (και κατά πόσο αυτό επηρεάζει την αγορά του εξοπλισμού) εξαρτάται τόσο από την κατηγορία του DJ όσο και από άλλους παράγοντες. Σαφώς και υπάρχει η κατηγορία συναδέλφων που περιγράφεις. Αλλά δεν είναι η μόνη, ούτε είναι απαραίτητα η "κυρίαρχη" κατηγορία της αγοράς.


Υ.Γ.:
Δεν υπερασπίζομαι/προωθώ εξ ορισμού την μεγάλη κατηγορία controllers. Αυτό τυχαίνει αυτή την στιγμή για να σου δείξω γιατί δεν συμφωνώ με την ενιαία "βαθμολόγηση" στον πίνακα, και γιατί κατά την γνώμη μου έπρεπε να σπάσει σε 3 κατηγορίες.

Υ.Γ.2.:
Πείτε με στραβό, πείτε με ανάποδο, αλλά έχω κράξει (και θα συνεχίζω να κράζω) τη λογική του "πετάμε ένα tablet και ένα controller σε μέγεθος tablet σε ένα σακίδιο και πάμε να κάνουμε τον DJ" Η τάση αυτή ήταν πολύ έντονη για ένα - δύο χρόνια (χαρίζοντας τραγελαφικές εικόνες σε διάφορα μαγαζιά/booth) και ευτυχώς έχει αρχίσει να εξασθενεί. Παρόλα αυτά όπως υπάρχει το υπερβολικά μεγάλο, υπάρχει και το υπερβολικά μικρό. Το μικρό δεν είναι πανάκεια, και το να είσαι dj απαιτεί και λίγο παραπάνω κόπο. Υπάρχει ένα όριο του λόγου απόδοση-δυνατότητες/διαστάσεις κάτω από το οποίο τα πράγματα γίνονται τραγελαφικά.

 

Inviato Mon 16 Apr 18 @ 1:25 pm
Αν και δεν έχει ιδιαίτερο νόημα στο συγκεκριμένο νήμα, επέτρεψέ μου (με όλο το θάρρος) να απαντήσω ως Γιώργος (πλέον) και όχι ως “Θείος Γιώργος” (μέλος και υποστηρικτής του VDj)…


“Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το να παίζω με την χρήση υπολογιστή… Το βρίσκω ψεύτικο και ανούσιο! Όσο για το αποτέλεσμα, κανένας μεγάλος Dj που έχω ακούσει όλα αυτά τα χρόνια δεν είναι καλύτερος με το υπολογιστή από ότι με τα βινύλια… Ορισμένοι μάλιστα είναι τραγικά χειρότεροι…”

“Στην αρχή πίστευα πως με τους υπολογιστές θα γίνονταν περισσότερο δημιουργικοί. Τελικά δεν το έκαναν. Βρήκαν προγράμματα που ακόμα και αν δεν γνωρίζεις να παίζεις μουσική, ψιλοπαίζεις. Και θεωρώ πως αντί να γίνουν καλύτεροι έγιναν χειρότεροι! Η απίστευτη ευκολία σπάνια σε κάνει καλό. Θεωρώ πως η τεχνολογία έχει αξία ως ένα σημείο. Ναι είναι καλύτερα που πλέον ένας Dj δεν χρειάζεται να κουβαλάει 40Kg δίσκους βινυλίου για να πάει να παίξει κάπου μουσική. Και η εξέλιξη των Cd δίνει στον Dj πολλές δυνατότητες δημιουργίας. Κάτι που η χρήση υπολογιστή, δεν θα στο δώσει ποτέ. Να σου πω και κάτι? Προσωπικά το Djing με υπολογιστή με κάνει να πλήττω. Ο Dj δεν έχει κάποιο ρόλο. Είναι σαν να λες πως έχουμε ένα πολύ καλό τεχνολογικά Juke – Box όχι κάτι άλλο. Αυτό όμως δεν είναι Djing…”

