Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Anebase mas...!!! - Page: 3

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Το οτι δεν μου αρεσει ενα ειδος μουσικης δεν σημαινει οτι το θεωρω ξεπερασμενο...
 

Inviato Tue 05 Jul 11 @ 2:11 pm
Μην το παίρνεις προσωπικά. Το σχόλιο μου δεν αφορούσε εσένα. Απλά αυτά που έγραψες ήταν η "τροφή" (αφορμή) για να γράψω κι εγώ αυτά που ήθελα να πω :)
Φυσικά και δεν μπορεί ΚΑΝΕΝΑΣ να σε "αναγκάσει" να σου αρέσει ένα είδος μουσικής. Αυτό όμως που μπορεί να κάνει (το κάνανε παλιότερα τα ραδιόφωνα πριν γίνουν "φασόν") είναι να διευρύνει τους ορίζοντες σου. Δηλαδή να σου δώσει τροφή να δοκιμάσεις και να ανακαλύψεις νέα είδη μουσικής ή να ανακαλύψεις τελικά οτι κάποια είδη σου άρεσαν (περισσότερο ή λιγότερο δεν παίζει ρόλο) και απλά δεν το ήξερες. Εμένα (και πολλούς άλλους πιστεύω) μου έχει συμβεί!

Υ.Γ.:
Η μουσική είναι τεράστια. Είναι κρίμα να περιοριζόμαστε σε 5 είδη Χ 100 τραγούδια το είδος = 500 τραγούδια... Έλεος. Δεν μπορώ πια ούτε ελληνικό ούτε ξένο ραδιόφωνο να ακούσω... Τα ίδια και τα ίδια... Μάλλον έχω πάθει μουσικό σκορβούτο απο την πολύ κονσέρβα!!!
 

Inviato Wed 06 Jul 11 @ 5:39 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
@PhantomDeejay konserva to blepeis esy, ego kai osoi asxoloumaste me to athlima.

gia enan koino "thnito" einai mia xara!
de prolabenei na akousei ola auta ta tragoudia pou les ta 500 giati DOULEUEI
osi ora prolabenei na akousei sto autokinito kathos paei sti douleia, meta oti piasei to auti tou apo ti tileorasi, meta douleies sto spiti, ypoxreoseis
kai paei legontas!

autos loipon otan ftasei px to sabbato, anazitei ena meros gia na akousei-apolausei ta tragoudia pou "paizontai" kai den exei prolabei
na ta akousei! gi'auton einai paradeisos na ta akousei 3-4 fores to mina...


auto to katalaba kai go palia, otan douleua kai den eixa xrono-oreksi na katso na enimerotho gia ti mousiki pou paizetai kai otan
pigena se kanena magazi cafe-club, mou fainotan oti i mousiki itan katakainourgia kai oti molis kykloforise...
kai opos katalabaineis den itan bareto gia mena.

etsi loipon mou lythike i aporia giati otan epaiza dj, synexeia ta idia tragoudia, o kosmos itan entyposiasmenos
 

Inviato Wed 06 Jul 11 @ 6:58 am
LOL...

Σαν "κοινοί" θνητοί στο γραφείο ακούμε ραδιόφωνο μέσω internet. Έχω βαρεθεί να ψάχνω κάθε εβδομάδα για διαφορετικό σταθμό... Αυτή την στιγμή αν μου βάλεις κάποιον ελληνικό σταθμό μπορώ μέσα σε 15 λεπτά να σου πω ποιος είναι (χωρίς να ακούσω το trailer φυσικά) και 8 στις 10 να πέσω μέσα. Αν πάλι ακούσω κάποιον για πάνω απο 40 λεπτά (χωρίς trailer) το ποσοστό θα κλίνει στο 99% !!!
Αυτό εγώ το λέω κονσέρβα!

