Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΣΥΝΔΕΣΗΣ CONTROLLER ΜΕ ΕΝΕΡΓΑ ΗΧΕΙΑ

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

STELVASControlleristMember since 2017
Θα ηθελα να ρωτησω πια ειναι η ιδανικη συνδεση controller(εξοδος RCA) με 2 ενεργα ηχεια (εισοδος XLR).Θα ειναι καλο να παρεμβαλετε μικτης?Θα χρειαστω DI BOX? η καποια αλλη συμβουλη.Ευχαριστω.
 

Inviato Tue 27 Nov 18 @ 11:02 am
Η ιδανική λύση είναι η παρεμβολή κάποιου μίκτη / κονσόλας μίξης μικροφώνων που θα κάνει μετατροπή το unbalanced σήμα (RCA) σε balanced (XLR)
Βέβαια θα πρέπει και ο μίκτης/κονσόλα να είναι κάποιας Α ποιότητας. Διαφορετικά περισσότερο κακό παρά καλό θα κάνει η παρεμβολή του μίκτη.
Τα D.I. Box στην "απλή" μορφή τους κάνουν λίγο διαφορετική δουλειά από αυτή που θες. Μπορεί μεν να μετατρέπουν το σήμα από Unbalanced σε Balanced αλλά ταυτόχρονα υποβιβάζουν την ένταση του σε LowZ και το σήμα είναι πλέον κατάλληλο για σύνδεση μόνο σε εισόδους μικροφώνου.
Αν τα ηχεία σου έχουν είσοδο μικροφώνου τότε ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις D.I. Αλλά αν έχουν μόνο Line τότε θες μίκτη/κονσόλα
 

Inviato Wed 28 Nov 18 @ 7:31 am
STELVASControlleristMember since 2017
Phantom αν το controller εχει εξοδο xlr ειναι παλι ιδανικο να παρεμβαλετε μικτης?
 

Inviato Wed 28 Nov 18 @ 7:59 am
Όχι
 

Inviato Wed 28 Nov 18 @ 8:05 am
Ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος..Αν συνδέσω την ddj rr κατευθείαν πάνω στο ηχοσύστημα, μιλάμε για μπαρ με αξιοπρεπή ηχοσύστημα χωρίς να συνδέσω, λόγω έλλειψης χώρου, τον μίκτη (xone 42) που πάλι τον θεωρώ αξιοπρεπή, θα έχω κάποια αλλαγή προς το χειότερο ή προς το καλύτερο; Αξίζει κάτι τέτοιο για λίγο χώρο παραπάνω;
 

Inviato Sun 23 Dec 18 @ 3:17 pm
Όταν ένας οποιοσδήποτε controller διαθέτει έξοδο XLR ή Balanced Jack (όπως ακριβώς και ο DDJ-RR), τότε είναι δεδομένη η σύνδεση του controller απ' ευθείας στο υπόλοιπο gear και κατ' επέκταση η μη "παρεμβολή" του όποιου mixer...
 

Inviato Mon 24 Dec 18 @ 6:45 am
Το κάνω ήδη σε μαγαζιά με ''χάλια'' μίκτες. Απλά ήθελα και μία γνώμη ακόμη.Ευχαριστώ και καλές γιορτές!
 

Inviato Mon 24 Dec 18 @ 7:16 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
εγω απο την αλλη σαν oldschool τυπος που ειμαι και μη εχοντας καμμια εμπιστοσυνη στα μηχανηματα του διαβολου παντα κουμπωνω πανω σε μικτη για να μαι safe
 

Inviato Mon 24 Dec 18 @ 9:36 pm
Ευχαριστώ.
 

Inviato Tue 25 Dec 18 @ 4:40 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)