Αυτά δεν είναι απόψεις - λόγια δικά μου, είναι του Γιώργου Σειρά. Και ο συνονόματος, λέει απλά (και εν σχέση με το παρόν θέμα), ότι:

1. Όπως δεν κάνουν τα ράσα τον παπά, έτσι ακριβώς και δεν κάνει (τεχνικά) ο controller τον Dj (ούτε τον έκανε, ούτε και θα τον κάνει ποτέ)! Αν, λοιπόν, ο οποιοσδήποτε επιθυμεί να χαρακτηρίζεται (τεχνικά) ως ένας πραγματικός Dj, ιδού η Ρόδος (SL-1200 MkΙΙ), ιδού και το πήδημα…
Από κει και πέρα, απαντώντας στην τοποθέτησή σου:
- Εφόσον ο οποιοσδήποτε χρησιμοποιεί Dj-Software, είτε παίζει με controller που χωράει μόνο σε φορτηγό, είτε παίζει με controller που χωράει σε τσέπη, το ίδιο είναι
- Εφόσον θες να κράξεις (και καλά κάνεις, κι εγώ κράζω), κράξε γενικότερα τους “επαγγελματίες” που (ξέρουν να) χρησιμοποιούν (μόνον) Dj-Software και όχι τουλάχιστον 2 CDJ-2000NXS2…

2. “Μη βροντοχτυπάς τις χάντρες, η δουλειά κάνει τους άντρες, το γιαπί το πιλοφόρι το μυστρί”. Δεν ξέρω εάν η δουλειά κάνει τους άντρες, αλλά ο “κόπος” (που ανέφερες) δεν κάνει τον Dj!
Από κει και πέρα, απαντώντας στην τοποθέτησή σου, κάποτε κουβαλάγαμε “τα 40Kg δίσκους βινυλίου”, κατόπιν “τα 10Kg δίσκους cd”, τώρα γιατί θα πρέπει να ξανανέβουμε στα 15Kg (Controller + Laptop)?

Επαναλαμβάνω: Αυτά δεν είναι απόψεις - λόγια δικά μου, είναι του Γιώργου Σειρά! Τώρα, εάν αρχίσουμε να αμφισβητούμε και τον Σειρά, μάλλον δεν γνωρίζουμε ούτε τι εστί DJing, ούτε ποιοι πραγματικά το “αντιπροσωπεύουν”, τουλάχιστον στην Ελλάδα

Εν κατακλείδι:

Δε νομίζω ότι ο πίνακας συμβάλει (άμεσα ή έμμεσα) στο να βγάλει κανείς το συμπέρασμα ότι ο DDJ-RR είναι “καλύτερος” controller (ως μικρότερος – ελαφρύτερος) από τον DDJ-SZ2. Εκτός και εάν ο οποιοσδήποτε αναγνώστης είναι παντελώς ανίδεος…

Ο πίνακας συμβάλει (άμεσα ή έμμεσα) στο να βγάλει κανείς το συμπέρασμα ότι εάν π.χ. επιθυμεί Rolls-Royce (πράσινο στην άνεση), προϋποθέτει να έχει χώρο και να την παρκάρει (κόκκινο στον απαιτούμενο χώρο παρκαρίσματος). Εάν επιθυμεί Smart (πράσινο στον απαιτούμενο στο χώρο παρκαρίσματος), προϋποθέτει να οδηγεί σε εμβρυακή στάση (κόκκινο στην άνεση)…

Από κει και πέρα, εάν ο οποιοσδήποτε επιθυμεί να οδηγεί Rolls-Royce (και ιδίως) εντός πόλης για τους δικούς του λόγους, περί ορέξεως...
 