Και για του λόγου το αληθές επειδή όλο το χειμώνα έπαιζα σε μαγαζί με έμφαση στη Rock μουσική στο γραφείο ήθελα να ακούω POP ελληνική και ξένη. Ε λοιπόν σε πληροφορώ οτι μετά απο 2-3 μέρες POP απο τους ίδιους 5 σταθμούς έχεις μάθει όλες τις playlist απ έξω! Κι αυτό χωρίς να δίνεις ιδιαίτερη βάση στο τι ακούς λόγω δουλειάς! (είμαι Τοπογράφος Μηχανικός). Αν καθίσεις και προσέξεις τι ακούς τότε θα διαπιστώσεις οτι και οι 5 σταθμοί έχουν τον ίδιο κορμό (σε ποσοστό 80% δηλαδή περίπου 100 κομμάτια) και διαφέρουν μόνο ως προς το υπόλοιπο 20% Do the maths!!!
 

Inviato Wed 06 Jul 11 @ 12:25 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
epanalambano, oxi esy kai go...
 

Inviato Wed 06 Jul 11 @ 1:43 pm
O aledjo exei dikio, emeis san djs eimaste psagmenoi kai variomaste ta kathierwmena.
O koinos kosmakhs omws akoyei oti toy serviroyn kai oti einai eykolo sto ayti toy.
 

Inviato Wed 06 Jul 11 @ 7:36 pm
AXXXXXXXXXX....!!!!!!!!!!
Toso oraia pragmata diabasa , alla kai toso asxeta.
Alla epeidi einai arga kai epeidi , thelo na ta balo se mia seira osa diabasa , kai tha diavaso , kai mesa se ola ayta na prostheso 30 sinapta eti , sto epaggelma (gia kapoious) , gia mena einai erotas , agapi , latreia , meta tosa xronia , kai oxi apla epaggelma , tha prospathiso na epanertho to sintomotero , me tis dikes mou empeiries kai apopseis kai gnomes epi ton thematon olon , pou anaferthikan.
Apla gia arxi tha po , oti simfono , APOLYTA , me tous Giorgides , kai ton Mpampi.
 

Inviato Sat 09 Jul 11 @ 5:48 pm
Poly syxna arketoi pelates einai oti katsei...eidika an einai kai filoi afentikou...doulevw se summer bar se paralia...kyriws me xenous...h pio synithismenh ataka apo Ellhnares thamwnes pou thewroun oti einai monoi tous sto Club...ela twra toses wres paizeis tis malakies ta xena....vale kati na anevoume....rwtaw dld ti?? eee..kana kara,margarith,gonidh,terlegka..kamia zebekia...kati anevastiko re filaraki....paei mamithike h vradya kai h psyxologia...o allos prin merikes meres ki enw epaiza ellhnika dance...otherview stavento rec klp ithele afou epaiza kai ellhnika na valw zagoraio.....eleos kalokairi einai se paralia eisai re file to kyna skaei sta 5 metra ta gkomenakia xorevoun..oi tequiles kai ta mojitos st full kai sy thes zagoraio...pros theou den ypotimw ton zagoraio giati ws gnoston sto legomeno vary laiko mas exei dwsei ymnous o anthrwpos...alla..ti tous les twra

p.s aledjo an to diavaseis pm to thl sou...se thelw mazi mou gia kati tetoies wres giati tha faw kana akoustiko apo ta neura mou...oriste kai protash gia douleia kalokairinh
 

Inviato Wed 13 Jul 11 @ 6:20 pm
na rvthsw? ama kapoios dj ka8otan epeze olo t brady (se bar dipla sth 8alassa) 3ena -dance-house klp kai kata tis 12-1 arxize na 3anabazei t isia tragoydia apo thn arxh ligo mixarismena parapanv....kai erxotan mia kopelia kai toy elege (se mia stigmh poy to eixe gyrisei se xatzigiannh to kalokairi m...) na to gyrisei se ellhnika ti 8 kanate?

h pisteyte oti kai to koritsi einai member apo to community olwn aytvn twn e3alon akyrvn typwn?
 

