Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: εσωτερικο η εξωτερικο σκληρο

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

καλησπέρα σε ολους,εχω μια απορια το λαπτοπ μου διαθετει θεση για δευτερο εσωτερικο σκληρο(όχι δεν εννοω το dvdr)
να κανω τον εξωτερικο μου εσωτερικο(με το ιδιο γραμμα παντα) κερδιζω η χανω κατι ?θα με βολευε εσωτερικος (λιγοτερες συνδεσεις)
εννοείται θα υπαρχει back up εξωτερικος.
 

Inviato Wed 23 Oct 19 @ 9:12 am
Εσωτερικός, αλλά SSD, όχι μηχανικός.

Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά:
SSD όχι για τις ταχύτητες, αλλά γιατί δεν υποφέρουν απο κραδασμούς / δονήσεις κτλ.

Οπότε με ένα εσωτερικό SSD είναι σχεδόν αδύνατο να πάθει κάτι ο δίσκος. Και επίσης γλυτώνεις αποσυνδέσεις (λόγω USB) και ελευθερώνεις και μια θύρα USB αν χρειαστεί για οτιδήποτε άλλο...
 

Inviato Wed 23 Oct 19 @ 9:26 am
PhantomDeejay wrote :
Εσωτερικός, αλλά SSD, όχι μηχανικός.

Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά:
SSD όχι για τις ταχύτητες, αλλά γιατί δεν υποφέρουν απο κραδασμούς / δονήσεις κτλ.

Οπότε με ένα εσωτερικό SSD είναι σχεδόν αδύνατο να πάθει κάτι ο δίσκος. Και επίσης γλυτώνεις αποσυνδέσεις (λόγω USB) και ελευθερώνεις και μια θύρα USB αν χρειαστεί για οτιδήποτε άλλο...



ναι απλα μιλαμε για πανω από 2tb (4tb ειναι ο εξωτερικος κ μιλαμε για τεραστια ποσα)
οποτε ανακεφαλαιωση δεν συμφερει εσωτερικος αν δεν ειναι ssd?
 

Inviato Wed 23 Oct 19 @ 9:38 am
Η δικές μου εμπειρίες από "εξωτερικούς" HDD δίσκους, είναι κάκιστες. Βέβαια και για να είμαι ειλικρινής, τις περισσότερες φορές έφταιγα εγώ, καθότι ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερα προσεκτικός στην μεταχείριση, δεν έκανα πάντα "εξαγωγή" πριν την αποσύνδεση, κ.α.

Συνεπώς, πάντα προτιμούσα 2 "εσωτερικούς", καθότι και το όποιο laptop πρόσεχα πολύ περισσότερο στις μετακινήσεις (απ' ότι τον εξωτερικό HDD) και στις πτώσεις τάσεως υπήρχε η "ασφάλεια" της μπαταρίας του laptop (που δεν υπήρχε στην περίπτωση του εξωτερικού HDD, τροφοδοτούμενου με ρεύμα).

Εν κατακλείδι, εάν νομίζεις ότι οι παράγοντες που περιέγραψα είναι εξίσου σοβαροί και για σένα, τότε προτίμησε εσωτερικό δίσκο... Από κει και πέρα, αυτά που ανέφερε ο Phantom, ισχύουν στο έπακρον!
 

Inviato Wed 23 Oct 19 @ 3:00 pm
Betty, δεν ξέρω αν πράγματι χρειάζεσαι 4ΤΒ
Επίσης δεν νομίζω να βρεις (εύκολα τουλάχιστον) 4ΤΒ μηχανικό δίσκο 2.5 ιντσών (δεν νομίζω το laptop να παίρνει δίσκους 3.5 ιντσών)

Τώρα το θέμα κόστους VS ασφάλειας το ζυγίζεις εσύ. Τα 2TB SSD (σε καλό επώνυμο μοντέλο) έχουν 285 ευρώ.
Με τόσα που έχεις τραβήξει με τους εξωτερικούς σου δίσκους τα τελευταία 2-3 χρόνια που σε ξέρω, δεν νομίζεις οτι είναι μια καλή επένδυση προκειμένου να απαλλαγείς από όλα τα προβλήματα που έχεις αντιμετωπίσει μέχρι σήμερα;

Σύμφωνοι, ένας μηχανικός 2TB 2.5 ιντσών έχει περίπου 80 ευρώ. Αλλά εδώ μιλάμε για mission critical καταστάσεις...