Inviato Mon 16 Apr 18 @ 7:21 pm
Το πας αλλού το θέμα και ξεφεύγουμε...
Παρόλα αυτά δεν μ' αρέσει να αφήνω κάτι στη μέση ή υπονοούμενα να αιωρούνται και γι αυτό θα απαντήσω (σαν Γιώργος κι όχι σαν PhantomDJ - προγραμματιστής του VirtualDJ)

Σεβαστή η γνώμη του Σειρά, αλλά προσωπικά διαφωνώ σε πολλά σημεία. Δεν έχει σημασία γιατί διαφωνώ, εκτός κι αν θες να το αναλύσουμε διεξοδικά (αλλά σε άλλο νήμα). Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο να μάθουμε και ΠΟΤΕ έγινε αυτή η δήλωση. Τώρα; Πριν από 2 χρόνια; Πριν από 5 χρόνια; Πριν από 10;

Καταρχήν μου παραθέτεις τις δηλώσεις του Σειρά σαν επιχειρήματα/αντεπιχειρήματα αυθεντίας. Οπότε η εύλογη αυθόρμητη ερώτηση που μου έρχεται στο μυαλό είναι: Ε ΚΑΙ;
ΑΥΘΕΝΤΙΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Οι δηλώσεις αυτές καθ' αυτές έχουν την αξία τους σαν επιχειρήματα είτε συμφωνείς, είτε διαφωνείς μαζί τους. Αλλά το γεγονός οτι έγιναν από τον συγκεκριμένο άνθρωπο δεν τους προσδίδει θεϊκές - μη αμφισβητήσιμες διαστάσεις.

Το υστερόγραφο από το οποίο πιάστηκες, κράζει κάποια κακώς κείμενα της τεχνολογίας, αλλά το παρεξήγησες. Αυτό που κράζει είναι η τεμπέλικη φιλοσοφία που δημιουργήθηκε λόγω της τεχνολογίας. Και αν το θες σε αυτό συμφωνώ με τον Σειρά.
Η νοοτροπία "πετάμε ένα tablet, ένα controller μέγεθους tablet και καμιά 500αριά τραγούδια κατεβασμένα από το YouTube πεταμένα από εδώ κι από εκεί χωρίς tags και χωρίς οργάνωση μέσα σε ένα backpack και πάμε να κάνουμε τον dj" δείχνει τεμπελιά (και τσαπατσουλιά).
Όταν αναφέρω οτι χρειάζεται "παραπάνω κόπος" δεν εννοώ φυσικά κουβάλημα. Εννοώ όμως όλα αυτά που εννοεί και ο Σειράς. Να μάθεις να παίζεις, να ψάχνεις δημιουργικούς τρόπους να κάνεις νέες μίξεις, να ανανεώνεις τις playlists σου συνεχώς κ.ο.κ. Αυτά δεν τα βρίσκεις στους dj της νοοτροπίας του backpack.

