Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Περιεργο προβλημα - Page: 1

Questa parte dell'argomento è obsoleta e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate

Καλημερα, πριν 2 χρονια περιπου ειχα ενα προβλημα (και ειχα κανει και το σχετικο post με video) κατα το οποιο ενω επαιζε καποιο κομματι και χωρις να κανω κατι αρχιζαν να πεφτουν οι στροφες (τυπου long brake) και να παραμορφωνει αργα και σταδιακα ο ηχος, ωστε μεσα σε 20-30 δευτερολεπτα σταματαει. Τοτε λοιοπον ειχα διαπιστωσει οτι εφταιγε το skin γιατι μου το παρουσιασε ενα διημερο που ειχα δοκιμασει να αλλαξω skin (το Fruit αν θυμαμαι καλα) και ευτυχως μονο στο σπιτι. Με το που ξαναεβαλα το skin ου χρησιμοποιουσα ξαναδουλεψε χωρις να το ξανακανει ποτε. Τοτε λοιπον που το ειχα ποσταρει μου ειχατε απαντησει (ο phantom) οτι αποκλειεται να φταει το skin, και δη το συγκεκριμενο, γιατι το χρησιμοποιει πολυ κοσμος απροβληματιστα. Δεν δοθηκε συνεχεια γιατι δεν ξαναπαρουσιαστηκε. Χθες ομως το μεσημερι με διαφορετικο gear απο εκεινο (Νεο λαπτοπ και sx2) εντελως ξαφνικα κι ενω επαιζε ενα κομματι (ενοτητα 10λεπτη που εχει παιξει πανω απο 50 φορες χωρις καποιο θεμα) παρουσιασε παλι το ιδιο, δηλαδη γυρω στα 8 λεπτα αρχισε ξαφνικα να "ριχνει" στροφες και να παραμορφωνει ασχημα. Αμεσως πατησα play με την ελπιδα να παιξει το αλλο deck σωστα αλλα ματαια....Επειδη δεν ειχα back up λαπτοπ ετοιμο δεν ειχα χρονο να ασχοληθω με cpu και πειραματισμους, οποτε και εκλεισα το προγραμμα και το ξαναανοιξα δημιουργοντας ενα κενο 10-15 δευτερολεπτων. Στη συνεχεια και για το υπολοιπο της εκδηλωσης δεν παρουσιαστηκε καποιο αλλο προβλημα.Προς τα που πρεπει να προσανατοληστω και να ψαξω τι φταιει? Επισης πως μπορουμε να βρουμε παλια post διετιας?
 

Inviato Mon 06 Feb 17 @ 11:22 am
Η αναζήτηση στο forum όντως δεν είναι και η καλύτερη (σε αντίθεση με το πρόγραμμα).

Πίσω στο πρόβλημα σου τώρα.
Έχεις επιλεγμένο effect brakestart σε κάποιο από τα fx slots ?
Θέλω να πω, υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιήθηκε το effect (έστω και μόνο του) ή αυτό που σου έκανε έμοιαζε με το brake effect αλλά σίγουρα δεν ήταν αυτό;
Αυτό είναι μια πολύ βασική λεπτομέρεια που πρέπει να μας απαντήσεις ώστε να δούμε σε ποια κατεύθυνση πρέπει να κοιτάξουμε.

Επίσης, το νέο laptop είναι Windows ή MAC ? Προδιαγραφές;
Οι θύρες είναι όλες USB3 ? Έχει και USB 2 ? Αν ναι, σε τι θύρα είχες συνδέσει τον controller ?

Απάντησε πρώτα σε αυτά και συνεχίζουμε...
 

