Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: βοήθεια για maping

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

lakis69PRO InfinityMember since 2011
έχω την SX2 και παθαίνω το εξής ... όταν παταω το pad των sampler απο τον κοντρολερ , ανοίγει στο πρόγραμμα όπως θα έπρεπε το παράθυρο των sampler , όταν όμως παταω μετά τα hot cue , το παράθυρο τον sampler παραμένει ανοικτό και μπερδεύομαι μερικές φόρες και νομίζω οτι εχω επιλεγμένα τα sampler και παταω το pad και αντί να δουλέψει το sampler μου πατιέται το cue και ξανά γυρίζει το τραγούδι πίσω (γκάφα μου)... αυτό που θέλω να κανω ειναι... να παταω το hot cue να γυρίζει στα hot cue αλλά ταυτόχρονα να κάνει και αυτήν την εντολή sideview 'automix' +1 ... μου την είχατε δώσει πριν καιρό και την εχω σε ενα αλλο κουμπί αλλα ξεχνάω να το πατήσω και την παθαίνω... με λιγα λογια θελω να παταω τα hot cue και να γυρίζει το κάτω δεξιά παράθυρο απο sampler στην playlist.

και...

θελω το roll που είναι το δεύτερο pad να είναι μόνιμα στο scrats DNA... το επιλέγω απο το πρόγραμμα αλλα οταν γυρίσω σε hot cue ή sampler και ξανά πατήσω μετα Roll , ενω στο πρόγραμμα δείχνει scrats DNA , στον κοντρολλερ δουλεύει ξανά ως Roll.
 

Inviato Wed 02 Sep 20 @ 2:53 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Δεν θά πρεπε να σου αλλάζει το παράθυρο στην Sideview, μόνο και μόνο που επιλέγεις το Sampler mode. Αλλάζει αυτόματα αν αλλάξεις Sampler Bank και για το λόγο αυτόν, εχω το autoSideview στο "Νο", οπότε δεν μου αλλάζει την Sideview.

Εκτος αν έχεις κάποια εντολή βάλει επιπλέον στο SAMPLER Pad mode button.

Αν πάλι το θέλεις μπορείς να προσθέσεις στα actions των Pad mode buttons...
... & sideview 'Automix' 
(για να βλέπεις την Automix)

... & sideview 'Sampler'
(για να βλέπεις το Sampler)

για το 2ο που ζητάς, τι action έχεις για το ROLL_PAd_MODE ?
 

Inviato Wed 02 Sep 20 @ 6:55 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Το παράθυρο των sampler εμφανίζεται όταν αλλάζω bank με τα βελάκια έχεις δίκαιο σε αυτό αλλά μένει εκεί όταν μετά πατάω τα hot cue δεν αλλάζει μετά και αυτό είναι που με μπερδεύει και νομίζω ότι έχω ακόμα τα sampler.

Το roll δεν θυμάμαι τι έχω πρέπει να ανοίξω το λάπτοπ με το κοντρολλερ για να το δω και είναι λίγο δύσκολο τώρα να το κάνω... λογικά έχει την εργοστασιακή ρύθμιση δεν το έχω πειράξει το mapping του .
 

Inviato Thu 03 Sep 20 @ 2:20 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Αν πάλι το θέλεις μπορείς να προσθέσεις στα actions των Pad mode buttons...
... & sideview 'Automix' (για να βλέπεις την Automix)

... & sideview 'Sampler' (για να βλέπεις το Sampler)

εννοείς να προσθέσω αυτά μαζί με αυτά που γράφει , να μη τα σβήσω αλλά να τα προσθέσω σωστά? λογικά χωρίς τις τελείες από το &? :)
 

Inviato Thu 03 Sep 20 @ 2:26 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Μπορεί να μην έχεις πειράξει τα συγκεκριμένα actions, αλλά ο εργοστασιακός mapper έχει αλλάξει όσον αφορα τα actions των Pad mode buttons.
Π.χ. το PAD_MODE_HOTCUE έχει ..
pad_page 1
αλλά μπορεί το Custom mapping σου να έχει το παλιό
pad_page 'Hotcues'

Για να είναι πιο εύκολο να αλλάξεις τα Pages στα PAD_MODE_ buttons, καλό θα ήταν να χρησιμοποιησεις τον εργοστασιακό mapper.

Σε κάθε περίπτωση, προσθέτεις ότι ακριβώς έγραψα χωρις τις τελίτσες. Π.χ...
pad_page 1 & sideview 'Automix'

 

Inviato Thu 03 Sep 20 @ 2:47 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Δεν περίμενα να είσαι ξύπνιος τέτοια ώρα και να μου απαντήσεις τόσο γρήγορα 😊😊

Τα πρόσθεσα και τα δύο και για το hit cue και για το sampler είναι τέλεια έτσι το ήθελα με βολεύει πιο καλά... Ευχαριστώ!

Όσο για το roll έβγαλα φωτογραφία...
Μισώ να ρίξω την ποιότητα γιατί δεν την ανεβάζει...
 

Inviato Thu 03 Sep 20 @ 2:56 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011


Ωραία την πήρε... αυτή η την εντολή έχει στο κοντρολλερ αλλά... Όταν το αλλάζω από το πρόγραμμα σε σκρατς ,ενώ μένει στο πρόγραμμα στον κοντρολλερ δουλεύει ως roll και ακόμα και αν βγάλω τον κοντρολλερ κλείσω το πρόγραμμα αυτό μένει έτσι και πρέπει να το επιλέξω από το πρόγραμμα το ρολ για να γίνει όπως πριν ... Κάτι δεν πάει καλά με αυτό Υ.Γ παίζω με το 2020 δε το έκανα 2021 δε το σηκώνει ο Μακ είναι του 2012
 

Inviato Thu 03 Sep 20 @ 3:00 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Για το roll που θέλω να το αλλάξω σε Σκρατς dna δεν μου απάντησες 😊😊 με ξέχασες! 😊😊

για το 2ο που ζητάς, τι action έχεις για το ROLL_PAd_MODE ?... με είχες ρωτήσει αυτό και έβγαλα την φωτογραφία.. Αυτό ήθελες η κάτι άλλο?
 

Inviato Fri 04 Sep 20 @ 5:08 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
lakis69 wrote :
Για το roll που θέλω να το αλλάξω σε Σκρατς dna δεν μου απάντησες 😊😊 με ξέχασες! 😊😊

για το 2ο που ζητάς, τι action έχεις για το ROLL_PAd_MODE ?... με είχες ρωτήσει αυτό και έβγαλα την φωτογραφία.. Αυτό ήθελες η κάτι άλλο?

βαλε
pad_page 'scratch'

 

Inviato Fri 04 Sep 20 @ 5:53 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Ευχαριστώ
 

Inviato Fri 04 Sep 20 @ 5:48 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)