Προσωπικά ξέρω (από άποψη τεχνικής) να παίζω εξίσου καλά με βινύλια, CDs και controllers. Δεν μπορώ όμως να παίξω το ίδιο αποδοτικά (με όρους performance) και με τα 3 μέσα γιατί το κάθε ένα έχει τους περιορισμούς του. Το κάθε μέσο έχει τα υπέρ και τα κατά του. Και όποιος θεωρεί οτι ένα από τα 3 μέσα είναι το "απόλυτο" μέσο φοράει απλά παρωπίδες.
Για πολλά χρόνια είχαμε την περιβόητη μάχη CD VS PC όπου δεν ήσουν πραγματικός DJ αν έπαιζες με PC γιατί είχε "SYNC"
Ευτυχώς η μάχη αυτή έλειξε εδώ και κάποια χρόνια αφού η Pioneer έβαλε SYNC και στα CDJ. Κάποιοι τελευταίοι ξεχασμένοι το γύρισαν τώρα σε VINYL VS CD/PC αφού το βινύλιο δεν έχει sync, loop, hotcues κ.ο.κ.
Είναι όμως το πραγματικό μας θέμα το τι χρησιμοποιείς για να παίξεις; Ενδιαφέρει κανένα, εκτός από κάτι πορωμένους συναδέλφους; Νομίζεις οτι οταν βγαίνω να διασκεδάσω (είτε σε bar, είτε σε club, είτε είμαι καλεσμένος σε κάποια δεξίωση/εκδήλωση) με νοιάζει αν ο DJ παίζει με βινύλια, CD ή controller ? Νομίζεις οτι με νοιάζει αν παίζει με Serato, Traktor, Rekordbox ή VirtualDJ ?
Τι να το κάνω αν ο DJ μπορεί να βγάλει μπότα 128 beats long με ΜΚΙΙ αλλά το ένα τραγούδι είναι πιο βαρετό από το άλλο;
Τι να το κάνω αν ο DJ παίζει με CDJ-2000NXS2 και κάνει γαμάτες αλλαγές αλλά το πρόγραμμα του είναι κασέτα και ακούω τα ίδια τραγούδια και τις ίδιες αλλαγές που άκουγα και το καλοκαίρι (και πολύ πιθανόν και πέρυσι το Πάσχα)
Τι να το κάνω αν ο DJ παίζει με RZ (ή RB) και μου πονάνε τα αυτιά επειδή την είδε Martin Garrix και φορτώνει δεκάδες αταίριαστα layers και effects το ένα πάνω απ' το άλλο κάνοντας στην ουσία απλά φασαρία;
Κοινώς τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, αλλά ούτε και ο παπάς τα ράσα.
Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει αν ένας dj ξέρει να παίζει με κάποιο μέσο ή όχι με την επαγγελματική του υπόσταση.

Δεν θα επεκταθώ περισσότερο. Εξέφρασα την άποψη μου οτι δεν γίνεται σε ένα συγκριτικό πίνακα να έχεις από Ferrari μέχρι Fiat και Smart και να προσδίδεις ενιαία βαθμολογία σε κάποια χαρακτηριστικά.
Αυτός που θέλει αυτοκίνητο πόλης σαφώς και θέλει αυτοκίνητο με όσο το δυνατόν λιγότερα κυβικά κινητήρα (για μικρότερη κατανάλωση) όποτε το να πρασινίζεις τα λίγα κυβικά έχει νόημα. Αυτός που θέλει αυτοκίνητο για ταξίδια ασφαλώς και θέλει ένα αυτοκίνητο μεγαλύτερο σε κυβικά, χωρίς υπερβολες για πιο άνετη μετακίνηση. Και τέλος αυτός που θέλει αυτοκίνητο για κόντρες θέλει όσο το δυνατόν περισσότερα κυβικά για μεγαλύτερες συγκινήσεις. Στην περίπτωση του τελευταίου το "πρασίνισμα" θα είναι αντίστροφο απ' την περίπτωση του πρώτου.
Αυτό θέλω να πω και είναι απλά η δική μου γνώμη (δεν χρειάζεται να συμφωνήσεις μαζί μου). Γι αυτό (επειδή τα κριτήρια αγοράς αλλάζουν ανά κατηγορία) είπα οτι για μένα ο πίνακας θα ήταν προτιμότερο να σπάσει στα 3.

Κατά τα άλλα δεν έχει νόημα η παραπάνω αντιπαράθεση απόψεων επί αυτού του θέματος.
Όσο για τις δηλώσεις του Σειρά, αν θες να τις αναλύσουμε φτιάξε ένα νέο νήμα (όπου θα αναφέρεται και το πότε και που τις έκανε) και πολύ ευχαρίστως να σου πω τις ενστάσεις μου.

