Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: VIRTUAL DJ 2018 - Page: 1

Questa parte dell'argomento è obsoleta e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate

Νέα έκδοση (early access), όπου καλό είναι να υπάρχει ένα ξεχωριστό “ελληνικό” νήμα σχετικά με αυτή και τις νέες δυνατότητες...
 

Inviato Mon 11 Jun 18 @ 5:00 am
Ρίχνοντας μία γρήγορη ανάγνωση στο ξένο forum, έμεινα με την εντύπωση πως η νέα έκδοση δίνει περισσότερη έμφαση στην “διαχείριση” videos. Ισχύει αυτό? Από θέμα audio, τι σημαντικό νέο υπάρχει? Γιώργο, Μπάμπη…
 

Inviato Wed 13 Jun 18 @ 6:19 am
Η νέα έκδοση έχει τα εξής βασικά σημεία:

1) Videoskins. Με άλλα λόγια skins που τρέχουν στην έξοδο του video
2) Video Broadcast σε social media όπως YouTube, Facebook, κτλ
3) Video Visualizations από το Shadertoy (ώστε το broadcast -και όχι μόνο- να μην περιορίζεται σε video files και να έχει κάποιο ενδιαφέρον)
4) Scratch DNA. Αυτό είναι μια μηχανή με την οποία ο χρήστης μπορεί να γράψει scratch patterns και να τα χρησιμοποιήσει σε όποιο κομμάτι/σημείο θέλει.
5) Υποστήριξη του πρωτοκόλλου OS2L για συνεργασία με προγράμματα φωτισμού (DMX)
6) In-App extensions download.

 

Inviato Wed 13 Jun 18 @ 6:38 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Οι ηχηρές προσθήκες είναι όντως σχετικές με το Video, αλλά προσωπικά η προσθηκη του OS2L είναι πολύ σημαντική επίσης. Με την πάροδο του χρόνου, ελπίζω όλα τα DMX software να υποστηρίξουν αυτό το πρωτόκολο, το οποίο και θα ανοίξει δρόμους πολύ δημιουργικούς. Δεν θα αργήσει η μέρα που θα δούμε τον πρώτο controller με ειδικό κομμάτι αφιερωμένο σε DMX λειτουργίες.
 

Inviato Wed 13 Jun 18 @ 5:33 pm
Δεν μου αρέσει να καταλήγω εύκολα σε συμπεράσματα, αλλά έχω την άποψη ότι το VDj εξελίσσετε σε ένα Dj-software, το οποίο κάποια στιγμή θα είναι ιδανικό για τους wedding-Djs.

Από την μία αυτό είναι “ενθαρρυντικό” για την συγκεκριμένη κατηγορία Djs, οι οποίοι (ουσιαστικά) με 1 controller και 1 laptop θα παράγουν το αποτέλεσμα 2 – 3 ατόμων (audio, video, lights, etc), με ότι αυτό θετικότατα θα συνεπάγεται.

Από την άλλη αυτό είναι (ίσως) “αποθαρρυντικό” για τους υπόλοιπους Djs, οι οποίοι θα προτιμούσαν ένα software, το οποίο θα έδινε έμφαση στην εύκολη – γρήγορη - άρτια οργάνωση – διαχείριση μουσικής βιβλιοθήκης (μέσω διαφόρων δυνατοτήτων - εργαλείων), καθώς και στην “εμπλουτισμένη” δυνατότητα αναπαραγωγής – μίξης.


Υ.Γ.

Εγώ προσωπικά, θα προτιμούσα ένα VDj με περισσότερες δυνατότητες – ευελιξίες στον Browser του. Για παράδειγμα ποιος δεν θα ήθελε ένα Browser ο οποίος να “διαβάζει” σε πραγματικό χρόνο (και κατ’ επέκταση να ενημερώνεται η βάση δεδομένων του) τις όποιες αλλαγές μέσω π.χ. Windows Explorer ή ένα Browser, ο οποίος να παρείχε δυνατότητες Tag&Rename, αλλαγής εικονιδίων – χρωμάτων φακέλων κ.α.?

Επίσης, ποιος δεν θα ήθελε ένα VDj, με δυνατότητες MixMeister ή AudioGrabber (που το θυμήθηκα πάλι αυτό…) ή με δυνατότητες Sound Processing (enhancer, exciter, subharmonic synth, etc) ή ακόμη και με (βασικές) δυνατότητες DAW?