Inviato Thu 14 Jul 11 @ 4:07 am
@sthegreat....kata pollous kai polles ama to elliniko den einai karras terzhs klp den einai ellhniko...mou exeityxei kai mena na paizw mixed ellinika bitakia styl paparizou vegas klp mixed me liga xena...kai na me rwtane pote tha valw ellinika...kala auto pou paizw elliniko den einai?? rwtaw o dj(sta hxeia stavento)....auta den einai allinika vale kana skyladiko na anevoume ligo....paei o kosmos ta xei paiksei teleiws....kai to allo trelo einai to gegonos oti panta ma panta 10-15 tragoudia pou ta akouge kai h giagia mou kanoun th diafora....exw varethei na vlepw typous me mali kagelo kai fouxia mplouzakia na thn vlepoun kourkouloi xoreuontas to vrexei fwtia sth strata mou...kai kanei mai zesth...LOL

MALON EXW ARXISEI NA GERNAW....Tipota swthria den yparxei....tha paw na ginw Galaths tha alaxw to onoma mou se Inthemix..ton gio mou tha ton lene Remix....e re ti kanoun oi zestes
 

Inviato Thu 14 Jul 11 @ 7:13 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
fenderisc wrote :
kai to allo trelo einai to gegonos oti panta ma panta 10-15 tragoudia pou ta akouge kai h giagia mou kanoun th diafora


auto na to akouei o PhantomDeejay pou leei oti einai konserva ta 500 tragoudia ....

an einai konserva ta 500 tragoudia pou paizoun ta radiofona gia merikous mines aaaante kai 1 xrono, tote ta ellinadika pou paizoun
gia 15 xronia ta idia tragoudia ti einai?


pantos merika tragoudia pou exoun panta epityxia einai
pantazis - ebdomo ourano
mazonakis - zileuo, foveri
sfakianakis - mia matia sou mono ftanei

 

Inviato Thu 14 Jul 11 @ 7:39 am
ne alla ama aytos eixe arxisei k ebaze synexeia t idia?:P3ana pali ayta poy eixe
 

Inviato Thu 14 Jul 11 @ 9:23 am
aledjo wrote :

auto na to akouei o PhantomDeejay pou leei oti einai konserva ta 500 tragoudia ....

an einai konserva ta 500 tragoudia pou paizoun ta radiofona gia merikous mines aaaante kai 1 xrono, tote ta ellinadika pou paizoun
gia 15 xronia ta idia tragoudia ti einai?

Εξαρτάται απο τον χώρο Aledjo...
Είναι άλλο πράγμα το "Ελληνάδικο" και άλλο πράγμα το μαγαζί που παίζει Ελληνικά. Όπως είναι άλλο πράγμα η ντισκοτέκ και άλλο πράγμα το μαγαζί που παίζει ξένα.

Αν επιλέξω να βγω σε ντισκοτέκ (σε μία απο τις ελάχιστες αυθεντικές ντισκοτέκ που έχουν απομείνει) τότε θέλω να ακούσω disco και κονσέρβα αλλαγή Big in Japan με Lost in The Night και καπάκια Song For Denice. Και όχι μόνο θέλω να ακούσω αυτή την "κονσέρβα" αλλά αν ακούσω Pitbull ή T-Pain ή Rihanna ή Lady GaGa θα πάω να "σπάσω" το booth του Dj...

Το πρόβλημα δεν είναι με μαγαζιά που έχουν "μουσική ταυτότητα" άσχετα με το αν μας αρέσει η όχι η ταυτότητα αυτή. Το πρόβλημα είναι με μαγαζιά "mainstream" ή αν δεν σου κάθεται καλά αυτή η λέξη, με μαγαζιά που παίζουν "απ' όλα".

Α... και κάτι τελευταίο:
Το "Λαϊκό" τραγούδι έχει ένα λόγο που το λένε έτσι. Ίσως πρέπει να ξαναρχίσουμε να ψάχνουμε το νόημα των λέξεων μας (της Ελληνικής γλώσσας δηλαδή) ξανά για να βρούμε γιατί το λένε έτσι.