Over & Out
 

Inviato Mon 16 Apr 18 @ 8:40 pm
Έχοντας τρία διαφορετικά πτυχία και ένα μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών, θεωρώ ότι είμαι αρκετά μορφωμένος στο να απομυθοποιώ και όχι στο να θεοποιώ πρόσωπα και πράγματα (και ιδίως σε ότι αφορά στο DJing)…

Αλλά, κακά τα ψέματα, όταν π.χ. ασχολείσαι με το θεωρητικό μέρος της μουσικής (θεωρία, αρμονία, αντίστιξη, φούγκα, ενορχήστρωση) και αμφισβητείς (έστω και κατ’ ελάχιστο) τον Bach, τότε δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης, πόσο μάλλον αντιπαράθεσης. Εξάλλου, τι νόημα θα είχε η ανταλλαγή απόψεων (άνοιγμα νέου νήματος, στην συγκεκριμένη περίπτωση), όταν δεν υφίστανται πρόσωπα ή σημεία αναφοράς?

Πάμε, λοιπόν, παρακάτω… ;-)
 

Inviato Tue 17 Apr 18 @ 4:53 am
Κάποτε οι 3 νόμοι του Newton κυριαρχούσαν στη φυσική. Ο Newton ήταν αυθεντία, και όποιος έλεγε κάτι διαφορετικό απ' ότι είχε πει ο Newton ήταν στην καλύτερη τρελός, στη χειρότερη έπρεπε να καεί στο πυρ το εξώτερο.
Τη συνέχεια σ' αυτή την ιστορία λίγο πολύ όλοι την ξέρουμε...

Στα τεχνολογικά τώρα, γύρω στο 1880 είχαμε ένα "πόλεμο" μεταξύ 2 ηλεκτρικών σημάτων, μιας αυθεντίας και μιας ιδιοφυΐας.
Αναφέρομαι φυσικά στη διαμάχη Σταθερής VS Εναλλασσόμενης Τάσης. Η αυθεντία της εποχής (Edison) υποστήριζε τη σταθερή τάση, ενώ η "ιδιοφυΐα" (Tesla) την εναλλασσόμενη.
Στην αρχή της διαμάχης ο Edison και η σταθερή τάση είχε επικρατήσει και όλοι θεωρούσαν τον Tesla κάτι σαν τρελό. Χρειάστηκαν αρκετά χρόνια και αρκετές διαμάχες για να αποδειχθεί (και να καθιερωθεί) η εναλλασσόμενη τάση ως η ορθότερη για την μεταφορά ηλεκτρικής ενέργειας (που χρησιμοποιείται μέχρι σήμερα παντού στον κόσμο) και να αποκατασταθεί (μερικώς) και το όνομα του Tesla.

Ένας άνθρωπος με 3 πτυχία και 1 μεταπτυχιακό (σε οποιοδήποτε τομέα κι αν τα έχει) θα πρέπει λοιπόν να ξέρει οτι "τίποτα δεν είναι δεδομένο" και οτι δεν υπάρχουν αυθεντίες. Οι ίδιες οι επιστήμες σε παροτρύνουν να αμφισβητείς "κεκτημένα" όταν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με αυτά. Οπότε δεν καταλαβαίνω το σχόλιο σου. Σαφώς δεν ξέρω μουσική θεωρία για να ξέρω πόσο αυθεντία θεωρείται ο Bach. Ξέρω όμως οτι τη στιγμή που θα σταματήσουμε να "αμφισβητούμε" τις "αυθεντίες" θα είναι και η στιγμή που η πρόοδος μας σαν είδος θα σταματήσει.
 

Inviato Tue 17 Apr 18 @ 6:46 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
εγω σαν ασχετος διαβαζοντας την συζητηση αλλα και σαν γνωστος του Σειρα...θα πω απλα οτι συμφωνω με το φαντομα..χωρις περαιτερω διευκρινησεις...
 

