Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Virtual Dj 8.2 ερωτησεις - επισημανσεις

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Μολις εκανα την μεταβαση, απο την Version 7.4.1 στην 8.2...σε καινουργιο pc οποτε εγκατεστησα κατευθειαν την version 8.2
(τα τραγουδια μου τα εχω ΟΛΑ σε εναν εξωτερικο σκληρο)
Ανοιγοντας λοιπον το 8.2 μου βλεπει αμεσως ολα τα "virtual folders" που ειχα απο την 7
Αλλα,

1) Ολα τα virtual folders ειναι ανακατεμενα και ΟΧΙ με την σειρα που τα ειχα σεταρει εγω. Το αναφερω ισως σαν bug-λεπτομερια που μπορειτε να διορθωσετε σε επομενο update :)
Ολα τα cue-info...των τραγουδιων τα ειδε κανονικα, αλλα...

2) που σωζει την καινουργια database ? στον εξωτερικο σκληρο, δεν ειδα τιποτα. Μονο την database 6 (που ειχε κρατησει απο την μεταβαση 6 σε 7 )
Κοιταξα στon φακελο "program files(x86) " και στον φακελο "user-documents..." οπου βρισκονται φακελοι "virtual Dj" αλλα δεν βρηκα database παρομοια με αυτην που εχω στον εξωτερικο σκληρο (55 mb)

3) απο τα virtual folders θα μπορουσα να κανω export τα αρχεια σε αλλον σκληρο δισκο ?
 

Inviato Wed 19 Oct 16 @ 5:01 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
1) Anakatemena i me alfavitiki seira ?

2) Sto root tou ekswterikou diskou tha vreis ena fakelo VirtualDJ. Ekei swzetai i database tou VDJ8 gia ton skliro disko kathws kai ola ta Virtual kai Filter Folders

3) An epilekseis ena Virtual Folder kai meta klik se ena apo to arxeia tou , epilegeis ola ta arxeia me CTRL+A , deksi klik, File Operations , Copy to.
 

Inviato Wed 19 Oct 16 @ 5:33 pm
1) Ναι ειναι με αλφαβητικη σειρα
Παρολλα αυτα καλο θα ηταν να τα κραταει οπως τα "σωζεις"... οπως τα θελεις εσυ!!!
Αν μπορει να διορθωθει, καλο θα ηταν...


Ευχαριστω και για τις υπολοιπες απαντησεις :)
 

Inviato Wed 19 Oct 16 @ 6:34 pm
Αν τα μετακινήσεις τώρα, τότε θα κρατήσουν τη σειρά που θα τους δώσεις. Προφανώς η σειρά χάθηκε μόνο κατά την μετατροπή της βάσης του 7 σε 8
 

Inviato Wed 19 Oct 16 @ 7:32 pm
Και οχι μονο...
Αν ξαναεγκαταστησω τα win 10 η' αλλαξω pc, αρα καινουργιο install του virtual dj, παλι το ιδιο κανει.

Εννοειτε βεβαια οτι αν τα σεταρω μετα μενουν εκει ΟΚ !!!
Απλα καθε φορα που αλλαζω pc η' μετα απο format κτλ... χανεται η σειρα. (το ιδιο εκανε και στην version 7.x.x)
Αυτο αν μπορεις να το μεταβιβασεις στο team ... θα κερδιζα πολυ χρονο.
Φαντασου τωρα οτι εχω ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ virtual forders και μεσα σ αυτα subforders ....
Κακος χαμος δηλαδη ;)...και αντε να θυμηθω πως τα ειχα....ειναι λιγο μπερδεμα


Επισης κατι αλλο,
ειναι δυνατον να αλλαξω την αποκριση της ροδελας του ποντικου οταν κανω scroll στους φακελους ?
Δηλαδη: ενα κλικ την ροδελα του ποντικου προς τα κατω π.χ. να σκρολαρει 5-6-7 φακελους, και οχι μονο 1
Απο τα windows οσο και γρηγορα να το βαλω, δεν αλλαζει κατι στο virtual.
Υπαρχει καπου στις ρυθμισεις ?
 

Inviato Wed 19 Oct 16 @ 8:36 pm
Προφανώς αυτό που αναφέρεις για format κτλ δεν το δοκίμασες...
Γιατί αν το δοκίμαζες θα έβλεπες ότι δεν είναι έτσι!
Το VirtualDj αποθηκεύει τη σειρά των φακέλων. Οπότε αν κρατήσεις σωστό backup με την επαναφορά του backup θα πρέπει και η σειρά να σου εμφανιστεί όπως την είχες.
Για το scroll στο ποντίκι δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση. Κοίτα στα Windows όχι την ταχύτητα αλλά το γραμμές ανά κλικ για λίστες κειμένου (δεν την υποστηρίζουν όλα τα ποντίκια) και κατέβασε την στο 1
 

Inviato Thu 20 Oct 16 @ 8:13 am
Οκ θα το κοιταξω για το ποντικι, ευχαριστω!