Inviato Mon 06 Feb 17 @ 1:55 pm
Λοιπον George ξεκαθαρα και απολυτα αυτο που εγινε δεν ηταν break start. Το δοκιμαζω και τωρα, και εκτοs του οτι το default speed ειναι στα 3,00 sec, ακομα κι αν το βαλω στο maximum παει 12sec. Εμενα σιγουρα εκανε πανω απο 20 sec.Επισης το πιο βασικο ειναι οτι αυτο ειναι ενα "καθαρο" effect, ενω αυτο που μου εκανε εμενα παραμορφωνε αισθητα τον ηχο (Περιπου σαν το downsample του distortion, αλλα ακομα χειροτερα). Επισης ξεκινωντας το δευτερο deck ξεκινησε απο εκει ακριβως που ηταν το αλλο, σαν συνεχεια του ιδιου. Οποτε η περιπτωση να ειναι εφφε νομιζω οτι αποκλειεται. Οσο για το δευτερο σκελος παιζω με sx2 asio drivers (7.1ms αν θυμαμαι καλα), και Dell i5 windows 10, 8gb ram. To controler σε usb2 παντα και σταθερα στην ιδια θυρα

ΑΑΑ!! πολυ ωραια! βρηκα απ το λογαριασμο μου στο youtube το βιντεακι που ειχα ανεβασει τοτε.....
https://www.youtube.com/watch?v=LwIJvMmMcH8

Αυτο ακριβως μου εκανε και χθες....
 

Inviato Mon 06 Feb 17 @ 3:15 pm
Έχεις μαπάρει τίποτα κουμπιά στον controller σου ή το πληκτρολόγιο σαν Pitch Bend ?
 

Inviato Mon 06 Feb 17 @ 3:52 pm
PhantomDeejay wrote :
Έχεις μαπάρει τίποτα κουμπιά στον controller σου ή το πληκτρολόγιο σαν Pitch Bend ?


Έχω κάνει ένα keyboard custom που πιθανώς εχει και pitch bend αλλα δεν το χρησιμοποιώ. Το έχω ως λύση έκτακτου ανάγκης σε περιπτώσει που χρειαστεί να παίξω με συντομευσεις
 

Inviato Mon 06 Feb 17 @ 4:05 pm
Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει η ακόλουθη πληροφορία:

Παραμονή πρωτοχρονιάς, μου κάνει ακριβώς το ίδιο, με τη μόνη διαφορά ότι δεν ήταν τόσο έντονη η παραμόρφωση του ήχου. Ανοίγω άμεσα την "Διαχείριση Εργασιών" (Ctrl + Alt + Del) και επιλέγοντας "Εμφάνιση των διεργασιών από όλους τους χρήστες" παρατηρώ ότι μία "άγνωστη" διεργασία έχει "γονατίσει" στην κυριολεξία το laptop (cpu + ram). Επιλέγω "Τέλος διεργασίας" και όλα επανέρχονται άμεσα στο φυσιολογικό!

Την επομένη ημέρα σκέφτηκα την περίπτωση ιού, κ.τ.λ., καθότι το laptop δεν ήταν συνδεδεμένο σε δίκτυο - internet το προηγούμενο βράδυ, ώστε κάτι να "έψαχνε" - κατέβαζε. Μετά από scanάρισμα, δεν βρέθηκε τίποτε και θεώρησα ότι ήταν τυχαίο γεγονός, αφού δεν μου το ξαναέκανε ποτέ έως σήμερα. Αλλά μάλλον δεν ήταν τελικά τυχαίο...

Μετά από μία εβδομάδα δε, παρατήρησα (μετά από πλήρη εκκαθάριση και ανασυγκρότηση δίσκου C:\) ότι από τα 120GB του SSD, έχω πλέον ελεύθερα μόνον τα 100GB!!! Και ο C:\ περιέχει (ουσιαστικά) μόνο Windows 7 - 64bit και το Virtual Dj...
 

Inviato Mon 06 Feb 17 @ 5:31 pm
20GB για Windows και VirtualDj είναι μια χαρά!
Μην ξεχνάς οτι στον δίσκο υπάρχουν προσωρινά αρχεία, swap file, hybernate file, windows updates κτλ
Επίσης κάποιες ενημερώσεις των Windows κρατάνε backup την προηγούμενη εγκατάσταση και πρέπει να πας από τις προχωρημένες ρυθμίσεις για να τα σβήσεις.