Υ.Γ.:
Υποθέτω οτι είναι κακό να ζητάει μια κοπελίτσα το "Καλοκαιρινές Διακοπές" ενώ είναι πολύ "κουλ" να ζητάει το Could you be loved... Σωστά;;;
(Αλήθεια πόσο χρονών είναι το Could you be loved είπαμε;;; Τριών; -Όχι. Πρέπει να είναι τεσσάρων!!!
Υ.Γ.2.: Υποθέτω οτι είναι κακό μια κοπελίτσα να ζητάει Ρακιντζή (Αγάπη του Καλοκαιριού) ενώ είναι "κουλ" να ζητάει Μύρωνα Στρατή και ακόμα πιο κουλ αν ζητάει Δυτικές Συνοικίες (Καλοκαιρινά Ραντεβού) ή Ξύλινα Σπαθιά (Λιωμένο Παγωτό). Σωστά;;;
Υ.Γ.3: Τέλος υποθέτω οτι το να ακούει κάποιος/α Πάριο για παράδειγμα είναι πολύ μπαναλ και θα πρέπει να ακούει Akon, Rihanna, Lady GaGa και στην χειρότερη περίπτωση Vegas και Otherview.


Υ.Γ.ΤΕΛΙΚΟ:

Δεν είναι κακό να μην μας αρέσει κάποιο είδος μουσικής ή κάποιος τραγουδιστής κτλπ. Είναι όμως κάκιστο να κατακρίνουμε κάποιον/α για την μουσική που του αρέσει. Και αν δεν μπορούμε να ζήσουμε με το γεγονός οτι πρέπει στην χειρότερη περίπτωση απλά να σεβόμαστε οτι ο άλλος/η έχει διαφορετικά μουσικά γούστα απο εμάς τότε ΚΑΚΩΣ ασχοληθήκαμε με την μουσική ως Dj. Καλύτερα να γινόμασταν μουσικοί να παίζουμε και γράφουμε μόνο τραγούδια που αρέσουν σ' εμάς και στους ομοειδούς μας!
Ακόμα και ο "καμένος κάγκουρας" που οι φίλοι του τον "τραβήξανε" στο χώρο εργασίας μας μόνο και μόνο μπας και βρει καμιά γκόμενα και έρχεται και μας τα πρήζει επειδή θέλει "ζεμπεκιά" για να επιδείξει τον "ανδρισμό" του ενώ βρίσκεται στο μεγαλύτερο RNB party του καλοκαιριού, ΑΞΙΖΕΙ στην χειρότερη περίπτωση τον σεβασμό μας ως προς την διαφορετικότητα του γούστου του.
Η μουσική είναι τρόπος έκφρασης και βίωσης αισθημάτων.
Δεν νομίζω οτι ΚΑΝΕΝΑΣ απο εμάς είναι τόσο "ανώτερος" ώστε να μπορεί να κρίνει τα "αισθήματα" και τα "βιώματα" των συνανθρώπων του.
Στην τελική μπορεί ο τύπος απέναντι μας να είναι βλάκας που σε ένα μαγαζί γεμάτο γκόμενες να χορεύουν RNB αγκαλιαστά σχεδόν κάνοντας το πάνω στην μπάρα να ζητάει να χαλάσει το σκηνικό και να χορέψει "ζεμπεκιά" (αν ξέρει να χορεύει και δεν είναι σαν αεροπλάνο έτοιμο για απογείωση) αντί να την πέσει σε καμία ή να "πάρει μάτι" και "δουλειά για το σπίτι", αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν μπορούμε να κατακρίνουμε οτι ίσως ο μονάδικός τρόπος που ξέρει ή μπορεί να εκφραστεί είναι η "ζεμπεκιά".

Σεβασμός λοιπόν στην διαφορετικότητα του άλλου. Αυτό είναι που μας λείπει, αυτό είναι που με αηδιάζει στις περισσότερες συζητήσεις γύρω απο την "τέχνη" μας ή το "επάγγελμα" μας. Η αλαζονεία των περισσότερων Dj οτι η μουσική που αυτοί ακούν και παίζουν είναι η "γ@μ@τη" και οτι οτιδήποτε άλλο (που ακούει δηλαδή ένα σωρό άλλος κόσμος) είναι στην καλύτερη "αναγκαίο κακό" και στην χειρότερη "σκουπίδια"
Υ.Γ.ΤΕΛΙΚΟ.2:
Όπως επίσης μου την βιδώνει και η γενικότερη αντίληψη πολλών Dj οτι τα House (ή και γενικότερα τα "ξένα") είναι "μ@μ@τα" ενώ όποιος dj παίζει Ελληνικά (ή ακόμα χειρότερα "λαϊκά") πρέπει να εξορίζεται στο πυρ το εξώτερο... Ας ξεκαβαλίσουν το καλάμι μερικοί (δεν αναφέρομαι σε κάποιον εδώ μέσα) και μετά βλέπουμε και γιατί η μουσική είναι τόσο χάλια, και γιατί ο κόσμος τόσο παρανοϊκός.
 