Την σειρα των virtual folders μου την αλλαζε και δεν μου την κρατουσε στην version 7.
Στην 8 οντως δεν προλαβα να κανω τετοια δοκιμη. Θα την κανω και θα ενημερωσω καποια στιγμη :)

Sorry που κανω πολλες ερωτησεις αλλα εχω 3-4 ακομα :)

1) Εχω διαβασει εδω στο φορουμ οτι για video mix καλυτερα να σεταριστει η καρτα ηχου στα 48000 και οχι 44100. Δεν μπορω να βρω αυτην την επιλογη ουτε στα options του virtual, αλλα ουτε και στους aisio drivers της pioneer DDJ-RX.

2) μπορω στην version 8.2 να βαλω αυτο το video effect? http://www.virtualdj.com/addons/2608/VideoCube.html

------------Προσπαθω να ρυθμισω τι θα κανει στην εικονα οταν παιζω audio files....
και,

3) στην version 7.x.x ειχα στις ρυθμισεις οταν παιζω audio files να μου δειχνει ενα συγκεκριμενο video (.mp4) σε loop mode
Δεν βλεπω κατι παρομοιο στν 8, βλεπω βεβαια αλλα πολλα, αλλα οχι το συγκεκριμενο. που με βολευε πολυ.
Το μονο που καταφερα ειναι (παντα για τα audio files) να αλλαζει "random" photos απο εναν φακελο που εφτιαξα.
Εκει εχει και επιλογη "video" αλλα ΟΧΙ loop mode και μου αλλαζει τα αρχεια .mp4 που εχω σαν να ειναι photos... (προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις τι εννοω, ελπιζω να με καταλαβες τι θελω να κανω ;) )

4) εχω πολλα εφφε "Sonique" ( .svp files) αλλα ποτε δεν καταλαβα πως μπορω να τα αξιοποιησω...
Γινεται να παιξουν με τα audio files ? και αν ναι πως ?

 

Inviato Thu 20 Oct 16 @ 11:27 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Sta grigora ..
4) Ksexna to Sonique. H lysi einai Milkdrop
3) TellyMedia / TellyVisuals

psaxta sta Addons..

gia ta ypoloipa tha sou apantisw argotera
 

Inviato Thu 20 Oct 16 @ 1:35 pm
Το Milkdrop ειναι ολα τα λεφτα !!!! :) Παρα πολυ καλο !!! Ευχαριστω !!!
Μονο ενα Bug εχει και τι εννοω :
του εχω δηλωσει οταν βλεπει audio files να παιζει το Milkdrop.
Επισης σε μερικα unofficial video που εχω παταω με το ποντικι το Milkdrop να ενεργοποιηθει και αντι λοιπον να βλεπω την εικονα που εχει το συγκεκριμενο βιντεο, βλεπω τα "σχεδια" απο το milkdrop.
Αλλα εκεινη την ωρα που εχω ενεργοποιημενο το milkdrop , αν φορτωσω ενα .mp3 στο αλλο deck τοτε χανεται το "milkdrop" απο το παραθυρακι που το επιλεγω.
Βασικα χανονται ολα "μενει κενο" και πρεπει καθε φορα με το ποντικι να πατησω το βελακι να παω στα "visualization" ...να ψαξω να το βρω δηλαδη παλι...
Και μολις συμβει παλι το ιδιο σεναριο....τουμπαλιν !!!
Δεν ξερω αν μπορει να διορθωθει αυτο, εγω παντος το αναφερω...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μετα απο μερικες μερες συμβιωσης του virtual dj 8.2
(σε καινουργιο "καθαρο" συστημα με win10 pro 64bit και desktop pc με cpu i7 και 32gb μνημη.....) απενεργοποιημενο antivirus, οχι ιντερνετ, σε full performance mode.
Με Pioneer DDJ-RX κοσνολα (με το τελευταιο firmware)(και aisio drivers)
Και παντα σε video mix play....

Μου ΚΡΑΣΑΡΕ 2 φορες στα ξαφνικα χωρις κατι ιδιαιτερο να συμβει η' να προσεξω...

Χθες το μονο που παρατηρησα ειναι οτι (στο default skin) οι πανω πανω μεγαλες κυματοειδης γραμμες που τρεχουν οταν τα decks ειναι σε play, ΔΕΝ τρεχανε smooth αλλα σαν να κολουσανε. Αυτο συνεβει απο νωρις χθες στη δουλεια, αλλα χωρις αλλα παρατραγουδα, ο ηχος ητανε οκ, ολα καλα. Μονο τα κολληματα-σκαλωματα σε αυτες τις κυματοειδες γραμμες.

