Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: macbook pro & virtual

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Καλησπερα και καλη χρονια!εχω την εξης ερωτηση:
το βασικο μου setup ειναι asus 19αρι, Intel(R) Core(TM) i7-6700HQ CPU @ 2.60GHz 2.59 GHz/16gb ram
με δευτερο εσωτερικο ssd και πλεον ολα πανε τελεια.πηρα ομως ενα macbook pro 12 που παιρνει update ram και σκληρο να δω μηπως καταφερω να παιξω με αυτο.η ερωτηση μου ειναι :εχω back up την μουσικη σε δευτερο σκληρο εξωτερικο hhd,ntfs,αν τον κουμπωσω στο mac μπορω να κανω δοκιμες ?θα παιξει σωστα?ρωταω γιατι μπορει να διαβασει αλλα δεν μπορει να γραψει σε αυτον
οποια βοηθεια καλοδεχουμενη
 

Inviato Thu 14 Jan 21 @ 10:36 am
Θα μπορέσεις να κάνεις δοκιμές αλλά το MAC δεν θα σου κρατάει hotcues, last played info κτλ.
Γενικά θα είναι σε κατάσταση "read only"
Οτι αλλαγές κάνεις θα χάνονται.

Θα πρέπει είτε να μετατρέψεις τον δίσκο σε exFAT είτε να αγοράσεις ένα πρόγραμμα σαν το Paragon NTFS που θα επιτρέπει στο MAC να γράφει σε NTFS.

Επειδή γενικά τα MAC είναι λίγο περίεργα και τα αξεσουάρ τους ακριβά, δεν θα σου πρότεινα να ρίξεις χρήματα στο συγκεκριμένο (αν είναι μοντέλο του 2012).
Δες μόνο αν όπως είναι μπορεί να σου κάνει δουλειά σαν Backup μηχάνημα, και μέχρι εκεί.
Οχτώ χρόνια στον κόσμο της τεχνολογίας υπολογιστών είναι μεγάλη (αν όχι τεράστια) απόσταση.
Ξέρω οτι το VirtualDJ (χωρίς τα stems) παίζει μια χαρά σε MBP 2012 φίλου που του έχει βάλει SSD (και νομίζω οτι έχει 8GB RAM) αλλά μέχρι εκεί. Παρεπιπτόντως ο φίλος μου πριν το 2ο Lockdown σκεφτόταν σοβαρά να το αλλάξει (το χρησιμοποιεί σαν κύριο μηχάνημα)
 

Inviato Thu 14 Jan 21 @ 11:40 am
ναι ελεγα μηπως σαν back up αλλιως αν βολεψει να παρω πιο καινουριο (επειδη ολη η δουλεια ειναι στο κανονικο λαπτοπ,cue,history ολα)κ επειδη καπου ειδα που ειπες ειναι ολοκληρη διαδικασια για να τα μετατρεψεις..κατι που δεν γνωριζω να κανω
 

Inviato Thu 14 Jan 21 @ 11:57 am
Κοίτα.
Το να μετατρέψεις τις playlist και το ιστορικό είναι μεν μια διαδικασία που χρειάζεται κάτι παραπάνω από μερικά κλικ, δεν είναι όμως και κάτι που είναι εξαιρετικά δύσκολο.

Η ερώτηση που μάλλον πρέπει να απαντήσεις στον εαυτό σου είναι αν θες και αν σου χρειάζεται να πας σε MAC (σαν κύριο μηχάνημα)

Δεν έχω κάτι με τα MAC αλλά είμαι κατά των μύθων που κυκλοφορούν γύρω από αυτά:
Και τα MAC βγάζουν προβλήματα, και τα MAC κολλάνε, και τα MAC θέλουν drivers και χίλια δύο άλλα.