Inviato Fri 15 Jul 11 @ 7:46 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
@PhantomDeejay me mperdepses entelos me to post pou ekanes....
symfono mazi sou se ola auta pou les. to idio pragma leme alla ego sta proigoumena post pou ekana
stathika se auto pou eipes oti sou fainontai konserva ta mainstream.

ok mporei gia sena to mainstream na simainei ap'ola enoontas kai palia kai kainourgia, ellinika,ksena, laika,rnb,house kai ola telos panton.

gia mena omos kai gia to perissotero kosmo/radio pou gnorizo, mainstream simainei "ta tragoudia pou paizontai auti tin epoxi" diladi oi simerines epytixies.

an opos les ena magazi exei auti ti tautotita "ta tragoudia pou paizontai auti tin epoxi", tote pou einai to problima na paizei korserva?
afou kai ta ypoloipa me mousiki tautotita koserva paizoun...

sto onoma tha kolisoume tora?

oso gia zempekika pou eipes ktl, symfono mazi sou giati kai go idio ekana otan douleua. mporei na eixame house party alla epefte kai i zempekia.
katalabeno ti thes na peis....
 

Inviato Fri 15 Jul 11 @ 8:27 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
aledjo wrote :

gia mena omos kai gia to perissotero kosmo/radio pou gnorizo, mainstream simainei "ta tragoudia pou paizontai auti tin epoxi" diladi oi simerines epytixies..
κατα λέξη αυτό σημαινει...απλα αλλιώς ερμηνεύεται

 

Inviato Fri 15 Jul 11 @ 10:04 am
Mainstream = Main Stream = Κύριο Ρεύμα (όχι ηλεκτρικό = Ρέμα)

Τώρα για να ξεκαθαρίσω κάτι:
1. Έχω πρόβλημα με τα ραδιόφωνα που παίζουν κονσέρβα. Ακόμα και τον Kiss FM να βάλεις που το πρόγραμμα του (η ταυτότητα του) δεν είναι "Mainstream" την ίδια κονσέρβα θα ακούσεις. Έλεος... Η Rock και POP "απο τα 80's, τα 90's, μέχρι και σήμερα" έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ γκάμα τραγουδιών που και έγιναν επιτυχίες και αγαπήθηκαν πολύ. Κι όμως θα ακούσεις την ίδια κονσέρβα κάθε μέρα του "Billboard Top 100 Rock Hits"

2. Έχω πρόβλημα με τα μαγαζιά που παίζουν "mainstream" και με την λέξη αυτή εννοούν μια playlist 50 "super hits" τα οποία και "εξαντλούν" (κουράζουν) μέσα σε ένα μήνα.

3. Έχω πρόβλημα με το να παίζουν ΟΛΑ τα μαγαζιά "mainstream". Δεν γίνεται να κάνω "μπαρότσαρκα" για σφηνάκια και να ακούω τα ίδια 10 τραγούδια όλο το βράδυ!

4. Έχω πρόβλημα σε ένα RNB πάρτυ να ακούσω ζεϊμπέκικο. ΣΕΒΟΜΑΙ οτι σε κάποιον που είναι στο μαγαζί για τον Χ-Ψ-Ζ λόγο δεν του αρέσει το RNB ή οτι "μεράκλωσε" και θέλει να χορέψει ζεϊμπέκικο αλλά μέχρι εκεί. Δεν θα τον κατακρίνω για το γούστο του, αλλά και σαν Dj δεν θα του κάνω και το χατήρι "σαβουριάζοντας" ένα ολόκληρο μαγαζί / πάρτυ.