Καλό θα ήταν να είχες κρατήσει και το όνομα της διεργασίας που σου γονάτιζε το σύστημα...

Σημείωση:
To skin του Fruit είναι ένα βαρύ skin. Το ίδιο και το SilverSleek 2 (και γι αυτό και έφτιαξα το SilverSleek 3 στη συνέχεια)
Ίσως αυτό να εξηγεί το γιατί με την αλλαγή του skin το πρόβλημα εξαφανίστηκε.
Μέχρι όμως να σιγουρευτούμε οτι κάποια διεργασία εξάντλησε όλη τη CPU και αυτό προκάλεσε το πρόβλημα κυνηγάμε (δυστυχώς) φαντάσματα.

Σημείωση: Υπάρχουν πολλές διεργασίες που μπορεί να ξεκινήσουν ξαφνικά... Από τον Windows Defender που μπορεί να θελήσει να κάνει scan το δίσκο μέχρι το indexing service που μπορεί να θελήσει να διαβάσει όλα τα περιεχόμενα του δίσκου.
Γενικά αυτές οι διεργασίες δεν δημιουργούν προβλήματα με επεξεργαστές i5 καθώς τρέχουν σε "idle" priority mode (δηλαδή τρώνε όση CPU περισσεύει κάθε φορά από τις υπόλοιπες διεργασίες. Παρόλα αυτά, ίσως ένας αργός και βαρυφορτωμένος εξωτερικός δίσκος να προκαλέσει προβλήματα στην επικοινωνία USB πράγμα που συνήθως οδηγεί σε disconnections και όχι παραμόρφωση.

Στο σημείο αυτό νομίζω οτι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ελπίζουμε να μην ξανασυμβεί και ΑΝ τυχόν ξανασυμβεί να δούμε τι κάνει η CPU και αν όντως κάποια (ΚΑΙ ΠΟΙΑ) διεργασία στρεσάρει τόσο πολύ το σύστημα μας.

@Dimitris_G: Αν μπορείς να αναπαράγεις το πρόβλημα κατά βούληση κάνε τους ελέγχους που αναφέραμε. Και αν τυχόν χρειαστεί μπορεί να κάνουμε και session μέσω TeamViewer. Αρκεί να μπορείς με κάποιο τρόπο να το αναπαράγεις...
 

Inviato Mon 06 Feb 17 @ 5:59 pm
Μακάρι να γινόταν αλλα δεν το ξαναέκανε χθεσς για το υπόλοιπο της εκδήλωσης και δεν ξέρω που θα με ξαναβρεί. Το καλό είναι οτι εάν είναι αυτό που λέει και ο theios μπορώ γρήγορα απ τη διαχείρηση να το αντιμετωπίσω χωρίς να χρειαστεί επανεκκίνηση του προγραμματος
 

Inviato Mon 06 Feb 17 @ 6:22 pm
Ξέρω οτι πάνω στον πανικό είναι "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε" αλλά προσπάθησε να κρατήσεις ποια διεργασία τερματίζει την CPU
 

Inviato Mon 06 Feb 17 @ 6:31 pm
Theios Giorgos wrote :

Μετά από μία εβδομάδα δε, παρατήρησα (μετά από πλήρη εκκαθάριση και ανασυγκρότηση δίσκου C:\) ότι από τα 120GB του SSD, έχω πλέον ελεύθερα μόνον τα 100GB!!! Και ο C:\ περιέχει (ουσιαστικά) μόνο Windows 7 - 64bit και το Virtual Dj...

