Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Λάπτοπ για VirtualDj
Γεια σας φίλοι.. Εχω ένα Laptop (Msi Thin GF63 12UC -658GR) με κάρτα γραφικών RTX 3050, και μου λεει το Virtual ότι τα Stems θα λειτουργούν με χαμηλή ποιότητα... Γιατί αυτό? Υπάρχει κάποιο Laptop (Windows) σε χαμηλή τιμή ώστε να αποδίδει σωστά το Virtual??
 

Inviato Sun 21 Apr 24 @ 4:38 pm
Μήπως είναι κάποια ρύθμιση?
 

Inviato Mon 22 Apr 24 @ 7:04 am
Γιατί η RTX3050 που έχει αυτό το laptop δεν έχει αρκετή VRAM για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί με άνεση για τον διαχωρισμό των stems.

Πριν συνεχίσουμε οποιαδήποτε συζήτηση, πρέπει να γίνει σαφές το εξής:

Αν θέλουμε να έχουμε/χρησιμοποιούμε Stems 2.0, τότε χρειαζόμαστε ένα καλό και δυνατό μηχάνημα.
Η φράση "το VirtualDJ παίζει και σε τοστιέρα" δεν ισχύει όταν μιλάμε για stems.

Άρα: Αν θες stems 2.0 ξεχνάς το "φθηνό" laptop (εκτός κι αν για σένα θεωρείται φθηνό ένα laptop της τάξης των 1500-2000 ευρώ) :P

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα stems, τότε ναι, το VirtualDJ παίζει και σε τοστιέρα, οπότε πάρε ότι σε φωτίσει ο θεός. Αν και πάλι, προσωπικά προτείνω σε όλους να πάρουν μοντέρνα μηχανήματα μεσαίας κατηγορίας ή καλύτερα.

Κυκλοφορούν σε γνωστά Ελληνικά group κάποιοι έμποροι που πουλάνε φθηνά laptop (συνήθως refurbished) και εκμεταλλεύονται ακριβώς οτι το VirtualDJ τρέχει σχεδόν στα πάντα.
Δεν έχω κάτι με τους εμπόρους αυτούς, ούτε με τα laptop που πουλάνε.
Αλλά η γλώσσα που χρησιμοποιούν, ο τρόπος με τον οποίο τα παρουσιάζουν και τα πουλάνε, και οι προσδοκίες που δημιουργούν είναι εσφαλμένες (στην καλύτερη περίπτωση).
Τα άλματα στην εξέλιξη της τεχνολογίας είναι τεράστια.
Ένας υπολογιστής i5 13ης γενιάς είναι πιο γρήγορος από υπολογιστή i9 10ης γενιάς.
Έτσι λοιπόν παίζει μεγάλο ρόλο αν ο i5 που βρήκες "προσφορά" είναι 6ης γενιάς (επεξεργαστής τεχνολογίας 9 ετών) ή 10ης ή 13ης
Αντίστοιχα στα Stems 2.0 παίζει ρόλο εκτός από το μοντέλο της GPU και η μνήμη της.
H RTX 3050 είναι η πιο "φτωχή" GPU της σειράς και αυτό έχει επιπτώσεις.
Για το VirtualDJ υπάρχει τρόπος να την "αναγκάσεις" να κάνει διαχωρισμό stems 2.0
Αλλά η ταχύτητα του διαχωρισμού θα είναι παρόμοια με αυτή μιας καλής CPU.
 

Inviato Mon 22 Apr 24 @ 9:30 am
Εντάξει εν ολίγοις κατάλαβα... Πρέπει να τα χώσω αρκετά... Ευχαριστώ πάντως....
 

Inviato Mon 22 Apr 24 @ 10:45 am