Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Load-hardware problem Pioneer SR

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Παραθέτω το παρακάτω πρόβλημα αν και δεν είναι πρόβλημα του VDJ.

https://youtu.be/qYi__F4og_g

Εντελώς ξαφνικά παρουσιάστηκε το παρακάτω πρόβλημα. Κάθε φορά που φορτώνω κομμάτι στα deck, είτε με ποντικι είτε με το load της κονσόλας, σβήνουν όλα τα λαμπάκια του αντίστοιχου deck (και μόνο) και ξανά ανάβουν λες και αποσυνδέθηκε και ξανασυνδεθηκε η κονσόλα. Αλλά προσοχή! Μόνο τα λαμπάκια του ντεκ που φορτώνει. Επίσης αυτό δεν επηρεάζει καθόλου τον ήχο ή τις υπόλοιπες λειτουργίες .Έχω δοκιμασει και με άλλο καλώδιο, και με άλλο λάπτοπ που τρέχει πιο παλιά έκδοση του vdj. Το αποτέλεσμα το ίδιο. Και με εργοστασιακό mapper. Και με άλλο skin. Και ξαναπέρασα το firmware πάλι. Και με φορτιστή στο λάπτοπ και χωρίς.. τα πάντα. Το περίεργο είναι ότι το έπαθε εντελώς ξαφνικα
 

Inviato Mon 01 Mar 21 @ 4:49 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Φιλε μου ... αν κατάλαβα καλά... το πρόβλημα σου είναι ότι.. οταν φορτώνεις τραγούδι στα deck αναβοσβήνουν τα φώτα του κοντρολλερ σου ?...τι εννοείςέτσι ξαφνικά . αν είναι αυτό, έτσι δουλεύει η κονσόλα απο πάντα, δεν είναι πρόβλημα αυτό... σου δείχνει σε πιο φορτώνεις τραγούδι..δεν σε επηρεάζεισε τίποτα από ήχο κτλ ... μόνο είναι λίγο εκνευριστικόγιατι σε κάνει να νιώθειςλίγο αργος μέχρινα φορτώσειτο τραγούδι... είχα και εγω την sr έτσι δουλεύει. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο

Έψαξα στο you tube μήπως εχει κάποιο βίντεο που να δείχνει αν ενεργοποίηται και απενεργοποιείται αλλα δεν βρήκα κάτι... δες μήπως έχει στο manual κάτι μήπως και
 

Inviato Mon 01 Mar 21 @ 7:37 pm
Φίλε μου καλησπέρα. Το controller το έχω ακριβώς ένα χρόνο και δεν το έκανε ποτέ αυτό. Επίσης κάτοχος αρκετών controller pioneer ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα. Ούτε και μου φαίνεται λογικό εδώ που τα λέμε σε κάθε φόρτωμα κομματιού να σβήνει όλη η πλευρά από πάνω μέχρι κάτω και να ξανά ανάβει για να μου δείξει ότι φόρτωσε κομμάτι. Εσένα δηλαδή έτσι δουλευει?
 

Inviato Mon 01 Mar 21 @ 9:01 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Τωρα δε το έχω έχω αλλάξει κοντρολερ αλλα οταν το είχα ναι
 

Inviato Mon 01 Mar 21 @ 9:20 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Βρηκα ένα βίντεο τυχαία με κάποιον που παίζει μουσική με τον sr σαν τον δικό σου ... κανει το ιδιο ... κατι δεν θυμάσαι καλά ίσως δεν ξέρω γιατί το ανακάλυψες η έγινε αυτο μετά από έναν χρόνου που το έχεις.. πάντως έτσι δουλεύει δεν έχει κάποιο πρόβλημα

https://youtu.be/Dm1tWsBKtek
 

Inviato Mon 01 Mar 21 @ 9:27 pm
Προφανώς κι έχεις δίκιο και σε ευχαριστω πολύ, γιατί αυτό το video βοηθάει πολύ στο να καταλάβω ότι πρόκειται για κάποια ρύθμιση, που με κάποιο περίεργο τρόπο αλλαξε-ενεργοποιηθηκε (γιατί σίγουρα μέχρι προχθές δεν δούλευε έτσι). Τώρα το επίσης σίγουρο είναι ότι πρόκειται για ρύθμιση της κονσόλας κι όχι του vdj αλλά μπαίνοντας στα utilities mode της κονσόλας και με το manual παραμασχαλα δεν βλέπω τέτοια ρύθμιση... Τεσπά θα το ψάξω κι αλλο. Σημασία έχει ότι δεν είναι hardware problem.. σε ευχαριστώ και πάλι πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες! Να είσαι καλά φιλαράκι.
 