Υ.Γ.:
Όταν έβαλα SSD στο δικό μου laptop αγόρασα δίσκο 1TB με κόστος 380 ευρώ. ΟΧΙ, δεν το μετάνιωσα καθόλου...
 

Inviato Wed 23 Oct 19 @ 5:00 pm
PhantomDeejay wrote :
Betty, δεν ξέρω αν πράγματι χρειάζεσαι 4ΤΒ
Επίσης δεν νομίζω να βρεις (εύκολα τουλάχιστον) 4ΤΒ μηχανικό δίσκο 2.5 ιντσών (δεν νομίζω το laptop να παίρνει δίσκους 3.5 ιντσών)

Τώρα το θέμα κόστους VS ασφάλειας το ζυγίζεις εσύ. Τα 2TB SSD (σε καλό επώνυμο μοντέλο) έχουν 285 ευρώ.
Με τόσα που έχεις τραβήξει με τους εξωτερικούς σου δίσκους τα τελευταία 2-3 χρόνια που σε ξέρω, δεν νομίζεις οτι είναι μια καλή επένδυση προκειμένου να απαλλαγείς από όλα τα προβλήματα που έχεις αντιμετωπίσει μέχρι σήμερα;

Σύμφωνοι, ένας μηχανικός 2TB 2.5 ιντσών έχει περίπου 80 ευρώ. Αλλά εδώ μιλάμε για mission critical καταστάσεις...



Υ.Γ.:
Όταν έβαλα SSD στο δικό μου laptop αγόρασα δίσκο 1TB με κόστος 380 ευρώ. ΟΧΙ, δεν το μετάνιωσα καθόλου...



δεν χρειαζομαι κ τα 4tb αλλα τα 2 ειναι γεματα (φυσικα εχω πραγματα που δεν θα παιξω ισως ποτε επειδή παιζω πολλα ειδη σε διαφορα μαγαζια)
φυσικα κ θελω να ξεμπερδεψω κ εμενα με βολευει εσωτερικο όπως ειχα παλιοτερα σε άλλο λαπτοπ.απλα ανεφερα τα 4tb γιατι περναω καθημερινα πολύ μουσικη κ θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο να κανω μια φορα την αγορα.σαφως κ με βολευει οικονομικα το 2tb αλλα θα πρεπει να σβησω όλα τα English discographies & compilations να κανω χωρο κ εχω μπερδευτεί(στο να παρω 2tb και να σβησω πραγματα η να παρω αργοτερα μια κ καλη τον 4tb)δεν μου αρεσει να παιζω σ'ενα καλο μαγαζι να μου ζητησουν κατι φυσιολογικο κ να μην το εχω.
 

Inviato Thu 24 Oct 19 @ 9:40 am
Ξεκινάμε με τα βασικά:
Ο μεγαλύτερος μηχανικός δίσκος 2.5 ιντσών που βρίσκω Ελλάδα σήμερα έχει μέγεθος 5ΤΒ και είναι διαθέσιμος μόνο κατόπιν παραγγελίας, με τιμή γύρω στα 200 ευρώ.
Ο αμέσως επόμενος μηχανικός δίσκος είναι 2ΤΒ.

Οπότε από αυτό το γεγονός και μόνο, είτε θα πάρεις 2TB είτε 5ΤΒ

Συνεχίζουμε...
Πόσες εκατοντάδες χιλιάδες κομμάτια χωράνε σε 2ΤΒ ?
Και πόσα κομμάτια έχεις διπλά, τριπλά και εικοσαπλά;;;
Πόσα από αυτά παίζεις;;;
Πόσα κομμάτια τα έχεις στο δίσκο σου πάνω από 3 χρόνια και δεν τα έχεις παίξει ούτε μία φορά;

dj_betty wrote :
δεν μου αρεσει να παιζω σ'ενα καλο μαγαζι να μου ζητησουν κατι φυσιολογικο κ να μην το εχω.