Άσχετο!
Ελπίζω το "ανασυγκρότηση" δίσκου να το έγραψες απο κεκτημένη ταχύτητα...
Σε δίσκους SSD δεν κάνουμε ανασυγκρότηση.
Πρώτον δεν την χρειάζονται (αφού δεν έχουν κινητά μέρη ώστε τα κομμάτια των αρχείων να πρέπει να είναι συνεχόμενα στην επιφάνεια του κυλίνδρου για μεγαλύτερη ταχύτητα ανάγνωσης και μικρότερη καταπόνηση του δίσκου - κινήσεις κεφαλών ανάγνωσης) και δεύτερον μειώνουν την ζωή του SSD άσκοπα καθώς κάνεις άσκοπες εγγραφές/διαγραφές (και οι δίσκοι SSD έχουν ένα ανώτατο όριο επανεγγραφής κάθε block)
Στους δίσκους SSD εκτελούμε μόνο "βελτιστοποίηση" που στην ουσία είναι η εκτέλεση της εντολής TRIM με την οποία αποδεσμεύονται τα σβησμένα blocks ώστε να εγγραφούν ξανά.

Από τα Windοws 8 και μετά το λειτουργικό αναγνωρίζει αυτόματα τους δίσκους SSD και κάνει από μόνο του μόνο βελτιστοποίηση (εκτέλεση της εντολής TRIM) και όχι ανασυγκρότηση.
Αυτό ΔΕΝ ισχύει στα Windows 7!
Τα Windows 7 δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά μεταξύ ενός μηχανικού δίσκου και ενός δίσκου SSD. Έτσι λοιπόν αν τρέξεις "ανασυγκρότηση" θα κάνουν όντως ανασυγκρότηση και μάλιστα χωρίς να τρέξουν την εντολή TRIM. Πράγμα που σημαίνει χειρότερες επιδόσεις απ' ότι πριν την εκτέλεση της "ανασυγκρότησης"

Από τη στιγμή που χρησιμοποιείς ακόμα Windows 7 και έχεις δίσκο SSD ψάξε λίγο στο internet πώς να ρυθμίσεις σωστά τα Windows 7 για χρήση με δίσκο SSD.
Αλλιώς και τον δίσκο σου θα "χαλάσεις" και οι επιδόσεις του θα μειώνονται συνεχώς χωρίς να υπάρχει κάποιος προφανής λόγος
 

Inviato Mon 06 Feb 17 @ 7:00 pm
@ Phantom...

Την έχω ήδη ενεργοποιήσει (fsutil behavior query DisableDeleteNotify "0"). Όπως και να έχει, ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή - παρατήρηση... Όσο για το μέγεθος "κατάληψης" του δίσκου, μάλλον πάει για formάρισμα αύριο...

@ Dimitris_g

Κάποτε (και ξέρεις πότε) λέγαμε (και ξέρεις ποιοι): "Ένα format το μήνα, για να μην πέσει στην Micr...ip πείνα"! :-)))
 

Inviato Mon 06 Feb 17 @ 7:51 pm
Τελικα καταληξαμε οτι το προβλημα ειναι ευθυνη cpu και ευθυνεται καποια διεργασια που ετρεξε εκεινη την ωρα? Να προσανατολιστω σε αυτο και να το ψαξω ή μπορει να ειναι και κατι αλλο? Επισης να κανω μια διορθωση Στα παραπανω, μολις τωρα διαπιστωσα οτι το controller ειναι παντα συνδεδεμενο σε usb 3, και οχι usb 2 οπως νομιζα και αναφερω και παραπανω.....
 

Inviato Tue 07 Feb 17 @ 6:21 pm
Δεν καταλήξαμε... Το πρόβλημα σου είναι όντως πολύ περίεργο και όπως είπα μέχρι να μπορέσουμε να το επαναλάβουμε ή να βρούμε κάτω από ποιες συνθήκες συμβαίνει κυνηγάμε φαντάσματα.
Για την ώρα το θεωρούμε απλά ως το πιθανότερο ενδεχώμενο.