Inviato Tue 17 Apr 18 @ 9:16 am
 

Inviato Tue 17 Apr 18 @ 6:15 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Phantom η dad η ερωτηση για σας που γνωριζετε μιας κ καπου το πηρε το ματι μου στο ξενο φορουμ και δε μου πολυαρεσε (η μαλλον δε περιμενα) η απαντηση του phantom
Ποια τετραφετη κονσολα της pioneer με hardware μικτη κ εφφε κανει routing τα εφφε σε αναλογικες εισοδους (πχ πικαπ,cd) ενω δουλευει τις υπολοιπες το εκαστοτε software? Η ddj 1000 δεν ειναι...
Αν υπαρχει καποια...
επισης τα εφφε στις γραμμες του sw προερχονται μονο απο το sw? Η υπαρχει τροπος να χρησιμοποιησεις και τα του "μικτη'; δλδ σα να εχεις αναλογικη εισοδο..
Εγινα κατανοητος η σας μπερδεψα;;
 

Inviato Thu 19 Apr 18 @ 10:42 pm
Απάντηση:
Η DDJ-SZ έχει 4 Color FX που είναι hardware τόσο για τα decks όσο και για αναλογικές πηγές
Η DDJ-RZ έχει 4 Color FX που μπορούν να είναι hardware τόσο για τα decks όσο και για αναλογικές πηγές ΑΝΑΛΟΓΑ με το mixer mode
H DDJ-SZ2 έχει 4 Color FX που τα 3 είναι hardware τόσο για τα decks όσο και για αναλογικές πηγές, και το 1 (filter) είναι software
H DDJ-1000 έχει 4 Color FX και 14 Mixer FX τα οποία είτε είναι Hardware, είτε software ΑΝΑΛΟΓΑ με το αν τρέχει κάποιο πρόγραμμα πάνω στην κονσόλα.

Εν κατακλείδι:
ΚΑΜΙΑ κονσόλα της σειράς DDJ δεν προσφέρει Mixer FX εκτός από την DDJ-1000.
KAMIA κονσόλα της σειράς DDJ δεν προσφέρει Hardware Mixer FX
ΚΑΜΙΑ κονσόλα της σειράς DDJ δεν προσφέρει Hardware Deck FX (effect πάνω σε κάποιο deck)

Η μοναδική κονσόλα που προσεγγίζει αυτό που ζητάς (σε σχέση με τα effects) είναι η XDJ-RX2.
Όταν γυρίσεις την XDJ-RX2 σε Hardware Mixer τα effects της κονσόλας γίνονται κι αυτά hardware.
Επίσης τα effects στις αναλογικές πηγές είναι πάντα Hardware.
Το "πρόβλημα" όμως με την XDJ-RX2 είναι οτι γυρίζοντας το μίκτη σε hardware mode χάνεις κάποιες άλλες λειτουργίες.
Επίσης δεν είναι τετρακάναλη.

Τέλος:
Στην DDJ-1000 όταν τρέχει κάποιο πρόγραμμα σε κάποια USB το firmware της συσκευής αλλάζει το audio routing. Το αποτέλεσμα είναι οτι όλα τα effects μετατρέπονται σε software γιατί η κονσόλα κάνει send/return το audio signal στον υπολογιστή και όχι στον εσωτερικό επεξεργαστή effects. Αυτό σημαίνει οτι τα "original hardware effects" είναι απροσπέλαστα όσο τρέχει κάποιο πρόγραμμα σε κάποια θύρα USB για ΟΛΕΣ τις πηγές.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
 

Inviato Fri 20 Apr 18 @ 6:52 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ευχαριστω για την απαντηση..και με καλυψες και με μπερδεψες... τι εννοω...
(οταν λεω hw effects εννοω και τα color effects εκτοσ τα του μικτη)
καταρχην να σου εξηγησω τι θελω να κανω...
θελω μια κονσολα τετρακαναλη για να ξεφορτωθω τον υπάρχον μικτη μου (λογω χωρου κυριως) η οποια περαν της υποστηριξης tc οταν μιξαρω το ενα deck του vdj με το ενα πικαπ (beatmatch με το αυτί) να μπορω να πεταξω πχ κανα flangeraki στο πικαπ ταυτοχρονα ..
αυτο μπορει να γινει με καποια? και αν ναι με ποια?
 