Τι είναι το "φυσιολογικό";;;
Δηλαδή έχεις σχεδόν γεμάτο ένα δίσκο 2ΤΒ και όλα τα κομμάτια που έχει μέσα είναι "φυσιολογικά";;;
Ή μήπως εκείνο το κομμάτι που κατέβασες σε μια συλλογή το 2012, δεν το έχεις παίξει ποτέ, δεν το ξέρεις καν και στο ζήτησαν το 2019 (7 χρόνια μετά) για πρώτη φορά είναι "φυσιολογικό"

Τι θέλω να πω:
Όσα είδη μουσικής κι αν παίζεις, θεωρώ οτι στα 2TB έχεις μαζέψει υπερβολικά πολύ "σαβούρα" που (χωρίς παρεξήγηση) βαριέσαι να καθαρίσεις. Και σίγουρα όταν κατεβάζεις και κρατάς συλλογές ολόκληρες, έχεις και πενταπλά, εξαπλά κ.ο.κ. κομμάτια που πιάνουν χώρο τζάμπα...

Παίζω κατά διαστήματα μουσική σε γάμους (με οτι αυτό συνεπάγεται στην "πολυποικιλότητα" που πρέπει να διαθέτω τόσο για το "μοντέρνο" όσο και για το "παραδοσιακό" πρόγραμμα), σε bar, σε cafe, σε pub, σε κλασσικό ροκάδικο, σε club και σε Ελληνάδικο.
Η μουσική που χρειάζομαι για να τα καλύψω όλα αυτά είναι περίπου 700GB
Και δεν θα ήταν τόσα αν από άσχετους με το DJ-ing λόγους δεν αποφάσιζα να χτίσω πλήρη δισκογραφική βιβλιοθήκη για ένα πολύ μεγάλο φάσμα Ελλήνων καλλιτεχνών.
Βέβαια συλλογές δεν κρατάω... Ούτε έχω διπλά, τριπλά και εξαπλά αρχεία στον δίσκο μου...
Επίσης στις αρχές κάθε χειμερινής σεζόν κάνω εκκαθάριση... Ότι έχει προστεθεί στη βάση δεδομένων εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια και δεν έχει παίξει ποτέ, είναι υποψήφιο προς διαγραφή. Κάνω έπειτα ένα "εποπτικό έλεγχο" και αποφασίζω τι θα διαγράψω. Έτσι φεύγει πολύ σαβούρα...
Παράδειγμα: Έχω 15 remix του Tremor (Martin Garrix). Από αυτά τα 10 δεν τα έχω παίξει ποτέ! Ε λοιπόν, σβήσιμο... Αφού δεν τα έπαιξα ποτέ μέχρι σήμερα δεν υπάρχει περίπτωση να τα παίξω ποτέ ούτε και στο μέλλον. Από τα υπόλοιπα 5 το 1 το έχω παίξει δύο φορές και τα άλλα 4 από 10 φορές και πάνω. Και αυτό το ένα με τις 2 αναπαραγωγές, σβήσιμο... Και αν έρθει κάποιος αύριο και μου ζητήσει το X/Y/Z remix του Tremor και δεν το έχω, δεν θα βάλω τη γάτα μου να κλαίει...
Ας ακούσει άλλο remix...

Τι θέλω να πω με όλα αυτά;;;
Καθάρισε τους δίσκους σου!!! :)
Κάνε ένα φάκελο φίλτρου με στόχο την database και κριτήριο (φίλτρο) 'exists=1 & play count=0'
Δες πόσα αποτελέσματα σου δίνει, και τι ποσοστό είναι αυτό επί τις εκατό επί όλων σου των αρχείων...
Θεωρείς φυσιολογικό το 95% π.χ. των αρχείων που έχεις να μην το έχεις παίξει ποτέ;;;

Στην δική μου βάση (που όπως είπα είναι πολύ προσεγμένη) το νούμερο είναι 79% (Δηλαδή το 79% της συλλογής μου δεν έχει παίξει ούτε μία φορά)
Το νούμερο αυτό είναι μεγάλο. Ήταν κάτω από 50% πριν αρχίσω (για άσχετους λόγους όπως προανέφερα) να χτίζω την πλήρη δισκογραφική βιβλιοθήκη πολλών Ελλήνων καλλιτεχνών.