Όχι δεν νομίζω να φταίει η USB 3
 

Inviato Tue 07 Feb 17 @ 8:27 pm
ερωτηση πιστευω σχετικη την sx2 την συνδεουμε σε usb2 η 3? εως τωρα την εβαζα σε usb3 παντα στην ιδια ομως δεν ειχα ποτε προβλημα να συνεχισω ετσι η πρεπει να την βαλω στην 2?εννοειται οτι ο εξωτερικος σκληρος που ειναι 3 παει στην αλλη 3
 

Inviato Wed 08 Feb 17 @ 10:51 am
Η SX2 είναι (όπως όλοι οι controllers) USB2.
Γενικά πλέον δεν υπάρχει πρόβλημα να συνδέσεις controller USB2 σε θύρα USB3. Αν "γενικά" ο controller δεν παρουσιάζει προβλήματα πάνω σε μια θύρα USB3 τότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς για την θύρα.

Όταν λέμε "γενικά δεν παρουσιάζει πρόβλημα" εννοούμε οτι ο controller μπορεί να παίξει μερικές ώρες συνεχόμενα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Προβλήματα όπως παραπάνω που εμφανίζονται μια φορά στο τόσο δεν έχουν την ρίζα τους στον τύπο της θύρας που χρησιμοποιείται για την σύνδεση.
Επίσης η συμβατότητα USB2/USB3 είναι και θέμα υπολογιστή (ή για την ακρίβεια chipset)
Γενικά οι υπολογιστές των τελευταίων 2 ετών δεν έχουν θέματα συμβατότητας ενώ και οι περισσότερες εταιρείες έχουν ενημερώσει πλέον τους drivers τους για πιο σωστή επικοινωνία μέσω USB3
Υπάρχουν ακόμα κάποιες λίγες παλιές συσκευές που συνιστούν τη χρήση ενός USB2 hub ανάμεσα στον controller και την θύρα USB3 του υπολογιστή, αλλά στην περίπτωση τους τα προβλήματα εντοπίζονται άμεσα χωρίς τη χρήση του hub.

Εν κατακλείδι:
Για την SX2 αν δεν σου δημιουργεί προβλήματα στην USB3 τότε δεν χρειάζεται να αλλάξεις θύρα. Αν το laptop σου είναι μέχρι 2 ετών επίσης δεν χρειάζεται να αλλάξεις θύρα (και εφόσον χρησιμοποιείς Windows 8/8.1 ή 10)
 

Inviato Wed 08 Feb 17 @ 12:42 pm
Ο εφιάλτης ξαναχτύπησε το Σάββατο! Το ίδιο ακριβώς. Άνοιξα το task manager και με μια γρήγορη ματιά δεν είδα κάτι περίεργο. Ο επεξεργαστής σε νορμάλ επίπεδα. Επειδή είχα το δεύτερο λάπτοπ στην τσάντα κι έπρεπε να βιαστώ δεν είχα άλλο χρόνο για ψάξιμο. Το πρόβλημα αποκαταστάθηκε μετά από επανεκκίνηση του προγράμματος και του λάπτοπ για την υπόλοιπη βραδιά. Και Κυριακή Όλα οκ

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι Μπορεί να το προκαλεί
 

Inviato Mon 31 Jul 17 @ 2:04 pm
 

Inviato Tue 01 Aug 17 @ 6:11 pm
Αν στο ξανακάνει, μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις ένα scratch με το jog και να δεις αν "ξεκολλάει" ή όχι;;;
 

Inviato Tue 01 Aug 17 @ 6:20 pm
Ναι θα το δοκιμασω αλλα δεν καταλαβαινωτι εχεις στο μυαλο σου
 

Inviato Tue 01 Aug 17 @ 6:50 pm
Βλέπω οτι το rotation στην οθόνη έχει full speed. Και αναρωτιέμαι αν για κάποιο περίεργο λόγο είτε η κονσόλα στέλνει συνέχεια κίνηση του jog είτε το VirtualDj νομίζει οτι το jog κινείται (σαν να κάνεις pitch bend με το jog ένα πράγμα γυρίζοντας το τρομερά γρήγορα)
 

Inviato Tue 01 Aug 17 @ 6:54 pm
80%