5. Το "παίζω απ' όλα" δεν είναι ίδιο με το Mainstream. Παίζω απ' όλα σημαίνει οτι θα παίξω και house και disco και reggae και RNB και τσιφτετέλια και ζεϊμπέκικα και RNR και Rock κτλ... Παίζω mainstream σημαίνει παίζω τα πιο γνωστά τραγούδια. Τα πιο γνωστά όμως δεν σημαίνει μόνο αυτά που ακούγονται τώρα!!! Αν μας αρέσει η σημασιολογία των λέξεων, η λέξη POP προέρχεται απο το POPULAR=δημοφιλής. Έτσι λοιπόν η λέξη POP χρησιμοποιήθηκε για να χαρακτηρίσει ένα είδος μουσικής που ήταν αρκετά δημοφιλές όταν ξεκίνησε. Κάποια στιγμή αργότερα ο όρος POP είχε "στιγματιστεί" ως μουσικό γένος και δεν μπορούσε πλέον να χρησιμοποιηθεί για να περιγράψει τα τραγούδια που βρισκόντουσαν στα TOP Charts των ραδιοφωνικών σταθμών και των πωλήσεων των δισκογραφικών εταιρειών λόγω της ανομοιομορφίας τους. Έτσι "εφευρέθηκε" ο όρος "mainstream" για να υποδηλώσει τα τραγούδια που είναι εξαιρετικά δημοφιλή ανεξαρτήτως γένους!!!
Έτσι στην κατηγορία mainstream δεν ανήκουν μόνο τα TOP50 αυτού του μήνα, αλλά και τα TOP50 του 2009 και του 1996!!!
Με λίγα λόγια το mainstream δεν είναι είδος μουσικής (δεν είναι μουσικό γένος) αλλά χαρακτηρισμός μουσικής!
Αν κάποιος θέλει να είναι ΣΩΣΤΟΣ στην χρήση των λέξεων τότε θα πρέπει να πει "Παίζω mainstream house" = παίζω τα πιο γνωστά - πιο δημοφιλή (αν θες βάλε και την λέξη "εμπορικά") house. Αλλά και πάλι όταν θα το πει αυτό δεν σημαίνει οτι θα παίζει τα τελευταία 50 house hits. Σημαίνει οτι άνετα θα μπορεί να παίζει και house επιτυχίες του 2003!!!
Στην Ελλάδα έχουμε κάνει το mainstream συνώνυμο με το "τα TOP 100 τραγούδια που παίζουν τα ραδιόφωνα αυτή την εβδομάδα". Στο εξωτερικό (και ειδικά στην Αμερική απ' όπου ξεκίνησε ο όρος αυτός) τα πράγματα (ευτυχώς) δεν είναι έτσι.
Δυστυχώς με τον "Ελληνικό" ορισμό του mainstream φτιάξαμε μια τεράστια αντίφαση - φαύλο κύκλο:
Εμείς (οι dj που και τα αφεντικά μας πιέζουν) από την μία αναπαράγουμε τις τελευταίες playlist των ραδιοφώνων (απλά τις μιξάρουμε) και απο την άλλη παραπονιόμαστε οτι ο κόσμος μας ζητάει μόνο τα hits του ραδιοφώνου όταν εμείς τολμάμε να παίξουμε λίγο πιο "underground". Απο την μία υπερεξαντλούμε κάποια τραγούδια κάνοντας τα "ξεπερασμένα" μόλις μέσα σε ένα μήνα και απο την άλλη παραπονιόμαστε οτι οι καλλιτέχνες δεν βγάζουν πλέον προσεγμένες και ποιοτικές δουλειές...

Θα μπορούσα να συνεχίσω για ώρες, αλλά η ώρα είναι ήδη περασμένη. Ίσως κάποια άλλη στιγμή...