Inviato Mon 01 Mar 21 @ 9:43 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Αν βρεις αυτήν την ρύθμιση πες την μου και εμένα από περιέργεια γιατι τότε που το είχα ήθελα και εγώ να το αφαιρέσω αυτο ... να μου λυθεί η περιέργεια 😊 τίποτα πάντως να σε καλά
 

Inviato Mon 01 Mar 21 @ 9:49 pm
Αν θες πάντως την αγοράζω εγώ...δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Inviato Tue 02 Mar 21 @ 1:59 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Ποια να αγοράσεις την sr? Δεν την έχω την εδωσα πριν 2 χρονια ,τωρα έχω την sx2
 

Inviato Tue 02 Mar 21 @ 2:05 pm
Χαχαχαχα όχι.... παρεξήγηση,στον Δημήτρη απευθυνομουν.
 

Inviato Tue 02 Mar 21 @ 6:00 pm
Το πιθανότερο είναι οτι για κάποιο περίεργο λόγο είχες αλλάξει τη ρύθμιση "Using DJ Software Other than Serato DJ" και την είχες ενεργοποιήσει. (Σελίδα 26 του manual της DDJ-SR)

Το VirtualDJ δεν χρειάζεται να ενεργοποιήσεις αυτή τη ρύθμιση.
Το VirtualDJ για την ακρίβεια δουλεύει καλύτερα με την κονσόλα όταν αυτή είναι σε Serato Mode.
 

Inviato Tue 02 Mar 21 @ 6:30 pm
Γιωργο δυστυχως δεν ειναι αυτο (και ειναι απο τα πρωτα που δοκιμασα). Γενικα επειδη κι εγω εκει προσανατολιζομαι (στα settings του controller), τα δοκιμασα ολα οσα μπορει να ειχαν καποια σχεση αλλα ματαια! Μπορω να πω οτι ειμαι σε αδιεξοδο καθως ουτε στο google δεν βρισκω κατι παραδοξως....
 

Inviato Tue 02 Mar 21 @ 6:58 pm
Dj Gabi1977 wrote :
Χαχαχαχα όχι.... παρεξήγηση,στον Δημήτρη απευθυνομουν.

Εσυ αμεσως να επωφεληθεις....

 

Inviato Tue 02 Mar 21 @ 6:59 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Dj Gabi1977 wrote :
Χαχαχαχα όχι.... παρεξήγηση,στον Δημήτρη απευθυνομουν.

Λάθος... νόμιζα ο Δημήτρης το έγραψε δεν πρόσεξα ότι είσαι άλλο προφίλ...my φάουλ 😊😊
 

Inviato Tue 02 Mar 21 @ 7:02 pm
Μήπως χρησιμοποιούσες κάποιο custom mapper στο οποίο είχες σβήσει τα αντίστοιχα κλειδιά τότε;
Τα κλειδιά που ελέγχουν αυτή την συμπεριφορά είναι τα παρακάτω:
<map value="LED_LOAD" action="load_pulse" />
<map value="LED_LOADED" action="load_pulse" />


Αν θες να σταματήσεις το αναβόσβημα απλά αλλάζεις το load_pulse σε loaded
 

Inviato Tue 02 Mar 21 @ 8:46 pm
Εντάξει!!! Αυτό είναι.!!! Άλλαξα από τον mapper αυτές τις 2 τιμές σε load σκέτο (από load_pulse) και έφτιαξε! Το περίεργο βεβαίως είναι oτι εγώ δεν τον πείραξα καθόλου τον mapper τον τελευταίο καιρό αλλά και στο back up λάπτοπ δεν έχω πειράξει τίποτα εδώ και τρεις μηνες και παρόλαυτα άλλαξε συμπεριφορά και στα 2... Τελοσπαντων... Ευχαριστώ πολύ γιατί δεν άντεχα 2ο σερί ξενύχτι. Χαχαχαχαχα
 