Δεν ξέρω, μπορεί και να είμαι "λάθος", μπορεί όμως και όχι...
 

Inviato Thu 14 Jun 18 @ 4:45 am
Theios Giorgos wrote :

Υ.Γ.

Εγώ προσωπικά, θα προτιμούσα ένα VDj με περισσότερες δυνατότητες – ευελιξίες στον Browser του. Για παράδειγμα ποιος δεν θα ήθελε ένα Browser ο οποίος να “διαβάζει” σε πραγματικό χρόνο (και κατ’ επέκταση να ενημερώνεται η βάση δεδομένων του) τις όποιες αλλαγές μέσω π.χ. Windows Explorer ή ένα Browser, ο οποίος να παρείχε δυνατότητες Tag&Rename, αλλαγής εικονιδίων – χρωμάτων φακέλων κ.α.?

Επίσης, ποιος δεν θα ήθελε ένα VDj, με δυνατότητες MixMeister ή AudioGrabber (που το θυμήθηκα πάλι αυτό…) ή με δυνατότητες Sound Processing (enhancer, exciter, subharmonic synth, etc) ή ακόμη και με (βασικές) δυνατότητες DAW?

Δεν ξέρω, μπορεί και να είμαι "λάθος", μπορεί όμως και όχι...

1. Νομίζω οτι αυτό που παραδέχονται ΟΛΟΙ - ακόμα και οι ανταγωνιστές του - είναι οτι ένα από τα πιο δυνατά σημεία του VirtualDJ είναι ο browser. Για τους περισσότερους είναι μακράν ο καλύτερος browser σε πρόγραμμα DJ. Επίσης η βάση του VirtualDJ είναι η μόνη που ενημερώνεται αυτόματα αρκεί να επισκεφθείς το φάκελο που έχει τα νέα τραγούδια. Δυνατότητες mass tagging και mass rename επίσης υπάρχουν. Δεν είναι τόσο εκτεταμένες όσο στο Tag & Rename που είναι ένα πρόγραμμα που ασχολείται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με αυτό, αλλά υπάρχουν σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό. Από εκεί και πέρα σαφώς και υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης (π.χ. χρώματα στους φακέλους), αλλά το σχόλιο σου θεωρώ οτι αδικεί το πρόγραμμα καθώς κάνει τα 8 από τα 10 εννοείς, όταν ανταγωνιστές του κάνουν δεν κάνουν τα 5 από τα 10.

2. Το VirtualDJ έχουμε επιλέξει να είναι πρόγραμμα για "real-time" DJ's. Πριν την κυκλοφορία του VirtualDJ 8 δοκιμάσαμε να φτιάξουμε ένα "timeline" που στην ουσία θα έδινε στο πρόγραμμα δυνατότητες παρόμοιες με το MixMeister. Το πρόβλημα ήταν οτι αυτή η λογική δεν ήταν καθόλου βολική για μίξη σε πραγματικό χρόνο. Έτσι μεγάλο κομμάτι της προσπάθειας εκείνης απλά μετασχηματίσθηκε σε αυτό που αργότερα έγινε ο Automix Editor.

3. Σχετικά με το "sound processing" έτσι όπως το ορίζεις είμαι γενικά αντίθετος. Όμως μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τώρα όποιο VST Effect θέλεις στην έξοδο Master για να πάρεις αυτά που γράφεις. Γενικά με το "sound processing / dynamics processing / mastering κτλ" κάποιος πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός. Και οι DJ's γενικά ΔΕΝ είναι! Αυτό στο οποίο θα συμφωνούσα είναι οτι το πρόγραμμα χρειάζεται περισσότερα audio effects και αυτό είναι κάτι στο οποίο υπάρχει σχεδιασμός να γίνει.