Υ.Γ.:
Πριν από 3-4 χρόνια περίπου έπεσε στα χέρια μου ένας δίσκος 2TB συναδέλφου, σχεδόν γεμάτος.
Μετά από ενδελεχές καθάρισμα (που χρειάστηκε μια εβδομάδα x 10+ ώρες την ημέρα) έμειναν στο τέλος περίπου 800GB χωρίς να σβήσουμε ούτε ένα "μοναδιαίο" (μοναδικό) αρχείο!!!


 

Inviato Thu 24 Oct 19 @ 12:12 pm
PhantomDeejay wrote :
Ξεκινάμε με τα βασικά:
Ο μεγαλύτερος μηχανικός δίσκος 2.5 ιντσών που βρίσκω Ελλάδα σήμερα έχει μέγεθος 5ΤΒ και είναι διαθέσιμος μόνο κατόπιν παραγγελίας, με τιμή γύρω στα 200 ευρώ.
Ο αμέσως επόμενος μηχανικός δίσκος είναι 2ΤΒ.

Οπότε από αυτό το γεγονός και μόνο, είτε θα πάρεις 2TB είτε 5ΤΒ

Συνεχίζουμε...
Πόσες εκατοντάδες χιλιάδες κομμάτια χωράνε σε 2ΤΒ ?
Και πόσα κομμάτια έχεις διπλά, τριπλά και εικοσαπλά;;;
Πόσα από αυτά παίζεις;;;
Πόσα κομμάτια τα έχεις στο δίσκο σου πάνω από 3 χρόνια και δεν τα έχεις παίξει ούτε μία φορά;

dj_betty wrote :
δεν μου αρεσει να παιζω σ'ενα καλο μαγαζι να μου ζητησουν κατι φυσιολογικο κ να μην το εχω.


Τι είναι το "φυσιολογικό";;;
Δηλαδή έχεις σχεδόν γεμάτο ένα δίσκο 2ΤΒ και όλα τα κομμάτια που έχει μέσα είναι "φυσιολογικά";;;
Ή μήπως εκείνο το κομμάτι που κατέβασες σε μια συλλογή το 2012, δεν το έχεις παίξει ποτέ, δεν το ξέρεις καν και στο ζήτησαν το 2019 (7 χρόνια μετά) για πρώτη φορά είναι "φυσιολογικό"

Τι θέλω να πω:
Όσα είδη μουσικής κι αν παίζεις, θεωρώ οτι στα 2TB έχεις μαζέψει υπερβολικά πολύ "σαβούρα" που (χωρίς παρεξήγηση) βαριέσαι να καθαρίσεις. Και σίγουρα όταν κατεβάζεις και κρατάς συλλογές ολόκληρες, έχεις και πενταπλά, εξαπλά κ.ο.κ. κομμάτια που πιάνουν χώρο τζάμπα...

Παίζω κατά διαστήματα μουσική σε γάμους (με οτι αυτό συνεπάγεται στην "πολυποικιλότητα" που πρέπει να διαθέτω τόσο για το "μοντέρνο" όσο και για το "παραδοσιακό" πρόγραμμα), σε bar, σε cafe, σε pub, σε κλασσικό ροκάδικο, σε club και σε Ελληνάδικο.
Η μουσική που χρειάζομαι για να τα καλύψω όλα αυτά είναι περίπου 700GB
Και δεν θα ήταν τόσα αν από άσχετους με το DJ-ing λόγους δεν αποφάσιζα να χτίσω πλήρη δισκογραφική βιβλιοθήκη για ένα πολύ μεγάλο φάσμα Ελλήνων καλλιτεχνών.
Βέβαια συλλογές δεν κρατάω... Ούτε έχω διπλά, τριπλά και εξαπλά αρχεία στον δίσκο μου...
Επίσης στις αρχές κάθε χειμερινής σεζόν κάνω εκκαθάριση... Ότι έχει προστεθεί στη βάση δεδομένων εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια και δεν έχει παίξει ποτέ, είναι υποψήφιο προς διαγραφή. Κάνω έπειτα ένα "εποπτικό έλεγχο" και αποφασίζω τι θα διαγράψω. Έτσι φεύγει πολύ σαβούρα...
Παράδειγμα: Έχω 15 remix του Tremor (Martin Garrix). Από αυτά τα 10 δεν τα έχω παίξει ποτέ! Ε λοιπόν, σβήσιμο... Αφού δεν τα έπαιξα ποτέ μέχρι σήμερα δεν υπάρχει περίπτωση να τα παίξω ποτέ ούτε και στο μέλλον. Από τα υπόλοιπα 5 το 1 το έχω παίξει δύο φορές και τα άλλα 4 από 10 φορές και πάνω. Και αυτό το ένα με τις 2 αναπαραγωγές, σβήσιμο... Και αν έρθει κάποιος αύριο και μου ζητήσει το X/Y/Z remix του Tremor και δεν το έχω, δεν θα βάλω τη γάτα μου να κλαίει...
Ας ακούσει άλλο remix...