Αν τώρα θες να κάνεις μετάβαση σε MAC πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε και με τις όποιες απαραίτητες μετατροπές χρειάζεσαι. Αλλά θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένη να "μάθεις" ένα διαφορετικό τρόπο (και φιλοσοφία) λειτουργίας του Η/Υ σου. Σε όλα τα επίπεδα.
Ακόμα και η διαχείρηση των αρχείων στα MAC διαφέρει αρκετά και χρειάζεται να συνηθίσεις να δουλεύεις αλλιώς.
Γενικά στα MAC κάνεις τα πράγματα "όπως θέλει το MAC" να τα κάνεις, κι όχι "όπως θέλεις εσύ" να τα κάνεις... ;)


Υ.Γ.:
Αυτή τη στιγμή πάντως αν εξαιρέσουμε τα καινούργια (και πανάκριβα) MAC με επεξεργαστή M1, λόγω stems το VirtualDJ έχει καλύτερες επιδόσεις σε υπολογιστή Windows με nVidia GPU απ' ότι σε MAC.
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει κάτι -ειδικά αν δεν χρησιμοποιείς stems- αλλά είναι κι αυτό ένα σημείο άξιο αναφοράς.
 

Inviato Thu 14 Jan 21 @ 12:10 pm
PhantomDeejay wrote :
Κοίτα.
Το να μετατρέψεις τις playlist και το ιστορικό είναι μεν μια διαδικασία που χρειάζεται κάτι παραπάνω από μερικά κλικ, δεν είναι όμως και κάτι που είναι εξαιρετικά δύσκολο.

Η ερώτηση που μάλλον πρέπει να απαντήσεις στον εαυτό σου είναι αν θες και αν σου χρειάζεται να πας σε MAC (σαν κύριο μηχάνημα)

Δεν έχω κάτι με τα MAC αλλά είμαι κατά των μύθων που κυκλοφορούν γύρω από αυτά:
Και τα MAC βγάζουν προβλήματα, και τα MAC κολλάνε, και τα MAC θέλουν drivers και χίλια δύο άλλα.

Αν τώρα θες να κάνεις μετάβαση σε MAC πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε και με τις όποιες απαραίτητες μετατροπές χρειάζεσαι. Αλλά θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένη να "μάθεις" ένα διαφορετικό τρόπο (και φιλοσοφία) λειτουργίας του Η/Υ σου. Σε όλα τα επίπεδα.
Ακόμα και η διαχείρηση των αρχείων στα MAC διαφέρει αρκετά και χρειάζεται να συνηθίσεις να δουλεύεις αλλιώς.
Γενικά στα MAC κάνεις τα πράγματα "όπως θέλει το MAC" να τα κάνεις, κι όχι "όπως θέλεις εσύ" να τα κάνεις... ;)


Υ.Γ.:
Αυτή τη στιγμή πάντως αν εξαιρέσουμε τα καινούργια (και πανάκριβα) MAC με επεξεργαστή M1, λόγω stems το VirtualDJ έχει καλύτερες επιδόσεις σε υπολογιστή Windows με nVidia GPU απ' ότι σε MAC.
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει κάτι -ειδικά αν δεν χρησιμοποιείς stems- αλλά είναι κι αυτό ένα σημείο άξιο αναφοράς.





συμφωνω 100% σε ολα κ κυριως στον μυθο..εχω τσακωθει με απειρους φιλους γι'αυτο μιας και παιζω 26 χρονια κ εχω δει πολλα.το βασικο μου μηχανημα αυτη την στιγμη πυροβολαει κ δεν συγκρινεται με καποιο macbook (ισως με το πιο ακριβο του χωρις να το εχω δει)
ναι η νοοτροπια της apple ειναι ιδιαιτερη αν την συνηθισεις ειναι οκ.το πηρα να πειραματιστω να δω αν θα την παλευα κ ειπα να παιξω λιγο σπιτι (safe) με τον εξωτερικο να δω πως παει
η αληθεια ειναι πως οσο μου αρεσει το asus τοσο με κουρασε το 17αρι
 

Inviato Thu 14 Jan 21 @ 12:21 pm
dj_betty wrote :

η αληθεια ειναι πως οσο μου αρεσει το asus τοσο με κουρασε το 17αρι

Σε νιώθω... Αλλά και πάλι (σε λίγο καιρό) 17άρι θα πάρω... :P
Γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς το μέγεθος της οθόνης παίζει σημαντικό ρόλο στο να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου άνετα.
Έχω ένα MBP 13άρι εδώ. Προσπάθησα μερικές φορές να παίξω με αυτό. Δεν τα κατάφερα και πολύ καλά... :P Με περιόριζε η μικρή οθόνη!
Έχω παίξει και σε MBP 15.3 φίλου. Κάπως καλύτερα. Αλλά σαν τις 17 ίντσες δεν έχει... :P
Ίσως φταίει και η ηλικία. Δόξα το Θεό ακόμα βλέπω καλά... Αλλά μέσα στα σκοτάδια το να κοιτάζω μια οθόνη 13' στους 40-50 πόντους απόσταση (ίσως και μεγαλύτερη καμία φορά) με κουράζει περισσότερο από το να κουβαλάω το "θηρίο" το Asus... (Κι εγώ ASUS ROG 17' έχω)
 