Παρατηρήσεις:
Η ανακοίνωση του 2018 δίνει μεγάλο βάρος στο βίντεο. Η ανακοίνωση του 8.2 έδινε μεγάλο βάρος στους controllers και το Karaoke, η ανακοίνωση του 8.1 έδινε μεγάλο βάρος στο audio και το timecode.
Αν δεις την γενικότερη εικόνα και το πλήρες changelog από την πρώτη Build του VirtualDJ 8.0 μέχρι την τελευταία του VirtualDJ 2018 θα δεις προσπαθούμε να αναπτύσσουμε όλα τα κομμάτια του προγράμματος ταυτόχρονα και όσο το δυνατών ισόποσα. Σίγουρα στις "μεγάλες" εκδόσεις κάπου δίνεται λίγη περισσότερη έμφαση ώστε να υπάρχει και το υλικό για να πεις οτι υπάρχουν 2-3-4 καινούργια πράγματα. Όμως αν συγκρίνεις την πρώτη build του 8.2 με την πρώτη build του 2018 (σαν να μην κάναμε μικρά constant updates κάθε 3 και λίγο αλλά μόνο major) τότε θα δεις και πάρα πολλά πράγματα για τον ήχο, για τον browser κ.ο.κ.
Όσο το 2018 ήταν σε εσωτερική beta αποφασίσαμε π.χ. να κάνουμε release το Mobius audio effect στην 8.2 αντί να το κρατήσουμε για το 2018 γιατί το χρειαζόμασταν για την Pioneer DDJ-1000. Έτσι λοιπόν αντί να κρατήσουμε το Mobius (και το καινούργιο native loop out) για το 2018 για να πούμε "προσθέσαμε και 2 νέα effects" αποφασίσαμε να το κάνουμε release μόλις ήταν έτοιμο.
Αυτό είναι ένα απλά ένα παράδειγμα για το πως εξελίσσεται το πρόγραμμα και ποια είναι η λογική πίσω απο τις ενημερώσεις.

Υ.Γ.: Τα συχνά constant updates θα συνεχίσουν να υπάρχουν, αλλά ήδη έχει αρχίσει ο "σχεδιασμός" των ενημερώσεων του VirtualDJ 2019!!! :)
 

Inviato Thu 14 Jun 18 @ 6:56 am
PhantomDeejay wrote :
...Από εκεί και πέρα σαφώς και υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης (π.χ. χρώματα στους φακέλους), αλλά το σχόλιο σου θεωρώ οτι αδικεί το πρόγραμμα καθώς κάνει τα 8 από τα 10 εννοείς, όταν ανταγωνιστές του κάνουν δεν κάνουν τα 5 από τα 10.
Θεωρώ (και αυτό δεν είναι "σάλιο") ότι το VDj έχει πάψει προπολού να έχει "ανταγωνιστές"! Οπότε η όποια παρατήρηση - "επιθυμία" μου (και όχι μόνον), δεν βασιζόταν στον ανταγωνισμό... ;-)


PhantomDeejay wrote :
...2. Το VirtualDJ έχουμε επιλέξει να είναι πρόγραμμα για "real-time" DJ's. Πριν την κυκλοφορία του VirtualDJ 8 δοκιμάσαμε να φτιάξουμε ένα "timeline" που στην ουσία θα έδινε στο πρόγραμμα δυνατότητες παρόμοιες με το MixMeister. Το πρόβλημα ήταν οτι αυτή η λογική δεν ήταν καθόλου βολική για μίξη σε πραγματικό χρόνο. Έτσι μεγάλο κομμάτι της προσπάθειας εκείνης απλά μετασχηματίσθηκε σε αυτό που αργότερα έγινε ο Automix Editor.
Καθαρά προσωπική μου άποψη, είναι ότι σε ένα οποιοδήποτε Dj-Software, θα είχε μεγαλύτερη σχέση - προτεραιότητα - ζήτηση (και κατ' επέκταση εστιάση - ανάπτυξη) "εργαλείων" τύπου MixMeister ή Tag&Rename ή AudioGrabber ή DAW, παρά πρωτοκόλλου OS2L, για συνεργασία με προγράμματα φωτισμού. Επαναλαμβάνω, άποψή μου...


PhantomDeejay wrote :
3. Σχετικά με το "sound processing" έτσι όπως το ορίζεις είμαι γενικά αντίθετος. Όμως μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τώρα όποιο VST Effect θέλεις στην έξοδο Master για να πάρεις αυτά που γράφεις. Γενικά με το "sound processing / dynamics processing / mastering κτλ" κάποιος πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός. Και οι DJ's γενικά ΔΕΝ είναι! Αυτό στο οποίο θα συμφωνούσα είναι οτι το πρόγραμμα χρειάζεται περισσότερα audio effects και αυτό είναι κάτι στο οποίο υπάρχει σχεδιασμός να γίνει.
Έτσι όπως το θέτεις, συμφωνούμε...
 