Τι θέλω να πω με όλα αυτά;;;
Καθάρισε τους δίσκους σου!!! :)
Κάνε ένα φάκελο φίλτρου με στόχο την database και κριτήριο (φίλτρο) 'exists=1 & play count=0'
Δες πόσα αποτελέσματα σου δίνει, και τι ποσοστό είναι αυτό επί τις εκατό επί όλων σου των αρχείων...
Θεωρείς φυσιολογικό το 95% π.χ. των αρχείων που έχεις να μην το έχεις παίξει ποτέ;;;

Στην δική μου βάση (που όπως είπα είναι πολύ προσεγμένη) το νούμερο είναι 79% (Δηλαδή το 79% της συλλογής μου δεν έχει παίξει ούτε μία φορά)
Το νούμερο αυτό είναι μεγάλο. Ήταν κάτω από 50% πριν αρχίσω (για άσχετους λόγους όπως προανέφερα) να χτίζω την πλήρη δισκογραφική βιβλιοθήκη πολλών Ελλήνων καλλιτεχνών.

Υ.Γ.:
Πριν από 3-4 χρόνια περίπου έπεσε στα χέρια μου ένας δίσκος 2TB συναδέλφου, σχεδόν γεμάτος.
Μετά από ενδελεχές καθάρισμα (που χρειάστηκε μια εβδομάδα x 10+ ώρες την ημέρα) έμειναν στο τέλος περίπου 800GB χωρίς να σβήσουμε ούτε ένα "μοναδιαίο" (μοναδικό) αρχείο!!!






γιωργο μου ειναι κατι που με απασχολει πολύ!ναι υπαρχουν λογω των lp κ των compilation πολλα ισως κ 5απλα αρχεια και σκέφτομαι σοβαρα πλεον να τα σβησω.δεν ειναι βαρεμαρα γιατι φαντασου παιζω κάθε μερα κ οσες ωρες δεν κοιμάμαι κανω δουλεια σπιτι (φτιαχνω καλυτερα την μουσικη μου από την αρχη ένα ένα)εχω μεσα 210χιλ τραγουδια καταλαβαίνεις για ατελειωτες ωρες δουλειας μιλαμε.θα δοκιμασω κ το φιλτρο που ειπες να δω πως τα βγαζει.
οποτε κλεισαμε ετσι εσυ λες 100% ssd και ξεμπερδεύουμε?γιατι πιο πανω λες κοίταξες για μηχανικο κ με μπερδεψες
 

Inviato Thu 24 Oct 19 @ 1:03 pm
ερωτηση προς οποιον γνωριζει αναμεσα σε αυτόν:Samsung 860 Evo 2TB και αυτόν:Samsung 860 QVO 2TB υπαρχουν σημαντικες διαφορες που θα τις καταλάβουμε περα από την εγγυηση που νομιζω ο ενας ειναι 5χρονια κ ο άλλος 3 αν θυμαμαι καλα;
 

Inviato Fri 08 Nov 19 @ 11:35 am
Γενικά υπάρχουν λάπτοπ τα οποία διαθέτουν και e-sata-p (external sata powered) έξοδο. Έτσι μπορείς να χρησιμοποιήσεις εώς και τρείς εσωτερικούς δίσκους σε ένα λαπτοπ εφόσον βέβαια διαθέτει το λάπτοπ θέση για δεύτερο δίσκο ή εναλλακτικά cd deck όπου μπορείς να το μετατρέψεις σε deck για σκληρό. Παίζω χρόνια με ιαπωνικά λαπτοπς toshiba kai futjitsu. Το λαπτοπ όπου έχω τώρα είναι futjitsu και έχει τις προδιαγραφές που σου ανέφερα. Για να συνδέσεις το εσωτερικό δίσκο εξωτερικά θα χρειαστείς ένα καλώδιο που κοστίζει λίγα ευρώ (<10).
Οπότε μπορείς να σκεφτείς και αυτήν την εναλλακτικη σε επόμενη αγορά λάπτοπ.
 