Inviato Fri 20 Apr 18 @ 9:17 am
Πάμε πάλι:
Στις αναλογικές πηγές τα COLOR effects είναι hardware σε αυτές τις κονσόλες:
SZ/SZ2/RZ/SX/SX2/RX
Στις αναλογικές πηγές τα COLOR FX ΔΕΝ είναι hardware (αλλά software) στην DDJ-1000

Πέραν των COLOR FX καμία κονσόλα δεν προσφέρει επιπλέον hardware effects (για χρήση στις αναλογικές πηγές) πέραν της DDJ-1000

Με τη DDJ-1000:
Αν τρέχει πρόγραμμα μπορείς να έχεις effects σε αναλογικές πηγές. Απλά τα effects στις αναλογικές πηγές τα κάνει το πρόγραμμα. Έτσι αν μαζί με το VirtualDJ θες να βάλεις flanger/echo/reverb η οτιδήποτε άλλο σε ένα πικαπ μπορείς να το κάνεις. Αλλά το processing των effects γίνεται από το VirtualDJ και όχι από την κονσόλα.
Αν ΔΕΝ τρέχει το πρόγραμμα, τότε όλα τα effect της κονσόλας θα δουλέψουν (από την κονσόλα) στις αναλογικές πηγές.

Αν εξακολουθείς κι έχεις απορίες πες μου
 

Inviato Fri 20 Apr 18 @ 9:55 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
AAAAAAAAA τωρα μαλιστα!! ωραια τωρα μου λυθηκαν ολες οι αποριες!
σε ευχαριστω πολυ! ησουν ξεκαθαροτατος!
 

Inviato Fri 20 Apr 18 @ 10:27 am
Καλημερα!
Επειδή είμαι κ λίγο άσχετος με αυτές τις κονσόλες από τη Hercules Rmx πήγα σ αυτήν .......
Κάποιος που ξέρει καλά την ddj-rr και γενικά το κατέχει με τις κονσόλες του είδους μπορείτε να μου πείτε σχετικά με τα
FX SELECT πάνω αριστερά κ δεξιά
PANEL πάνω αριστερά
SEQUENCER LOAD QUANTIZE
CAPTURE
LOOP
PARAMETER1
Αν χρησιμεύουν σε κάποιον που παίζει λιγότερο House κ περισσότερο Funk, Soul, AcidJazz, Rock κλπ κ πως μπορώ αν είναι να τα μάθω?
NEEDLE SEARCH πως στο καλό δουλεύει?
 

Inviato Fri 11 May 18 @ 7:38 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
MUSIC THERAPY wrote :
Καλημερα!
Επειδή είμαι κ λίγο άσχετος με αυτές τις κονσόλες από τη Hercules Rmx πήγα σ αυτήν .......
Κάποιος που ξέρει καλά την ddj-rr και γενικά το κατέχει με τις κονσόλες του είδους μπορείτε να μου πείτε σχετικά με τα
FX SELECT πάνω αριστερά κ δεξιά
PANEL πάνω αριστερά
SEQUENCER LOAD QUANTIZE
CAPTURE
LOOP
PARAMETER1
Αν χρησιμεύουν σε κάποιον που παίζει λιγότερο House κ περισσότερο Funk, Soul, AcidJazz, Rock κλπ κ πως μπορώ αν είναι να τα μάθω?
NEEDLE SEARCH πως στο καλό δουλεύει?

όλες οι απορίες σου θα λυθούν διαβάζοντας το manual εδώ
http://www.virtualdj.com/manuals/hardware/pioneer/ddjrr.html
 

Inviato Fri 11 May 18 @ 10:47 am
ok ευχαριστώ, κ πιστευω να βγάλω άκρη!!
 

Inviato Fri 11 May 18 @ 12:49 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)