Inviato Thu 14 Jun 18 @ 7:37 am
Theios Giorgos wrote :
Καθαρά προσωπική μου άποψη, είναι ότι σε ένα οποιοδήποτε Dj-Software, θα είχε μεγαλύτερη σχέση - προτεραιότητα - ζήτηση (και κατ' επέκταση εστιάση - ανάπτυξη) "εργαλείων" τύπου MixMeister ή Tag&Rename ή AudioGrabber ή DAW, παρά πρωτοκόλλου OS2L, για συνεργασία με προγράμματα φωτισμού. Επαναλαμβάνω, άποψή μου...

Όλα αυτά που αναφέρεις έχουν δοκιμασθεί και δεν έχουν αποδώσει ακριβώς γιατί δεν μπορείς να έχεις αυτοκίνητο dragster που να τρέχει ταυτόχρονα στο ράλι Dakar.
1. To MixMeister αυτό καθ' αυτό χρησιμοποιήθηκε πολύ (και χρησιμοποιείτε ακόμα) για "off-line" demo tapes, mixed sets κτλ, αλλά ποτέ δεν χρησιμοποιήθηκε από κανέναν και σοβαρά για real-time mixing. Είναι η λογική του τέτοια που ΔΕΝ βολεύει. Για παράδειγμα για να φτιάξεις ένα καλό mix 2 ωρών στο Mixmeister χρειάζεται να ξοδέψεις 4 και 5 ώρες προκειμένου να ρυθμίσεις όλα τα curves, τα in/out points, τα tempo shifts κτλ. Το MixMeister είναι η καθαρά "προγραμματιστική" προσέγγιση του mixing και δυστυχώς παίρνει περισσότερο χρόνο απ' τον διαθέσιμο.
2. Για το Tag & Rename τα έγραψα και πιο πάνω, αλλά πίστεψε με, ακόμα κι αν το VirtualDJ έχει πολύ καλές δυνατότητες tagging η πραγματικότητα δείχνει οτι οι περισσότεροι DJ's (με όποιο πρόγραμμα κι αν παίζουν) δείχνουν μια διαστροφική αδιαφορία για τα tags των κομματιών τους. Όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά ειδικά στην Ελλάδα το πράγμα λόγω και των Greeklish έχει παραγίνει. Οπότε όχι οι χρήστες γενικά δεν ζητούν περισσότερες βελτιώσεις στο κομμάτι του tagging.
3. To AudioGrabber ήταν πρόγραμμα CD-Rip. Το CD-Rip σαν διαδικασία πλέον πέθανε. Την ίδια μέρα που μια εταιρία βγάζει το "CD" την ίδια κυκλοφορεί και το Album σε ψηφιακή μορφή, αν η ψηφιακή μορφή δεν έχει κυκλοφορήσει πρώτη. Οπότε και εδώ δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση.

4. DAW:
Τα DAW είναι προγράμματα διαφορετικής φύσης. Και το πάντρεμα μεταξύ DAW και DJ-ing έχει επιχειρηθεί ήδη με το Ableton Live, χωρίς μεγάλη επιτυχία. Οι μοναδικοί που χρησιμοποιούν το Live για DJ sets είναι producers η οποίοι μάλιστα έχουν στο ενεργητικό τους αρκετές παραγωγές ώστε να μπορούν να βγάλουν sets με τα εργαλεία του Live.
Παρόμοιο πράγμα προσπάθησε να κάνει και το Traktor με τα Remix Decks και τα Stems. Όμως παρ' οτι το Traktor έχει το κοινό του, θεωρείτε πιο "in" από το VirtualDJ και έχει και αρκετά blogs να το υποστηρίζουν, τα Stems και τα Remix Decks δεν περπάτησαν. Αντίθετα στην κοινότητα του Traktor υπάρχει μια μόνιμη γκρίνια τα τελευταία χρόνια καθώς το Traktor (ακριβώς λόγω της έμφασης που έδωσε στο πάντρεμα μεταξύ producing, remixing και dj-ing) δεν έχει πολλά εργαλεία και "καλούδια" που έχουν τα υπόλοιπα προγράμματα.
Κακά τα ψέματα, από τους 100 dj's μόνο οι 2 έχουν τις απαραίτητες γνώσεις ώστε να μπλέξουν με το producing και το live remixing. Οπότε ούτε κι αυτό είναι κάτι που έχει μεγάλη ζήτηση.