Inviato Fri 08 Nov 19 @ 4:04 pm
Billarhos wrote :
Γενικά υπάρχουν λάπτοπ τα οποία διαθέτουν και e-sata-p (external sata powered) έξοδο. Έτσι μπορείς να χρησιμοποιήσεις εώς και τρείς εσωτερικούς δίσκους σε ένα λαπτοπ εφόσον βέβαια διαθέτει το λάπτοπ θέση για δεύτερο δίσκο ή εναλλακτικά cd deck όπου μπορείς να το μετατρέψεις σε deck για σκληρό. Παίζω χρόνια με ιαπωνικά λαπτοπς toshiba kai futjitsu. Το λαπτοπ όπου έχω τώρα είναι futjitsu και έχει τις προδιαγραφές που σου ανέφερα. Για να συνδέσεις το εσωτερικό δίσκο εξωτερικά θα χρειαστείς ένα καλώδιο που κοστίζει λίγα ευρώ (<10).
Οπότε μπορείς να σκεφτείς και αυτήν την εναλλακτικη σε επόμενη αγορά λάπτοπ.



Δυστυχως δεν διαβασες η δεν καταλαβες τι ρωτησα.μιλησα αυστηρα για 2 ssd εσωτερικους.αν υπαρχει τεραστια διαφορα ταχυτητας αναμεσα στα 2 μοντελα κ μονο.οποιος γνωριζει ας μας πει
 

Inviato Fri 08 Nov 19 @ 7:06 pm
Η θεωρητική απάντηση, βρίσκεται εδώ: https://ssd.userbenchmark.com/Compare/Samsung-860-QVO-2TB-vs-Samsung-860-Evo-2TB/m719017vsm430706, όπου ο EVO υπερτερεί ξεκάθαρα...

Η πρακτική απάντηση, είναι ότι δεν θα δεις διαφορά, εάν το laptop δεν έχει κορυφαία χαρακτηριστικά και δεν τρέχεις κάποια εφαρμογή gaming ή cad. Στην περίπτωση δε, όπου κάνεις μαζική επεξεργασία πάρα πολλών κομματιών, τότε διαφορά θα υπάρξει μεν (εάν το latop έχει κορυφαία χαρακτηριστικά), αλλά όχι τέτοια που να δικαιολογεί την διαφορά χρημάτων δε (εάν αυτό σε "προβληματίζει")...
 

Inviato Fri 08 Nov 19 @ 7:28 pm
Theios Giorgos wrote :
Η θεωρητική απάντηση, βρίσκεται εδώ: https://ssd.userbenchmark.com/Compare/Samsung-860-QVO-2TB-vs-Samsung-860-Evo-2TB/m719017vsm430706, όπου ο EVO υπερτερεί ξεκάθαρα...

Η πρακτική απάντηση, είναι ότι δεν θα δεις διαφορά, εάν το laptop δεν έχει κορυφαία χαρακτηριστικά και δεν τρέχεις κάποια εφαρμογή gaming ή cad. Στην περίπτωση δε, όπου κάνεις μαζική επεξεργασία πάρα πολλών κομματιών, τότε διαφορά θα υπάρξει μεν (εάν το latop έχει κορυφαία χαρακτηριστικά), αλλά όχι τέτοια που να δικαιολογεί την διαφορά χρημάτων δε (εάν αυτό σε "προβληματίζει")...



Μπραβο θειε γιωργο αυτο μ'ενδιεφερε αν οι διαφορες ειναι τοσο σημαντικες ωστε να παω στον evo

 

Inviato Fri 08 Nov 19 @ 8:04 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)