Μετα απο ωρες λοιπον (5-6)
Σβηνει (κρασαρει), και ξανα ανοιγει μονο του μετα απο 2-3 δευτερολεπτα.

Κραταει "crash report" να το στειλω να το δειτε ?? Και αν ναι που ?





 

Inviato Sun 23 Oct 16 @ 5:55 pm
Τα Crash Reports στέλνονται μόνο όταν είσαι συνδεδεμένος On-line. Απ' ότι βλέπω στο προφίλ σου δεν υπάρχει κάποιο crash report που πάει να πει οτι δεν ήσουν συνδεδεμένος στο internet.
Δοκίμασε να αναπαράγεις το crash ενώ ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος στο internet. Επίσης η επόμενη Early Access build που θα κυκλοφορήσει λογικά αύριο Δευτέρα έχει ένα σημαντικό fix για crash με video mixing, οπότε αν θες μπορείς να δοκιμάσεις και με αυτή να δεις αν το πρόβλημα σου λύθηκε ή όχι.
 

Inviato Sun 23 Oct 16 @ 6:06 pm
Το Early Access build που το βρισκω ? κανονικα στo "download virtual dj" ? http://www.virtualdj.com/download/index.html

Κριμα ομως να μην μπορω να κανω copy-paste στο crash report και να το στειλω... Προφανως εχει και infos του pc που τρεχει γι αυτο και γινεται αλλιως.
Περιμενω να βαλουν ιντερνετ στο μαγαζι, οποτε οταν γινει, θα τον συνδεσω μονιμα ;)
 

Inviato Sun 23 Oct 16 @ 6:12 pm
Για να κατεβάσεις μια Early Access build πρέπει να χρησιμοποιήσεις τον παρακάτω σύνδεσμο, ή να ενεργοποιήσεις την αντίστοιχη επιλογή στο πρόγραμμα.
http://www.virtualdj.com/download/build.html
 

Inviato Sun 23 Oct 16 @ 6:30 pm
Επισης κατι αλλο που παρατηρησα,
Ενω εχει παρει το backup-database απο την v7 καθε φορα που φορτωνω ενα αρχειο (για πρωτη φορα στην v8) κανει analyze και μερικες φορες μου αλλαζει τα bpm.
Και μου τα αλλαζει λαθος, αυτο ειναι το θεμα. Το κλασσικο μπερδεμα με τις ελληνικες αργες ρουμπες... αντι για 87 bpm τα γυρναει σε 118 +
Μπορω να το ρυθμισω να μην κανει reanalyze ?
 

Inviato Sun 23 Oct 16 @ 6:50 pm
Όχι. Η version 8 έχει διαφορετικό scan engine που στο 99% των περιπτώσεων δίνει πιο σωστά και "σφιχτά" αποτελέσματα. Για τα κομμάτια που σου φεύγουν "πολύ" αν ανοίξεις τον Tag Editor στο πεδίο BPM μπορείς να πατήσεις το βελάκι και να επιλέξεις το "εναλλακτικό" BPM που υπολόγισε η scan engine. Κατά 99% το BPM που ψάχνεις είναι εκεί.
 

Inviato Mon 24 Oct 16 @ 12:56 pm
PhantomDeejay wrote :
Όχι. Η version 8 έχει διαφορετικό scan engine που στο 99% των περιπτώσεων δίνει πιο σωστά και "σφιχτά" αποτελέσματα. Για τα κομμάτια που σου φεύγουν "πολύ" αν ανοίξεις τον Tag Editor στο πεδίο BPM μπορείς να πατήσεις το βελάκι και να επιλέξεις το "εναλλακτικό" BPM που υπολόγισε η scan engine. Κατά 99% το BPM που ψάχνεις είναι εκεί.


Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω με την προϋπόθεση να κλειδώνουν τα beat grid ή τα κομμάτια για να μην τα ξανααναλύσει Αν αυτό φτιαχτεί να το κάνει και μαζικά με κατάδειξη στο browser θα είναι τέλειο.
 

Inviato Tue 25 Oct 16 @ 7:57 am
καλησπερα, θελω να ρωτησω πως γινετε η εγγραφη τον τραγουδιων που εχω mixαρει. εχω παει στα εργαλεια εχω πατησει το skins και μετα εγγραφη, αλλα δεν γινετε τιποτα. μπορει καποιος να με βοηθησει; ευχαριστω
 

Inviato Wed 04 Sep 19 @ 6:30 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
υπαρχει καρτελα record στα settings
 

Inviato Thu 05 Sep 19 @ 8:59 am


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)