Από μια οπτική γωνία (σαν μάθημα θεωρίας) είναι λογικό να λέμε οτι οι δυνατότητες DAW θα ήταν το επόμενο λογικό βήμα. Όμως η πράξη δείχνει άλλα.
Όπως στην θεωρία είναι λογικό ένα αγωνιστικό που τρέχει στο LeMans να εξελιχθεί να τρέξει μετά στο Dakar, αλλά στην πράξη δεν γίνεται... :P

Σημείωση:
Σαφώς και υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης σε πολλούς τομείς. Σαφώς και το πρόγραμμα θα συνεχίσει να βελτιώνεται. Σαφώς και κάποια στιγμή αν βρεθεί κάποιος "βολικός" τρόπος μπορεί να δεις να υλοποιούνται πράγματα από αυτά που ζητάς που σήμερα μοιάζει απίθανο να πραγματοποιηθούν.
Απλά σου επισημαίνω οτι η "ζήτηση" δεν είναι αυτή που θεωρείς οτι είναι.
Αν μη τι άλλο, το VirtualDJ είναι ένα πρόγραμμα που εξελίσσεται δυναμικά, και ένα πρόγραμμα που πολλές φορές έφερε νέες λειτουργίες τις οποίες τα άλλα προγράμματα αντέγραψαν μετά από καιρό. Προσπαθούμε πάντα να βάλουμε νέες λειτουργίες και πάντα αξιολογούμε το πόσο χρήσιμες, εύκολες και πρακτικές θα είναι για τους χρήστες. Όταν κάνεις project management πρέπει να αποφασίσεις που και πόσο θα διαθέσεις τα resources σου και το αποτέλεσμα που θα πάρεις. Έτσι μπορεί οι προτεραιότητες να αλλάξουν. Κάτι που σήμερα μοιάζει λογικό αύριο να μην είναι, ή κάτι που σήμερα μοιάζει παράλογο, αύριο να μοιάζει λογικό.

 

Inviato Thu 14 Jun 18 @ 8:27 am
PhantomDeejay wrote :
...η πραγματικότητα δείχνει οτι οι περισσότεροι DJ's (με όποιο πρόγραμμα κι αν παίζουν) δείχνουν μια διαστροφική αδιαφορία για τα tags των κομματιών τους. Όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά ειδικά στην Ελλάδα το πράγμα λόγω και των Greeklish έχει παραγίνει.
Η προσέγγισή σου, τα "σπάει"!!! :-)


PhantomDeejay wrote :
...Απλά σου επισημαίνω οτι η "ζήτηση" δεν είναι αυτή που θεωρείς οτι είναι.
Εφόσον το αναφέρεις, θα ισχύει, δεν το αμφισβητώ. Απλά, μου κάνει πραγματική εντύπωση και ειλικρινά έχω σκεφτεί πάρα πολλές φορές και θα ήθελα πάρα πολύ, κάποια στιγμή να παραβρεθώ σε ένα live-forum Digital-DJs και να ακούσω τα επιχειρήματα - τεκμηριώσεις τους σε ότι αφορά στα "μοδάτα ζητούμενά" τους. Και φυσικά να απαντήσω, ως ένας άνθρωπος που έβλεπε - βλέπει - θα βλέπει το DJing ως μία απαιτητική δραστηριότητα sound / audio (και όχι ως "επιφανειακή" - "εύκολη" / εφφέ / αυτοπροβολή, την οποία αρκετοί την εκλαμβάνουν έτσι)...
 

Inviato Thu 14 Jun 18 @ 9:01 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αφου το χετε πιασει ωραια το θεμα και το απολαμβανω, και επειδη το χω ψαξει και δεν εχει γινει παρομοια ερωτηση ουτε στο γενικο φορουμ... ετοιμαζεται κατι που θα λειτουργει σαν το φλιπ του σερατο? δλδ η δυνατοτητα να φτιαχνεις και να αποθηκευεις edits του ιδιου κομματιου? η γινεται καπως και δε το χω παρει χαμπαρι??
 

Inviato Thu 14 Jun 18 @ 10:49 am
Το 90% αυτής της λειτουργίας υπάρχει ήδη στο πρόγραμμα, αλλά είναι "κρυμμένο"
Το 100% αυτής της λειτουργίας θα έρθει σύντομα. :)
 

Inviato Thu 14 Jun 18 @ 11:46 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αααααααα μπραβο!! αυτο ηθελα να ακουσω!! ευχαριστω φαντομα!!
 