Inviato Thu 14 Jan 21 @ 12:28 pm
PhantomDeejay wrote :
dj_betty wrote :

η αληθεια ειναι πως οσο μου αρεσει το asus τοσο με κουρασε το 17αρι

Σε νιώθω... Αλλά και πάλι (σε λίγο καιρό) 17άρι θα πάρω... :P
Γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς το μέγεθος της οθόνης παίζει σημαντικό ρόλο στο να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου άνετα.
Έχω ένα MBP 13άρι εδώ. Προσπάθησα μερικές φορές να παίξω με αυτό. Δεν τα κατάφερα και πολύ καλά... :P Με περιόριζε η μικρή οθόνη!
Έχω παίξει και σε MBP 15.3 φίλου. Κάπως καλύτερα. Αλλά σαν τις 17 ίντσες δεν έχει... :P
Ίσως φταίει και η ηλικία. Δόξα το Θεό ακόμα βλέπω καλά... Αλλά μέσα στα σκοτάδια το να κοιτάζω μια οθόνη 13' στους 40-50 πόντους απόσταση (ίσως και μεγαλύτερη καμία φορά) με κουράζει περισσότερο από το να κουβαλάω το "θηρίο" το Asus... (Κι εγώ ASUS ROG 17' έχω)




αν θυμασαι σε ειχα ρωτησει πριν την αγορα του κ με την προτροπη σου για εσωτερικο δευτερο ssd τα προβληματα τελειωσαν.ναι η ηλικια κ οι ωρες που παιζουμε δεν βοηθανε στις μικρες οθονες ( αλλα τεραστιο γαμωτο,τερας ομως )
 

Inviato Thu 14 Jan 21 @ 12:35 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
απανταω γιατι πριν λιγο καιρο εκανα και γω "μεταβαση"(ακομα δεν την εχω τελειωσει βασικα)... εχω να σου πω παντως πως με εξωτερικο στικακι ολο το db περασμενο μεσα απο το vdj δεν ημουν ικανοποιημενος...καποια δε τα βρισκε καν, καποια αλλα δεν περναγε στοιχεια κλπ..αναγκαστικα και εκανα rename με notepad ++ ολα τα paths απο το xml , τα βαλα και στον εσωτερικο ssd και τωρα ειναι κομπλε...
εγω θα πω (ως apple fanboy) πως σε ενα air με ι5 και 4gb πως παιζει το ιδιο σταθερα με το ι7 x1 carbon με 8 gb μνημης...βεβαια δε παιζω στεμς καθολου αν και παραδοξως στο φορτωμα ειναι πιο γρηγορο!! τωρα.. ο χρονος θα δειξει..
 

Inviato Fri 15 Jan 21 @ 8:30 pm
PANOSV wrote :
εγω θα πω (ως apple fanboy) πως σε ενα air με ι5 και 4gb...

Το μεγάλο κακό με το air δεν είναι ο επεξεργαστής ή η RAM.
Το μεγάλο κακό είναι ο εξαερισμός του... Κοινώς θερμένεται πολύ πιο εύκολα από ένα "απλό" MAC Book ή ένα MAC Book PRO και αυτό μπορεί εύκολα να σε βάλει σε μπελάδες (και μακριά από μας Kernel Panics)
Ακόμα και για απλή χρήση audio only αν παίξεις σε θερμό περιβάλλον με το Air τα πράγματα γίνονται ριψοκίνδυνα.
Σαν Apple Fanboy έπρεπαι να το είχες σκεφτεί... :P
 

Inviato Sat 16 Jan 21 @ 2:19 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :

Σαν Apple Fanboy έπρεπαι να το είχες σκεφτεί... :P

εννοειται!! το χω ανοιξει, καθαρισει , αλλαξει παστες και δε δειχνει κατι ...προς το παρον! βεβαια οπως σου πα ακομα ειναι η αρχη.... θα δουμε πως θα παει!
 

Inviato Sat 16 Jan 21 @ 7:03 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)