Inviato Tue 02 Mar 21 @ 9:34 pm
Πάντως το σωστό είναι με blink!
Απλά να το ξέρεις! :)
 

Inviato Tue 02 Mar 21 @ 9:48 pm
PhantomDeejay wrote :
Πάντως το σωστό είναι με blink!
Απλά να το ξέρεις! :)

Μην πετάς κάτι έτσι και φεύγεις... Αιτιολόγησε!

 

Inviato Tue 02 Mar 21 @ 9:53 pm
Στην SR δεν ξέρω ακριβώς καθώς δεν την έχω κάνει mapping εγώ.
Αλλά σε πολλές κονσόλες της Pioneer υπάρχει λόγος που η κονσόλα κάνει blink όταν κάνεις load ένα κομμάτι σε ένα deck πέρα από το οπτικό κομμάτι.
Το πρόγραμμα στέλνει την εντολή load_pulse (δηλαδή ένα σύντομο off και μετά on) και το firmware της συσκευής μηδενίζει διάφορες παραμέτρους (κάνει flush κάποια στοιχεία στη μνήμη της)
Βέβαια στις περισσότερες περιπτώσεις τα κλειδιά που είναι κρίσιμα για την λειτουργία της συσκευής δεν μπορείς να τα πειράξεις έτσι απλά μέσα από το mapping (είναι κρυμμένα και είναι ορατά μόνο υπό προϋποθέσεις). Συνήθως ξεκινάνε με το ακρονύμιο DNC_ (Do Not Change).
Στην SR δεν ξέρω αν τα παραπάνω κλειδιά (και ειδικά το LED_LOADED) ανίκει σ' αυτή την κατηγορία ή όχι. Αλλά για να το κάναμε mapping έτσι προφανώς κάποιος λόγος υπήρχε.
Αν εσύ νιώθεις οτι η κονσόλα δουλεύει σωστά τότε όλα καλά.

Σημέιωση: Η τελευταία ενημέρωση του εργοστασιακού mapping της SR έγινε τον Ιούλιο του 2020.
Άρα θεωρώ λίγο απίθανο να άρχισε να σου κάνει blink τώρα τελευταία "από μόνη της" αν δεν χρησιμοποιούσες κάποιο custom mapper. Εκτός κι αν είχες να κάνεις update το πρόγραμμα από τον Ιούλιο (που και τότε δεν νομίζω οτι πειράχθηκαν τα συγκεκριμένα κλειδιά)
 

Inviato Tue 02 Mar 21 @ 10:26 pm
Λοιπόν επανέρχομαι για να κλείσει κι αυτό το τοπικ. Προφανώς και ο τίτλος είναι λάθος. Δεν είναι hardware το πρόβλημα ή μάλλον ήταν hardware αλλά όχι όπως το έθεσα.. και για να γίνω λίγο πιο κατανοητός. Όντως η σωστή λειτουργία της κονσόλας είναι να κάνει flash τα led κατά το φόρτωμα. Για κάποιο λόγο εμένα από τότε που την πήρα δεν το έκανε όπως επίσης δεν άναβαν και τα 2 led που είχα postαρει εδώ. Και όσον αφορά το πρώτο είχα την εντύπωση πως αυτό ήταν το σωστό και έψαχνα λύση για το δεύτερο. Ως δια μαγείας λοιπόν μια μέρα το load άρχισε να κάνει flash (ως όφειλε) και τα 2 led (+,- parameter) να ανάβουν κανονικά. Αυτά. Συμπέρασμα προφανώς κάποιο κολλημα-βραχυκυκλωμα hardware που έφτιαξε μόνο του?
 

Inviato Sun 21 Mar 21 @ 3:05 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)