6. Με χαλάει απίστευτα η αποστροφή των περισσότερων Ελλήνων DJ στην Ελληνική μουσική. H Ελληνική μουσική έχει κι αυτή πολλά είδη (μουσικά γένη) και στα περισσότερα απο αυτά υπάρχουν τόσο θησαυροί όσο και σκουπίδια.
Πλην όμως, χρησιμοποιούν ΕΛΛΗΝΙΚΟ στίχο και αυτό είναι που την κάνει να μιλάει πιο άμεσα στην καρδιά μας καθώς είτε μας αρέσει είτε όχι, τα Ελληνικά είναι η μητρική μας γλώσσα. Είναι η γλώσσα με την οποία αυθόρμητα εκφραζόμαστε όσο καλά κι αν ξέρουμε άλλες 5 γλώσσες ;)
 

Inviato Fri 15 Jul 11 @ 7:44 pm
nthanosPRO InfinityMember since 2013
και εμενα δεν μου αρεσουν ολα τα ειδη μουσικης αλλα πληρωνει το ζευγαρι και θα βαλω και τον εθνικο υμνο και τις ειδησεις του star αμα θελουν.
σε ενα γλεντι γαμου πρεπει να εισαι απλα ετοιμος για τα παντα ,να ξερεις σχεδον τα παντα και να μην εχεις ενδοιασμους να παιξεις τα παντα ,για αυτο σε πληρωνουν οχι γιατι πιανεις μποτα η εισαι ομορφος .θελουν απλα να περασουν ωραια.οταν ερχεται ο καθενας και σου λεει ενα στιχο δεν πρεπει να τον κοιτας σαν χαζος ,αυτη ειναι η διαφορα απο τις ορχηστες ,εχω δει ορχηστες που το πανε τραγουδι τραγουδι χωρις σειρα χωρις τεμπο αλλα ο κοσμος χορευει ,εχω δει και ορχηστες να ειναι απο την αρχη μεχρι το τελος ενα μιξ να μην χορευει σχεδον κανενας και σε 1,30 ωρα να τελειωνει η ορχηστρα και να μπαινω εγω ,( που απλα επιλεγω μουσικη που χορευει ο κοσμος) μην μπερδευεται την εννοια του d.j (disk jockey) με του παραγωγου ....μπορει καποιος να τα εχει και τα 2 αλλα μπορει και να μην τα εχει ,και εαν εισαι καλος σε ενα γλεντι γαμου αυτο το δειχνει μονο ποσους πελατες εχεις απο το γλεντι αυτο (μετα απο το γλεντι) και ποσο σε θυμουνται αμα περασαν καλα. και εγω μπορω να κατσω να κανω 10 mix με cubase και να μην σηκωνεται κανενας γιατι τα τραγουδια θα ειναι ακυρα η γιατι ακομα ακομα δεν θα εχει σερβιρηστει ο κοσμος και ακομα θα τρωνε ...ο γαμος ειναι ενα θεμα αψυχωλογητο εχει πολλες ηλικιες πολλα γουστα διαφορετικα ακουσματα.
 

Inviato Thu 15 Sep 16 @ 2:36 pm
Προς το τελος της δεκαετειας 90,
παιζω στο μεγαλυτερο και καλυτερο ελληναδικο της πολης (ειμαι φιρμα δηλαδη :p)
ερχετε ενας και μου λεει:

-Να ζητησω ενα τραγουδι ?
-Παρακαλω...
-Θελω το : ΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝΕ ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ !!!!
-??????????? επαθα πλακα ...ο καλυτερος dj στα Ελληνικα και να μην το ξερω!!! τρελαθηκα !!!

Εψαξα, εψαξα,,,εξυνα το κεφαλι μου, και ακρη δεν εβγαζα, οποτε αναγκαστηκα να τον ρωτησω :

-Τι ειναι αυτο. καινουργιο ?
-Ρε συ ειναι μεσα στα TOP 10 !!!!

(πω πωωωω παλαβωσα...τετοια ηττα δεν την περιμενα)
Δεν μπορουσα να παιξω μουσικη, δεν μου εβγαινε τιποτα,χαλαστηκα...
Καποια στιγμη τον φωναζω και του λεω :

-Σε παρακαλω ρε φιλε, τραγουδα το λιγο να καταλαβω πως παει ?
................................................................
Τελικα ηθελε του Δαντη - 24.000 Baci https://www.youtube.com/watch?v=9GyAFqUk5IQ

Μ εστειλε :)
 

Inviato Sun 18 Sep 16 @ 6:53 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
χαχαχαχαχαχα
 

Inviato Sun 18 Sep 16 @ 7:11 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)