Inviato Thu 14 Jun 18 @ 11:47 am
Ας πούμε οτι ήταν στα χαρτιά να γίνει και δεν πρόλαβε το deadline... :P Οπότε αργά ή γρήγορα θα έρθει κι αυτό!
 

Inviato Thu 14 Jun 18 @ 11:49 am
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Υπαρχει το flip μεσω του Poi editor βαζεις αντι για hot cue να κανει ενεργεια και του επιλεγεις μεταβαση απο cue σε cue η απο σημειο σε σημειο
 

Inviato Thu 14 Jun 18 @ 12:15 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αυτο το ξερω αλλα δε μπορεις να σωζεις...χωρια του οτι πρεπει να συντασεις εντολες...ως γνωστον θελουμε τις ευκολιες!
οποτε phantom υποθετω πως δε θα ργησει ιδιαιτερα αυτο.. :)
και εν τω μεταξυ μου λανει εντυπωση πως και δε το χει αναφερει κανεις στο general... μαλλον δε το χουν δοκιμασει? η δε ξερουν πως δουλευει??περιεργο..

 

Inviato Fri 15 Jun 18 @ 8:36 am
Καλησπέρα στην παρέα!!
Κι εγώ θα προτιμούσα το VDj με περισσότερες δυνατότητες στον ήχο - ποιότητα - εφέ κλπ (έχει βελτιωθεί πάρα πολύ ως προς την ποιότητα, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται ακόμη καλύτερος) Όσον αφορά τον Browser παρατήρησα οτι όταν διαγράφω αρχεία ήχου (μόνο αυτά εχω) μέσα από το Vdj στους filter folders, δεν πρόσεξα στους εικονικούς γιατί τους δουλεύω μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις (γάμους κλπ), τα εμφανίζει "νεκρά" κ κάθε φορά τα αφαιρώ ένα ένα από την αναζήτηση της βάσης δεδομένων. Ή υπάρχει καλύτερος (εντοπισμός, μαζική αφαίρεση) τρόπος?
Ασχολούμαι πολύ με τα tags των κομματιών κ ο χρόνος που ξοδεύω όντως αξίζει.
Το vdj 2018 προς το παρόν για μένα δεν έχει κάτι καλύτερο!! Αλλά σίγουρα υπάρχουν άτομα - Djs που θα προτιμούν αυτή την αλλαγή!!
Τέλος συμφωνώ οτι το VirtualDJ είναι ένα πρόγραμμα που εξελίσσεται δυναμικά, και κάποιες φορές έφερε νέες λειτουργίες τις οποίες τα άλλα προγράμματα αντέγραψαν μετά από καιρό!
 

Inviato Sat 16 Jun 18 @ 1:59 pm
Για την αφαίρεση των κομματιών από την Database, αριστερά στο Broswer υπάρχει σχετικό "κουμπί" (Broswer Options), όπου επιλέγεις: Database -> Remove Missing Files...
 

Inviato Sun 17 Jun 18 @ 7:27 am
Επίσης μπορείς να πειράξεις και τα φίλτρα σου προσθέτοντας το '& exists=1' ώστε στα αποτελέσματα να μην εμφανίζονται αρχεία που δεν υπάρχουν πλέον
 

Inviato Mon 18 Jun 18 @ 5:48 pm
Ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις απαντήσεις!!
 

Inviato Tue 19 Jun 18 @ 9:54 am
0rafa0PRO InfinityMember since 2012
Η αληθεια ειναι οτι το vdj παει πολυ καλα. Απλα θελει δουλεια ακομα στην ποιοτητα του ηχου. Αρκετη δουλεια θα ελεγα.. ειδικα οταν pitchareis τα κομματια εστω και +1 ή -1.. η ποιοτητα αλλοιωνεται αρκετα. Φυσικα εχω τον αλγοριθμο 3 στο audio performance. Να δω ποτε θα το βελτιωσουν ωστε να πιασει σε ποιοτητα ηχου το σερατο. Χρησιμοποιω audio 6. Εχω και μια denon ds1 η οποια δυστυχως δεν παιζει. Ενω την βλεπει κανονικα ο ηχος βγαινει παραμορφωμενος. Δεν ξερω γιατι. Mac με sierra δουλευω.
 

Inviato Tue 26 Jun 18 @ 2:24 am
95%